Skocz do zawartości

kolektory słoneczne płaskie czy próżniowe


Recommended Posts

Cytat

Proszę odpowiedzieć na bardzo proste pytania
Ile zapłacimy za prąd do ciepłej wody przy zużyciu 90litrów dziennie przez 300 dni (bo tyle jesteśmy w domu) przy niecentralnym systemie i bateriach termostatycznych ... ile przy 30 litrach przy bateriach bezdotykowych.

Potrzebne są jeszcze dwa parametry : temperatura wody zimnej (standardowo przyjmuje się 10 st. C)i temperatura wody ciepłej (tu standardem jest 55 st. C) oraz cena energii (u mnie przy taryfie G11 jest 0,5145zł/kWh)
Jeżeli przyjmiemy te standardowe założenia, to zużyje Pan 1215kWh energii. Do tego trzeba doliczyć straty termy (wg Pana pomiarów 2,8kWh/tydzień) 120kWh, czyli razem 1335kWh, za kwotę 687zł.
Jeżeli uważa Pan, że te parametry nie są właściwe, to proszę podać swoje.

A teraz koszt z "cytatu":
1. Załóżmy, że musimy ogrzewać sami zasobnik przez 180 dni w roku, do temperatury 45 st. C, to straty zasobnika 300 litrowego można oszacować na 2kWh/dobę, czyli zużyjemy na ten cel 360kWh, co przy prądzie w II taryfie (0,3106zł/kWh) da koszt 112zł.
2. Przy prawidłowo wykonanej instalacji (izolacja rurek min. 20mm z pianki o lambdzie 0,035W/(mK)), pompa cyrkulacyjna włączana okresowo, straty na ten cel nie powinny przekroczyć 1kWh/dobę, czyli koszt to 56zł/rok.
3. Gdy nie będziemy pobierali ciepłej wody, to pompka solary-zasobnik będzie pracowała tylko na pokrycie w/w strat, czyli ok. 3kWh/dobę, co przy mocy 500/m2 i powierzchni solarów 3,6m2 (moc 1,8kW) oznacza pracę przez 1,7h dziennie, zaś przy mocy pompki 60W, przez 120dni (używamy, ciepłej wody przez 300dni, z czego przez 180 sami ją podgrzewamy) oznacza ~12kWh przy cenie w I taryfie 0,5879zł/kWh daje to koszt ~7zł. Pompa cyrkulacyjna zasobnik-kran o mocy 25W pracując przez 12h/dobę przez 300 dni w roku zużyje 90kWh, przy cenie w I taryfie to koszt 53zł.
4. Jeżeli mamy rzetelnie porównywać, to proszę podać koszt Pan instalacji z małymi termami (2szt.) i bateriami elektronicznymi (3 kpl.) i instalacją całości. Koszt kompletnej instalacji solarnej dla 3 osób nie powinien przekroczyć 10tys. zł. Odsetki 5% policzymy od różnicy w kosztach.
5. Dlaczego miały iść kWh na odśnieżanie? Swoje kolektory w tym roku odśnieżałem bardziej z ciekawości niż z rzeczywistej potrzeby (w zimie zyski z kolektorów są tak niewielkie, że można spokojnie z odśnieżania zrezygnować, przynajmniej przy kolektorach płaskich ustawionych, jak u mnie, pod kątem 30st.)
6. Na to pytanie nie jestem w stanie odpowiedzieć, bo przynajmniej na razie nie widzę potrzeby mycia kolektorów. Być może będzie to trzeba zrobić ze dwa razy w roku. Środki do mycia, to zwykły płyn do mycia okien, no chyba, że Pan ma pod tym względem inne doświadczenie.
7. Znam kolektory z Aparela, które funkcjonują już 10 lat i podejrzewam, że będą pracowały co najmniej drugie tyle.
Ile lat będą funkcjonowały baterie elektroniczne? Jakie są koszty ich eksploatacji?

Podsumowując koszty z w/w punktów (bez 4) wychodzi : 228zł. Tyle zapłacimy za samą gotowość instalacji do poboru ciepłej wody.

