Skocz do zawartości

Podwyżki VAT-owe już teraz


Gość

Recommended Posts

Słuchałem ostatnio rozmowy z hurtownikiem, który zajmuje się sprzedażą stali na budowy. Był przerażony, bo jest zmuszony drastycznie podnieść cenę już dziś, dwa miesiące przez zapowiadaną podwyżką VAT-ową.
Otóż ten hurtownik dostał ofertę kupna stali o 75% drożej niż ostatnio kupował. Te koszty niestety musi przerzucić na kupujących.
Po tej rozmowie doszedłem do wniosku, że podwyżka już jest faktycznie wprowadzona w większości hurtowni budowlanych. W ubiegłym tygodniu kupowałem materiały do budowy ścianki g-k. Już w domu porównałem ceny z tymi z ubiegłego roku. Płyta zdrożała o 10 %, mimo, że przecież ruch jeszcze nie powinien być w hurtowniach duży.
Uważam, że producenci i handlowcy związani z branżą budowlaną chcą jak najwięcej zarobić przed 1 maja. Po naszym wejściu do UE może okazać się, że materiały nie tylko faktycznie nie zdrożały, ale nawet można dostać duże upusty i będzie taniej!
Link do komentarza
Rozmawiałem ze znajomym z hurtowni. Faktycznie, podwyższają ceny, ale nie tak dużo, jak w przypadku stali. Ceny wzrosły o 10-20 %. W hurtowni spodziewają się bardzo dużego popytu. A jak ludzie chcą kupować, to można cenę podnieść!
Ja postanowiłem poczekać do lata z większymi zakupami. Będę kupował pokrycie dachu, prawdopodobnie blachę z dobrej firmy. Mam nadzieję, że dostanę duży rabat, który pomoże mi zapomnieć o 22% podatku VAT.
Pozdrawiam
Krzysztof
Link do komentarza
Prowadzę małą hurtownię budowlaną pod Warszawą. Ludzie, macie rację, ale musicie też nas zrozumieć. Od maja prawdopodobnie będziemy musieli zwolnić część ludzi, a być może także zamknąć działalność. Teraz to jest dla nas czas żniw i musimy je wykorzystać.
I nie zgadzam się, że od maja ceny spadną. Może okazać się, że zmniejszy się liczba hurtowni, a te, które zostaną, będą trzymały ceny.
Link do komentarza
Jestem zdania, że rynek wymusi obniżkę cen. Już teraz niektóre podstawowe materiłay w Czechach i Słowacji są tańsze. Po pierwszym maja, kiedy granic w zasadzie nie będzie cały pas przygraniczny ok.100km do sąsiadów zacznie jeździć (Wrocław, cały Śląsk. Kraków). Producenci i hurtownicy będą musieli zejść z cen tak , czy inaczej.
A szara strefa zakwitnie, jak nigdy po wojnie icon_lol.gif
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Słuchajcie, dziś w radio stwierdzili, że większość materiałów i produktów żywnościowych będzie musiała mieć taką cenę jak w UE. Nie stanie się to z dnia na dzień, ale sukcesywnie ma być wyrównywane.
Z tego wniosek, że niestety, materiały budowlane też pójdą w górę!
A taka na marginesie, może ktoś zna ceny podstawowych materiałów budowlanych w UE? Ile są wyższe od cen w Polsce?
Dzięki za odpowiedź.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...