Skocz do zawartości

Domowe paradoksy :)


Recommended Posts

Od dłuższego czasu gnębi mnie pewna sprawa. Pomijając fakt, że mimo wszystko musimy ocieplić dom, wstawić okna a potem ten dom ogrzewać i nie jesteśmy w stanie tego w żaden sposób przeskoczyć inaczej... to czemu otaczamy się sztucznymi materiałami (ocieplenie sytropianem, okna pcv) ale w kominku palimy grabiną, bukiem, dębem, modrzewiem. Żal nam pieniędzy na drewnianą podłogę a w komin puszczamy drogie gatunki drzew.
Czy zauważacie podobne zachowania?
Link do komentarza
Cytat

Od dłuższego czasu gnębi mnie pewna sprawa. Pomijając fakt, że mimo wszystko musimy ocieplić dom, wstawić okna a potem ten dom ogrzewać i nie jesteśmy w stanie tego w żaden sposób przeskoczyć inaczej... to czemu otaczamy się sztucznymi materiałami (ocieplenie sytropianem, okna pcv) ale w kominku palimy grabiną, bukiem, dębem, modrzewiem. Żal nam pieniędzy na drewnianą podłogę a w komin puszczamy drogie gatunki drzew.
Czy zauważacie podobne zachowania?

Akurat pod tym względem można wybierać.
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybudować dom z niewypalanej gliny pokrytej strzechą lub wiórami osikowymi, albo ściany wykonać z beli słomy:
http://www.cohabitat.net/
http://biobudownictwo.org/
Link do komentarza
Starajmy się pisać na temat icon_smile.gif Przypominam.

Od dłuższego czasu gnębi mnie pewna sprawa. Pomijając fakt, że mimo wszystko musimy ocieplić dom, wstawić okna a potem ten dom ogrzewać i nie jesteśmy w stanie tego w żaden sposób przeskoczyć inaczej... to czemu otaczamy się sztucznymi materiałami (ocieplenie sytropianem, okna pcv) ale w kominku palimy grabiną, bukiem, dębem, modrzewiem. Żal nam pieniędzy na drewnianą podłogę a w komin puszczamy drogie gatunki drzew.
Czy zauważacie podobne zachowania?
Link do komentarza
Jetka no ok ale palenie w kominku jest generalnie poza tym że przyjemne to opłacalne, bo wychodzi taniej niz wiele innych form ogrzewania (np gaz) i puszczając w komin to drogie drewno (no, palimy tym czym wolno palić, i co się dobrze pali prawda?) można powiedzieć że trochę oszczędzamy (np na gazie). My tam pewnie trochę oszczedzamy choć mam wątpliwości bo na drewno pójdzie nam z 1200 zł za tą zimę.
Ale uwielbiamy ciepło z kominka i palimy bo jest super. A palimy bukiem bo się do tego świetnie nadaje, pali się długo, daje dużo ciepła, a żywicznymi nie wolno bo się zepsuje wkład. Palenie w kominku to jedna z tańszych form grzania domu:)
Link do komentarza
Cytat

Starajmy się pisać na temat icon_smile.gif Przypominam.

Od dłuższego czasu gnębi mnie pewna sprawa. Pomijając fakt, że mimo wszystko musimy ocieplić dom, wstawić okna a potem ten dom ogrzewać i nie jesteśmy w stanie tego w żaden sposób przeskoczyć inaczej... to czemu otaczamy się sztucznymi materiałami (ocieplenie sytropianem, okna pcv) ale w kominku palimy grabiną, bukiem, dębem, modrzewiem. Żal nam pieniędzy na drewnianą podłogę a w komin puszczamy drogie gatunki drzew.
Czy zauważacie podobne zachowania?


To daj filozofie alternatywne rozwiązanie...
Link do komentarza
Cytat

To daj filozofie alternatywne rozwiązanie...