Natomiast koszt przygotowania 120litrów ciepłej wody o temperaturze min. 45 st. przez 365 dni w roku wyniesie:
1. Praca kolektorów przez 1500h w roku - pompka 53zł.
2. Straty na zasobniku i cyrkulacji : 112+56zł=168zł.
3. Pompka cyrkulacyjna cwu 53zł.
4. Podgrzew 120l dziennie do temp. 45 st. C przez 180 dni w II taryfie - 273zł.

Razem : 547zł.
Przy wykorzystaniu ciepłej wody przez 300dni w roku koszty te będą nieco mniejsze (ok. 500zł).

Czekam na te dane do punktu 4 i 7.
Link do komentarza
Cytat

Potrzebne są jeszcze dwa parametry : temperatura wody zimnej (standardowo przyjmuje się 10 st. C)i temperatura wody ciepłej (tu standardem jest 55 st. C) oraz cena energii (u mnie przy taryfie G11 jest 0,5145zł/kWh)
Jeżeli przyjmiemy te standardowe założenia, to zużyje Pan 1215kWh energii. Do tego trzeba doliczyć straty termy (wg Pana pomiarów 2,8kWh/tydzień) 120kWh, czyli razem 1335kWh, za kwotę 687zł.
Jeżeli uważa Pan, że te parametry nie są właściwe, to proszę podać swoje.


Wodą 55 st. C bym się poparzył - prysznic i kran to 38-40stC!!!
Nie chodzi o "standartowe" zużycie a o 90ltrów dziennie lub energo i wodooszczędne kramy 30llirów.

Czytam
Cytat

Załóżmy, że musimy ogrzewać sami zasobnik przez 180 dni w roku


dalej:
Cytat

Praca kolektorów przez 1500h w roku - pompka 53zł.


rok ma 8760 h - ile "kWh" pompka przepompuje...

Mimo, ze tu Pan zaniża tam zawyża... nijak opłacalności nie widać.

Sprawdziłem jeszcze raz termę 22 minuty - grzała (2kW) 40 litrów ciepłej wody na prysznicu. Nawet przy 80 litach dziennie - 650 zł rocznie na 3 osoby!!! A u mnie nie wychodzi nawet 40!!
Link do komentarza
Tak postawione pytanie, moim zdaniem, znów spłyca zagadnienie, albowiem zawsze większe jest większe od mniejszego – przy czym, gdybym miał zużycie 90m3/ na dobę na 1 osobę, to akurat solary wyrabiają się jak złoto, zwłaszcza przy większej rodzinie.

HenoK przedstawił odpowiednie wyliczenia, ale chcę zwrócić uwagę na inny aspekt „filozofi Pana TB:

Cytat

Najlepsze i gwarantowane efekty zmiejszeniu opłat za energię do ogrzewania wody użytkowej, daje znaczne ograniczenie jej zużycia, przez stosowanie baterii bezdotykowych we współpracy z termami pojemnościowymi. Nie tracąc nic z higieny, 4 do 8 razy oszczędzamy nie tylko energię jak w solarach, ale i czystą wodę, ścieki. Jest to tańsza i znacznie skuteczniejsza alternatywa dla solarów, czy pomp ciepła………………


Pogrubienie moje.

Czyli solary oszczędzają jednak energię.

Druga sprawa. Pan TB jawi się nam jako człowiek wprowadzający najnowocześniejsze technologie w najtańszej postaci. Czy jednak tak jest?
Moim zdaniem, nie – jest to przestarzałe i bardzo niewygodne rozwiązanie. Chcąc być oszczędnym w tym zakresie, należy stosować nowsze rozwiązania.
Po co stosować drogie rozwiązania (termy pojemnościowe), skoro można i taniej (inwestycyjnie) i wygodniej (brak ograniczeń „pojemnościowych) – stosując przepływowe ogrzewacze CWU.

