Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Styropian - przelicznik m3 na m2!


Recommended Posts

Witam,

z pewnością dla wielu osób to dosyć śmieszny temat, ale nie do końca mogę z tym dojść do ładu.

Mam powierzchnię parteru : 80m2.

Teraz chcę położyć na to styropian EPS 100 grubości 5 cm.
W takim razie potrzebuję 80m2 styropianu - czyli to jest 4 m3 (styropianu 5cm ? czy też 8 m3 ?) ?
A jeżeli chcę położyć 2 warstwy (2 x 80m2 = 160m2) to styropianu 5cm potrzebuje 8m3 (czy może jednak 16m3 ?) ?

Czy dobrze to sobie poukładałem ?
Pozdrawiam,

Borgson
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przecież to proste jak drut.

masz powierzchnię do pokrycia 80m2
weź grubość nie styropianu tylko łączną grubość całej izolacji jaką chcesz położyć (dajmy na to 10cm)

powierzchnia do pokrycia x grubość tegoż pokrycia

czyli 80m2 x 10cm = 80m2 x 0,1m = 8m3

czyli na pokrycie o łącznej grubości 10cm potrzebujesz 8m3 styropianu nieważne jakiej grubości w ilu warstwach.

moze to byc 1 warstwa 10cm lub 2 warstwy po 5 cm


tak samo dla kazdej innej grubości pokrycia. np 20cm
80m2 x 0,2m = 16m3
czuli dla pokrycia 20cm potrzebujesz 16m3
moze to być 4 warstwy po 5cm może być 2 po 10cm
lub jesli lubisz bardziej skomplikowane obliczenia 2 warstwy po 5cm + jedna 10cm
wtedy potrzebujesz 8m3 styr. o grubości 10cm i 8m3 o grub. 5cm.

ot cala historiaLink to postu
Udostępnij na innych stronach
 • 9 lata temu...

a x b x c w metrach masz m3 czyli w wyobraźni kostka czyli cube i potoczna nazwa dla pomieszczeń -> kubatura.

Czyli jak już było wspomniane - powierzchnię znasz i mnożysz to razy grubość płyty styropianowej w metrach. I cała filozofia.

80 m2 x 0.05 m = 4 m3

Wariant 2 - czyli dodatkowa warstwa 4m3 x2 = 8 m3 lub "na piechotę":

masz nadal 80 m2, ale grubość płyty wzrasta do 10 cm (2x5 cm) czyli masz 80 m2 x 0.1 m (bo 2x5 cm = 10 cm czyli 0.1 m) i masz 8m3.

 

Policzyłeś dobrze.

 

Link to postu
Udostępnij na innych stronach
 • 3 tygodnie temu...

Są też arkusze kalkulacyjne, które pozwalają dodatkowo przeliczyć cenę płyt styropianowych z m3 na m2, np. można spojrzeć tu: https://www.knauf-industries.pl/article,130,wyliczenie--ceny-za-1-m2.html Warto przeprowadzić taki eksperyment przez zakupem styropianu, bo może okazać się, że ułożenie grubszej warstwy styropianu białego może okazać się porównywalne cenowo w stosunku do cieńszej warstwy styropianu grafitowego. 

