Skocz do zawartości

piotr-kaczor

Uczestnik
  • Posty

    149
  • Dołączył

  • Ostatnio

Wszystko napisane przez piotr-kaczor

  1. Witam dołącze się do tematu. Czy jest jakieś rozwiązanie do doprowadzenia powietrza do przestrzeni między krokwiami w obrębie kosza przy lukarnie dla deskowania z papą ? Chodzi o to że w przypadku gdy po całej długości krokwi nie ma żadnych przeszkód wówczas z wentylacją nie ma problemu: otwieramy kalenicę i stosujemy szczelinę między deskowaniem a murem. Natomiast co jeśli są okna dachowe czy też początek krokwi zaczyna się w koszu ? Gdzieś wyczytałem że można przewiercić się przez krokwie ? Drugi problem to ocieplenie na pionowych trójkątach lukarny - jak prawidłowo je wykonać ? Pozdr Piotr
  2. Też o takim zakotwiczeniu wspominał Pan Ekspert w swojej odowiedzi, że wygina się w C i kotwiczy w wieńcu, tylko nie wiem jak to wygięcie miało by wyglądać. Moja płyta będzie miała wysięg 126cm licząc od ściany nośnej (mur 3W).
  3. To chyba będzie lepsze rozwiązanie, bo wycinać tyle pustaków to trochę pracy było by, i jeszcze może nie każdy zostałby w całosci, więc chyba w jednym rzędzie wzdłuż balkonu wytnę tę ostanią komorę, pręty które będą w belkach będą odpowienio dłuższe( tyle ile wystają na balkonie poza wieniec tyle będę je wpuszczał w belkę), natomiast te które będą wychodziły w pustaku zagnę koniec, i później przełożę na całej długości balkonu pręt fi12 prostopadle do belek stropowych tak jak piszesz aby przechodził przez zbrojenie kratownicy belki terivy. Tylko nie wiem czy te pręty w belkach terivy zaginać tak jak mam w projekcie ????? (z uskokiem )
  4. To mam odcinać te ostanie górne komory aż do żebra, to jest chyba w moim przypadku około 5 pustaków wgłąb stropu, natomiast rzędów było by chyba 10 to jest 50 pustaków ???? oczywiście razy 2 bo mam 2 balkony ???
  5. Ja mam strop teriva firmy Stropex z Pleszewa, pustaki są 12-komorowe z keramzytu, czyli ja musiałbym 4 górne komory ściąć i wtedy uzyskałbym jakieś dodatkowe 6cm betonu, co z 3cm nadbetonem daje mi 9cm betonu, więc jest już zachowana otulina zbrojenia 2,5cm. Wtedy druty będą zakotwiczone w stropie na głębokość około 50cm w miejscu pustaka, natomiast około 1,3m w miejscu belek stropowych i te dodatkowo będą zagięte na końcach. Przyjmując siatkę co 10-12cm z drutu fi12 wyjdzie że 2 druty będą wychodzić z belek natomiast od pustaków będzie to 4x fi12mm ?? czy dobrze myślę ?? Interesuje mnie czy powinno się wyginać druty tak jak pokazałem w swoim pierwszym poście załącznik pierwszy, czyli taki uskok druta w dół ???
  6. Mój architekt jest jednoczesnie konstruktorem, kierownikiem budowy Jeśli chodzi o to "trochę źle" to w pomieszczeniu gdzie są belki na 5,1m i 3,9m na połowie boku jest ścianka działowa z porothermu 11,5, po pierwsze gdybym ułożył belki wg jego projektu to owa ścianka wyszła by na pustaku stropowym, po drugie nie uwzglednił tam podwójnej belki. W części opisowej projektu opisał że przy rozpiętości stropu (tutaj nie pamiętam dokładnie) do 3,8m albo do 4m należy zastosować 2 żebra rozdzielcze a sam przy rozpiętości 4,85m projektuje jedno żebro, trochę takie niedociągnięcie. To samo z lewej strony przy belkach 4,2mm, przy kominie żebro jest "w kominie" , przy tym koninie na poddaszu jest ścianka działowa która licuje (w tym zdjęciu) z górną krawędzią komina, czyli wg tego projektu ścianka stała by na pustaku. Przy schodach wsztystkie druty mają być proste, bez podgięć itp... Ale teraz bardziej interesuje mnie jak prawidłowo zazbroić balkon, ponieważ z odpowiedzi Pana Eksperta wynika że to co mi kierownik kazał zrobić, czyli np. wpuścić druty w nadbeton - jest złym rozwiązaniem..... Dlatego poprosiłem Eksperta o jakieś szkice jak należało by zazbroić, czyli jak prawidłowo powinno wyginać się druty itp.
  7. Witam, w załcznikach strop zaprojektowany przez architekta, dodam że trochę źle , ponieważ nie uwzględnia np. ścianki działowej na poddaszu nad salonem na parterze:
