Skocz do zawartości

Dwa kotły i jedna instalacja CO


JacekW81

Recommended Posts

Witam.
Potrzebuję pomocy.
Chciałbym zasilić moją instalację CO w dwa kotły. Jeden byłby to Wiessman Vitopend 100 (gazowy), a drugi to kocioł węglowy tłokowy. Problem w tym że kocioł gazowy powinien mieć instalację ciśnieniową (zamkniętą), a węglowy otwartą (przynajmniej tak mi w sklepie powiedzieli). Moje pytanie - jak połączyć te dwa kotły w jedną instalację, tak aby była możliwość użytkowania w danym momencie tylko jednego kotła (albo gazowy albo węglowy)?
Uprzejmie proszę Was o pomoc.

Zapomniałem dodać, że chodzi mi o sposób połączenia orurowania, sterowanie nie jest problemem.
Pozdrawiam.
Link do komentarza
Cytat z przepisów odnośnie instalacji kotłów na paliwo stałe:

"Zabrania się stosowania kotła na paliwo stałe do zasilania instalacji ogrzewczej wodnej systemu zamkniętego, wyposażonej w przeponowe naczynie wzbiorcze, z wyjątkiem kotła na paliwo stałe o mocy nominalnej do 300 kW, wyposażonego w urządzenia do odprowadza nanadmiaru ciepła."

W praktyce oznacza to, że kocioł na paliwo stałe włącza się w obieg grzewczy za pośrednictwem wymiennika płytowego, a sam kocioł pracuje w obiegu otwartym. Oczywiście po stronie instalacji grzewczej wymiennika można równolegle podłączyć kocioł gazowy, a tą część instalacji wykonać jako obieg zamknięty.
Link do komentarza
Odwołując się do tego samego fragmentu z Warunków Technicznych instalację można jednak wykonać w całości jako zamkniętą. Pod warunkiem właśnie, że kocioł ma "urządzenia do odprowadzenia nadmiaru ciepła" najczęściej to wężownica w przestrzeni wodnej kotła, przyłączona do sieci wodociągowej. Zawór termiczny otwiera w razie nadmiernego wzrostu temperatury przepływ wody wodociągowej przez wężownicę (po ogrzaniu trafia ona do kanalizacji) i w twen sposób chłodzi kocioł.
Kotłów tego rodzaju jest mało i osobiście nie jestem zwolennikiem tego rozwiązania. Zawór może się zepsuć, a ponadto kocioł i instalacja będzie narażony na wzrosty ciśnienia, co powoduje ponoć nadwyrężenie połączeń w wodnej części kotła nawet po 2-3 sezonach. Tak słyszałemm od instalatora kotłów i argument wydaje mi sie rozsądny.
Link do komentarza
Cytat

Kotłów tego rodzaju jest mało i osobiście nie jestem zwolennikiem tego rozwiązania. Zawór może się zepsuć, a ponadto kocioł i instalacja będzie narażony na wzrosty ciśnienia, co powoduje ponoć nadwyrężenie połączeń w wodnej części kotła nawet po 2-3 sezonach. Tak słyszałemm od instalatora kotłów i argument wydaje mi sie rozsądny.



Bzdury! W takim przypadku większość kotłów przemysłowych na paliwa stałe rozsadzało by instalacje średnio raz w roku.
Wiadomo, że taki zawór bezpieczeństwa zabezpieczający przed nadmiernym wzrostem ciśnienia trzeba kontrolować.
Link do komentarza
Cytat

Witam.
Potrzebuję pomocy.
Chciałbym zasilić moją instalację CO w dwa kotły. Jeden byłby to Wiessman Vitopend 100 (gazowy), a drugi to kocioł węglowy tłokowy. Problem w tym że kocioł gazowy powinien mieć instalację ciśnieniową (zamkniętą), a węglowy otwartą (przynajmniej tak mi w sklepie powiedzieli). Moje pytanie - jak połączyć te dwa kotły w jedną instalację, tak aby była możliwość użytkowania w danym momencie tylko jednego kotła (albo gazowy albo węglowy)?
Uprzejmie proszę Was o pomoc.