Koszt takiego ogrzewacz, z baterią, dla kabiny prysznicowej już od kwoty 400zł, a umywalkowego (też z baterią) od 250zł. Też są termostatyczne i w naturalny sposób regulują zużycie wody (im większy przepływ, tym niższa temperatura). Dodatkowy bonus – rodzina nie musi czekać, aż terma pojemnościowa „dojdzie do siebie” po poprzedniku.
Link do komentarza
Cytat

Sprawdziłem jeszcze raz termę 22 minuty - grzała (2kW) 40 litrów ciepłej wody na prysznicu. Nawet przy 80 litach dziennie - 650 zł rocznie na 3 osoby!!! A u mnie nie wychodzi nawet 40!!


Ale nie grzała od „początku”, tylko była naładowana ciepłem pozyskanym za darmo?
Zużyła w tym celu, około 0,7kWh i tyle należy doliczyć do każdej osoby, biorącej prysznic.


A tak na marginesie, skoro liczy Pan, straty dla zbiorników CWU w wysokości około 3kWh/dobę, to przyzwoitość nakazuje też doliczyć straty na tej termie w wysokości około 0,15kWh na dobę.
Link do komentarza
Cytat

Wodą 55 st. C bym się poparzył - prysznic i kran to 38-40stC!!!
Nie chodzi o "standartowe" zużycie a o 90ltrów dziennie lub energo i wodooszczędne kramy 30llirów.


Korygujemy więc na 40st. C - koszt u Pana wyniesie (pozostałe założenia taka jak poprzednio) 547zł
Cytat

Czytam

Cytat

Załóżmy, że musimy ogrzewać sami zasobnik przez 180 dni w roku


rok ma 8760 h - ile "kWh" pompka przepompuje...
Mimo, ze tu Pan zaniża tam zawyża... nijak opłacalności nie widać.


Nie wiem, o co Panu chodzi. Co z tego, że rok ma 8760h. Słonecznych godzin w roku jest 1500-1600 w moim regionie, nie ma więc potrzeby, żeby pompka chodziła dłużej.
Słoneczne godziny to takie, gdy kolektor daje min. 500W/m2, co przez 1500h daje 750kWh/m2 rocznie, a dla całego kolektora 2700kWh.
Co Pana zdaniem jest w takich założeniach nie tak?

Gdzie te koszty instalacji niecentralnej ?

Oczywiście, jeżeli zmieniamy założenia dla Pana instalacji (temperatura 40st. C,), to zmieniamy też je przy instalacji solarnej:
Koszt przygotowania 90litrów ciepłej wody o temperaturze min. 40 st. przez 365 dni w roku wyniesie:
1. Praca kolektorów przez 1500h w roku - pompka 53zł.
2. Straty na zasobniku i cyrkulacji : 100+50zł=150zł.
3. Pompka cyrkulacyjna cwu 53zł.
4. Podgrzew 90l dziennie do temp. 40 st. C przez 180 dni w II taryfie - 151zł.

Razem : 407zł.
Przy wykorzystaniu ciepłej wody przez 300dni w roku koszty te będą nieco mniejsze (ok. 360zł).
Link do komentarza
Cytat

Ale nie grzała od „początku”, tylko była naładowana ciepłem pozyskanym za darmo?
Zużyła w tym celu, około 0,7kWh i tyle należy doliczyć do każdej osoby, biorącej prysznic.


A tak na marginesie, skoro liczy Pan, straty dla zbiorników CWU w wysokości około 3kWh/dobę, to przyzwoitość nakazuje też doliczyć straty na tej termie w wysokości około 0,15kWh na dobę.


Posługuję się podlicznikem nie liczeniem ( tak na marginesie) a już całkiem nie na marginesie... w okresie grzewczym jest pewna różnica między stratami w kotłowni a stratami pod zlewozmywakiem.
Ni jak nie da się soraów energetycznie uzasadnić w instalcjach domowych. 600 zł / 3 osoby za prąd do wody rocznie przy niecentralnym...
Link do komentarza
Cytat

2. Straty na zasobniku i cyrkulacji : 100+50zł=150zł.

To nie jest prawdą!
Cytat

Podgrzew 90l dziennie do temp. 40 st. C przez 180 dni w II taryfie - 151zł.


