Skocz do zawartości

Adarkar

Uczestnik
  • Posty

    67
  • Dołączył

  • Ostatnio

Posty napisane przez Adarkar

  1. Cytat

    Na Twoim miejscu nie wbijał bym się w takie koszty Jeśli zamontujesz zawory termostatyczne na grzejnikach to wystarczy Ci goły rozdzielacz do podłączenia rur. Porównaj cenę zaworu termostatycznego z głowicą a cenę siłownika . regulatora elektronicznego no i różnica w cenie rozdzielacza. No chyba że nie zależy tobie na kasie. Efekt końcowy przy jednym i drugim rozwiązaniu jest taki sam.



    Czyli wystarczy predkosc przeplywu 5l/min dla przeplywomierzy do osiagniecia pelnej wydajnosci grzejnika?
    Tyle tylko ze dzieki regulatorowi moge uruchomic program tygodniowy a na glowicy musze regulowac recznie. Elektroniczne glowice sa do bani przynajmniej te z silnikiem elektrycznym. Instalacje bede robil sam to koszta mi sie zwroca.

    W przyszlosci moge zastosowac inteligencje systemowa.

    Cytat

    Można zastosować tylko po co przepłacać; zwykły rozdzielacz do ogrzewania grzejnikowego jest zdecydowanie tańszy. A wracając do przepływomierzy to można je wykręcić z belki rozdzielacza i wkręcić korki. Natomiast ciekawym rozwiązaniem jest sterowanie temperaturą pomieszczeń przy pomocy zestawu firmy Danfoss.


    Znam ten system ale podchodze do niego sceptycznie ze wzgledu na rodzaj silownika glowicy termostatycznej.
  2. Szykuje sie do wylewki podlogi na stropie i musze polozyc rury do grzejnikow. Chce to podpiac do rozdzielacza. Na parterze mam typowy rozdzielacz do grzejnikow z zaworkami odcinajacymi bez regulacji przplywu i elektrozaworow. Na pietrze chcialbym zainstalowac w pomieszczeniach regulatory elektroniczne sterujace silownikami. I tu rodzi sie moje pytanie czy moge zastosowac rozdzielacz do podlogowki z przeplywomierzami i elektrozaworami. Czy przeplywomierze nie ogranicza przeplywu na tyle ze grzejnik nie bedzie mogl osiagnac swojej nominalnej sprawnosci.
  3. Dzien dobry
    Chcialbym prosic o porade:
    Zawór mieszający czterodrogowy ilu calowy (czy wystarczy 1" ma wspolpracowac z plytowym wymiennikiem ciepla)
    Jaki powinien byc plytowy wymiennik ciepla dla instalacji pracujacej w temp. wyj. 75 a jaki dla wyj. 55 dla 170 m2 powierzchni do ogrzania nowowybudowanego domu. Sprzedawcy podaja maksymalna moc ale nic nie ma na temat temp. pracy takiego wymiennika.
    Co sadzicie o pompach Grundfosa i LFP. Czy sa jakies roznice i ktora byscie polecali.
    Jak bedzie wygladala wspolpraca zaworu mieszajacego czterodrogowego z plytowym wymiennikiem ciepla?
    Czy warto zainstalowac ZAWÓR DO NAPEŁNIENIA INSTALACJI GRZEWCZEJ?
    Ten temat juz poruszalem ale porusze go jeszcze raz: co lepsze dwuplaszczowy wymiennik CWU czy wezownicowy wymiennik CWU i czy warto kupic GALMET?
    Pozdrawiam ADARKAR
  4. Cytat

    Tzn. piszesz o tym zabezpieczeniu różnicowo-prądowym przy liczniku czy jeszcze dodatkowe przy betoniarce ??? A jeśli zastosuję tylko kabel 4-żyłowy to mogę połączyć PE+N i 3 przewody do silnika a czwarty do silnika jako masa 0 i do obudowy jednocześnie ???? Co lepiej jednak wybrać 4 czy 5 żył ??