  8. Moje balkony mają wymiary 1m (+12cm ściana osłonowa + 14cm styropian) x 5,5m i będę miał około 9 belek stropowych z których będę mógł wypuścić pręty na balkon, w planie rostaw między prętami mam 10cm, czyli mogę przyjąć że z każdej belki terivy będą wychodzić po 2 pręty, natomiast reszta będzie z wieńca. Czy mógłbym Eksperta prosić o jakiś szkic jak powinno wyglądać zbrojenie takiego balkonu (odgięcia, zagięcia, itp) ??? Jeśli chodzi o dylatację na ścianie elewacyjnej - to w jaki sposób powinna być wykonana ???
  9. Mogę zrobić, ale i tak tam za wiele informacji nie ma, jest narysowany tylko rzut stropu teriva (robiłem projekt indywidualny, i tak źle jest wyrysowany układ belek) oraz przy balkonach narysowany jest pręt w układzie pierwszego mojego załącznika i tyle, dlatego pytam się właśnie o to jak powinny być ułożone pręty - czy w wieńcu czy na wieńcu ?? Znajomy radził mi abym dał połowę nad i drugą połowę w wieńcu i że warto zagiąć końcówki prętów, nie wszystkich ale chociaż tych które będą wchodzić w belki. Oraz czy robić także siatkę z prętów nad pustakami. Szukałem w necie jakieś schematy ale nic nie mogłem znaleź.
  10. Akurt mój jest na urlopie a chciałem teraz to robić
  11. Witam, w swoim projekcie mam 2 balkony wspornikowe 1m x 5,5m o grubości płyty 12cm, reszta to strop teriva 1, balkony bedą zbrojone na przedłużeniu belek teriva. W projekcie mam rysunek gdzie cześć drutów fi12mm należy ulożyć w warstwie nadbetonu, a te które wypadną w belkach mają być podgięte , moje pytanie czy powinienem je zagiąć na końcach, zarówno te które wchodzą w belki (obustronne podgięcie), a te które są na pustakach pogięcie tylko od strony balkonu ??? Zbrojenie wg projektu wchodzi w warstwie nadbetonu (3cm) około 1m w głąb stropu, dodam że mam mur 3W, wieniec będzie 21cm x 21cm. Drugie pytanie, to czy przy drutach puszczonych po pustakach terivy powinienem wywiązać siatkę czy tylko ułożyć je, oczywiste że na balkonie będzie wywiązana siatka zbrojeniowa. Kolejna sprawa to jak ułożyć druty w miejscu wieńca, czy dać je pod górnymi drutami czy nad nimi ?
  12. Wracając do tematu połączenia dwóch belek do siebie pod ściankę działową, wyszło mi teraz że lepiej będzie gdy rozsunę środkowe dwie belki, na odlegołość około 18cm, wówczas mógłbym zastosować belkę zbrojoną 14cm x 21cm, wg tabel terivy w belce o długości 5,2mm są 2x8mm dołem, 1x8mm górą plus 1x8mm L=3640 + 1x8mm L=2840 zgrzane w środkowej części belki. Jeśli zastosuję zbrojenie 3x16mm dołem i 2X12mm górą będzie ok, czy lepiej dać dołem 4x16mm dołem??
  13. Witam, trochę może odświeżę temat. W projekcie domu mam strop teriva 1 24cm/60cm, poddasze użytkowe, nad salonem o rozpiętosci 4,9m mam zaplanowane belki o długości 5,1m. Moje pytanie dotyczy max obciążenia belki ścianką działową, na stropie nad salonem mam przewidzianą ściankę działową (rówolegle do belek stropowych) wykonaną z porothermu 11,5, długość jej to około 4,9mm a wysokość około 2,7m więc wyliczyłem że m2 ścianki ważyć będzie 88kg, natomiast cała ścianką będzie ważyć około 1200kg, będzie to pełna ścianka bez skosów, ponieważ jest od strony szczytu. Kierwonik budowy stwierdził że wystarczy zsunąć dwie belki do siebie i będzie ok, ja natomiast nie jestem do końca przekonany czy to wystarczy. Dlatego chciałbym uzyskać informacje jaki może oddziaływać max ciężar ścianki działowej na belkę stropową ?? Piotr
  14. Witam, dołącze się do tematu, w swoim domu planuję ogrzewanie piecem dwufunkcyjnym z dwiema komorami spalania (np. Klimosz Ling Duo, średnica czopucha 145mm) jedna z paleniskiem retortowym drugie palenisko tradycyjne na paliwo stałe (węgiel, drewno itp). Moje pytanie, kotłownię będę miał w budynku gospodarczym, wyskość komina około 5,5-6mb licząc od końca komina do czopucha, w planie mam piec tylko na groszek (moc około 25kW - 170m2 pow. użytkowej) i średnicę komina schiedel 16cm, co wg strony producenta schiedel powinno wystarczyć: Spalanie węgla natomiast dla spalania drzewa powinna być średnica 18cm: Spalanie drewna Więc mam teraz dylemat, czy wybrać bezpieczniej średnicę 18cm, czy zbyt duża średnica może zakłócić pracę kotła ??? Wiadomo że więcej bedzie palić się groszkiem, ale drugie palenisko też będę wykorzystywał szczególnie w okresie jesiennym i wiosennym gdzie trzeba będzie trochę "podpalić" węglem czy też drewnem w piecu w chłodniejsze dni/wieczory. Więc co wybrać ???
