Skocz do zawartości

Kolektory słoneczne w zimie.


NOTO

Recommended Posts

  • 3 miesiące temu...
Możliwe jest wspomaganie ogrzewania kolektorami słonecznymi. Powinny to być kolektory próżniowo-rurowe dobrej firmy, c.o. powinno być ogrzewaniem niskotemperaturowym - najlepiej podłogowe lub ścienne (tradycyjne grzejniki w tego typu ogrzewaniu mają ogromne wymiary, ale też są możliwe). Do tego wskazany jest zbiornik o dość dużej objętości i bardzo dobrze izolowany, który pozwala zgromadzić jak najwięcej podgrzanej wody (np. na kilka dni z intensywnymi opadami śniegu). Kolektory próżniowo-rurowe wykazują dośc wysoką sprawność nawet w pochmurne dni.
Link do komentarza
Kolektory słoneczne głównie używa się do wody użytkowej i jest to nietrafina inwestycja. Lepiej zmniejszyć zużycie. Kolektor oszdzędza część energii, nie oszczędza wody i ścieków. Przy kolektorze jest pompka cyrkulacyjna i podwójne rurki ze stygnącą ciepłą wodą . Sprawdziłem, ze lepsze efekty finansowe osiąga się stosując baterie sensorowe i dobre termy w miarę blisko bateri. Oszczędza to 5-8 razy energię ale i wodę i ścieki , które to elementy szybko będą drożały. I taki system działa niezależnie od pogody i śniegu.
Link do komentarza
jak można uzyskać 5-6 razy mniejsze zużycie energi przy baterii sensorycznej ?
Wyobrażam to sobie tylko i wyłacznie w sytuacji gdy ktoś do mycia "własnych" zębów do tej pory używa ok. 10l wody icon_smile.gif
Inaczej się nie da !!!! i to w domu jednorodzinnym.
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
"Kolektory prozniowe sa ok.
Super wydajne i najlepsze".


Ale. Co zrobic jesli w nocy spadnie snieg, a w dzien jest piekna pogoda.
Mamy zamontowane kolektory prozniowe z najlepsza izolacja na swiecie (proznia)??

Odp. Wejsc na dach i miotla odsniezac.
Dziekuje bardzo.


Płaskie maja wspolczynnik emisji ok. 5%.
Czyli jest to wada.
Ale zima gdy spadnie snieg, jest to zaleta.
Dlaczego??
Mozna uruchomic pompe na ok. 10minut.
Cieplo ze zbiornika ok. 15 stopni wejdzie do kolektora.
Odsloni czujnik i kolektor zacznie dzialac juz swoim normalnym trybem.


Sprawnosc kolektorow prozniowych jest taka sama, jak plaskich.
Swiatlo rozproszone-nierozproszone, nie ma wiekszego na to wplywu.

Lustro ewolwentowe ktore jest stosowane w prozniowkach bardzo dobrze pomaga kumulowac promienie w ciagu dnia (dzienne zmiany kata padania promieni).
Ale lustro to, nie zapewni nam tego, ze przy zmianie kata padania promieni slonecznych (lato-zima), sprawnosc prozniowki bedzie taka sama.

A kolektor plaski??
Tak przez wszystkich instalatorow spychany na drugi plan, jako przezytek, dziala. I to dobrze dziala.


Pozdrawiam
Link do komentarza
  • 4 miesiące temu...
Mój mąż wspomina coś o kolektorach (chciałby takie mieć w naszym domu) - a jak on coś postanowi - to zawsze dopnie swego.Zawsze to co nowe - przez innych nie doceniane - on postanawia mieć. Powiedzcie mi więc czy w zamieszkałym już domu można zamontować sobie takie kolektory? I czy one się sprawdzają? Mam piec gazowy - częściowo grzejniki częsciowo ogrzewanie podłogowe wodne. W jakim stopniu taki kolektor mógłby zapewnić energię dla mojego domu?
Link do komentarza
Nawet,kiedy nie myślimy o zainstalowaniu kolektorów na obecnym etapie budowy,to polecał bym przygotowanie dla nich odpowiednich przejść przez dach,czy stropy i ściany,a nawet pociągnięcie w tych miejscach rur i kabla do czujnika.Potem,kiedy kolektory stanieją (a taka jest stała tendencja) lub gmina będzie je dotować,mamy jak znalazł.Bez kucia i rozwalania nowego domu.
Byłem niedawno u klienta,który ma 2 kolektory próżniowe z Biawaru.Przy temp. zewnętrznej -0,5 i czystym,słonecznym niebie nagrzały się parę razy do temp.45st i tyle.Nawet to nie ruszyło za wiele temperatury w zasobniku.Dalej było 4 st.
Link do komentarza
Witam, co jako znawcy tematu sądzicie o moim planie montażu kolektorów?
Mam zamiar zamontować je na ziemi, i zastosować dodatkowo obrót, tak aby kierowały się do słońca (do sterowania wykorzystam LOGO! programując go w zależności od pory dnia, co do ustawienia położenia oraz dodatkowo jeszcze zamontuję termometr aby obracał kolektor przeciwnie do słońca gdy woda będzie nagrzana)
Link do komentarza
Cytat

CYTAT(adamis @ Dec 28 2007, 14:44) *
polecał bym przygotowanie dla nich odpowiednich przejść przez dach,czy stropy i ściany


w jaki sposób?


