Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok

Czytelnik_

Uczestnik
  • Posty

    5
  • Dołączył

  • Ostatnio

Reputacja

0 Neutralny

O Czytelnik_

  • Ranga
    Początkujący
  1. Witam! W numerze 11-12/2007 zainteresowało mnie zmiana instalacji C.O.Jest opisana zmiana instalacji węglowej na gaz. Mnie interesuje zmiana instalacji gazowej na węglową. Ostatnio zauważyłem taki trend ze względów ekonomicznych.Nie widziałem takiego tematu na forum,a wolałbym żeby siła fachowa się wypowiedziała. U mnie był instalator i stwierdził że trzeba by zainstalować naczynie wyrównawcze na strychu i zmienić kaloryfery ponieważ mam typu konwektorowego i mógłby być problem z grzaniem na piętrze. Czy z tymi kaloryferami trochę nie przesadził? Może na łamach pisma można by opisać taką zmianę. PS. Dlatego zastanawiałem się nad zmianą ponieważ mam piec gazowy firmy Viessmann typu Litola 1996 roku o mocy 28 kW.I za ostatni miesiąc koszt ogrzewania wyniósł ponad 900,- zł. Pozdrowienia i Szczęśliwego Nowego Roku.
  2. Czytelnik_

    Brązowiejące iglaki

    Dziękuję za błyskawiczną odpowiedź. Chciałbym dopytać, co jeszcze może szkodzić moim świerkom.
  3. Czytelnik_

    Brązowiejące iglaki

    Zauważyłem, że niektóre iglaki w moim ogrodzie brązowieją. Dotyczy to głównie tych gałązek, które znajdują się w środku rośliny, bliżej pnia. Dlaczego tak się dzieje? Czy z drzewem jest wszystko w porządku?
  4. Czytelnik_

    odleglosc budynku od lasu

    Posiadam działke pod Warszawą która to, jak i wszystkie graniczące z nią działki są w planie zagospodarowania przestrzennego uznane jako działki budowlane [zabudowa jednorodzinna]. Problemem stanowi działka za moją działką która w ewidencji jest uznana jako las. Starostwo uznało że musi zostać zachowana odległość od lasu[a więc granicy działki(brak linii lasu)] zgodnie z pkt 8 §271 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki mieszkalne i ich usytuowanie (Dz.U. z 12 kwietnia 2002 r Nr 75 poz.690 z pózniejszymi zmianami) - a więc 12 metrów. Czy redakcja mógłaby mi podpowiedzieć jakie powinno być moje postępowanie w tej sytuacji?
  5. Witam Jak zwykle przeczytałem z dużym zainteresowaniem kolejny numer Budujemy Dom (10/2007). W artykule "Żeberka na ciepło" Pani Emilia Rosłaniec napisała: Sposób regulacji powinien być dobrany z uwzględnieniem bezwładności cieplnej budynku: domy o ciężkiej konstrukcji, dobrze akumulujące ciepło (czyli wykazujące dużą bezwładność cieplną) wymagają innego rodzaju regulatorów niż budynki o konstrukcji lekkiej ... Czy mogę prosić o krótkie rozwinięcie? Ponieważ mam zamiar budować z silikatów (bloczek 18 cm) + ?styropian/wełna, a więc dom o dobrej akumulacji ciepła, szczególnie w tym zakresie zainteresowała mnie ta wypowiedź. W artykule "Ciepłe stropy" Państwo Katarzyna Olędzka i Cezary Jankowski napisali iż bez wahania ogrzewanie podłogowe można wybrać gdy ma być zasilane pompą ciepła lub kotłem kondensacyjnym. Bardzo proszę o ich opinię na temat zastosowania ogrzewania podłogowego wodnego dla budynku podpiwniczonego (piwnice ocieplone poniżej strefy zamarzania gruntu), w którym instalacja oparta byłaby na kotle na paliwo stałe z retortą oraz okazyjnie kominkiem w okresie zimowym. Niedawno przeczytałem artykuł (nie pamiętam gdzie) na temat kosztów ponoszonych przez inwestorów, a dotyczących przyłączy wodnych i kanalizacyjnych (do sieci lokalnych usługodawców). W artykule tym napisane było, że bodajże od 2005 roku zmieniły się przepisy związane z takimi przyłączami. Część kosztów, m.in. w zależności od lokalizacji przyłącza, studzienki kanalizacyjnej) zobowiązane jest ponosić przedsiębiorstwo wodne/kanalizacyjne. Czy mogą Państwo rozwinąć ten temat. Aktualnie otrzymałem warunki na takie przyłącza. W rachubę wchodzi m.in. przewier pod drogą gminną i kilkanaście/kilkadziesiąt metrów instalacji. Studzienka kanalizacyjna znajduje się na terenie działki gminnej (przed moją). Bardzo jestem ciekawy, czy wszystkie koszty będę zmuszony ponosić osobiście, czy tylko w części kosztów partycypować. W przedsiębiorstwie (właścicielem chyba gmina) poradzili mi, żebym nie zlecał tych prac temu przedsiębiorstwu (????) tylko znajomej prywatnej firmie (argumentem ma być dużo niższa cena). Uprzejmie proszę o odpowiedź.
×