To nie jest prawdą! więcej niż 180 dni musimy dogrzewać skoro słońce świeci 1500 h
Cytat

II taryfie

Moje termy liczył Pan w pierwszej taryfie!
Cytat

Podgrzew 90l dziennie do temp. 40 st.


... i miało być jeszcze dla 30 litrów - krany bezdotykowe!
Link do komentarza
Cytat

Posługuję się podlicznikem nie liczeniem ( tak na marginesie) a już całkiem nie na marginesie... w okresie grzewczym jest pewna różnica między stratami w kotłowni a stratami pod zlewozmywakiem.
Ni jak nie da się soraów energetycznie uzasadnić w instalcjach domowych. 600 zł / 3 osoby za prąd do wody rocznie przy niecentralnym...

Znowu Pan próbuje udowodnić, że solary i zasobniki ciepłej wody montują idioci, a ludzie inteligentni montują termy.
Swój zasobnik ciepłej wody mam umieszczony w pralni-suszarni, czyli w ogrzewanej części budynku. Wszystkie straty zasobnika w sezonie grzewczym (wtedy zazwyczaj nie używamy solarów) są zyskami energetycznymi budynku.

Tak więc ta kalkulacja, którą podałem powinna wyglądać nieco inaczej :

Oczywiście, jeżeli zmieniamy założenia dla Pana instalacji (temperatura 40st. C,), to zmieniamy też je przy instalacji solarnej:
Koszt przygotowania 90litrów ciepłej wody o temperaturze min. 40 st. przez 365 dni w roku wyniesie:
1. Praca kolektorów przez 1500h w roku - pompka 53zł.
2. Straty na cyrkulacji : 50zł.
3. Pompka cyrkulacyjna cwu 25zł. (tylko poza sezonem grzewczym).
4. Podgrzew 90l dziennie do temp. 40 st. C przez 180 dni w II taryfie - 151zł.

Razem : 279zł.
Przy wykorzystaniu ciepłej wody przez 300dni w roku koszty te będą nieco mniejsze (ok. 250zł).
Oczywiście są to koszty przy ciepłej wodzie ogrzewanej oprócz solarów grzałką elektryczną.

Przy ogrzewaniu ciepłej wody kotłem gazowym będą one jeszcze niższe, o pompie ciepła już w ogóle nie wspominam (u mnie roczne koszty przygotowania ciepłej wody wyniosłyby (przy takich założeniach jak u Pana) poniżej 100zł w ciągu roku, faktycznie wyjdzie ok. 200zł, bo używam ciepłej wody przez cały rok, min. 40l/osobę i temperatura ciepłej wody ma 45st. C.

Gdzie te koszty instalacji niecentralnej ?
Link do komentarza
Cytat

Cytat

2. Straty na zasobniku i cyrkulacji : 100+50zł=150zł.


To nie jest prawdą!
Cytat

Podgrzew 90l dziennie do temp. 40 st. C przez 180 dni w II taryfie - 151zł.


To nie jest prawdą! więcej niż 180 dni musimy dogrzewać skoro słońce świeci 1500 h
Cytat

II taryfie


Moje termy liczył Pan w pierwszej taryfie!
Cytat

Podgrzew 90l dziennie do temp. 40 st.


... i miało być jeszcze dla 30 litrów - krany bezdotykowe!


Co do strat zasobnika ma Pan rację. Znacznie je zawyżyłem - patrz poprzedni post.
Temperatura w 200litrowym zasobniku spada z 45st. C do 40st. C ok. 12h.
Oznacza to straty ok. 2kWh na dobę. Jednak większość "dogrzewania" ciepłej
wody jest w sezonie grzewczym, więc straty zasobnika są zyskami/

Słońce świeci 1500h. Moc solara przy słonecznej pogodzie 1,8kW, co daje 2700kWh.
Na podgrzanie 120litrów wody dziennie do 45st. C potrzeba 4,88kW + straty (3kW) ~ 8kWh
Przez 185dni (365-180) potrzebujemy 1480kWh.
Wynika z tego, że będziemy mieli znacznie cieplejszą wodę.

