Skocz do zawartości

Automatyczne odrolnienie-


Czapi

Recommended Posts

Przez ostatnie lata poszukiwania działki w końcu trafiłam na taką,która najbardziej mi odpowiada.Znajduje się w mieście,ale w spokojnej okolicy.W końcu znalazłam -jak myślałam -działkę budowlaną.Odebrałam mapkę-patrzę a tu:grunt rolny kl.VI icon_eek.gif
W 2009 weszła ustawa o automatycznym odrolnieniu gruntów na obszarze miast.U nas nie ma MPZ.Jak wpłynie taka sytuacja na czas oczekiwania na warunki zabudowy???Na warunki zab. dla działek rolnych które składałam czekam baaaardzo długo(jeszcze nie dostałam a trwa to już ponad 3-mce!!)-procedury są dłuższe niż w przypadku działek budowlanych.
A w tym przypadku jak będzie traktowana taka działka?Czy cokolwiek przyspieszy fakt tego odrolnienia???
Ja już się powoli łąmię icon_confused.gif??: Przy takim tępie lato minie a warunków nie dostanę... icon_cry.gif
Link do komentarza
Cytat

Przez ostatnie lata poszukiwania działki w końcu trafiłam na taką,która najbardziej mi odpowiada.Znajduje się w mieście,ale w spokojnej okolicy.W końcu znalazłam -jak myślałam -działkę budowlaną.Odebrałam mapkę-patrzę a tu:grunt rolny kl.VI icon_eek.gif
W 2009 weszła ustawa o automatycznym odrolnieniu gruntów na obszarze miast.U nas nie ma MPZ.Jak wpłynie taka sytuacja na czas oczekiwania na warunki zabudowy???Na warunki zab. dla działek rolnych które składałam czekam baaaardzo długo(jeszcze nie dostałam a trwa to już ponad 3-mce!!)-procedury są dłuższe niż w przypadku działek budowlanych.
A w tym przypadku jak będzie traktowana taka działka?Czy cokolwiek przyspieszy fakt tego odrolnienia???
Ja już się powoli łąmię icon_confused.gif??: Przy takim tępie lato minie a warunków nie dostanę... icon_cry.gif


no to przed zakupem było wiadomo jaka to działka ,teraz to procedury wygladają tak na dzień dzisiejszy jesli jesteś rolnikiem to mozesz budowac sobie zabudowe siedliskową
rozumiem że nie po to kupowana była działka pozostaje złozyc dokumenty o objecie planem zagospodarowania i ok listopad grudzień bedzie siedziła rada w takich sprawach i jesli obejmą to planem to juz po problemie jak nie to kolejny rok czekania ,Osobiście juz czekam 3 lata na objecie planem mojej działki i cos mnie sie wydaje ze jak nie posmaruje to bede musiał sobie krowy kupic i chodowac....

Link do komentarza
Cytat

no to przed zakupem było wiadomo jaka to działka ,teraz to procedury wygladają tak na dzień dzisiejszy jesli jesteś rolnikiem to mozesz budowac sobie zabudowe siedliskową
rozumiem że nie po to kupowana była działka pozostaje złozyc dokumenty o objecie planem zagospodarowania i ok listopad grudzień bedzie siedziła rada w takich sprawach i jesli obejmą to planem to juz po problemie jak nie to kolejny rok czekania ,Osobiście juz czekam 3 lata na objecie planem mojej działki i cos mnie sie wydaje ze jak nie posmaruje to bede musiał sobie krowy kupic i chodowac....



Nie,no!!!-nie kupowałabym działki bez uzyskania najpierw warunków zabudowy!!!Krezusem nie jestem,zeby się w taką rosyjską ruletkę bawić!W tej chwili nie ma MPZ,ale nie oznacza to ze będę musiała czekać aż go uchwalą!!!Muszę poczekać na warunki zabudowy.I chodzi mi o czas oczekiwania na nie.Czy będzie ta działka traktowana jako rolna czy budowlana-tego nie jestem pewna icon_eek.gif
Link do komentarza
Cytat

no to przed zakupem było wiadomo jaka to działka ,teraz to procedury wygladają tak na dzień dzisiejszy jesli jesteś rolnikiem to mozesz budowac sobie zabudowe siedliskową
rozumiem że nie po to kupowana była działka pozostaje złozyc dokumenty o objecie planem zagospodarowania i ok listopad grudzień bedzie siedziła rada w takich sprawach i jesli obejmą to planem to juz po problemie jak nie to kolejny rok czekania ,Osobiście juz czekam 3 lata na objecie planem mojej działki i cos mnie sie wydaje ze jak nie posmaruje to bede musiał sobie krowy kupic i chodowac....



