Skocz do zawartości

kasia_sun

Uczestnik
  • Posty

    21
  • Dołączył

  • Ostatnio

Posty napisane przez kasia_sun

  1. Cytat

    Najważniejsze etapy montażu oczka wodnego z gotowej formy:

    1. Wykonanie wykopu (musi być trochę większy, niż sama forma, aby po ustawieniu jej była możliwość obsypania jej ziemią) i usunięcie z niego kamieni, korzeni czy śmieci (chodzi o wszelkie elementy o ostrych krawędziach).
    2. Wsypanie na dno wykopu piasku (warstwa o grub. 10 cm). Można zamiast niego dać kilka warstw grubej folii lub matę odporną na wilgoć.
    3. Umieszczenie w wykopie formy i wypoziomowanie jej (po napełnieniu formy wodą do 1/3 jej wysokości).
    4. Obsypanie formy ziemią (nie powinno w niej być ostrych elementów, mogących uszkodzić formę). Podczas tej czynności ziemię należy sukcesywnie ubijać.
    5. Napełnienie oczka wodą (poziom wody powinien sięgać nieco niżej niż poziom ziemi, którą obsypano formę). Plastikowa forma ostatecznie osiądzie po kilku dniach.

    icon_smile.gif



    Czyli tu też potrzebna jest jakas gruba folia pod formę... itp...
    Spytam wprost: które oczko się łatwiej, szybciej i taniej robi, z folii czy z plastikowej formy???
  2. Czy ktoś zna się dobrze na pielegnacji oczka wodnego latem? Częsć wody podczas upalnych dni zapewne wyparuje z oczka... Czy podczas lata trzeba wiec dolewać wodę do zbiornika? Jeśli tak to czy moze byc to woda z kranu? Pewnie lepiej jak podczas deszczy ubytek sam się uzupełni? Ale nie zawsze jest to napewno możliwe...
  3. Cytat

    Z ilustracji wynika, że kamienie królują:
    http://www.ogrody.wirtua.net/PartnerGaleri...sp?PartnerID=26

    a tu fajna stronka o oczkach oraz ich budowie:
    http://www.technologie-budowlane.com/oczka_wodne-t-10-.html



    Rzeczywiście, kamień jest wizualnie chyba najbardziej odpowiedni... Jak sie na obrzeże zastosuje jakiś sztuczny material, to oczko moze zacząć wyglądać jak mini-basen ... Czyli nie będzie prezentowac się zbyt dobrze...
  4. Cytat

    Można zrobić to tak:
    .....
    5. Zapas folii na brzegu można obłożyć kamieniami czy płytami chodnikowymi. Staw można już obsadzać roślinami (pamiętajmy, że przy tak wykonanym oczku ziemia w jego sąsiedztwie wcale nie jest wilgotniejsza icon_smile.gif )



    A czy są jeszcze inne sposoby na wykończenie brzegów oczka? Jakies oryginalne czy efektowne? Kamień jest bardzo popularny i wszyscy go chyba do tego używają, zresztą trzeba przyznać, że wygląda naturalnie, ale może są jakieś bardziej wyszukane rozwiązania?
    icon_smile.gif
  5. Cytat

    Można zrobić to tak:
    1. Najpierw wykop (i dokładne usunięcie kamieni, korzeni i perzu).
    2. Następnie na dno trzeba wsypać warstwę piasku (10 cm grub. warstwy) i wzmocnić dno matami (geomembraną lub kilkoma warstwami folii).
    3. Rozłożenie foli (może być konieczność połączenia jej brytów). Wyliczając powierzchnię potrzebnej folii (przed zakupem) trzeba pamiętać, by uwzględnić też boczną powierzchnię zbiornika - wymiary półek itp.
    Następnie układamy folię w wykopie ? bez fałd. Zapas folii na brzegach zbiornika przyciskamy dużymi kamieniami.
    4. Powoli nalewamy wodę, sprawdzając czy wykładzina dobrze dopasowuje się do kształtu wykopu. Po napełnieniu zbiornika usuwamy kamienie. Sprawdzamy wypoziomowanie brzegów; tam, gdzie są za niskie, podsypujemy ziemię. Woda nie powinna przelewać się przez krawędzie oczka.
    5. Zapas folii na brzegu można obłożyć kamieniami czy płytami chodnikowymi. Staw można już obsadzać roślinami (pamiętajmy, że przy tak wykonanym oczku ziemia w jego sąsiedztwie wcale nie jest wilgotniejsza icon_smile.gif )