To zależy od układu ścian,stropów i w ogóle wielu czynników.Trudno tak odpowiedzieć nie widząc budynku.
Można zostawić zabetonowane dziury wypełnione np. pianką,tam,gdzie potem puścimy rury z kolektora,by potem łatwo ją usunąć.Warto pomyśleć o jakimś przejściu przez dach,o przygotowaniu przelotek,by potem nie rozwalać za dużo.
No i trzeba pamiętać,że rury z kolektora potrafią się nagrzać nawet do 200st,czyli z daleka od plastików i kauczukowe otuliny.
Cytat

Witam, co jako znawcy tematu sądzicie o moim planie montażu kolektorów?
Mam zamiar zamontować je na ziemi, i zastosować dodatkowo obrót, tak aby kierowały się do słońca (do sterowania wykorzystam LOGO! programując go w zależności od pory dnia, co do ustawienia położenia oraz dodatkowo jeszcze zamontuję termometr aby obracał kolektor przeciwnie do słońca gdy woda będzie nagrzana)


Wg. mnie to najefektywniejsze podejście do sprawy z jakim się spotkałem.Trzeba pamiętać o zabezpieczeniu gorących elementów przed dziecięcymi łapkami.
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
Witam.
Cytat

No i trzeba pamiętać,że rury z kolektora potrafią się nagrzać nawet do 200st,czyli z daleka od plastików i kauczukowe otuliny.



Niepotrzebnie kolega straszy te 200 st.C rury osiągają w srodku i to tylko w stanie statycznym, na zewnątrz zimne jak ryba, króćce przyłączeniowe rozgrzewają się ale są one osłoniętei zabezpieczone otuliną. Jeżeli są małe dzieci to na pewno stłuką i pokaleczą się i lepszym miejscem jest dach.
Witold Jabłoński
Link do komentarza
Cytat

Witam, co jako znawcy tematu sądzicie o moim planie montażu kolektorów?
Mam zamiar zamontować je na ziemi, i zastosować dodatkowo obrót, tak aby kierowały się do słońca (do sterowania wykorzystam LOGO! programując go w zależności od pory dnia, co do ustawienia położenia oraz dodatkowo jeszcze zamontuję termometr aby obracał kolektor przeciwnie do słońca gdy woda będzie nagrzana)



Zazdroszcze dużej działki.
Link do komentarza
Jesli dom jest cieply i posiada w wiekszosci podlogowke, to mozna zastosowac kolektory do wspomagania centralnego ogrzewania.
Z woda jest wiekszy problem, gdyz mniej slonca jest w zimie i nie wystarczy go na podgrzanie wody do temperatury uzywalnosci ok. 45*.
Czasem (w sloneczny dzien) to sie uda, ale wiekszosc dni jest byle jaka.

A ogrzewanie podlogowe wymaga 34*C. Taka temperature jest latwiej uzyskac.

Jesli chodzi o uklad podazajacy za sloncem. Mozna oczywiscie.
Zaplacic za konstrukcje dwa razy wiecej niz za kolektory wraz z instalacja.
Mozna tylko po co?
Jesli kolektory sa dobre i maja korzystny wspolczynnik odchylenia, nie ma wiekszego sensu tego robic.
Jesli chodzi o odwracanie kolektora w przeciwnym kierunku, jesli sie nagrzeje woda.
Chodzi o to aby kolektory pracowaly caly czas i aby wydajnosc, uzytecznosc, itd. byla maksymalna.
Wystarczy dobrac odpowiednio powierzchnie do zasobnika.
Mozna tez cieplo kumulowac na kilka dni na przod.

Obecnie pracuje nad rozwiazaniem, gdzie bedzie mozna akumulowac cieplo na zime.
Jeden dom z takim rozwiazaniem juz stoi, ale nie jest ono doskonale (nie ma 100% pokrycia), wiec pracuje dalej.

Pozdrawiam
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
nie liczcie na to że w zimie będziecie mieli wspomaganie co,
no chyba że stać was na kolektory o powierzchni około 1/10 powierzchni domu,
to nie funkcjonuje, mogą być kolektory nawet ze złota, jak nie ma słońca to nie ma wspomagania,
a nasze położenie geograficzne nie gwarantuje nam słońca w wystarczającej ilości od listopada do mniej więcej drugiej połowy lutego,
Link do komentarza
Cytat

nie liczcie na to że w zimie będziecie mieli wspomaganie co,
no chyba że stać was na kolektory o powierzchni około 1/10 powierzchni domu,
to nie funkcjonuje, mogą być kolektory nawet ze złota, jak nie ma słońca to nie ma wspomagania,
a nasze położenie geograficzne nie gwarantuje nam słońca w wystarczającej ilości od listopada do mniej więcej drugiej połowy lutego,



A jednak mozna.
W styczniu dwa lata temu mrozna zima byla, a slonko ladnie swiecilo prawie przez 2 tygodnie.
I moi klienci mieli cieple grzejniki.
Nie mowie, ze bylo to wystarczajace, ale wspomaganie bylo
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
  • 1 miesiąc temu...
Cytat

Jesli dom jest cieply i posiada w wiekszosci podlogowke, to mozna zastosowac kolektory do wspomagania centralnego ogrzewania.
Z woda jest wiekszy problem, gdyz mniej slonca jest w zimie i nie wystarczy go na podgrzanie wody do temperatury uzywalnosci ok. 45*.
Czasem (w sloneczny dzien) to sie uda, ale wiekszosc dni jest byle jaka.

Pozdrawiam



gwoli przepisow to tem. cwu powinna byc 60/55 (60 na wylocie a 55 na odbiorniku) - tyle mowia przepisy no i jeszcze kwestja okresowych przegrzewow instalacji coby bakterii nie bylo
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Cytat

Ogrzewanie domu kolektorami slonczenymi w okresie zimy jest marnym pomysłem. Jak juz chcesz zainwestowac w alternatywne zrodlo ogrzewania to raczej zastanow sie nad pompa ciepła.





xpert ma niestety rację,ale jeżeli masz wolną kaskę na eksperymentowanie to nie ma przeciwwskazań .

A mianowicie dla tego ze ktoś musi próbować .Ceny energii będą rosły ,ciekawe czy ta technika c. ogrzewania zdoła się rozwinąć i sprostać naszym oczekiwaniom na pewno tak ale jeszcze nie dziś. Dwie wartości muszą dążyć ku sobie zmniejszenie zapotrzebowania na ciepło potrzebne nie tylko do ogrzania budynku oraz zwiększenie wydajności kolektorów słonecznych na pewno jest takie miejsce w ,którym się one spotkają ale kiedy ?


