Skocz do zawartości

aga69

Uczestnik
  • Posty

    41
  • Dołączył

  • Ostatnio

Posty napisane przez aga69

  1. Proszę o poradę, jak z łąki zrobić ładny trawnik? Wiem , że nie da się tego osiągnąć w jeden czy dwa sezony, ale czy pomysł dosiewania szlachetniejszych traw i częste koszenie to da efekt? Na łące mam szczawie, miecze, babki i jaskry. Szczawie, babki i mlecze zostały spryskane, powoli marnieją icon_smile.gif
    Sama działka ma 30 arów, z tego jakąś 1/3 za domem chciałabym przerobić na zielony dywan, tak żeby była frajda chodzić na bosaka.
  2. Mam piwniczkę pod gankiem (5 m2), drenaż dookoła całego domu i niestety podchodzi mi woda. W zasadzie nie dużo, jakieś 3 - 4 cm, ale jednak nie powinno jej tam być. Mam wrażenie, że ekipa robiąca fundamenty nie dała pod piwniczką izolacji poziomej. Czy nałożenie folii płynnej na podłogę i część ścian ma sens? Chyba, że są jakieś inne sposoby.
  3. Budowałam dom systemem gospodarczym. Oczyszczalnię biologiczną montował mi przedstawiciel producenta. Wodę ze studni prowadziliśmy systemem - pan koparkowy i ja z mężem. W domu wodę i kanalizację z pomocą ojca.
    Teraz pytania: odbiór kanalizacji może mi dać ten co montował oczyszczalnię? Czy muszę mieć odbiór doprowadzenia wody do domu? Skąd go wziąć?
  4. W nadzorze budowlanym powiedzieli mi ,że do pozwolenia na użytkowanie budynku potrzebny jest min. odbiór przyłącza el. i instalacji elektrycznej wewn. Protokół odbioru ( musiałam mieć także zrobioną instalację wewn.) który dostałam od elektryka zabrał mi Enion, (niestety nie zrobiłam kopii). Z Enionem mam umowę sprzedaż energii "normalnej" (nie budowlanej).
    Z tego co czytałam w internecie to powinna wystarczyć umowa z Enionem.
    Instalację wewn. zrobił mi szwagier, niestety nie ma papierów "D"

    Jak jest naprawdę?
  5. Cytat

    Wydaje mi się, że obecnie trudno liczyć na szybkie wysuszenie wełny w naturalny sposób, kolei użycie nagrzewnic nadmuchowych też może nie być skuteczne ze względu na dużą objętość suszonego materiału.

    A da się zawilgoconą wykorzystać później do innych celów a do ocieplenia dokupić nową?