Jeżeli macie problem z planem dla działki a macie możliwość zabudowy siedliskowej proponuję zastosować zabieg, który podobno się sprawdza. Działkę taką należy zagospodarować w taki oto sposób. Zrobić projekt na dom mieszkalny bez garażu i do tego osobno projekt (taki żeby zmieścił się samochód) z jakimś pomieszczeniem gospodarczym ale opisać go np jako królikarnię icon_wink.gif a w nim wrota garażowe i ogrodzony wybieg dla futrzaków. Słyszałam, że 2 budynki są już traktowane jako siedlisko, tylko trzeba trochę pokombinować i ładnie ująć w słowa icon_wink.gif
Link do komentarza
Ale to jest działka położona w mieście-to jest ostatnia pusta działka na tej ulicy,wokół same zabudowania.Nawet nie spodziewałam się,ze na mapce spotkam taki zapis icon_eek.gif
A co do zabudowy siedliskowej-niestety rolnikami nie jesteśmy icon_sad.gif
Jak myślicie z tym automatycznym odrolnieniem?Czy tak będzie w tym przypadku???
Link do komentarza
Cytat

Ale to jest działka położona w mieście-to jest ostatnia pusta działka na tej ulicy,wokół same zabudowania.Nawet nie spodziewałam się,ze na mapce spotkam taki zapis icon_eek.gif
A co do zabudowy siedliskowej-niestety rolnikami nie jesteśmy icon_sad.gif
Jak myślicie z tym automatycznym odrolnieniem?Czy tak będzie w tym przypadku???


Jak juz pisałem dokładnie mam taką samą sprawę tylko że u mnie to dziłaka na końcu ulicy
podejżewam że zamiast opisac na forum szybciej sie dowiesz u siebie w urzedzie w wydziale co da sieę zrobić
Link do komentarza
Po noweli ustawy o ochronie ……, wszystkie grunty rolne w granicach administracyjnych miast nie podlegają tej ustawie – to jest fakt.
W związku z tym nie ma procedury „zmiany sposobu użytkowania gruntów rolnych”.
Niestety pozostałe procedury dla terenów bez MPZP pozostały bez zmian.
Ustawa o planowaniu ……,. niestety nie określa terminu wydania WZ, tak więc trzeba uzbroić się w cierpliwość.
Link do komentarza
Dzięki Bajbaga!Kiedy wystepowałam o warunki zabudowy dla działek rolnych-dowiedziałam się w urzędzie,że to dłużej potrwa-bo to działka rolna i związane z tym procedury są bardziej "czasochłonne".Jestem ciekawa czy inwestycja na takiej działce jak ta będzie tak samo analizowana czy procedura uzyskania WZ będzie choć ciut krótsza??
Link do komentarza
Przed zakupem jakiejkolwiek działki - jeśli nie ma MPZP - bezwzględnie należy wystąpić o wydanie warunków zabudowy. Odrolnienie jest bowiem tylko jednym z wymogów jakie musi spełniać działka, aby można było uzyskać później pozwolenie na budowę na podstawie tych warunków. "Automatyczne" odrolnienie nie oznacza , że działka staje się działka budowlaną, a jedynie skraca lub w wielu przypadkach umożliwia procedurę uzyskania warunków zabudowy.
Link do komentarza
Cytat

Przed zakupem jakiejkolwiek działki - jeśli nie ma MPZP - bezwzględnie należy wystąpić o wydanie warunków zabudowy. Odrolnienie jest bowiem tylko jednym z wymogów jakie musi spełniać działka, aby można było uzyskać później pozwolenie na budowę na podstawie tych warunków. "Automatyczne" odrolnienie nie oznacza , że działka staje się działka budowlaną, a jedynie skraca lub w wielu przypadkach umożliwia procedurę uzyskania warunków zabudowy.



Oczywiście-ja to wiem i jest to podstawa.Ale chodziło mi o sam fakt czy procedura będzie choć trochę krótsza... o taką odp. mi chodziło. icon_biggrin.gif
Choć nie jestem pewna czy w przypadku naszych urzędasów cokolwiek można przyspieszyć icon_confused.gif??:
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Cytat