Na razie trzeba by zmienić miejsce zamieszkania i nie jest to Polska .
Link do komentarza
ludzie ale o czym wy w ogóle mówicie. przecież większość ludzi chcących skorzystać z dobrodziejstwa posiadania kolektorów rurowych próżniowych jak zwał tak zwał myśli o nich dla wygody.
ja sam mam taki plan.
kiedy w zimie się pali w piecu - C.W.U ogrzewa się zazwyczaj razem z centralnym, natomiast po sezonie grzewczym szczególnie latem można skorzystać z dobrodziejstwa kolektorów do C.W.U
Są przecież takie podwójne zasobniki C.W.U. które można podłączyć do dwóch źródeł ciepła właśnie.
i pierniczę zimą śnieg na dachu skoro i tak pale w piecu bo zimno - na pewno nie będę latał z miotłą po dachu

jeśli ktoś myśli o samych kolektorach jako źródle ciepła w domu to i owszem nietrafiony pomysł, ale nie mówcie mi że kolektory nie nagrzeją mi wiosną, latem czy wczesną jesienią wody użytkowej do temperatury jaka pozwala na komfortowe jej użytkowanie.
a jeśli się zdarzy zaćmienie słońca to se napalę w piecu kurna jego mać icon_smile.gif

nie wymyślajcie absurdalnych pomysłów do wykorzystania kolektorów do C.O. w polsce
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Cytat

ludzie ale o czym wy w ogóle mówicie. przecież większość ludzi chcących skorzystać z dobrodziejstwa posiadania kolektorów rurowych próżniowych jak zwał tak zwał myśli o nich dla wygody.
ja sam mam taki plan.
kiedy w zimie się pali w piecu - C.W.U ogrzewa się zazwyczaj razem z centralnym, natomiast po sezonie grzewczym szczególnie latem można skorzystać z dobrodziejstwa kolektorów do C.W.U
Są przecież takie podwójne zasobniki C.W.U. które można podłączyć do dwóch źródeł ciepła właśnie.
i pierniczę zimą śnieg na dachu skoro i tak pale w piecu bo zimno - na pewno nie będę latał z miotłą po dachu

jeśli ktoś myśli o samych kolektorach jako źródle ciepła w domu to i owszem nietrafiony pomysł, ale nie mówcie mi że kolektory nie nagrzeją mi wiosną, latem czy wczesną jesienią wody użytkowej do temperatury jaka pozwala na komfortowe jej użytkowanie.
a jeśli się zdarzy zaćmienie słońca to se napalę w piecu kurna jego mać icon_smile.gif

nie wymyślajcie absurdalnych pomysłów do wykorzystania kolektorów do C.O. w polsce



Jak narazie solary krzyczą z dachu "ja jestem bogaty" wiec wszystko się zgadza ale nawet jak uda się 5 miesięcy w roku wykorzystywać solary to gdzie tu perpetuum bo z tej kasy przez 25 lat spokojnie można nagrzać tą wodę gazem.A te solary Pan wymieni na pewno wcześniej. icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

Jak narazie solary krzyczą z dachu "ja jestem bogaty" wiec wszystko się zgadza ale nawet jak uda się 5 miesięcy w roku wykorzystywać solary to gdzie tu perpetuum bo z tej kasy przez 25 lat spokojnie można nagrzać tą wodę gazem.A te solary Pan wymieni na pewno wcześniej. icon_smile.gif



ale biorąc pod uwagę eliminacje kosztów:
- instalacji gazowej w domu
- przyłącza gazu
- przepływowego gazowego podgrzewacza wody
( oczywiście założenie jest takie że w kuchni ma być płyta indukcyjna )
wtedy jednak trochę inaczej patrzy się na koszty instalacji solarnej biorąc również pod uwagę że przy okazji targów budowlanych na jakich kiedyś tam byłem można było nabyć cały zestaw ze zniżką nawet 30%
no i nie zawsze patrzy się także na to że różnica kosztów pomiędzy ogrzewaniem c.w.u. z pieca a w instalacji piec + solar wychodzi jednak korzystniej niż koszt samej instalacji solarnej jako że przecież w jednym i drugim przypadku i tak jest potrzebny jeden i ten sam zasobnik C.W.U.

czasem jednak solary zamiast krzyczeć "ja jestem bogaty" krzyczą "jestem myślący i dbający o środowisko"
jeśli ktos jeszcze będzie w stanie skorzystać z jakiejś dotacji na odnawialne źródła energii a takie niewątpliwie istnieją choć nie wszędzie wtedy jeszcze bardziej potwierdza to moją tezę icon_smile.gif

dodatkowo na instalację solarną można skorzystać z kredytów preferencyjnych oprocentowanych na 1% (widziałem taką ofertę) natomiast instalacji gazowej takim kredytem nie skredytuje
Link do komentarza
Cytat

czasem jednak solary zamiast krzyczeć "ja jestem bogaty" krzyczą "jestem myślący i dbający o środowisko"
wtedy jeszcze bardziej potwierdza to moją tezę icon_smile.gif




Z tym myśleniem i dbaniem o środowisko to ja bym skomentował trochę inaczej "jestem zmanipulowany".

Wytworzenie oraz utylizacja tego ustrojstwa nie ma nic wspólnego z ochroną środowiska .Tak samo jest ze zwykłą żarówką

a Świetlówką kompaktową.Oszczędności są tylko pozorne .Tylko spojrzenie szersze na to wszystko dopiero ujawnia o co w tym wszystkim chodzi . icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

Z tym myśleniem i dbaniem o środowisko to ja bym skomentował trochę inaczej "jestem zmanipulowany".

