Skocz do zawartości

jeżyk

Uczestnik
  • Posty

    29
  • Dołączył

  • Ostatnio

Wszystko napisane przez jeżyk

  1. Cały czas czytając posty Pana TB zastanawiam sie skora jak twierdzi przy izolacji zewnetrznej duże ilości energii tracoone jest poprzez mostki miedzy fundamentem a scianami, to w jaki sposób eliminuje sie mostki miedzy np. stropem miedzykondygnacyjnym monolitycznym.a ścianami. Czy według tej teorii ociepla sie go do dołu 30cm wełny, od góry 30cm wełny no i strop ok. 15cm = 75cm
  2. Przy materiałach stosowanych najczęściej na ściany konstrukcyjne owe 30 cm styropiany pozwoli tylko zbliżyć się do 0.1 W/m2K (potrzeba ok. 38cm styropiany)
  3. Z fizyką budowli raczej nie miałem do czynienia, a z taka zwykła to i owszem troche. Toć ja pisze o gęstości strumienia ciepła. Jeszcze raz wolniutko, sciana oddaje ciepło na drosze konwekcji czyli unoszenia ciepła, promieniowania czyli fali elektromagnetycznej oraz tylko w cieniutkiej warstwie przysciennej na drodze przewodzenia, natomiat sciana fundamentowa oddaje tylko ciepło do gruntu poprzez przewodzenie. Dlatego mimo, że powietrze ma mniejszy wsp. przewodności cieplnej od ziemi to jest w stanie odebrać z takiejj samej powierzchni więcej ciepła. Wpływ alfy (wsp. przejmowania ciepła) widać doskonale na przykładzie chłodnicy samochodowej, auto gdy stoi to temp. nie jest dobrze odbierana, natomiat gdy właczy sie wentylator to alfa wzrata i odbiór ciepła rosnie. Np dla wiatru 1m/s = 12,5 W/m2K a dla 10 m/s = 50W/m2K.
  4. Mowa jest o koreślonych warunkach ( tzw. obliczeniowych) czyli w zależności od strefy -20C na zewnątrz dla ścian i ok 8C dla gruntu. masa ma wpływ na pojemność cieplną, na straty ciepła (alfe) ma wpływ lepkość obmywającego płynu. Przy gruncie jest tylko przewodzenie, dla ścian jest promieniowanie i konwekcja, Miarodajnym doświadczeniem jest zasypanie owej szkalnki w gruncie o tem. ok. 8C i wystawieniu drugiej na pow. o tem -20C i dodatkowo włączenie niewielkiego wentylatora symulującego naturalny wiaterek. Alfa pokazuje,że z 1m2 ściany na powietrzu może odebrać 25W a sciana fundamentowa w gruncie 2.5 W przy różnicy 1K oczywiście.
  5. Czy tą nieprawdą jest Pan w stanie podeprzeć jakims merytorycznym argumentem. ziemia jest lepszym przewodnikiem ciepła od powietrza, ale na straty ciepła ma wpływ wiele czynników. Współczynnik przejmowania ciepła ALFA uwzglednia zarówno straty przez przewodzenie jak i przez konwekcję. Opór warstwy przyściennej (powietrza) wynosi R=0,04 m2K/W natomiast dla gruntu opór wynosi dla ściany o wys. 1m 0.4 a dla wys. 1,5m 0,45. widac z tego jednoznacznie, że grunt stanowi wiekszy opór dla strat ciepła z budynku niż powietrza. Jeżeli to za trudne, to czy jak się opażymy to dmuchamy na opażony palec (powietrzem o temp. 36,6C) czy zakopujemy paluch w ziemi.
  6. Może jakieś konkretne obliczenie strat przy przy porównywalnych powierzchniach mostków dla balkonu i dla fundamentu. [ Dodano: 2006-03-25, 08:49 ] Jeżeli tak ogromne straty wystepują w budynkach izolowanych od zewnątrz, to w jaki spoób eliminuje się straty w przypadku izolacji wewnętrznej przez mostki między stropami i scianami zewnetrznymi. No chyba,że stropy też się izoluje z 2-uch stron. Nie wiem skąd teoria, że ziemia szybciej odbiera ciepło z budynku od powierza. Współczynnik przejmowania ciepła na zewnetrznej stronie sciany wynoski ok. 25W/m2K a dla gruntu przy ścianie fundamentowej o wys. ok 1m 2,5W/m2K.
  7. jeżyk

    Porotherm czy Ytong ?