Przypominam temat icon_smile.gif



Dzięki Mathir icon_biggrin.gif
Bo jeśli będę czekać tyle samo jak na wz na działkę rolną poza granicami miasta ...to chyba się załamię icon_sad.gif ...
Od sierpnia dostaję różne pisma w sprawie prowadzonego postepowania,ale ostatecznej decyzji do tej pory jak nie było tak nie ma...a 7 miesięcy za nami....
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Witam...
mam ten sam problem;/ mąż otrzmał w darowiźnie działkę- okazuje się, że jest to grunt orny, klasa ziemi na pewno niska bo to margiel. Wkoło już buduja się lub stoją domy. Dzis dzwoniłam do Wydz. Geodezji i pani postraszyła mnie jakims klasyfikatorem gruntów;/ tymczasem jest to działka w mieście, działka przeznaczona na zabudowę jednorodzinną a miasto ma MPZP. Gdzie ja mam sie udać, żeby pomyślnie przekształcić tę działke ( 6 arów) na działke budowlaną?
PS. czy jesli jest to działka rolna to mogę w miedzyczasie ( chcąc przyspieszyć te maszynerie urzedniczą) załatwiać przyłacza prądu i wody? I tu też nie za bardzo wiem jak zacząć. Dobre rady mile widziane:) i z góry dziekuję
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
1. W przypadku gdy działka w mieście jest rolna, a dostaniesz warunki zabudowy pod dom jednorodzinny - składasz wniosek o odrolnienie tylko tej powierzchni działki, która znajduje się pod planowanym budynkiem i powiedzmy utwardzonym wjazdem - ma to znaczenie przy późniejszym obowiązku podatkowym.

2. Jeżeli obowiązuje MPZP i na działce rolnej możliwa jest zabudowa jednorodzinna to wypis z planu, projekt wraz z zagospodarowaniem nieruchomości i składaj o pozwolenie na budowę - odrolnienie jak wyżej.
Link do komentarza
Nie potrzeba odralniać, jeśli działka jest na terenie miasta - wszystko jest w ustawie.
Miałam tą samą sytuację - w ewidencji działka rolna, ale po wydaniu na nią wz (były już wydane przed zakupem) automatycznie zmieniło się jej przeznaczenie na budowlane dzięki zapisowi w ustawie. Miało to dla mnie o tyle znaczenie, że notariusz nie musiał przed finalizacją transakcji wysyłać zawiadomienia do Agencji Nieruchomości Rolnych (ma prawo pierwokupu, ale do działek położonych w mieście z wydanymi wz dzięki ustawie już nie) i nie trzeba było czekać na odpowiedź od ANR.

Jeśli jest plan to też nie trzeba odralniać, działa tak samo jak wydane wz - pod warunkiem, że działka jest na terenie miasta. Podstawa to uzyskać warunki zabudowy, jeśli nie ma planu.
I nie panikować, bo w ewidencji może być co innego niż w planie też. Nie ma to większego znaczenia, jeśli urząd pozwala na zabudowę jednorodzinną (plan lub wz).
Link do komentarza
Nie zawsze opłaca się odrolnienie z automatu... postaram się łopatologicznie wyjaśnić why...

Głównie chodzi o pieniądze, które płacisz później w formie podatku. W miastach najczęściej spotyka się klasyfikację gruntów: L-lasy; R-rolna;- Ł-łąki; Ps-pastwiska; B (z przydomkami) -budowlane.
Przy czym podatek od R, Ł, L, Ps to grosze, podatek od B to już kasa.
Jak bedę pisała o R - to będę miała na myśli w/w oprócz B.

Odrolnienie de facto oznacza, że nieruchomości te nadal pozostają gruntami rolnymi, z tą jednak różnicą, iż wykorzystanie ich na cele budowlane będzie możliwe bez potrzeby przeprowadzania procedury administracyjnej mającej na celu wyłączenie z produkcji rolniczej.

I tu nie należy mylić znaczenia zwrotu: wyłączenia z produkcji rolniczej i przeznaczenia nieruchomości. W miastach odchodzi obowiązek przeprowadzenia postępowania w sprawie wyłączenia gruntu z produkcji rolnej... przy sprzeedaży nie trzeba informować ANR.


Ale... klasyfikacja gruntu zostaje taka sama, chyba, że przyjdzie delikwent do ewidencji gruntów i poprosi o zmianę użytku (robią to, ale nie do końca zgodnie z prawem).

Zmiana klasyfikacji dokonuje się w momencie kiedy geodeta składa do urzędu inwentaryzację powykonawczą inwestycji (pod terenem zabudowanym wraz z małym zapasem robi B, lub cała działka B - nie dotyczy gospodarstw rolnych).

I teraz dochodzimy do meritum, czyli praktyki urzędów w danym powiecie.

Na przykładzie powiatu mojego miejsca zamieszkania - działki do 1000 m z klas. R przy wydaniu warunków zabudowy z automatu wchodzą na B - no bo jaka to produkcja rolnicza? Jeżeli geodeta zaznaczy tylko pod budynkiem z zapasem - powiat nie przyjmie.
Przy działkach większych geodeta zmieni klasyfikację pod budynkiem z zapasem dookoła na B, reszta zostanie R - różnica w podatku ogromna. Także w zasadzie wielkość działki nie ma znaczenia, ale praktyka urzędu.