Wytworzenie oraz utylizacja tego ustrojstwa nie ma nic wspólnego z ochroną środowiska .Tak samo jest ze zwykłą żarówką

a Świetlówką kompaktową.Oszczędności są tylko pozorne .Tylko spojrzenie szersze na to wszystko dopiero ujawnia o co w tym wszystkim chodzi . icon_smile.gif


każdy z nas ma trochę racji, ale biorąc pod uwagę:
- rosnące ceny gazu
- diametralnie różną jakość gazu
- praktycznie niemożliwe sprawdzenie jakości gazu
- eliminacja kosztów o których mówiłem oraz to że przy moich założeniach oszczędności mogą sięgnąć cenie jaką da się uzyskać na taki zestaw solarny na potrzeby 4 osobowej rodziny
- całkowicie pomijając aspekt ekologiczności
wtedy taka instalacja moze okazac się korzystnym rozwiązaniem

mówiąc o szerszym spojrzeniu powinieneś też pomyśleć o tym że wykorzystując solary eliminujemy część emitowanego do środowiska dwutlenku węgla.
spalanie gazu również związane jest z emisją dwutlenku węgla
produkcja gazowych podgrzewaczy wody również nie ma nic wspólnego z ekologią

solarów nie kupuje się na rok dwa, przez czas użytkowania takiego zestawu eliminujemy znaczną część emisji dwutleku węgla do środowiska.

to jest tak jak z samochodem. co da dla środowiska to że jeden kowalski zamieni samochód na rower? ano nic!
a jesli takich kowalskich będzie więcej? a to już co innego.

Link do komentarza
Cytat

mówiąc o szerszym spojrzeniu powinieneś też pomyśleć o tym że wykorzystując solary eliminujemy część emitowanego do środowiska dwutlenku węgla.
spalanie gazu również związane jest z emisją dwutlenku węgla
produkcja gazowych podgrzewaczy wody również nie ma nic wspólnego z ekologią
solarów nie kupuje się na rok dwa, przez czas użytkowania takiego zestawu eliminujemy znaczną część emisji dwutleku węgla do środowiska.
to jest tak jak z samochodem. co da dla środowiska to że jeden kowalski zamieni samochód na rower? ano nic!
a jesli takich kowalskich będzie więcej? a to już co innego.



Przyrost temperatury na ziemi jest procesem naturalnym związanym z aktywnością słoneczną i nasza działalność nie ma tu większego znaczenia .Zwiększona zawartość CO2 w atmosferze jest wynikiem tego przyrostu temperatury a nie odwrotnie jak twierdzi GREENPiS. Ze wzrostem temperatury maleje rozpuszczalność gazów w wodzie.
To nasze morza i oceany emitują to CO2. Działalność człowieka to raptem pojedyncze procenty,z węglem czy gazem będzie trzeba się jeszcze przez najbliższy wiek męczyć . Póki co wiatrem, wodą, słońcem i ziemią nie da się zaspokoić w pełni potrzeb cywilizacji - słońce kiedyś zajdzie, wiatr przestanie wiać, wody jest mało a z głębi ziemi nie da się czerpać wszędzie. Biomasa to fabryka tlenu ścinając i spalając ją otrzymamy dwutlenek węgla.A wszystkie wynalazki oszczędzające energię trzeba wytworzyć a potem zutylizować a gdyby spalane byłyby odpady , śmiecie komunalne to miałoby jakiś sens energetyczny ,w Polsce blokuje się inwestycje w spalanie śmieci.
Człowiek produkuje i będzie produkował śmieci a to doskonałe i prawie za darmo paliwo energetyczne. W tym pędzie po biomasę przeszliśmy w drugą skrajność. .Z powodu zwykłej przyzwoitości która nakazuje sprzątać po sobie nie zostawiając dla przyszłych pokoleń. Całe OHAH oraz ostatnio popularne AH1N1 itd. jest naciągane.Chodzi o napędzanie koniunktury i nabijanie sobie portfelów,a my jesteśmy trybikiem w tym mechanizmie. icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

Przyrost temperatury na ziemi jest procesem naturalnym związanym z aktywnością słoneczną i nasza działalność nie ma tu większego znaczenia .Zwiększona zawartość CO2 w atmosferze jest wynikiem tego przyrostu temperatury a nie odwrotnie jak twierdzi GREENPiS. Ze wzrostem temperatury maleje rozpuszczalność gazów w wodzie.
To nasze morza i oceany emitują to CO2. Działalność człowieka to raptem pojedyncze procenty,z węglem czy gazem będzie trzeba się jeszcze przez najbliższy wiek męczyć . Póki co wiatrem, wodą, słońcem i ziemią nie da się zaspokoić w pełni potrzeb cywilizacji - słońce kiedyś zajdzie, wiatr przestanie wiać, wody jest mało a z głębi ziemi nie da się czerpać wszędzie. Biomasa to fabryka tlenu ścinając i spalając ją otrzymamy dwutlenek węgla.A wszystkie wynalazki oszczędzające energię trzeba wytworzyć a potem zutylizować a gdyby spalane byłyby odpady , śmiecie komunalne to miałoby jakiś sens energetyczny ,w Polsce blokuje się inwestycje w spalanie śmieci.
Człowiek produkuje i będzie produkował śmieci a to doskonałe i prawie za darmo paliwo energetyczne. W tym pędzie po biomasę przeszliśmy w drugą skrajność. .Z powodu zwykłej przyzwoitości która nakazuje sprzątać po sobie nie zostawiając dla przyszłych pokoleń. Całe OHAH oraz ostatnio popularne AH1N1 itd. jest naciągane.Chodzi o napędzanie koniunktury i nabijanie sobie portfelów,a my jesteśmy trybikiem w tym mechanizmie. icon_smile.gif


mieszkałeś kiedyś na zadymionym osiedlu domków w mieście gdzie wszyscy kopcą i jak ty to mówisz spalają śmiecie bo to energia za darmo?
zewsząd czuć swąd palonych plastików i gum... twoich śmieci?
a pomyślałeś jak by się tobie żyło gdyby wszyscy twoi sąsiedzi zmienili podejście przestając smrodzić?
a jakie byś miał podejście do sprawy gdyby mieszkając w domku jednorodzinnym miałbyś sąsiada zza płotu który okopca tobie całe podwórko swądem palonych plastikowych opakowań, że nawet odśnieżyć się nie chce wychodzić?
ja mieszkając w bloku mam sąsiadów w kamienicy obok którzy kopcą na potęgę. swąd wydobywający się z ich komina ma zapach palonych opon niekiedy okna nie idzie otworzyć.

