Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Recommended Posts

Witam
Do murku oporowego chcę przykleić z jednej strony i od góry płytki klinkierowe, z drugiej strony ma przylegać ziemia.
Czy są tu potrzebne jakieś hydroizolacje? Jak tak to jakie i gdzie?
Dodam że murek stoi na ławie i jest oddzielony od niej papą

Dzięki za pomoc
pozdrawiam
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Od strony, gdzie murek będzie stykał się z gruntem, konieczne jest wykonanie powłoki przeciwwilgociowej w postaci 2 - 3 warstw lepiku asfaltowego lub emulsji asfaltowo-kauczukowej (lepsze rozwiązanie). Izolacja ta chronić będzie przed wnikaniem wody opadowej w konstrukcję i trwałym jej zawilgoceniem. Konsekwencją zawilgocenia muru mogą być wykwity solne pojawiające się na powierzchni okładziny klinkierowej w wyniku odparowywania wody zawierającej różne rozpuszczone w niej związki chemiczne. Inne zagrożenie związane z zawilgoceniem muru oporowego to możliwość odspajania się płytek , gdy nagromadzona pod okładziną woda zamarznie.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Od strony okładziny nie trzeba wykonywać hydroizolacji np. z tzw. płynnej folii, gdyż same płytki zapewniają wystarczającą ochronę przed wnikaniem wody opadowej. Warto natomiast dodatkowo zaimpregnować fugii między płytkami, aby ograniczyć wchłanianie wody w tych miejscach.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
 • 2 tygodnie temu...
Redakcjo, icon_confused.gif

Pozwolę sobie również wykorzystać powyższe informacje, gdyż jestem na etapie planowania muru oporowego (ok. 4m wysokości). Czy w jego pobliżu można umieścić studnię chłonną dla deszczówki? Jej lokalizacja wypada w okolicach stopy muru.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mur oporowy o takiej wysokości musi być odpowiednio zaprojektowany ze względu na znaczne parcie gruntu. Najczęściej są to konstrukcje żelbetowe o przekroju w kształcie litery L, fundamentowane poniżej strefy przemarzania gruntu. Zlokalizowanie studni chłonnej przy stopie takiego muru jest możliwe pod warunkiem, że napływająca do studni woda nie będzie powodować podmywania posadowienia muru.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
 • 6 lata temu...
Cześć

Odświeżę troszkę temat:)

Muszę zrobić mur oporowy długość 35m i wysokość od 30cm do 160cm. W końcowej części muru gdzie wychodzi już około 80cm i dalej rośnie, mur podzielę na dwie części i wykonam dwustopniowo aby było estetycznie i żeby mur nie był tak bardzo wysoki.

Mam pytanko odnośnie postawienia tego muru. Będę wykonywał go sam z pomocą murarza i chciałem aby obniżyć koszty wykonać go z bloczków betonowych które później obłożę jakąś okleina kamienna lub kostką granitową i postawię go oczywiście na ławie fundamentowej (będzie zbrojona tylko pod murkiem powyżej 50cm)

Czy ktoś z Was budował murek oporowy z bloczków i czymś go później obkładał? Jak to się spisuje i czy tak można zrobić?
Co byście polecili do wykończenia tego murku? Edytowano przez Przemo1977 (zobacz historię edycji)
Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • to polecasz ich czy siebie? kto w końcu komu co robił? niby się coś pop... , a w zasadzie to jedno i to samo , zresztą fajnie to wygląda, coś na zasadzie "Siara.... i wszystko jasne"
  • Cześć wszystkim. Będę robił taras drewniany z modrzewia syberyjskiego na gruncie, ok 36m2. Zrobiłem projekt i chciałbym go skonsultować z fachowcami. Głównie chodzi o fundamenty tarasu. Grunt pod tarasem był wymieniony w czasie budowy fundamentów domu, teraz jest tam piach na ok 1m. W obrysie tarasu jest zrobiony fundament z bloczków betonowych na tę samą głębokość. W moim przypadku planuję zrobić taras na bloczkach fundamentowych, ponieważ wydaje mi się bez sensu robić słupy betonowe w niewysadzinowym gruncie. Obecnie grunt pod tarasem jest ok 40 cm niżej od górnej powierzchni tarasu, po odjęciu desek, legarów, kontrlegarów i bloczków zostaje 10 cm na podsypanie. planuje podsypać żwirem i pod bloczkami dodać do żwiru troche cementu i na tym oprzeć bloczek. Do bloczka mocować kontrlegary 45x90, do nich legary 45x70 i deski 2,8x12. Deski gładkie, taras bez spadku. Kontrlegary mocowane "na stałe", tak samo legar będzie zamocowany do fundamentu w obrysie. Załączam plan z wymiarami i proszę o ewentualnie uwagi. Dzięki!
  • Dzień dobry. Rynny NIAGARA Kwadratowa Blachy Pruszyński są już dostępna w sprzedaży. Wkrótce pojawią się informacje na jej temat na stronie firmowej https://pruszynski.com.pl Aktualnie jest już dostępny cennik: => https://pruszynski.com.pl/cenniki.php oraz katalog rynien: => https://pruszynski.com.pl/katalogi.php   _____________________________________________________________
  • Moja mama ma obecnie w kuchni meble kuchenne białe matowe. My mamy natomiast meble kuchenne białe w połysku. I nie rozumiem trochę tego strachu przed meblami kuchennymi w bieli. Zarówno jedne jak i drugie dobrze sie sprawdzają. Mama nie narzeka, my również w sumie nie mamy powodu do narzekania. Wiadomo, że meble trzeba raz na tydzień przetrzeć ale czy mebli w innym kolorze niż biel byście nie czyścili?  Meble kupowaliśmy gotowe modułowe w Leroy Merlin, na stronie mozna przejrzeć sobie ich szafki kuchenne.  W sklepie podobnie jak w niewielkich studiach mebli kuchennych, mozna umowić się na rozmowę z projektantem, można również samodzielnie zaprojektować kuchnię przy pomocy programu (i z góry przy okazji zobaczyć ile kuchnia będzie kosztowała). Jakościowo moim zdaniem nie odbiegają dużo od o wiele droższych kompletów mebli. Mamy u siebie w kuchnię linię Delinia:
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...