Zapomniałem dodać, że chodzi mi o sposób połączenia orurowania, sterowanie nie jest problemem.
Pozdrawiam.


najlepiej zrobić wszytko na układzie otwartym a jesli ktoś od kotła gazowego bedzie wymagał układu zamknietego to proszę zamontowac kocioł buderus i wszytko moze byc na otwartym ,ostatecznoscia jest kombinowanie z układem wymiennika ale to niepotrzebna bzdura i dodatkowe koszty eksploatacyjne oraz montażowe
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
  • 2 miesiące temu...
Cytat

Cytat z przepisów odnośnie instalacji kotłów na paliwo stałe:

"Zabrania się stosowania kotła na paliwo stałe do zasilania instalacji ogrzewczej wodnej systemu zamkniętego, wyposażonej w przeponowe naczynie wzbiorcze, z wyjątkiem kotła na paliwo stałe o mocy nominalnej do 300 kW, wyposażonego w urządzenia do odprowadza nanadmiaru ciepła."

W praktyce oznacza to, że kocioł na paliwo stałe włącza się w obieg grzewczy za pośrednictwem wymiennika płytowego, a sam kocioł pracuje w obiegu otwartym. Oczywiście po stronie instalacji grzewczej wymiennika można równolegle podłączyć kocioł gazowy, a tą część instalacji wykonać jako obieg zamknięty.


Redakcjo, jesteś niekonsekwentna,
cytujesz przepis, który mówi o możliwości podłączenia kotła na paliwo stałe w układzie zamkniętym,
i zaprzeczasz zaraz sobie zaraz w następnym zdaniu,

od połowy ubiegłego roku, przepisy zostały przystosowane do przepisów UE i zezwoliły na "zamknięcie" kotłów na paliwa stałe,
ale nie bezwarunkowo,
aby kocioł na paliwo stałe mógł pracować w instalacji zamkniętej, muszą być spełnione następujące warunki:

instalacja musi być wypsażona w zawór bezpieczeństwa,

przeponowe naczynie wzbiorcze, rurę wzbiorczą, przewód dopływowy oraz przewód odpływowy,

zabezpieczenie kotła przed przekroczeniem dopuszczalnej temperatury wody grzewczej czyli:
najczęściej regulator,
albo bufor,
lub urządzenia powodujące obniżenie temperatury wody grzewczej, takie jak SYR 3065, dla kotłów z wężownicą schładzającą (chłodncą) lub SYR 5067 dla kotłów które nie mają wężownicy schładzającej,

zabezpieczenie kotła przed zbyt niskim poziomem wody ale dopiero od mocy 100 kW,

czyli jest możliwa praca kotła gazowego z kotłem na paliwa stałe w układzie zamkniętym,


Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
Ja u siebie mam kocioł na ekogroszek i na olej opałowy, pracujące w układzie otwartym.
Połączenie to zwykły trójnik + zawory kulowe do każdego z pieców na zasilaniu i powrocie. Jak działa jeden piec to zawory od drugiego są zamknięte. Do CO każdy piec ma swoją pompę, a CWU grzeją we wspólnym zbiorniku, z wspólną pompą.
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Niektórzy mimo wszystko montują kotły na paliwa stałe w instalacjach zamkniętych, ale słyszałem o konsekwencjach takich działań. Jeśli zawór bezpieczeństwa się zatnie(a lubią się zacinać), to kocioł staje się prawdziwą bombą. Słyszałem o przypadku naderwania stropu w budynku przy wybuchu tak zamontowanego kotła icon_sad.gif

Acha! I jeszcze jedna sprawa. Niektórzy wpadali na pomysł zamontowania naczynia wzbiorczego na słabo ocieplonym strychu - taka bezmyślność też może mieć fatalne następstwa.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...