Dla mnie alternatywą jest możliwie najbardziej ekonomiczne usytuowanie budynku względem stron świata, co zagwarantuje mi niższe nakłady finansowe na ogrzewanie domu. Mam nadzieję, że koszty będą na tyle niskie, że nie będę musiała decydować się na ogrzewanie domu kominkiem i że będzie on "odpalany" tylko przy okazji. Decydując się na kominek z pewnością nie zrezygnuję z drewnianej podłogi na konto paneli. Z podłogi korzysta się cały rok więc uważam, że warto w nią zainwestować - tak samo jak w porządną obudowę budynku.
Zdaję sobie sprawę, że moje podejście do budowania jest odmienne niż prezentowane przez większość forumowiczów. Staram się analizować od końca a nie robić byle jak na początku i płacić za błędy w przyszłości icon_wink.gif
Mam nadzieję, że nie odbiegniemy znowu od tematu icon_wink.gif
Link do komentarza
Cytat

Dla mnie alternatywą jest możliwie najbardziej ekonomiczne usytuowanie budynku względem stron świata, co zagwarantuje mi niższe nakłady finansowe na ogrzewanie domu. Mam nadzieję, że koszty będą na tyle niskie, że nie będę musiała decydować się na ogrzewanie domu kominkiem i że będzie on "odpalany" tylko przy okazji. Decydując się na kominek z pewnością nie zrezygnuję z drewnianej podłogi na konto paneli. Z podłogi korzysta się cały rok więc uważam, że warto w nią zainwestować - tak samo jak w porządną obudowę budynku.
Zdaję sobie sprawę, że moje podejście do budowania jest odmienne niż prezentowane przez większość forumowiczów. Staram się analizować od końca a nie robić byle jak na początku i płacić za błędy w przyszłości icon_wink.gif
Mam nadzieję, że nie odbiegniemy znowu od tematu icon_wink.gif


Staram się zrozumieć Twoje podejście do problemu, ale to życie weryfikuje nasze często idealistyczne zakusy... Niezależnie od właściwej orientacji domu (wg stron świata ) nie unikniemy konieczności ocieplenia ścian. Czymś trzeba będzie ten dom ogrzewać...A czy podłoga drewniana czy inna - to już zależy od sposobu eksploatacji - ja w tej chwili na całym parterze mam płytki i w nowym domu który będę budował w tym roku zrobię dokładnie to samo inny rodzaj pokrycie u mnie by długo nie wytrzymał.
Link do komentarza
Zgadzam się z tym co napisałeś
Cytat

Niezależnie od właściwej orientacji domu (wg stron świata) nie unikniemy konieczności ocieplenia ścian.


Jednak to do czego zmierzam to racjonalne budowanie, dzięki któremu będziemy mogli mieszkać w przyjaznym klimatycznie domu. Ustawiając odpowiednio budynek będziemy mogli w tej samej cenie dać 10cm wełny zamiast 12cm styropianu - osiągniemy to samo, za podobną cenę a dom będzie mniej "chemiczny".
Ja nie neguję osbistych decyzji forumowiczów co do wykończenia posadzek icon_smile.gif
Chodzi mi jedynie o to że myśląc przyszłościowo można wiele zaoszczędzić i poprzez to otaczać się porządnymi materiałami. Żeby po latach nie żałować, że chodzimy po panelach a palimy drogim drewnem.
Link do komentarza
Jętka z tym chemicznym domem to trochę nie do końca jest tak że te "naturalne" materiały to 100% natury. Zastanawiałaś się kiedyś ile jest chemii i środków konserwujących w drewnianych oknach? jeśli nie to pogadaj z jakimś znajomym z tej branży. Okaże się że te super naturalne okna mają więcej komponentów niż plastikowe. To samo tyczy się innych rzeczy, np wełny. Nie zastanawia Cię dlaczego podczas kładzenia wełny trzeba nosić maskę? I podobno jest rakotwórcza.........podobno, bo ktoś mi to mówił, defakto z branży. Tak więc co na pierwszy rzut oka jest czystą naturą wcale nie musi nią być. Najbardziej naturalnym materiałem jest chyba tylko kamień a i tak trzeba go konserwować specjalnymi środkami.
Link do komentarza
Ja mam na podłogach deskę barlinecką.
Jetka , widac ze nie mieszkasz jeszcze w domu z kominkiem- ja hehehe tez tak kiedyś myślałam że kominek to przy okazji. A teraz palimy piąty kubik. I za nic nie oddałabym tego trzaskającego drewna, niepowtarzalnego ciepła z kominka, tych wieczorów przy ogniu! Przecież to jeden z najwiekszych uroków domu! Niech żyją kominki!
I tak jak Ci pisałam- jeśli ktoś nie ma za dużo kasy na wykończenie kładzie sobie panele i też ma ładny dom i miło mu się mieszka, i jedno do drugiego nie ma nic a nic. Bo tak jak pisłałam grzanie drewnem jest nie wiem czy nie najtańsze:)
Link do komentarza
A do tego przy dobrej gospodarce leśnej drewno jest dobrem odnawialnym. Ja na podłogi na piętrze kładę panele bo... Nie stać mnie na drewno i już, tak jak nie stać mnie na kuchnię całą w drewnie, ale fronty będę miała drewniane z orzecha. Tak nawiasem mówiąc to kuchnia się już robi icon_biggrin.gif . Zresztą podbitkę też robię z PVC chociaż wyszła drożej (w okleinie złoty dąb), ale jest wygodniejsza, a z poziomu ziemi wygląda jak drewno i przez długie lata nie będę musiała jej konserwować.
Link do komentarza
Cytat