    Czyli nie ma z tym tak dużo roboty... A jak sobie pomysle o wylewaniu jakiegos betonu, żeby zrobić oczko... to raczej nie wchodzi to w grę, no chyba ze wzielabym do tego jakąś dobrą ekipę...
  6. Cytat

    oczko wodne fajna sprawa dobre siedlisko dla samic komara



    oj fajna sprawa:)
    komary... no trudno... Z drugiej strony, można też nie mieć oczka, a komary i tak panoszą się na tarasie, ze wieczorami nie można spokojnie posiedzieć, pogrillować...
  7. Oki,
    A w jakiej postaci najlepiej kupic EPDM - w rolce, czy może w takim dużym kawałku na całe oczko. Jak wygląda sprawa łączenia poszczególnych kawałków tego tworzywa do siebie - czy jest to w ogóle zalecane?
  8. Cytat

    Geomembrana EPDM -
    to fachowo: etyleno-propyleno-dienowy monomer.
    Jest bardzo trwała (trwałość: ok. 50 lat; jest mrozoodporna, odporna na promienie UV oraz przebicie przez korzenie roślin, dlatego nie trzeba kłaść pod nią włókniny)
    i elastyczna (oczko wodne można budować nawet zimą).

    Geomata bentonitowa -
    składa się z warstwy bentonitu sodowego, umieszczonej między dwiema warstwami geowłókniny polipropylenowej. Wykładzina ta ma grubość ok. 6 mm, jest elastyczna i odporna na uszkodzenia mechaniczne.



    Czyli nie są to właściwie folie...

    EPDM chyba bardziej przypomina gumę?
  9. Cytat

    Do budowy oczka z folii mozesz uzyć różnych jej rodzajów:
    - folia polietylenowa (PE),
    - folia z PVC,
    - geomembrana z syntetycznego kauczuku (EPDM),
    - geomembrana z etyleno-kopolimeru (ECB),
    - geomata bentonitowa.

    Materiały te mają różne własciwości...



    Dzięki za odp icon_smile.gif
    Znam folię z PE i PVC - czarne.
    Nie znam tych pozostalych materialów (geomembrana (EPDM), geomata bentonitowa), ale na pewno są bardziej trwałe niż popularna folia ...
  10. Witam ponownie po dłuższej nieobecności! icon_smile.gif

    Oczka jeszcze nie zrobiłam. Cieszę się, że daliście mi tu wiele praktycznych rad, szczerze mówic zastanawiam się teraz jeszcze nad oczkiem z folii. Mam mały ogród i nie mogę zrobić zbyt kosztownej inwestycji.......
  11. A jak nazywa się sosna, która jest taka malutka, zwarta i gęsta? Jest prawie okrągła. Igły ma podobne do zwykłej sosny.

    Wydaje się odporna, bo często widzę ją posadzoną w mieście, przed siedzibami firm itp.
  12. Chciałabym zbudować w ogrodzie oczko wodne, ale w prosty i szybki sposób (nie musi być duże, ma być głównie ozdobą i urozmaiceniem ogrodu), dlatego myślę o oczku z gotowej formy.

    Czy takie zbiorniki są dość trwałe? Czy wytrzymają np. mrozy przez wiele sezonów?

    Obawiam się, że takie oczko nie daje zbyt ciekawych możliwości jego aranżacji, ale może się mylę...

    Pozdrawiam!!!
  13. Bardzo dziękuję za odpowiedź! Lubię mieć wszystko usystematyzowane icon_smile.gif icon_smile.gif

    Tak jak już wspominałam, nie wiem jeszcze jakie wybrać krzewy (ale raczej liściaste)...
    Żywopłot ma być średnio wysoki, taki ok. 1,5 m wys. Ma zasłaniać mój ogród przed wzrokiem sąsiadów i odgradzać od ruchliwej ulicy. Muszę chyba wybrać jakieś bujnie rosnące rośliny.

    Czy możecie polecić mi jakieś sprawdzone gatunki, które będą też ładnie wyglądać? Może wzbudzą zazdrość w moich sąsiadach? icon_wink.gif
  14. Bardzo się cieszę, że poruszony został temat przycinania żywopłotu.
    Przymierzam się właśnie do posadzenia krzewów (jakie dokładnie krzewy - jeszcze nie wiem, ale z pewnością wybiorę coś w zaprzyjaźnionej szkółce:) ).

    Chciałabym się dowiedzieć kiedy trzeba zacząć przycinać taki młody żywopłot.
    Czy muszę to zrobić już w tym roku, czy jeszcze za wcześnie?
    Czy ma tu znaczenie, że krzewy są liściaste lub iglaste (ja pewnie pozostanę przy jakichś tradycyjnych gatunkach liściastych)?

    Pomóżcie, proszę!!! icon_wink.gif
×
×
  • Utwórz nowe...