  15. Animus ta wersja odpada, ponieważ na parterze mam kuchnię pod łazienką na poddaszu. Po kolejnych swoich przemyśleniach i kreśleniach ołówkiem na planie, stwierdziłem ze najlepiej będzie pasować układ dwóch pustaków schiedla w układzie poniowym kanałów, każdy po dwa kanały, złączone ze sobą dłużyszm bokiem, gdzie na parterze wyprowadzę tylko dwa kanały, jeden bliżej ściany do okapu wyciągowego, drugi będzie od zwykłej kratki wentylacyjnej. Natomiast na poddaszu dołożę kolejne dwa kanały, gdzie jeden będzie otwarty na klatkę schodową a przy drugim to przesunę ściankę działową o 12cm, będzie wówczas także murowana na ścianie nośnej z parteru, tylko że licować od strony hollu. Następnie aby doprowadzić wyciąg do łazienki zrobię to za pomocą kolanka rury pvc i będzie po kłopocie. Ewentualnie zostawię tą ściankę tak jak jest tylko do kolanka pvc dołożę kawałek rury pvc tak aby wyjść z wyciągiem w łazience. Wówczas po obmurowaniu do "krawędzi" koszowej zostanie około 25-30cm więc to jest już chyba wystarczająca odległość, natomiast do osi koszowej będzie to około 35-40cm. Parter : Poddasze:
  16. Nie mam połączonego rzutu poddasza z więźbą, dlatego doszkicowałem ręcznie układ ścianek, jak coś to w pierwszym poście jest rzut poddasza w którym jest obrys koszowej, teraz dołączam fotkę z więźbą. Na czerwono jest zaznaczony komin wentylacyjny o ktorym piszę, natomiast na niebiesko to ścianki działowe.
  17. Też tak chciałem, ale nie mogę go obrócić ponieważ około 25cm od jego boku (od strony łazienki) jest płatew podtrzymująca krokwie, jest to dach dwuspadowy. Natomiast patrząc od strony klatki schodowej jest około 1,2m do kalenicy, więc jeśli chodzi o zalegający śnieg za kominem to będzie zawsze czy będzie odsunięty czy nie. Najwyżej zrezygnuję z jednogo kanału i ewentualnie wyciąg z okapu w kuchni na parterze zrobię przez ścianę bezpośednio na zewnątrz . Zapomniałem dodać że ten wymiar 20cm jest do osi krokwi. Jaka może być minimalna odległość takiego komina od krokwi koszowej, tak aby później nie było jakiś problemów z przeciekami i obróbką ? Bo w drugim wariancie gdybym obmurował komin cegłą pełną a nie połówką (która nie jest wskazana na obmurowanie kominów) i jeszcze uwzględniając szerokość krokwi to wówczas między dolnym narożnikiem obmurowanego komina a krawędzią krokwi koszowej pozostało by mi około 5cm-7cm, czy będzie to wystarczająca odległość, czy lepiej zrezygnować z jednego kanału wentylacyjnego .
  18. Dołączam zapomniany rzut poddasza na którym jest wyrysowana oś krokwi koszowej, zapomniałem dodać że ten wymiar 20cm jest do osi krokwi.
  19. Witam, będę wprowadzał zmianę w swoim projekcie polegającą na zastapieniu "kominków wentylacyjnych w dachówce" na komin wentylacyjny systemowy schiedel. Już z innych postów dowiedziałem sie że jest to zmiana nieistotna wiec wymaga tylko zmian w projekcie naniesiona przez kierownika budowy, ale pytanie dotyczy czegoś innego. Minowicie, potrzebuję 4 kanałów, w gorszym przypadku wystarczą 3 kanały, po przeanalizowaniu i naniesieniu "ołówkiem" na rzutach wyszło mi że przy zastosowaniu przewodu 4-kanałowego z obmurowaniem cegłą pełną pozostaje odległość do krokwi koszowej około 20cm, gdybym użył cegły połówki to będzie to około 25cm, więc moje pytanie: czy taka odległość jest wystarczająca dla późniejszej obróbki i prawidłowego odpływu wody ?
  20. Czy odległość między kominem a koszową w granicach 25cm nie będzie zakłócać odpływu wody z dachu. Otóż po dogłębnej analizie, sprawdziłem że teoretycznie zmieści się tam pustak wentylacyjny schiedel z 4 kanałami (tyle ile potrzebuję) o zewnętrznych wymiarach 68x25, gdy zrobię obmurówkę z cegły klinkierowej "połówki" to pozostaje mi jeszcze około 25cm równolegle do koszowej, czy wtedy nie będzie problemów z prawidłową obróbką itp. ? Dołączam przybliżony obraz rzutu poddasza z wyrysem koszowej. Piotr
  21. piotr-kaczor