dbaj o SWOJE środowisko

zmieniasz temat. nie mówimy o ptasich/swinskich grypach obecnie tylko o kolektorach, choć moje zdanie jest podobne do twojego, nie bez powodu się nie szczepie

do produkcji biomasy wykorzystuje się rośliny szybko rosnące uprawiane przez człowieka więc nie myl tu wycinki lasów/parków/borów z UPRAWAMI do celów czysto energetycznych
choć można też inne rzeczy takie jak drewno odpadowe, odchody zwierząt, osady ściekowe, słomę, makuchy i inne odpady produkcji rolniczej, wodorosty uprawiane specjalnie w celach energetycznych, odpady organiczne np. wysłodki buraczane, łodygi kukurydzy, trawy, lucerny
Link do komentarza
Cytat

Wytworzenie oraz utylizacja tego ustrojstwa nie ma nic wspólnego z ochroną środowiska .Tak samo jest ze zwykłą żarówką

Jestem ciekaw, czy masz jakieś konkretne informacje na temat obciążenia środowiska przy wytworzeniu i utylizacji kolektorów słonecznych, czy tylko powtarzasz wytarte już slogany?
Link do komentarza
Cytat

Przyrost temperatury na ziemi jest procesem naturalnym związanym z aktywnością słoneczną i nasza działalność nie ma tu większego znaczenia ...



Nie mówię, że nie ale jestem ciekaw skąd masz takie informacje o aktywności słonecznej. Aktywność w sposób naprawdę naukowy badana jest od lat pięćdzięsiątych. Inne formy badania jak ilość plam na słońcu to pomiary nawet z XIX wieku. Twierdzisz więc, że na skutek tejże aktywności lodowce znikają i to w wielu przypadkach w ciągu życia jednego pokolenia człowieka?
gallery_16584_443_9861.jpg

http://www.nasa.gov/centers/goddard/mpg/14...reenlandIce.mpg
Link do komentarza
Cytat

Nie mówię, że nie ale jestem ciekaw skąd masz takie informacje o aktywności słonecznej. Aktywność w sposób naprawdę naukowy badana jest od lat pięćdzięsiątych. Inne formy badania jak ilość plam na słońcu to pomiary nawet z XIX wieku. Twierdzisz więc, że na skutek tejże aktywności lodowce znikają i to w wielu przypadkach w ciągu życia jednego pokolenia człowieka?

Poczytaj sobie chociażby historię Grenlandii. Klimat na przestrzeni wieków zmieniał się w sposób znaczący bez jakiegokolwiek wpływu człowieka. Podobnie dzieje się również obecnie.
Link do komentarza
Cytat

Poczytaj sobie chociażby historię Grenlandii. Klimat na przestrzeni wieków zmieniał się w sposób znaczący bez jakiegokolwiek wpływu człowieka. Podobnie dzieje się również obecnie.



Z linku który podałeś nie wyniaka aż tak dużo. Przecież ja nie kwestionuję zmian klimatycznych zachodzących naturalnie. jednak pragnę podkreślić, że działalność człowieka nie pozostaje bez wpływu na kształtowanie się klimatu. Szczególnie po rewolucji przemysłowej lat 30-stych wiele zjawisk klimatycznych nasila się i przyspiesza co jest widoczne dzisiaj. Czy znasz źródła literaturowe, które mówią że jeden z kontynentów rozpuścił się prawie całkowicie w ciągu 100 lat, albo że w przeszłości występowały dziury ozonowe w tak wielkim obszarze. Chyba nie?

Więc przyłączam się do hasła DBAJ O SWOJE ŚRODOWISKO


Link do komentarza
Cytat

Nie mówię, że nie ale jestem ciekaw skąd masz takie informacje o aktywności słonecznej. Aktywność w sposób naprawdę naukowy badana jest od lat pięćdzięsiątych. Inne formy badania jak ilość plam na słońcu to pomiary nawet z XIX wieku. Twierdzisz więc, że na skutek tejże aktywności lodowce znikają i to w wielu przypadkach w ciągu życia jednego pokolenia człowieka?
https://forum.budujemydom.pl/static/gallery/126149...84_443_9861.jpg

http://www.nasa.gov/centers/goddard/mpg/14...ndIce.mpg"]http://www.nasa.gov/centers/goddard/mpg/14...reenlandIce.mpg




Zjawiska ,których 1 cykl trwa więcej niż 100 czy 100000 lat i więcej są znane dla bardzo małej grupy badaczy i często są one wykorzystywane do interesów dla małej grupy społecznej !