    Piotr


    Zabezpieczenie roznicowo-pradowe w skrzynce. Dzisiejsze instalacje sa 5 przewodowe, czyli zielonozolty-PE, niebieski-N, czarny (szary, brazowy) L1, L2, L3. Do obudowy betoniarki przykrecasz przewod zielono-zolty. Do uzwojen silnika niebieski-N, i L1, L2, L2 (czarny, szary, brazowy) sczytujac kolejnosc z tabliczki silnika. Po podlaczeniu sprawdz czy beben betoniarki kreci sie we wlasciwym kierunku, i jesli nie zamien ze soba dwie fazy czyli jesli miales L1, L2, L3, zrob L1, L3, L2.
  5. Cytat

    Jest po remoncie ale jeszcze nie podłączyłem kabla bo mam dylemat jaki zastosować ??
    Czyli 3-fazy + masa "0" do silnika podłaczyć a przewód "N" do obudowy betoniarki ??? A jakie kolory przewodów stosuje się na styk PE i N ???, a jeśli bym wykorzystywał tylko kabel 4-żyłowy to do masy "0" do dołączyć dodatkowy przewód połączony z obudową betoniarki ??? Jako przełacznik chcę zastosować zwykły włacznik 0/1 (prawo/lewo) i jak w takim przełaczniku podłączyć ten przewód "N" czy nie powinien zachować ciągłość, bez łączenia w przełaczniku ??


    Piotr


    Kolory przewodow:
    PE - zoltozielony
    N - niebieski
    L1, L2, L3 - brazowy, czarny lub inne (zalezy od producenta przewodow)
    Kiedys stosowano oznaczenie "0" dla przewodu N
    PE to tak zwane "uziemienie"
    PE czyli zoltozielony powinienes podlaczyc do obudowy betoniarki.
    Jesli masz w ukladzie zabezpieczajacym wylacznik roznicowo-pradowy to zabezpiecza cie on przed porazeniem w wypadku przbicia.
    Ja mam w budowanym domu uklad 5 zylowy a do betoniarki idzie kabel 4 zylowy ale mam zabezpieczenie roznicowo-pradowe. Do gniazda jesli bedziesz tam podlaczal elektronarzedzia itp wystarczy gniazdo bez bolca czyli L + N (niebieski).
    W razie watpliwosci pytaj.
  6. Cytat

    Pilnie proszę o pomoc w doborze źródła ciepłej wody domu 190m2 (użytkowych).

    Będzie na pewno kominek DGP, ale traktuję go jako alternatywę na zimowe wieczory oraz dogrzanie garażu i pomieszczenia gospodarczego.

    Istnieje możliwość przyłączenia gazu ziemnego.

    Co więc Waszym zdaniem byłoby ciekawym i zarazem oszczędnym w eksploatacji rozwiązaniem.


    Warianty, które wstępnie rozważałem:

    1- Pompa ciepła (ok 11kW) + ogrzewanie podłogowe (i tylko podłogowe) + 2 zbiorniki (jeden do CO, drugi do wody bieżącej);
    2- Ekogroszek + Solary (ale jakie, ile?) + j.w: ogrzewanie podłogowe + 2 zbiorniki


    Proszę o pomoc w oszacowaniu kosztów obu wariantów.

    A może tradycyjnie sam gaz ziemny + kaloryfery lub inne zastosowanie z gazem. DLatego proszę o podpowiedź jakie są obecnie koszty grzania gazem.


    Pozdrawiam wszystkich (pierwszy post)



    Przy drugim rozwiazaniu tj. piec na ekogroszek zrezygnowalbym z solarow. Piec na ekogroszek ma to do siebie ze pracuje non stop rowniez latem przy zuzyciu 1 zasobnik (ok 100 do 150 kg) na trzy do czterech tygodni. Zwrot kosztow solarow bardzo dlugi. Wspomaganie ekogroszka solarami nie ma sensu. Jesli juz to raczej kominek + solary. Moze inni beda mieli inne zdanie, ale najprosciej to wziasc i sobie policzyc cene tony ekogroszka, cene solara i koszt eksploatacji.