    Pytanie nie jest skierowane ani do archtekta, ani do sprzedawcy tylko do inwestora, który 12 lat temu zbudował dom o wsp. przenikania ciepła ponizej 0.1 W/m2K.
  8. trzeba by zacząć od sprawszenia "przydziału mocy" ponieważ budynek nie jest najlepiej zaizolowany trzeba choc szacunkowo policzyc straty ciepa. Moc ogrzewaczy musi byc 2x wieksza od strat ciepła, przy taiej izolacji (choć nie wiem ile jest styropianu na ścianach) straty wyjda na pozomi 6kW czyli ogrzewcze w sumie muszą miec ok. 12 kW, Jest jeszcze jena sprawa W G12 prąd jest tańszy przez 10 godzin, a w pozostałych jest drozszy dlatego przygotowanie cwu powino byc też w tańszej taryfie. Najlepiej złapac kontakt z firmą, która montuje takie ogrzewanie i ma doświadczenie. Jeżeli Jesteś z okolic Poznania to moge polecic człowieka, który zajmuje sie tym od lat.
  9. jeżyk

    Porotherm czy Ytong ?

    Szkoda, że ograniczył się Pan do odpowiedzi tylko na 4 pytanie Jestem bardzo zainteresowany konstrukcja przegrów. [ Dodano: 2006-03-11, 20:05 ] Jeszcze jedno ogladając Pana strone www.nie-co.pl dochodzę do wniosku, że Pana opinie są formą promowania własnej firmy. Widac też pewne niekonsekwencje, twierdzi Pan, że U wieksze od 0,1 W/m2K nie ma sensu (dla dachu nawet 0,08 W/m2K) a zaleca pan izolackę 20 do 30 cm, co niestety w 99% nie zagwarantuje uzyskania tych wartości, Pisze Pan o eliminacji mostków, a na zdjęciu widać klasyczny mostek.
  10. jeżyk

    Porotherm czy Ytong ?

    Gratulacje. Nasuwa mi sie kilka pytań, na które gdyby zechciał Pan odpowiedzieć to byłbym wdzieczny: 1. czy przytaczane wymagania dotyczą budownictwa jednorodzinnego, czy moze tzw. domów pasywnych. 2. czy stosowanie sie do tych wymagań jest w jakiejs formie promowane przez państwo. 3. mieszka Pan od 12 lat w takim budynku, interesuje mnie konstrukcja przegród takiego domu (ściany, dach, podłoga ) 4. w jaki sposób uzupełniane są straty ciepła w Pana domu.
  11. Kiedyś byłem żywo zainteresowany ogrzeaniem lelektrycznym w taryfie G12, piece akumulacyjne z dynamicznym rozładowaniem, miałem kilka wycen, 3 tys. na 67 m2 to moim zdaniem troszke za mało, fachowcy z tej branzy twierdzą, że całkowite koszty zamykają się zazwyczja w 100 zł/m2 pow. do ogrzania. Choc te wyceny są sprzed 3 lat, może piece staniały. Jest to rozwiazanie godne polecenia. W enei 1kWh w G12 kosztuje ok 13 gr a 1kWh z drewna spalonego w kominku (debinka 120 zł/mp, sucha) wychodzi ok. 11 gr. [ Dodano: 2006-03-10, 11:08 ] Panie Jerzy ta efektywna praca pompy ciepła przy temp. -20C i podłogówce (ok 35C) troche mnie zadziwia. Efektywność pompy ciepła zależy od róznicy temp. górnego i dolnego źródła. Viessmann dla swojej pompy pow. woda podaje efektywność 3,31 ale przy tem. zewnetrznej 2C. To i tak marnie patrząc globalnie, ponieważ efektywność poniżej 3 gdyby wziąć pod uwagę sprawność procesu produkcji energii elektrycznej i jej przesyłu nie daje zadnej oszczedności paliwa kopalnego.
  12. jeżyk

    Porotherm czy Ytong ?

    Oczywistym jest,że aby zejść z wsp. przenikania ciepła dla scian ponizej 0,1 W/m2K grubośc izolacji styropianowej musi wynosic prawie 40 cm, (dla sciany z MAX-a na 29 cm trzeba zastosowac izolację o grubości 38 cm U=0,098 W/m2K, uwzgledniając tynk wewnetrzny i opory warstw przyściennych), a dla podlogi na gruncie 37cm styrpianu. Znajdzcie mi wykonawcę, który zrobi taką podłoge i da gwarancję, że to nie popęka, nie siądzie itp. Dachu o U ponizej 0,08 W/m2K juz nie chciało mi sie liczyć. [ Dodano: 2006-03-10, 09:24 ] Wentylek ażeby ponosic niższe koszty ogrzewania budynku, w fazie budowy trzeba ponieść wyższe koszty inwestycyjne, co tu jest do rozumienia
  13. Możliwości faktycznie jest sporo, jeżeli nie preferujesz jakiegoś konkretnego materiału to zostań przy tym co jest w projekcie, zwłaszcza gdy jest to projekt powtarzalny zmina technologii może przyspożyć problemów przy budowie. Ja buduję scianę 3W całość z cegły pełnej ( 52000 szt. ), w projekcie miałem 2W.
  14. jeżyk

    Porotherm czy Ytong ?

