Skocz do zawartości

Opłata Adiacencka


RafalT88

Recommended Posts

Spotkałem się ostatnio z sytuacją konieczności wniesienia opłaty adiacenckiej. Jest to opłata jaką nakłada się na właścicieli działek (i w niektórych przypadkach użytkowników wieczystych) w związku z przeprowadzeniem przez gminę inwestycji infrastrukturalnych. Na przykład na mojej ulicy miasto zbudowało wodociąg i kanalizację. Wszystkim właścicielom działek przyszło zawiadomienie o wszczęciu postępowania pod kątem wyliczenia opłaty adiacenckiej. Przpisy mówią że wysokość może sięgnąć 50% od wzrostu wartości działki (wzrotst wartości następuje na skutek przeprowadzonej inwestycji).

Jestem ciekaw, kto z Was się z tym spotkał i ile faktycznie gminy czy Skarb Państwa naliczają takich opłat? Rzeczywiście 50%!!!???
Link do komentarza
W praktyce gminy rzadko korzystają z prawa nałożenia opłaty adiacenckiej związanej z rozbudowa infrastruktury. Natomiast dość powszechny jest zwyczaj partycypacji mieszkańców w kosztach prowadzonych inwestycji, choć formalnie nie wyklucza to jednak ustalenia takiej opłaty pomniejszonej o poniesiony wkład mieszkańców. O nałożeniu opłat adiacenckich i procentowej jej wysokości od wzrostu wartości nieruchomości (do 50 %) decyduje rada gminy w formie uchwały. Oczywiście oprócz stawki procentowej istotne jest określenie wzrostu wartości przez rzeczoznawcę majątkowego, która często nie odpowiada rzeczywistym kwotom potencjalnie możliwym do pozyskania w przypadku sprzedaży nieruchomości.
Link do komentarza
A ja ostatnio usłyszałam, że gmina (miłosciwie nam panujace Miasto St. Warszawa) wszczęła postepowanie w celu ustalenia opłaty adiacenckiej z powodu podziału działki na 4 mniejsze i wzrostu wartosci gruntu z tego powodu. Jestem ciekawa co ustalą i jaka to bedzie opłata. Ja swoja działke także dzieliłam (została zakupiona jako współwłasność i potem dzielona) i to w tej samej gminie i mnie to ominęło - jak do tej pory, mam nadzieję, że juz mi to nie grozi. A do tego po nabyciu działki gmina wykonała kanalizację i wodociag na naszej ulicy. A na tej działce o której pisze na wstepie gmina nic nie zrobiła, kanalizy nie ma, wodociag od sąsiada.
No i jak to jest? Czy są jakieś zasady, kogo złupic a kogo nie?
Link do komentarza
Cytat

O nałożeniu opłat adiacenckich i procentowej jej wysokości od wzrostu wartości nieruchomości (do 50 %) decyduje rada gminy w formie uchwały. Oczywiście oprócz stawki procentowej istotne jest określenie wzrostu wartości przez rzeczoznawcę majątkowego, która często nie odpowiada rzeczywistym kwotom potencjalnie możliwym do pozyskania w przypadku sprzedaży nieruchomości.



trzeba jeszcze powiedzieć,że cała procedura wycen, angażowanie rzeczoznawcy itp. spoczywają na gminie i nierzadko koszta związane z przeprowadzeniem tych procedur przewyższają możliwe zyski z opłat adiacenckich, szczególnie w małych gminach, które nie mają własnych "ludzi" od takiej roboty i angażują z zewnątrz. Dlatego w wielu przypadkach po prostu gmina daje sobie spokój.


Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...