    Ja rowniez rozwazalem ekogroszek i solar i po analizie kosztow wyszlo mi na to ze w takim zestawieniu solary to zbedny wydatek sporych pieniedzy.
  7. W moim przypadku nie mam specjalnie wyboru. Ekogroszek. Sa teraz piece z dwoma tlokami gdzie mozna palic ekogroszkiem, mialem i peletami. Gaz - nie ma brudu. Ekogroszek to zawsze jakas praca i brudno w kotlowni. Tyle tylko ze wieksza swoboda wyboru opalu. Popyt na wegiel jest tak duzy ze kopalnie nie wyrabiaja z produkcja a to oznacza ze moga podniesc ceny surowca. Zima tego roku ma byc negocjowana umowa o dostarczanie gazu miedzy Polska a Rosja, po ostatnich wydarzeniach moze byc roznie. Wybor trudny bo kosztowny w pomylce zwlaszcza ze ogrzewanie w obu przypadkach pracuje na innych parametrach.
  8. Ja tez mialem taki dylemat. Po rozwazeniu wszystkich za i przeciw wybralem rozwiazanie: piec ekogroszek + w przyszlosci solar. System z buforem lub z plytowym wymiennikiem ciepla. Kominek wymaga ciaglej obslugi. W twoim wypadku dodatkowe koszty z podlaczeniem (kominek obieg otwarty, piec gazowy obieg zamkniety). Cena kominka i instalacji pewnie powyzej 10 tys. Musisz to sobie przeliczyc. Ja kominek montuje tylko jako ozdobe taki za 1,5 tys. zeby sobie raz na jakis czas napalic i kosci rozgrzac icon_smile.gif. Zycze powodzenia w wyborze.
  9. Ja musialem podniesc swoja dzialke o ok. 0,5 m. Do tego celu nadaje sie wszystko co uda ci sie tanio kupic. Ja kupowalem ziemie z rowow kopanych przy drodze. Najwazniejsze jest by bylo tanio. Dopiero na to powinno sie dac 10 - 20 cm czarnej ziemi. Trawa ukorzenia sie w miare plytko. W gminie jest ktos kto nadzoruje prace drogowo - budowlane i popytaj sie jego czy gdzies w okolicy nie kopia rowow czy remontuja drogi, a potem juz indywidualnie rozmawiaj z kopiacymi (mozna sie dogadac).
  10. Dalem sie namowic sprzedawcy w hurtowni hydrauliki na rozdzielacz f-my GORGIEL wykonany ze stali (od srodka pokryty farba). Po skreceniu i napelnieniu woda na probe po dwoch dniach woda w rozdzielaczu byla czerwona od zelaza. Bede stosowal grzejniki miedziane. Instalacja wykonana w pex/alu/pex. C.o. w ukladzie zamknietym.
    Mam pytanie:
    Czy niczym nie zagrozi zastosowanie takiego rozdzielacza w w/w ukladzie?
    Czy to normalny obiaw przy tego typu rozdzielaczach?
    Czy moze poki czas zmienic rozdzielacz na mosiezny?
    Prosze o pomoc i rade.
    Pozdrawiam ADARKAR
  11. PS Zrob kalkulacje i policz ile bedzie cie kosztowal gotowy komin z ceramiki typu Schiedel (masz do wyboru kilka firm), a ile komin z cegly. Pamietaj o przekroju otworu kominowego (w kominach ceramicznych jest okragly). Gotowy komin to bardzo krotki czas stawiania i jest to bardzo proste (jak klocki lego). Wklad kominowy moze byc ocieplony i calkowicie oddyletowany od elementow budowlanych, zapobiega to pekaniu scian w poblizu komina.
  12. Adamis jest tutaj ekspertem i dobrze radzi. Mam przyklad komina wybudowanego z cegly bez wkladu ,ktory sie powoli rozlatuje gdyz uzytkownik palil w piecu zasypowym (na wszystko??) wilgotnym drewnem. Woda plus CO2 powstaje kwas weglowy, zwiazki siarki. Powoli systematycznie bedzie niszczony najslabszy element komina czyli zaprawa laczaca cegle. Wklad kominowy lub komin z ceramiki rozwiazuja ten problem. W wyniku spalania drewna powstaje woda (w postaci pary gdy spaliny sa odpowiednio gorace lub skroplin gdy wychlodzone) i dwutlenek wegla. Im chlodniejsze beda spaliny tym wiecej ciepla jest przekazywane do systemu grzewczego.
  13. Cytat