Na pewno B ułatwia załatwienie różnych innych formalności np. w banku... ale nie zawsze jest tego warte.

Lepiej na początek zorientować się jaka jest praktyka w powiecie i nie zgadzać się na wszystko co zrobi w inwentaryzacji geodeta.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Krokwie poziome (kleszcze) i pionowe (słupy) są odsunięte od ścian około 40-50cm, więc stwierdziliśmy z kumplem, że to za daleko żeby mocować profile UD do ścian. Może źle się wyraziłem pisząc w powietrzu, bo pofile UD będą przykręcone do krokwi poziomych (kleszczy), ale tylko wschód-zachód, bo te dwie pozostałe płatwie są 30cm wyżej i tam nawet nie ma jak już nic zamocować. To oczywiście niezgodne ze sztuką, bo krokwie coś tam zawsze pracują razem z dachem, dlatego dajemy krzyżowy, OSB i dopiero GK, to samo na skosach. Btw na ścianach szczytowych będzie piana Pur, więc profil by nam zalali pianą jakby był przykręcony do tej ściany. Oczywiście pewności czy to pękać nie będzie 100% nie ma. GK na łączeniach z sufitem i ściankach kolankowych ze skosami będą łączone profielem elastycznym. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Parking ma dużo większą wytrzymałość na ściskanie niż Termo fundament... zatem musi być twardszy... Przecież one mają zasadniczo różne docelowe zastosowanie...   TERMONIUM fundament:         Parking odpowiedniej grubości  zastąpić może termonium, ale w żaden sposób nie może być odwrotnie     
    • W opisie mam tak  Czyli nie ma różnicy czy zastosuje ten czy który mam obecnie eps200 parking w sumie wygląda on mi na lepszy dużo twardszy , ale tamten dedykowany do fudamentu więc jestem głupi z tego ale to i to EPS ... 
    • Kiedy właśnie o to chodzi, żeby sufit podwieszony był zupełnie niezależny, niezwiązany z tym stropem drewnianym, obitym OSB...   Do stropu drewnianego, przez płytę OSB przymocujesz zaczepy do swojego sprzętu sportowego... Będzie on narażone na drgania, przeciążenia, uderzenia przy mniej, czy bardziej intensywnych ćwiczeniach - tak jak ostrzegają wyżej koledzy... Na stropie betonowym może nie bardzo odczuwalne byłyby te ruchy i nie powodowałyby drgań, które spowodują pękanie podwieszanego sufitu z płyt g/k na połączeniach płyt g/k... Jeśli zrobisz wg Twojego planu - czyli sprzęt podwieszony poprzez sufit z wykończeniem g/k - na 100% w krótkim czasie będzie zarysowany sufit... właśnie na połączeniach płyt g/k...   W poprzek pokoju dasz gęściej profile CD60 - co 30 cm - i to powinno mechanicznie wytrzymać obciążenie płytami g/k... będzie sobie wisiał, przecież niczym dodatkowo nie obciążony, a przez otwory, o których pisałem wcześniej, niezależnie od podwieszonego sufitu, umocujesz sprzęt do belek obitych płytami OSB... sprzęt będzie sobie działał, ale nie oddziaływał na g/k... Można pomyśleć o stelażu krzyżowym, ale wydaje mi się, że przy niespełna 3 metrach szerokości pokoju, będzie to przerost formy nad treścią... Jak masz wielkie wątpliwości co do ciężaru podwieszonego sufitu, to (nie wiem co na to powiedzą koledzy) można zastosować PŁYTĘ G-K SPECJALNĄ 2600x1200x6,5MM PRO FLEXI NORGIPS...     No, ja tak bym zrobił... prosty, jednopoziomowy, gęstszy  stelaż, płyty 12 mm, otwory na montaż sprzętu wprost do drewnianego stropu...   Jeszcze uwaga:   Płyta nie powinna się o ścianę opierać - ona ma wisieć na stelażu... przy profilach CD60 zamocowanych co 30 cm, będzie wisieć na pięciu profilach...   Płyta ma 260 cm długości, więc i  tak będzie jeszcze połączenie na jej szerokości do tych 290 cm pokoju...   Będzie miało co pękać - w razie drgań i ruchów stropu...  
    • Nie bardzo rozumiem o co pytasz. Przecież każdy styropian przepuści wodę. Nie widziałeś nigdy tonącego styropianu? Długo zanurzony w wodzie nasiąknie jak gąbka. Może chodziło o styrodur fundamentowy XPS?
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...