Jest Pan w stanie swoje termy zasilać tylko w II taryfie?
Po zużyciu rano tych 40litrów musiałby Pan czekać do godz. 13.
Przy zasobniku współpracującym z solariami bez większego problemu można korzystać z II taryfy.

Dla 3 osób ma wystarczyć 30litrów ciepłej wody o temperaturze 40st. C?
Tu już Pan "niezdrowo" przesadził!

Gdzie te koszty instalacji niecentralnej ?

Można wodę oszczędzać inaczej : http://polishexpress.polacy.co.uk/index.ph...r=akt&id=48 icon_biggrin.gif
Cytat

Pralka zużywająca zaledwie kubek wody na pełny cykl prania trafi do sprzedaży w Wielkiej Brytanii już w przyszłym roku.

Takie pralki będą zużywały mniej niż dwa procent wody i energii zużywanych przez dotychczasowe - poinformowała spółka Xeros.
Xeros jest powiązana z Uniwersytetem w Leeds - jedną z czołowych brytyjskich placówek badawczych, zatrudniającą ponad 3 tys. naukowców.
Nowa technologia usuwania brudu i plam z ubrań wykorzystuje kawałki plastiku, wielkości około 1 cm. Do każdego prania maszyna dodaje około 20 kg plastikowej sieczki, kubek wody i detergent. Podgrzana woda pomaga rozpuścić brud, który następnie zostaje wchłonięty przez plastik.
Ładunek plastikowej sieczki wystarcza na 100 prań, czyli mniej więcej na pół roku.
Wynalazca ?prania plastikiem?, profesor Stephen Burkinshaw powiedział, że w ten sposób usuwać można wszelkiego rodzaju codzienne plamy, w tym z kawy i szminki.
Wykorzystanie tej technologii w pralniach na sucho pozwoli też na odejście od czyszczenia odzieży potencjalnie niebezpiecznymi rozpuszczalnikami, z których część może powodować raka.
Według Xerosa nowe pralki nie powinny być znacznie droższe od konwencjonalnych.
W Wielkiej Brytanii w ciągu ostatnich 15 lat o 23 procent wzrosło korzystanie z pralek. Na pranie odzieży przeciętne gospodarstwo zużywa niemal 21 litrów wody dziennie, co stanowi 13 procent dziennego zużycia wody w domu. Takie dane podaje pozarządowa brytyjska organizacja Waterwise, która stara się walczyć z rosnącym marnotrawstwem wody.
Typowa pralka zużywa około 35 litrów wody na każdy kilogram prania, nie licząc energii potrzebnej do podgrzania wody i później do suszenia.
W Wielkiej Brytanii co roku sprzedaje się ponad 2 mln pralek.

Link do komentarza
Cytat

Ni jak nie da się soraów energetycznie uzasadnić w instalcjach domowych. 600 zł / 3 osoby za prąd do wody rocznie przy niecentralnym...



Ale jest i druga strona medalu.
Instalacja proponowana przez Pana, czyli 1 terma 5l, 1 terma 15l + 3 baterie termostatyczne bezdotykowe, w sumie kosztują około 4.000zł. Jest to wyjątkowa rozrzutność, bo w systemie przepływowym, osiągnie się podobne efekty oszczędności wody i energii, przy znacznym poprawieniu komfortu użytkowania, i zupełnym braku strat, w cenie około 1.000zł.

Cytując pewnego klasyka, aż się chce powiedzieć, że jest Pan szkodnikiem, stosującym przestarzałe rozwiązania - Panie TB.
Link do komentarza
Cytat

Ni jak nie da się soraów energetycznie uzasadnić w instalcjach domowych. 600 zł / 3 osoby za prąd do wody rocznie przy niecentralnym...

Ale ekonomicznie da się to zrobić bez większego problemu, co Panu w poprzednich postach pokazałem.

Co do podgrzewaczy przepływowych, to są one najbardziej energooszczędne, ale trudno w nich zastosować tańszą energię (II taryfa) i wymagają znacznych mocy instalacji - o komfortowym korzystaniu z takich podgrzewaczy można mówić od mocy 18kW (w swoim domu mam przyłącze 14kW, chociaż praktycznie nie przekraczam mocy 7kW).
Link do komentarza
Też prawda, nie mniej jednak.
Panu TB wystarcza przepływ CWU w wys. 1,8 l/min o temperaturze około 40 stopni.