    miejsce na rekuperator

    Ile możę kosztowac cała instalacja wentylacji mechanicznej z rekuperatorem do domku 170m2 kubatura 870m3, kominek do celów rekreacyjnych z zamknięta komorą spalania (dodatkowa czernia z zewnątrz), kotłownia w innym budynku. I ile może kosztować dodatkowo GWC ? Piotr
  22. Ja posiadam projekt zarówno na dom jak i na budynek gospodarczy, który będzie pełnił także rolę garażu na dwa samochody oraz ma dwa dodatkowe pomieszczenia z czego jeden będę chciał wykorzystać na kotłownię którą będę chciał "przenieść" z budynku mieszklanego, a "kotłownię" z planów domu będe chciał przemienić w pralnię czy coś podobnego. W planach kotłownia jest w budynku mieszkalnym, czy takie "przenoszenie" jej do innego budynku wymaga jakiś dodatkowych spraw papierkowych ? Czy tylko wystarczy zmiana naniesiona przez kierownika budowy ? Piotr
  23. Czy dobrze rozumiem - miałeś położone płyty k-g na stelażu systemowym i dodatkowo później była położona siatka zatopiona w kleju a później na to kładłeś gładź ???? Jaki był to klej, czy tą metodą robiłeś całą zabudowę poddasza, także użytkową. Co stosowałeś na połączeniu ze ścianami murowanymi, czy jakiś wypełniacz elastyczny ?? Piotr
  24. Witam,. jestem na etapie budowy domku jednorodzinnego, obecnie mam stan zero (fundamenty). Projekt domu był indywidualny, i jakoś przeoczyłem temat kotłowni, z uwagi na brak sieci gazowej będe chciał użyć kocioł na groszek i tutaj wymiary kotłowni (2m x 3,15m) ograniczają zastosowanie takiego kotła, ponieważ jakby go nie obrócić to zawsze brakuje miejsca na wyjęcie ślimaka czy też na wygodną obsługę (czyszczenie) itp. Z uwagi że już klika osób na forum wypowiadało się że mają kotłownie poza domem mieszkalnym, będę chciał umieścić piec w budynku gospodarczym. Czy taki wariant się opłaca, jaka powinna być maksymalna odległość pieca od pomieszczeń mieszkalnych ?? Chciałbym także zastosować ogrzewanie podłogowe - gdzie wtedy znajduje się "centrala" rozprowadzająca, czy wówczas trzeba będzie doprowadzić ciepłą wodę do "kotłowni" (jaką obecnie mam w planach) u z niej dopiero rozprowadzenie podłogówki na poszczególne pomieszczenia ? To samo pytanie dotyczy zasobnika na wodę użytkową i całej instalacji - w jaki sposób trzeba będzie wówczas rozplanować całą instalację ?? Gdzie będzie zawór 4-drogowy ?? Gdzie wówczas powinien być umieszczone naczynie wzbiorcze ?? I kolejna sprawa - w projekcie kotłownię mam w dom, jakie procedury papierkowe powinien zrobić aby przenieś kotłownie do budynku gospodarczego, czy to wymaga zgłoszenia w starostwie i zmiany w pozwoleniu na budowę ? Czy wystarczy tylko zmiana naniesiona przez kierownika budowy ? Jeśli umieszczę piec w innym budynku wówczas zyskam dodatkowe "czyste" pomieszczenie, które będę chciał wykorzystać na np. pralnię, itp. Do pytania załączam rzut działki. Dzięki za odpowiedzi. Piotr
×
×
  • Utwórz nowe...