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Słyszeliście już o programie Moje Ciepło, który ma zostać uruchomiony w pierwszej połowie 2022 roku? Od czasu zamknięcia dotacji w nowych domach w Czystym Powietrzu na koniec 2019 roku, to będzie pierwszy program, który umożliwi dofinansowanie pompy ciepła. W planach jest 30% dofinansowania, maks. 21 tys. zł w zależności od wybranej pompy ciepła.
  • Wiedziałem, że warto dać sygnał, co zamierzam zrobić. Dobrze, że mi otwieracie oczy na pewne sprawy. A teraz garść szczegółów technicznych dotyczących konstrukcji, które może lekko rozjaśnią, czemu nie obawiam się różnych spraw pogodowych.   Otóż: Osiem słupów wysokości 260 cm o przekroju 14x14cm stoi w rozstawie co 220cm wzdłuż i w odstępie 260cm w poprzek. Słupy posadowione są na stopach fundamentowych 40cmx40cm z betonu sięgających na głębokość 80cm (to te bliżej domu), i 115cm (to te dalej od domu). Słupy zbrojone są prętami 4 x fi10 mm ze strzemionami w rozstawie co 15cm.   Na słupach leżą belki poprzeczne o przekroju 14 cm x 14cm, czyli jak kto nie wie: są to belki grube, takie na murłaty. Całość spięta jest poprzecznymi belkami o przekroju 14 cm x 14cm (poziome belki - murłaty) za pomocą łączeń ciesielskich i dodatkowo skręcona wkrętami ciesielskimi. Wkrętów jest ... od groma, bo każde ciesielskie łączenie jest ustabilizowane co najmniej trzema wkrętami. Wkręty od fi 6 x 120 do fi 6 x 240.   Krokwie o przekroju 7x14cm mają rozpiętość 260 cm od słupa do słupa. Łączenie krokwi do "murłat" zrobiłem za pomocą wkrętów i zaciosów (czy jak zwał). Krokwie są rozłożone co 37 cm w osi, co daje rozstaw 30 cm w świetle. Tak gęsto i w takim przekroju drewna to nawet chyba stropów się nie buduje, bo tam co prawda szerokość belek jest większa, za to nie mają one grubości 7cm  i ich długość od podpory do podpory jest daleko większa niż te moje 260 cm.   No więc słuchajcie, sądzę, że ta konstrukcja postawiona jest z dużym zapasem, jeśli chodzi i o przekroje, i o rozstaw słupów, i o rozmieszczenie krokwi. Konsultowałem ten ustrój z konstruktorem i nie ma tu ściemy żadnej. Ta moje konstrukcja ma, sądzę, większą nośność niż niejedna konstrukcja połaci dachu krytej dachówką, bo tam rozstaw krokwi wynosi coś koło 90 cm, podczas gdy u mnie ten rozstaw wynosi 37 cm. No a znowu krokwie są w konstrukcjach więźby podpierane co jakieś 300 cm, a u mnie to jest 260 cm. Słupy konstrukcji więźby stawia się co 400 cm albo i co 450 cm, a u mnie rozstaw słupów wynosi 220 cm.    Krótko mówiąc, mam las grubych słupów, na którym zamontowane są murłaty łączone zdublowanymi łączeniami ciesielskimi (tradycyjne i wkręty), a na nich leżą normalne krokwie podparte z 30% zapasem, jeśli chodzi o ugięcie. A do tego jeszcze są miecze.
  • Dołóż do tego 800 kg mokrego śniegu. Na metr kwadratowy. Tak jak wspomniałem, nie twierdzę, że to się od razu zawali. Ale trzeba uwzględniać takie obciążenia i mieć na uwadze, że spadek jest minimalny, a powierzchni brak gładkości. Wiec o zsuwaniu się śniegu nie ma mowy. Musi roztajać. Ale wszystko można zaplanować. 
  • Temu zapytałem z czego toto będzie ....Po roku będzie mógł PeZet posadzić dodatkowo na środku tego dachu kaczeńce.
  • Takie rzeczy planuje się  przez budową konstrukcji, zielone dachy "zaczynają" swój ciężar od 50kg/m2 a po kilku latach mogą już ważyć dwa razy więcej ich ciężar ciągle może się zwiększać nawet powyżej 130kg/m2   Co do opadów to nawet deszcz, czy podlewanie skutecznie zwiększa ciężar, odśnieżanie jest trudne, ale możliwe, trzeba jednak ciągle mieć to na uwadze, drewno  na dachu domu jest osłonięte od czynników atmosferycznych, zadaszone nad tarasem  już nie, wilgotność drewna będzie rosła w okresie jesienno-zimowym wraz ze wzrostem obciążenia dachu, degradacja drewna również.     
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...