Przepływowy ogrzewacz CWU o mocy 4,4kW osiąga taką temperaturę, przy przepływie 2,1 l/min – czyli wypełnia nawet z nadwyżką, parametry osiągane w instalacji Pana TB.

Np.: http://www.grzejniki.vsp.pl/product_info.p...;products_id=28


Odnosiłem się tylko do rozwiązania proponowanego przez Pana TB, mając na uwadze zarówno warunki pracy, jaki osiągany efekt oszczędności eksploatacyjnych -zarówno wody, jak i energii.
Czyż 1.000zł nie jest mniej niż xxxxzł?
A więc po co przepłacać, za droższe i nienowoczesne rozwiązania, skoro można taniej i z większym komfortem użytkowania – dla założonych warunków brzegowych (mniej niż 20l na osobę)
Link do komentarza
Cytat

Termy 10 l z 2 kW grzałką działają przy oszczędnych bateriach jak przepływowe, ale są tańsze, łatwiejsze przyłącze, i co najważniejsze - bardzo trwałe. Baterie są droższe.
Nie polecam centralnego... więc szkodnikiem nie jestem


jestem ciekaw czy zaryzykowałby Pan żeby ktoś z nas zamieskzał u Pana przez tydzień z pełnym opomiarowaniem,ciekawe jakby to wyszło
przyczym zanaczam że jak jestem zmęczony np niekonstruktywną rozmową to lubie poleżeć w wannie i ciekawy jestem czy dla przecietnego smiertelnika w Pana instalacji wystrczy wody abym mógł nalać sobie 120l ciepłej wody i sobie poleżeć ?
i ciekaw jestem czy nastepnego dnia mógłbym wziaćs prysznic taki z 15 min ?
prosze jednoznacznie odpowiedzieć ,a rece jak sie myje to d tego nie jest potrzebna bateria bezdotykowa za 1500zł wystaczy przecietny mieszacz pod warunkiem że mamy cyrkulacje pod samą umywalkę
czxekam na odpowiedz?

Link do komentarza
Cytat

jestem ciekaw czy zaryzykowałby Pan żeby ktoś z nas zamieskzał u Pana przez tydzień z pełnym opomiarowaniem,ciekawe jakby to wyszło
przyczym zanaczam że jak jestem zmęczony np niekonstruktywną rozmową to lubie poleżeć w wannie i ciekawy jestem czy dla przecietnego smiertelnika w Pana instalacji wystrczy wody abym mógł nalać sobie 120l ciepłej wody i sobie poleżeć ?
i ciekaw jestem czy nastepnego dnia mógłbym wziaćs prysznic taki z 15 min ?
prosze jednoznacznie odpowiedzieć ,a rece jak sie myje to d tego nie jest potrzebna bateria bezdotykowa za 1500zł wystaczy przecietny mieszacz pod warunkiem że mamy cyrkulacje pod samą umywalkę
czxekam na odpowiedz?




No jak bym dorzucił jeszcze raz w tygodniu kąpiel w jacuzzi http://melle.sajberhagen.com/wp-content/up...312_jacuzzi.jpg

to cały tydzień już by nie można wziąć prysznica umyć rąk czy włączyć spłuczkę .A żeby zrobić herbatę to do czajnika trzeba nabierać wodę z jacuzzi po kąpieli . icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

No jak bym dorzucił jeszcze raz w tygodniu kąpiel w jacuzzi Brak obrazka

to cały tydzień już by nie można wziąć prysznica umyć rąk czy włączyć spłuczkę .A żeby zrobić herbatę to do czajnika trzeba nabierać wodę z jacuzzi po kąpieli . icon_smile.gif


no tak mnie tez się wydaje że jak jeden dzień zaszalejesz z kąpielą to miesiąc trzeba by na rzeką mieszkać i prać i wogóle......
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...