Skocz do zawartości

Od działki rolnej do budowlanej?


Recommended Posts

Witam, moje pytania rodzą się od samego początku, mianowicie Teściu jest rolnikiem, chce podarować nam (mnie i mojej żonie) działkę rolną o pow. ok. 14 arów.
Pyt.1. Czy może Teść ją przepisać na nas oboje czy tylko na żonę (jako na córkę).
Pyt.2. Czy są jakieś przepisy określające jaką powierzchnie rolnik może przekazać (wszystko jako gospodarstwo czy kawałek dla jednej osoby)
Pyt.3. Nie jestem rolnikiem i czy jest jakiś sposób na uzyskanie warunków zabudowy na tą działkę (rolna, pow.14ar., do najbliższego zabudowania ok.200m), nie jest uzbrojona. Działka jest położona przy głównej drodze, powstaje osiedle nowych domów jednorodzinnych, prawdopodobnie rolnicy, bo podobno tylko w ten sposób mogli uzyskać pozwolenie na budowę, a planu zagospodarowania przestrzennego w gminie nie ma i na razie nie będzie.
Proszę o podpowiedź - poradę, albo gdzie mogę uzyskać pomoc w tej sprawie.
Link do komentarza
Teść może w formie darowizny przekazać działkę na rzecz dowolnej osoby lub osób i tylko w całości. Zależnie od grupy pokrewieństwa różny będzie podatek od wartości darowizny - w przypadku przekazania całości na rzecz córki przysługuje zwolnienie od podatku. Natomiast w sprawie możliwości budowy - należy w gminie złożyć wniosek o wydanie warunków zabudowy.
Link do komentarza
W 2007r tesc przekazal na mnie i moja zone dzialke o powiezchni 20 arow, Akt Notarialny byl spisany na nas oboje i nie placilismy zadnego podatku. Byc moze teraz przepisy sie zmienily, nie jestem na biezaco niestety.

Byla tam jakas kwestia niskiej wartosci tej darowizny bo to tylko pole bylo i wartosc nie przekraczala bodajze 10 000 zl.

POzdr
Link do komentarza
Cytat

Nic się nie zmieniło, zięć jest również w I grupie pokrewieństwa i w przypadku darowizny występuje całkowite zwolnienie z podatku. Trzeba tylko w ciągu pół roku poinformować o tym urząd.



Jaki akt prawny się zmienił i kiedy. Zięć, synowa niestety muszą płacić podatek od darowizny, ponieważ są poza "0"grupą.
Jeżeli wartość darowizny od teściów nie przekroczy w ciągu 5 lat 9637 zł to oczywiście jako będący w I grupie zięć lub synowa nie zapłacą podatku.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...