Jętka z tym chemicznym domem to trochę nie do końca jest tak że te "naturalne" materiały to 100% natury. Zastanawiałaś się kiedyś ile jest chemii i środków konserwujących w drewnianych oknach? jeśli nie to pogadaj z jakimś znajomym z tej branży. Okaże się że te super naturalne okna mają więcej komponentów niż plastikowe. To samo tyczy się innych rzeczy, np wełny. Nie zastanawia Cię dlaczego podczas kładzenia wełny trzeba nosić maskę? I podobno jest rakotwórcza.........podobno, bo ktoś mi to mówił, defakto z branży. Tak więc co na pierwszy rzut oka jest czystą naturą wcale nie musi nią być. Najbardziej naturalnym materiałem jest chyba tylko kamień a i tak trzeba go konserwować specjalnymi środkami.


Oj kingaj trochę się zirytowałam czytając to co napisałeś. Następnym razem zamiast słuchać "tych z branży" icon_wink.gif lepiej poczytaj bardziej wiarygodne źródło, np encyklopedię. Sugerowanie się cudzymi wypowiedziami potrafi zrobić wodę z mózgu. Chemiczna wełna? Ta sama, której nazwa pochodzi od minerału? Którą otrzymuje się poprzez stopienie kamienia? Na samym końcu piszesz, że właśnie kamień jest jest najbardziej naturalnym materiałem - tym samym zaprzeczasz sam sobie i zwracasz uwagę na nieznajomość tematu w którym się wypowiadasz.
Jedynym faktem o jakim piszesz jest zabezpieczanie "chemią" naturalnych materiałów, co niestety sprawia, że przestają być w 100% naturalne. Jednak to od nas zależy jakich środków użyjemy i ile % natury pozosatnie icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

Ja mam na podłogach deskę barlinecką.
Jetka , widac ze nie mieszkasz jeszcze w domu z kominkiem- ja hehehe tez tak kiedyś myślałam że kominek to przy okazji. A teraz palimy piąty kubik. I za nic nie oddałabym tego trzaskającego drewna, niepowtarzalnego ciepła z kominka, tych wieczorów przy ogniu! Przecież to jeden z najwiekszych uroków domu! Niech żyją kominki!
I tak jak Ci pisałam- jeśli ktoś nie ma za dużo kasy na wykończenie kładzie sobie panele i też ma ładny dom i miło mu się mieszka, i jedno do drugiego nie ma nic a nic. Bo tak jak pisłałam grzanie drewnem jest nie wiem czy nie najtańsze:)


Skąd takie domysły? icon_wink.gif W domu w którym mieszkam był kominek ale... rozebraliśmy go w zeszłym roku. Wszystko fajnie, miło, cieplutko, ciut taniej... ale niedługo w tym domu zostanie starsza osoba i zależało nam na jej wygodzie. Póki jest się młodym i zdrowym nie myśli się o takich sprawach.
A jeśli chodzi o podłogi to deska barlinecka jest chyba najbardziej optymalnym rozwiązaniem.
Link do komentarza
Cytat