Poczytaj do czego kapłani wykorzystywali zaćmienie słońca icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

mieszkałeś kiedyś na zadymionym osiedlu domków w mieście gdzie wszyscy kopcą i jak ty to mówisz spalają śmiecie bo to energia za darmo?
zewsząd czuć swąd palonych plastików i gum... twoich śmieci?
a pomyślałeś jak by się tobie żyło gdyby wszyscy twoi sąsiedzi zmienili podejście przestając smrodzić?
a jakie byś miał podejście do sprawy gdyby mieszkając w domku jednorodzinnym miałbyś sąsiada zza płotu który okopca tobie całe podwórko swądem palonych plastikowych opakowań, że nawet odśnieżyć się nie chce wychodzić?
ja mieszkając w bloku mam sąsiadów w kamienicy obok którzy kopcą na potęgę. swąd wydobywający się z ich komina ma zapach palonych opon niekiedy okna nie idzie otworzyć.

dbaj o SWOJE środowisko


Widzisz Kolego Sam sobie zaprzeczasz !!!!!!!!
A czy zadałeś sobie pytanie dlaczego musisz tak żyć ,a dlatego że zamiast zostawić profesjonalistom utylizację śmieci w temperaturze np. 2000 °C. robisz to na własną rękę w piecach nieprzystosowanych do tego a robisz to z pozornej oszczędności ,a gdyby zakład komunalny nie pobierał opłat za śmieci od ciebie ,albo płacił Ci jeszcze jakieś grosze za nie to na pewno byś nie spalał ich w domu.Wyobraź sobie jeszcze ze zakłady produkcyjne lub ciepłownie potrzebujące takiej energii zamiast droższego węgla ,czy gazu lub innego paliwa spalały by twoje śmieci icon_smile.gif

Cytat

zmieniasz temat. nie mówimy o ptasich/swinskich grypach obecnie tylko o kolektorach, choć moje zdanie jest podobne do twojego, nie bez powodu się nie szczepie


Nie zmieniam to dodatkowy przykład zmanipulowania ludzi.




Cytat

do produkcji biomasy wykorzystuje się rośliny szybko rosnące uprawiane przez człowieka więc nie myl tu wycinki lasów/parków/borów z UPRAWAMI do celów czysto energetycznych.
choć można też inne rzeczy takie jak drewno odpadowe, odchody zwierząt, osady ściekowe, słomę, makuchy i inne odpady produkcji rolniczej, wodorosty uprawiane specjalnie w celach energetycznych, odpady organiczne np. wysłodki buraczane, łodygi kukurydzy, trawy, lucerny


Link do komentarza
Cytat

Widzisz Kolego Sam sobie zaprzeczasz !!!!!!!!
A czy zadałeś sobie pytanie dlaczego musisz tak żyć ,a dlatego że zamiast zostawić profesjonalistom utylizację śmieci w temperaturze np. 2000 °C. robisz to na własną rękę w piecach nieprzystosowanych do tego a robisz to z pozornej oszczędności ,a gdyby zakład komunalny nie pobierał opłat za śmieci od ciebie ,albo płacił Ci jeszcze jakieś grosze za nie to na pewno byś nie spalał ich w domu.Wyobraź sobie jeszcze ze zakłady produkcyjne lub ciepłownie potrzebujące takiej energii zamiast droższego węgla ,czy gazu lub innego paliwa spalały by twoje śmieci icon_smile.gif



mylisz się w tym momencie kolego ponieważ:
1. ja nie palę śmieci tylko je obecnie wyrzucam - jeszcze jestem niestety mieszkancem bloku a moja inwestycja jest na etapie tuż po zakupie działki budpowlanej
2. myślisz nierealnie że za odbiór śmieci które sobie sam wyprodukowałeś ktokolwiek będzie tobie dopłacał. to ty jeszcze powinieneś dopłacać za lenistwo bo mniemam że ich nie segregujesz
3. ludzie generalnie są leniwi i ciężko jest ich namówić do segregacji odpadów
4. segregowanie odpadów w blokach gdzie jest ich najwięcej jest niemożliwe ponieważ wymagało by to zastosowanie co najmniej 5 pojemników na odpady co zajeło by niektórym 1/3 lub nawet połowę kuchni.
5. odpadami z plastiku czy innych tego typu pochodnych materiałów raczej zakleił byś ruszta każdego pieca niż byś wyprodukował z nich jakiekolwiek ciepło. (mogę podać przykład takiej próby a nawet wykonać zdjęcie rusztu pieca przemysłowego uszkodzonego w ten sposób, został wymieniony na nowy a ten uszkodzony rdzewieje już kilka lat)

aby żyć w zgodzie ze środowiskiem wystarczyłoby abyś zaczął segregować odpady:
- odpady organiczne do kompostnika - postaw go na swojej posesji będziesz miał przy okazji czym podsypać posadzone rośliny
- papier, opakowania papierowe tekturowe itp. nadające się do spalenia możesz z powodzeniem puścić w komin
- puszki i inne metalowe historie możesz postawić obok śmietnika - znajdzie się amator na nie aby tylko byly opróżnione jeśli sam nie chcesz ich raz na jakiś czas wywieźć do skupu.
- szkło i plastik jeśli nie ma w twojej okolicy na nie pojemników pozostaje tobie wyrzucić do kosza a one i tak jako paliwo się raczej nie nadają

masz już rozwiązanie swojego dylematu śmieciowego i możesz pozostać w zgodzie ze środowiskiem
Link do komentarza
Cytat

Zjawiska ,których 1 cykl trwa więcej niż 100 czy 100000 lat i więcej są znane dla bardzo małej grupy badaczy i często są one wykorzystywane do interesów dla małej grupy społecznej !

Poczytaj do czego kapłani wykorzystywali zaćmienie słońca icon_smile.gif



Animus, a Ty jesteś wtajemniczony i jesteś częścią tej małej grupy? Ja z kolei reprezentuję pozostałych, którzy w czasach kapłanów świątyni Izydy Starożytnego Egiptu zwani byli motłochem. Argument wysunąłeś naprawdę wielkiego kalibru.

Chyle czoła icon_lol.gif
Link do komentarza
Cytat

Animus, a Ty jesteś wtajemniczony i jesteś częścią tej małej grupy? Ja z kolei reprezentuję pozostałych, którzy w czasach kapłanów świątyni Izydy Starożytnego Egiptu zwani byli motłochem. Argument wysunąłeś naprawdę wielkiego kalibru.