    Widzę, że to taka uniwesalna odpowiedz Dom zawyczaj buduje sie na wiele lat, ale czy poniesione nakłady na takie docieplenie zdążą sie zwrócić w pierwszym pokoleniu. Może jakieś konkretne wyliczenia, a nie suche hasła.
  15. Wybór ogrzewania zależy od kilku czynników: dostępności źródła ciepła (jak mozna przypuszczac brak jest sieci gazowej), kosztów eksploatacji, uciązliwości obsługi itd. Musisz sprecyzowac czego oprócz ciepełaka oczekujesz od systemu grzewczego.
  16. OK. Na koniec tak miłej duskusji z Redakcją podam prosty wzór umożliwiający obliczenie min. przekroju komina: F=(2,6×Q)÷(n×√h) [m2] Q - moc kotła ( kominka) w [kW], h - wysokość komina w [m], n - współczynnik dla drewna 900, dla węgla 1600 dla gazu i oleju 1800. Mozna tez zastosować uproszczony wzór dla kotłów olejowych i gazowych F= 15Q÷h [ Dodano: 2006-03-13, 23:05 ] Kochana Redakcjo znów mam problem, strona 255 - ogrzewanie akumulacyjne - nie mogę zrozumieć co autor miał na myśli pisząc o nagrzewaniu się podłogi, czy mowa tu ogrzewaczach akumulacyjnych czy o ogrzeawaniu podłogowym akumulacyjnym ? [ Dodano: 2006-03-14, 01:35 ] Str. 211 to porównanie współczynników przewodzenia ciepła λ dla wełny i styropianu chyba jest też coś nie tak sorry juz wiecej nie będę
  17. jeżyk

    Porotherm czy Ytong ?

    Zarówno BK jak i PH sa raczej stosowane w budowie ścian jednowarstwowych, przy ścianie 2W roasadniej jest stosowac marweiał "odporny na błedy" wykonawcy.
  18. jeżyk

    Porotherm czy Ytong ?

    Jeżeli sciana ma byc budowana w technologii 2W to dawanie PH jest moim zdaniem nie zasadne, lepiej zastosowac tańszego MAX-a, ewentualną różnicę U zniwelować nieco grubszą warstwa izolacji.
  19. Rozumiem, że chodzi ci o sytuację, gdy z kratki wentylacyjnej dmuch zamiast wyciagac. Tzw. wsteczny ciąg konminowy może mieć klka przyczyn, np latem gdy powietrze na zewnątrz jest cieplejsze od wewnetrznego to grawitacyjna wentylacja przestaje działać, ponieważ ciąg jest wynikiem różnicy gęstości no i oczywiście wysokości komina (przewodu wentylacyjnego). inna sytacja gdy mamy kominek bez doprowadzenia powietrza do spalania z zewnątrz i do tego szczelne okna. powietrze zostaje spalane, w pomieszczeniu robi się podciśnienie i wentylacja działa jak nawiew ( na 1kW mocy przyjmuje sie 10 m3 powietrza dla kominków z wkładem ) brak ciągu może byc też spowodowany przez wiatr, ale to raczej rzadkość.
  20. Jeżeli warunki zabudowy lub plan zagospodarowania nie zabrania takiego rozwiazania to nie ma problemu.
  21. Kocioł na paliwo stałe nie może pracować w układzie zamknietym, takie rozwiazanie grozi rozerwaniem kotła.
  22. Fakt ale jak to sie ma do zaleceń PN-87/B-02411, które to owe rozporzadzenie nakzuje stosowac. PN mówi, że kotły na paliwo stałe o mocy do 25kW maja byc podłączone do przewodu dymowego o wymiarach min. 20x20
  23. Jeżeli był plan zagospodarowania jako dziłak pod zabudowę i przestał obowiązywać i nikt w lini zabudowy nie zdążył rozpocząć budowy, to może byc problem z wydaniem warunków. Działka może figurowac w rejestrze jako rolna, ale w planie była pod zabudowę to przy wystąpieniu o pozwolenie wypełnia sie standardowy druk o odrolnienie, nie ma problemu.
  24. Pozwolenie na budowe nie określa rodzju ogrzewania. Jest to zazwyczaj określone w projekcie, który jest zatwierdzany i na jego podstawie wydawane jest zezwolenie, Do zezwolenia potrzebne sa jeszcze uzgodnienia woda, prąd, gaz scieki itp. Inaczej mówiąc jeżeli nie ma wyrźnego zakzu stosowania jakiegos typu ogrzewania, to wybór należy do inwestora.
  25. Ja za 240m2 dachu mam wycenę 33 tys do 44 tys. dach prosty 2-u spadowy 4 okna dachowe. Cena obejmuje robocizne i materiały. dachówka ceramiczna, mambrana tyvek (tak sie chyba psze), rynny plastik
×
×
  • Utwórz nowe...