Skocz do zawartości

kupno działki rolnej - problemy i zapytania


robertokrak

Recommended Posts

Witam. Jestem tu nowy i dotego całkiem zielony w temacie. Postanowiłem kupić działkę by kiedyś wybudować na niej dom. Zaczne może od początku .... Mój znajomy sprzedaje działkę rolną 0.6h z istniejącą zabudową ( totalną ruiną) . Działka jest jego własnością w 1/2, druga część działki jest a raczej była własnością jego matki, która nieżyje od 2 lat. On jest jedynym spadkobiercą. Działka ciągnie się wzdłuż drogi i tam jest wydzielone 6 arów które należą do jego kuzynostwa. Niestety granica przebiega m/w przez połowę tej istniejącej zabudowy. Co ciekawsze działka jest w STUDIUM o zagospodarowaniu przestrzennym gminy jako docelowo przeznaczona pod zabudowę. W granicach dzialki znajduje się prąd i gaz a woda jest dokładnie po przeciwnej str ulicy u sąsiada. Ze sprzedającym dogadałem się na daną cenę + opłaty związane ze sprawą spadku ( tu tylko notariusz a nie sąd) + wszystkie opłaty i podatki związane z kupnem działki pokrywam ja.
i teraz pytania:

1. czy ktoś sie oriętuje jaka jest procedura w takich sprawach
2. jakie są podatki czy oplaty kupującego i sprzedajacego ( przyjmując ze ziemia bedzie mnie kosztowac 30 tys + w/w opłaty)
3. Jest cos takiego że ANR ma prawo pierwokupu?
4. czy jeśli granice działki są wytyczone to bedzie potrzebny geodeta ( jeśli tak to do czego)
5. Wiem ze jest możliwa rozbudowa obiektu do 50% ale jesli 2 polowa należy do kogoś innego czy to wogóle ma sens?

Jeśli ktoś zna choćby odpowiedz na jedno z pytań bardzo proszę o pomoc.
Pozdrawiam wszystkich forumowiczów
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...