Chyle czoła icon_lol.gif



Wysunąłem taki argument właśnie dlatego żebyś mógł zrozumieć złożoność sytuacji .
Jeżeli jest to jeszcze zbyt skomplikowane dla Ciebie o trudno .
Gdybym był częścią tej grupy to nie działał bym przeciw sobie icon_lol.gif

Link do komentarza
Cytat

mylisz się w tym momencie kolego ponieważ:
1. ja nie palę śmieci tylko je obecnie wyrzucam - jeszcze jestem niestety mieszkancem bloku a moja inwestycja jest na etapie tuż po zakupie działki budpowlanej
2. myślisz nierealnie że za odbiór śmieci które sobie sam wyprodukowałeś ktokolwiek będzie tobie dopłacał. to ty jeszcze powinieneś dopłacać za lenistwo bo mniemam że ich nie segregujesz
3. ludzie generalnie są leniwi i ciężko jest ich namówić do segregacji odpadów
4. segregowanie odpadów w blokach gdzie jest ich najwięcej jest niemożliwe ponieważ wymagało by to zastosowanie co najmniej 5 pojemników na odpady co zajeło by niektórym 1/3 lub nawet połowę kuchni.
5. odpadami z plastiku czy innych tego typu pochodnych materiałów raczej zakleił byś ruszta każdego pieca niż byś wyprodukował z nich jakiekolwiek ciepło. (mogę podać przykład takiej próby a nawet wykonać zdjęcie rusztu pieca przemysłowego uszkodzonego w ten sposób, został wymieniony na nowy a ten uszkodzony rdzewieje już kilka lat)

aby żyć w zgodzie ze środowiskiem wystarczyłoby abyś zaczął segregować odpady:
- odpady organiczne do kompostnika - postaw go na swojej posesji będziesz miał przy okazji czym podsypać posadzone rośliny
- papier, opakowania papierowe tekturowe itp. nadające się do spalenia możesz z powodzeniem puścić w komin
- puszki i inne metalowe historie możesz postawić obok śmietnika - znajdzie się amator na nie aby tylko byly opróżnione jeśli sam nie chcesz ich raz na jakiś czas wywieźć do skupu.
- szkło i plastik jeśli nie ma w twojej okolicy na nie pojemników pozostaje tobie wyrzucić do kosza a one i tak jako paliwo się raczej nie nadają

masz już rozwiązanie swojego dylematu śmieciowego i możesz pozostać w zgodzie ze środowiskiem




To co piszesz przerabiałem gdzieś koło 8- 10 lat temu ,ale czy zastanawiałeś się co dalej z tym robią.
A to ze nie spalasz śmieci to bardzo dobrze świadczy o Tobie ,lub nie masz takich możliwości. icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

Wysunąłem taki argument właśnie dlatego żebyś mógł zrozumieć złożoność sytuacji .
Jeżeli jest to jeszcze zbyt skomplikowane dla Ciebie o trudno .
Gdybym był częścią tej grupy to nie działał bym przeciw sobie icon_lol.gif



Napisałem tak bo staram się przytaczać konkretne przykłady, postarałem się nawet o zdjęcie, którym "zaśmieciłem" swój album na forum a na to otrzymałem "Argument" o zaćmieniu słońca i wykorzystywaniu niektórych faktów przez grupy bogaczy uciskających biednych (czyli argumentów nie wiele tylko retoryka). Może Cię zaskoczę ale ja wiele rzeczy potrafię zrozumieć bo nie urodziłem się wczoraj. Pytanie skąd masz pewność i skąd posiadasz tak tajemną wiedzę niedostępną jak mniemam dla maluczkich. Może poprostu łatwiej tak patrzeć na świat i mówić że nic się nie dzieje bo znami czy bez nas i tak by się świat zmianiał. A może przez nieuwagę stałeś się trybem tej machiny i to Ty dałeś się zmanipulować?

Nie ma co się przepychać każdy ma swój pogląd na sprawy środowiska. jedno jest pewne nawet jeżeli swoimi działaniami nie pomożesz środowisku to ważne jest że mu nie zaszkodzisz. Reszta jest oceną indywidualną.
Link do komentarza
Cytat

Napisałem tak bo staram się przytaczać konkretne przykłady, postarałem się nawet o zdjęcie, którym "zaśmieciłem" swój album na forum a na to otrzymałem "Argument" o zaćmieniu słońca i wykorzystywaniu niektórych faktów przez grupy bogaczy uciskających biednych (czyli argumentów nie wiele tylko retoryka). Może Cię zaskoczę ale ja wiele rzeczy potrafię zrozumieć bo nie urodziłem się wczoraj. Pytanie skąd masz pewność i skąd posiadasz tak tajemną wiedzę niedostępną jak mniemam dla maluczkich. Może poprostu łatwiej tak patrzeć na świat i mówić że nic się nie dzieje bo znami czy bez nas i tak by się świat zmianiał. A może przez nieuwagę stałeś się trybem tej machiny i to Ty dałeś się zmanipulować?

Nie ma co się przepychać każdy ma swój pogląd na sprawy środowiska. jedno jest pewne nawet jeżeli swoimi działaniami nie pomożesz środowisku to ważne jest że mu nie zaszkodzisz. Reszta jest oceną indywidualną.


jak jestes taki mądry to proponuję wycieczkę do lasu ...mogłbyś pozbierac smieci w lesie i to będzie twoj wkład w sprawy srodowiska.I to piszę do wszystkich nie tylko do Rafała.
Link do komentarza
Cytat