A do tego przy dobrej gospodarce leśnej drewno jest dobrem odnawialnym. Ja na podłogi na piętrze kładę panele bo... Nie stać mnie na drewno i już, tak jak nie stać mnie na kuchnię całą w drewnie, ale fronty będę miała drewniane z orzecha. Tak nawiasem mówiąc to kuchnia się już robi icon_biggrin.gif . Zresztą podbitkę też robię z PVC chociaż wyszła drożej (w okleinie złoty dąb), ale jest wygodniejsza, a z poziomu ziemi wygląda jak drewno i przez długie lata nie będę musiała jej konserwować.


Jak tylko zabudowa kuchni będzie gotowa wrzuć koniecznie zdjęcia. Teraz mało kto robi drewniane kuchnie. Jestem bardzo ciekawa. Robicie gładkie fronty?
Link do komentarza
Cytat

Jak tylko zabudowa kuchni będzie gotowa wrzuć koniecznie zdjęcia. Teraz mało kto robi drewniane kuchnie. Jestem bardzo ciekawa. Robicie gładkie fronty?


Tak gładkie z widocznym usłojeniem, sama jestem ciekawa jak to wyjdzie. W górnych szafkach będzie część z przeszkleniem z mlecznych szybek, zdjęcia oczywiście wrzucę.
Link do komentarza
no jasne że trudno wymagać od kogoś starszego żeby rąbał i nosił drewno.
Ja też mam Aciu drewniane fronty i fornirowane drewnem boki i zobaczysz będziesz zadowolona- to jest zupełnie inny klimat niż mdf. Twój projekt kuchni jest bardzo ładny. U mnie dużo znajomych decyduje się na drewnianą kuchnię, jest top trochę drożej ale bardzo dużo daje uroku.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Cytat

Od dłuższego czasu gnębi mnie pewna sprawa. Pomijając fakt, że mimo wszystko musimy ocieplić dom, wstawić okna a potem ten dom ogrzewać i nie jesteśmy w stanie tego w żaden sposób przeskoczyć inaczej... to czemu otaczamy się sztucznymi materiałami (ocieplenie sytropianem, okna pcv) ale w kominku palimy grabiną, bukiem, dębem, modrzewiem. Żal nam pieniędzy na drewnianą podłogę a w komin puszczamy drogie gatunki drzew.
Czy zauważacie podobne zachowania?


Ogólnie to nie cierpię kominka icon_evil.gif . Same problemy-wykonanie-komin itp. przerabiany 3 razy(stary budynek), rąbanie drewna z wielkich kloców to ciężka praca(drewno z wycinek porządkowych, nie rąbane na szczapy- za to całkowicie "ekologiczne"), popiół i kurz. Okna drewniane to szpary, heblowanie, malowanie - trzeba dbać, a przynajmniej trzeba było w starych wersjach icon_razz.gif

Można mieć podłogę z betonu. Drewno na podłogę tylko krajowe/europejskie, żeby nie wycinać lasów tropikalnych i zużywać ropy na transport. Albo terakota(poprawnie polityczne powinno być jeszcze "Promuj Polskę").
Kominek? Może na palets.
Okna aluminiowe.
Brak foli dachowych, najchętniej dach płaski może ze styrobetonu-fakt sztuczny, może wiec pianoperlitobeton(jeśli coś takiego jest- Adamie_mk?) Keramzyt?
Ściany- najchętniej cegła pełna icon_cool.gif , ok silikaty też mogą być icon_wink.gif Ocieplenie-wełna skalna itp.
Hydroizolacje-może bitumy są naturalne, nie wiem icon_redface.gif
Dywany? Naturalne wełniane a nie wykładziny. Meble? Zostaje tylko drewno, stal, szkło, aluminium, kute żelazo.
I oczywiście energooszczędny sprzęt rtv/agd.
Ogrzewanie...

Tylko to kosztuje, a większość z nas zastanawia się czy wybuduje dom za X tysięcy. Dopiero potem myśli o naturalnych, prawdziwych materiałach. Ale może warto...
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...