    Witam
    Chciałam sie dowiedzieć czy do ogrzania mieszkania o powierzchni 60 mkw lepiej kupić kominek z płaszczem wodnym czy bez? Ciepłą wodę chcemy uzyskiwać z junkersa gazowego. Czy to dobre rozwiązanie?????


    Musisz podac wiecej szczegolow tego mieszkania. Ile pomieszczen, gdzie usytuowany kominek (czy centralnie). Gaz ziemny z gazociagu czy butli.
  14. Cytat

    Witam. Od tygodnia mam domek w stanie surowym zamknietym, i ogromny dylemat: jakie ogrzewanie, skąd ciepła woda. Nadmieniam, że na działce nie ma gazu. Chciałabym kominek w salonie. Tyle juz czytałam, że kominek z płaszczem wodnym to jedna para kaloszy, a jeszcze inne ogrzewanie musi byc, no i jeszcze ciepła woda. Dom ma 170m2 z garażem w bryle domu, doł wiatrołap, korytarz, łazienka, kuchnia i salon - wszystko otwarte od wiatrołapu, schody na górę a tam pod skosami 4 sypialnie i łazienka. Nie mam pojecia o technikach grzewczych... dom spadł na mnie jak piorun z jasnego nieba... nie mam tez milionów.... w grę wchodzi tylko system gospodarczy, ile mozna zrobimy sami pod okiem fachowca oczywiście. Ale wymyslic ogrzewania - nijak nie możemy. PROSZĘ - pomóżcie icon_smile.gif Ktoś mi radzi ogrzewanie olejowe, ale ponoć jakies specjalne przepisy dotyczące kotłowni, jakieś wanny na olej... czy ktos podsunie mi linki do stron gdzie sie tego dowiem? z Góry serdecznie dziękuję.


    Basiu jesli nie masz za duzo pieniedzy to rozwiazaniem moze byc piec na ekogroszek (cena pieca od 5500 do 7500 zl) cena za tone ekogroszku od 550 do 700 zl/tone. Ogrzewanie wykonane z pex/al/pex i grzejniki (w lazience dodatkowo ogrzewanie podlogowe) lub system Hepworth i jak wyzej. Polaczenie pieca z systemem grzewczym za pomoca wymiennika plytowego. Gdy dysponujesz lasem i bedziesz miala wlasne drewno to kominek z plaszczem wodnym lub rozprowadzeniem cieplego powietrza ( minusem jest wklad kominowy z kwasowki i czeste dokladanie drewna do kominka ). Mozesz zastosowac piece mialowe z tlokiem dziala to podobnie jak piec na ekogroszek, lub piece zasypowe przy czym musisz w tedy zabezpieczyc uklad przed przegrzaniem stosuje sie kilka metod np wezownica w piecu, uklad odpuszczania goracej wody do kanalizacji, zbiornik buforowy. Jesli masz dostep do internetu wejdz na strony f-m Kisan, Purmo, Hepworth (wykupiony przez Wavin) i tam sa katalogi i instrukcje montazu i doboru poszczegolnych elementow. Poczytajcie. Acha sprawdzcie jaki system ogrzewania macie w zatwierdzonym projekcie.
    Pozdrawiam ADARKAR
  15. Ja rury spustowe z rynien dachowych umiescilem w osadnikach i od osadnika pociagnalem rure fi110 taka jak do odwodnienia ale bez dziurek do studzienki. Jest to tani sposob na odprowadzenie wody z rynien.
  16. A zastanawiales sie zeby to wszystko polaczyc zbiornikiem buforowym z wezownica lub dwoma (druga przyda sie dla solaru) o stalej temperaturze 55+-5stC i dalej sterowanie indywidualne poprzez elektrozawory na belkach rozdzielacza i programatory pokojowe z odpowiednio wyuczona harakterystyka odpowiedzi.
  17. Cytat