To co piszesz przerabiałem gdzieś koło 8- 10 lat temu ,ale czy zastanawiałeś się co dalej z tym robią.
A to ze nie spalasz śmieci to bardzo dobrze świadczy o Tobie ,lub nie masz takich możliwości. icon_smile.gif



tylko wiesz mi tu nie chodzi o bezmyślne sortowanie śmieci i wrzucanie ich do jednego kontenera który i tak jedzie na smietnisko. choć są już przecież sortownie odpadów nawet w mojej okolicy jest jedna
staraj się aby tych smieci które są wywożone na śmietnisko było jak najmniej
oddzielając metale i wywożąc je w odpowiednie miejsce na pewno nie pozwolisz by trafiły na smietnisko
odpady organiczne wyrzucając do kompostnika na pewno nie trafią na śmietnisko
papier tektura jakies drewnopochodne mozna spalic piecu wiec napewno nie trafią na śmietnisko

stłuczkę szklaną swego czasu przerabiała pewna huta w której byłem jeszcze nawet w szkole podstawowej na wycieczce kupe lat temu
z opakowan plastikowych (choc nie kazde się nadaje) wyobraź sobie robią granulat który np. jest dodawany do twojego wiaderka w którym trzymasz śmieci
Link do komentarza
Cytat

z opakowan plastikowych (choc nie kazde się nadaje) wyobraź sobie robią granulat który np. jest dodawany do twojego wiaderka w którym trzymasz śmieci



Wyobraź sobie że też wiaderka i kastry do zaprawy do budowy twojego domku. icon_smile.gif
Kontener na szkło jest ale tylko jeden ,bez segregacji na kolory tak jak w niektórych krajach .
Niestety makulaturę u mnie nie można powtórnie przetworzyć bo nie skupują ,można tylko spalić.

Ale mam nadzieję że przyjdzie czas że śmieciowiska jak kopalnie odkrywkowe będą powtórnie eksploatowane bo ktoś będzie nieźle na tym zarabiać . icon_wink.gif

Wracając do tematu dla mnie jest to aprobata chińskiej niszy (kolektorowej ),urządzeń o dużo mniejszej sprawności "ale podobnych ", zwłaszcza dla takiego klimatu jaki jest w Polsce a to jest bardzo istotne .
Link do komentarza
Cytat

Wyobraź sobie że też wiaderka i kastry do zaprawy do budowy twojego domku. icon_smile.gif
Kontener na szkło jest ale tylko jeden ,bez segregacji na kolory tak jak w niektórych krajach .
Niestety makulaturę u mnie nie można powtórnie przetworzyć bo nie skupują ,można tylko spalić.

Ale mam nadzieję że przyjdzie czas że śmieciowiska jak kopalnie odkrywkowe będą powtórnie eksploatowane bo ktoś będzie nieźle na tym zarabiać . icon_wink.gif



w moim mieście jest za to papiernia która przyjmuje makulaturę bez problemu za darmo lub za kase i przerabia go na taki papier do duszy icon_smile.gif
jesli masz na tyle makulatury żeby im się to opłacało dadzą tobie nawet papier w rozliczenie jesli chcesz icon_smile.gif

a inną rzeczą jest to że spalanie papieru to już nie spalanie śmieci icon_smile.gif

Cytat

Wracając do tematu dla mnie jest to aprobata chińskiej niszy (kolektorowej ),urządzeń o dużo mniejszej sprawności "ale podobnych ", zwłaszcza dla takiego klimatu jaki jest w Polsce a to jest bardzo istotne .



zatem sprawdzajmy co kupujemy

trzeba także brać pod uwagę że made in china nie zawsze znaczy to samo
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Ja też muszę, ale jak się pomyśli i odpowiednio przygotuje - to nie jest to takie upierdliwe... Właśnie spakowałem trzy worki (plastik, papiery i te niesegregowalne) i wiadereczko na bio... Spacerek na śmietnik i - załatwione... wiadereczko umyte, suszy się i zaraz wróci do szafki, w którym stoją w sumie cztery wiadereczka po 28 litrów pojemności... Zupełnie wystarczają na tydzień... no, bio trochę częściej, w zależności od zawartości wiadereczka...  
    • Konstrukcja tych pomp IBO FP4 powoduje , że nieco dłużej wytrzymają po wystąpieniu suchobiegu, ale też należy je wyłączyć. Lepiej zastosować dodatkowe urządzenie automatycznie wyłączające pompę po wystąpieniu suchobiegu. Jest ich wiele na rynku ,różnych producentów. np,    https://b2b.omnigena.pl/sterowania-i-zabezpieczenia/1878-opc59-sterownik-5907761103184.html (jeśli pompa ma silnik max 1,3kW)   https://aquatik.eu/14-ibopress-10-sterownik-wylacznik-pompy-hydroforu-suchobieg-ibo-press-10-p-697.html (jeśli pompa ma silnik max 2,2kW)   Można też w ogóle zmienić koncepcję i zamiast dużego zbiornika wybrać układ z pompą głębibową, falownikiem i niewielkim zbiornikiem buforowym. Falownik wyłączy pompę po suchobiegu. Koszt takiego zostawu z całkiem porządną pompą IBO odporną na piach to ok. 2 tys. zł.    
    • 🌟 Kim Jesteśmy? 🌟 Letyro to dynamiczna firma specjalizująca się w produkcji i montażu wysokiej jakości osłon okiennych. Nasze produkty są nie tylko funkcjonalne, ale także stylowe, nadając Twojemu domowi wyjątkowy charakter.   🔧 Co oferujemy? 🔧 Rolety Zewnętrzne: Chronią Twoje okna przed słońcem, zapewniając prywatność i kontrolę nad temperaturą w domu. Moskitiery: Zapomnij o niechcianych gościach w postaci owadów! Nasze moskitiery zapewniają swobodę korzystania z otwartych okien, bez ryzyka inwazji komarów czy much. Bramy Garażowe: Bezpieczne, wytrzymałe i łatwe w obsłudze – nasze bramy garażowe chronią Twój samochód i mienie przed niepożądanymi intruzami. Parapety Wewnętrzne: Dodaj stylu i elegancji do swojego wnętrza dzięki naszym parapetom wewnętrznym, dostępnym w różnorodnych wzorach i kolorach.   Nasza strona www: rolety Rzeszów
    • Niezła gromadka. Ja muszę segregować w mieszkaniu. To dopiero przerąbana sprawa -.-
    • Na starym mieszkaniu miałem meble z Ikea i powiem, że z jakości niektórych naprawdę byłem zadowolony. Ale większość niestety nie przetrwała długo w idealnym stanie.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...