    niestety nie za bardzo, finanse są już baardzoo marne icon_sad.gif
  6. Buduję dom w technologii szkieletowej, kupiłam wełnę mineralną na cały dom i pech chciał, że w dniu kiedy przywieźli mi te prawie 100 rolek wełny był niespodziewany atak zimy (w październiku). Gość który to przywiózł, bez pardonu wykiprował to na podjazd i odjechał. W śnieżycy przenosiliśmy to do domu, osłaniając co się da i otrzepując ze śniegu (w dwie osoby niestety zajęło to trochę czasu).
    Teraz zabraliśmy się do ocieplania domu i okazało się, że niektóre rolki są wilgotne lub nawet mokre. Rozkładamy je gdzie się da i czekamy aż podeschną.
    Jest jakiś sposób na przyspieszenie suszenia?
    Nie mogę i nie chcę włożyć mokrej wełny w ściany, bo obawiam się ,że narobiłabym sobie kłopotu. Niestety czas nas nagli, musimy zacząć się wprowadzać za dwa miesiące....
  7. Z tego co pamiętam to idzie to jakoś tak: Ze skrzynki na słupie idzie ziemią bednarka na podmurówce domu jest połączona z bednarką połączoną ze zbrojeniem ławy fundamentowej i kablem .
  8. Proszę mi doradzić jak odprowadzić instalację piorunochronu w ziemi?
    Bednarki wkopanej dookoła domu nie mam, i jak pomyślę o ponownym przekopywaniu ziemi to robi mi się słabo..icon_smile.gif Może wystarczy wbić "szpilki" na 3 m wgłąb ziemi?
  9. Witam
    Czy ktoś mógłby podać schemat lub zestaw potrzebnych urządzeń do połączenia podkowy w piecu kuchennym kaflowym z centralnym ogrzewaniem i bojlerem elektrycznym? I żeby była możliwość odłączenia c.o. latem
    Będę miała taką kuchnie(parter), do tego chcę podłączyć kaloryfery na poddaszu, i 2 bojlery (parter i poddasze). Woda jest ze studni (pompa głębinowa i zbiornik przeponowy).
    Instalacją wodną i c.o. zrobi mi tata (robił u siebie, ale na bazie kotła gazowego i wody z wodociągu. U niego wszystko działa) Czy w moim przypadku potrzebna jest jakaś dodatkowa pompa, bo zbiornik pośredni na odę pewnie tak.
    Bardzo bym prosiła o schemat takiej instalacji, dziękuję za wszelkie informacje.
  10. Na jakiej głębokości wkopuje się kabel elektryczny od słupa do domu (licznik na zewnętrznej ścianie).
    Mam mieć bednarkę wkopaną dookoła domu, jak w takie sytuacji bezpiecznie wyjść kablem elektrycznym do licznika? Z tego co wiem bednarka min. 1m od ścian i na głębokości 0,6m.
  11. Cytat

    Witamy serdecznie wszystkich.
    Jestśmy na etapie wyboru technologii budowy naszego domu - metoda tradycyjna lub na szkielecie drewnianym ciężkim.
    Dom z założenia do 120m z garażem w bryle budynku , parter z poddaszem użytkowym , prosty projekt - wariant ekonomiczny.
    Moi drodzy - czy koszta budowy obiema metodami są porównywalne? Dom ma powstać w Tychach koło Katowic. Będziemy bardzo wdzięczni za jakiekolwiek informacje i porady.
    Pozdrawiamy. Sylwia i Jacek





    Sama teraz będę budowała dom szkieletowy. Z moich przeliczeń wychodzi podobnie. Zaleta szkieletu: szybciej się wprowadzisz i zyskasz na powierzchni użytkowej domu przy tej samej pow. zabudowy (cieńsze ściany). Do tego plac budowy czyściejszy icon_smile.gif
  12. Cytat

    Witam!

    Jeśli możecie mi podesłać namiar na dobrego eksperta od budownictwa szkieletowego z terenu Krakowa lub powiatu krakowskiego to będę niezmiernie wdzięczny.
    Oto mój namiar: parulo@o2.pl
    Dodam tylko, że mam podejrzenia odnośnie błędów w Sztuce i chciałbym w ten sposób upomnieć wykonawcę.
    Dziękuje i pozdrawiam,
    bruno





    Najlepiej wejść na stronę stowarzyszenia dom drewniany i tam dopytać.
    ul. Klonowa 1
    80-264 Gdańsk

    tel. (58) 301 68 54
    faks (58) 305 57 22

    Prezes Zarządu SDD
    Wojciech Nitka

    Email :

    biuro[at]domydrewniane.org


    Ja w tym roku będę stawiać szkielet z firmą Wojciecha Mętla z Zembrzyc k/ Suchej Beskidzkiej. Stawiał dom moim znajomym i dom się spisuje (6 lat)
  13. Cytat

    Architekt ma g... do gadania, jak jest zapis w planie to ma się do niego stosować i koniec, jak nie to się zmienia architekta.

    Do kiedy masz termin uzupełnienia braków, bo o tym nie piszesz. U mnie architekt jak trzeba to takie rzeczy w 2 dni załatwia.