    Drogi ,,Adarkar"

    Nie powinno się używać słowa "podobno" będąc źle poinformowanym. System jest nowy, ale był testowany 6 miesięcy przed kwietniową premierą na targach Securex. Jedyne co można mu zarzucić to rzeczywiście fatalne broszury.

    pozdrawiam


    Oto cytat ze strony producenta:
    "
    Inteligentne Sterownie Oświetleniem
    System Nexo umożliwia instalacje sterowników oświetlenia w całym domu bez konieczności budowy infrastruktury kablowej w ścianach. Poszczególne sterowniki komunikują się bezprzewodowo z centralnym AccesPointem umieszczonym w szfce centralnej systemu. Dzięki temu rozwiązaniu, Masz możliwości włączania światła oraz regulacji jego natężenia, nie tylko z terminala LCD, ale również za pośrednictwem tradycyjnego przełącznika w każdym pomieszczeniu.
    Scentralizowane sterowanie oświetleniem to przede wszystkim komfort oraz bezpieczeństwo Twoje i Twoich bliskich. Sterowanie oświetleniem w systemie daje również duże możliwości na polu redukcji zużycia energii elektrycznej.
    UWAGA!
    System Sterowania Oświetleniem w trakcie przygotowania - Dostępny w ofercie w lipcu 2008
    Logika systemu
    System Nexo umożliwia instalacje do 128 czujników wejściowych. Wszystkie wejścia systemu można dowolnie powiązać logicznie z wyjściami oraz zmiennymi wirtualnymi uwzględniając czas przeszły i teraźniejszy.
    UWAGA!
    Logika Systemu w trakcie przygotowania - Dostępna w ofercie w lipcu 2008
    "
    Nic nie ma na temat wymagan w okablowaniu. Instrukcja instalatora to zwykla instrukcja obsugi.

    Moim celem nie jest mowienie nieprawdy ale poinformowanie innych forumowiczow o swojej ocenie oferowanego produktu.
    Bylby to ciekawy produkt ale za malo danych dostarcza producent aby wydac nawet pobiezna ocene.
  18. Cytat

    Witam. Czeka mnie wymiana wewnetrzych rur ceramicznych w kominie Schiedel Rondo bo popekaly. Czy robil ktos z Was taka operacje bez rozbierania komina?


    A jaka jest przyczyna popekania tych rur? Mam podobny system i troche sie zaniepokoilem.
    Pozdrawiam ADARKAR
  19. Cytat

    Nexo – system inteligentnego domu

    Witam.

    Chciałbym polecić inny system inteligentnego domu. Jest to system Nexo firmy Nexwell Engineering.
    Zaletą jest konkurencyjna cena (brutto ok. 4500) i wiele ciekawych rozwiązań. Intuicyjne sterowanie odbywa się na ośmiocalowym dotykowym panelu LCD, Możliwe jest podłączenie do 8 ekranów. Rozbudowa systemu jest bardzo elastyczna. Można dokupować poszczególne elementy rozszerzające funkcjonalność.
    Wszystkie elementy systemu, a także całe oprogramowanie produkowane jest przez firmę Nexwell z siedziba we Wrocławskim Parku Technologicznym. Była ona jednym z wystawców na międzynarodowych targach Securex 2008.
    Polecam zapoznanie się z produktami znajdującymi się w ofercie firmy na stronie www.nexwell.eu . Jest tam również wiele technicznych informacji.

    www.nexwell.eu


    Nie polecaj czegos czego jeszcze nie ma. Marketing ma swoje granice.
×
×
  • Utwórz nowe...