    Zastanawia mnie to że twój budynek jest 3 m od budynku sąsiada - jakim cudem ?

    Na resztę odpowiedziała Redakcja.






    oddaję uzupełnione dokumenty 2.II, a odległość mojego budynku gospodarczego od domu sąsiada to 30,5 m (widocznie zjadłam "zero" icon_smile.gif). mój budynek do granicy 4 m, i od granicy do domu sąsiada 26,5m

    co do zieleni to plan nic nie przewiduje, a na mojej działce nie ma zieleni wysokiej czy niskiej, jest tylko trawa icon_smile.gif

    Mam nadzieję, że będzie ok.
  14. Mam kilka pytań związanych z uzyskaniem pozwolenia na budowę. Chodzi tu o to, że architekt ma inną wersję a urzędnik inną. W starostwie kazali mi uzupełnić dokumenty i dali listę 4 punktów. Działka jest na wsi, jest plan Zagosp. przestrz., a działka jest przeznaczona w całości pod zabudowę jednorodzinną.

    1. narysować na mapce projektowaną zieleń wysoką

    architekt w opisie pisze min., że zieleni się nie projektuje, więc nie ma co rysować. Urzędnik upiera się ,że projektowanie zieleni wysokiej i niskiej jest obowiązkowe. Ma prawo nas zmusić do tego? pod rygorem wydania decyzji odmownej?

    Czytałam przepis na który powołuje się urzęnik(dz. ust. 120 poz 1133) i wg mnie architekt ma rację. jest tam w rozdz. 3 p.4 dotyczący części opisowej projektu budowlanego że taką zieleń projektuje się jeżeli tego wymaga plan zag/ przest. czyli będzie to dotyczyć projektów urbanistycznych - osiedli, parków , a nie zwykłej działki budowlanej. Jak można kogoś zmuszać do posadzenia sobie krzaków i drzew.

    2. kolejną sprawą jest odległość 4 m budynku gospodarczego (konstrukcja szkieletowa) od granicy działki zabudowanej. par. 271ust. 1 i 2, 272 ust.1

    wg architekta powołanie się na ten przepis jest bezzasadne, ponieważ dotyczy on działki niezabudowanej.
    to jedno, a drugie to konstrukcja ściany szkieletowej jest uznawana za ścianę nie palną ponieważ jest obita płytami OSB i płytami KG, wypełniona wełną mineralną. Odległość domu sąsiada od naszego budynku wynosi 3o m, więc nawet jakby budynek był postawiony z papieru to i tak normy bezpiecznych odległości są spełnione ponad 2 krotnie.


    3 żeby dorysować tą zieleń i zaprojektować ją w opisie architekt może nie zdążyć w wyznaczonym przez urząd terminie (każdy jest gdzie indziej ja, architekt i starostwo) stwierdziłam, że ewentualnie zawieszę postępowanie na te kilka brakujące dni. To dowiedziałam się, że nie mam takiego prawa i wtedy od razu decyzja będzie odmowna .

    Przecież każde postępowanie administracyjne mam prawo zawiesić, żeby nie liczyć tych urzędowych 65 dni od początku.


    Czy w takiej sytuacji jest jaką instancja odwoławcza? A może we wszystkich tych trzech punktach urzędnik ma rację?



    Zapomniałam dodać te 65 dni minie 14 lutego, a mnie szczerze mówiąc czas nagli
  15. Cytat

    N fundamentach nie oszczędzałam. Ekipa wykonała zdjęcie humusu,wykop pod ławy, papa na ławę, ściany monolityczne. Dom 11x9 m, garaż wolnostojący 6x8m. Koszt robocizny we wrześniu 2008 wyniósł 5 tysięcy. Firma miała cały własny sprzęt: koparkę, akry, agregat prądotwórczy. We własnym zakresie robiliśmy tylko izolację pionową.





    mogę prosić o namiary na ekipę?
×
×
  • Utwórz nowe...