Skocz do zawartości

mark01

Uczestnik
  • Posty

    520
  • Dołączył

  • Ostatnio

  • Dni najlepszy

    1

Wszystko napisane przez mark01

  1. Centrum Handlowe FOCUS PARK ul. Chrobrego 1 poziom 0, obok schodów ruchomych http://ecigars.pl/sklepy-stacjonarne-e-papierosy/rybnik/ TESCO ul. Żorska 2 44-200 RYBNIK Tel. (32) 7256123 /PASAŻ TESCO/ GODZINY OTWARCIA PN-SB 9:00-21:00 Nd 10:00-18:00 Na początku proponuję się przejść się do stoiska "stacjonarnego" - zobaczyć naocznie, porozmawiać ze sprzedawcą, na pewno doradzi - możesz także wypróbować na miejscu i wybrać właściwy. W necie możesz kupować po opanowaniu "e-palenia" różne części oraz liquidy. Pozdrawiam Mark01
  2. GRATULACJE VENA!!! Tak trzymaj. I nie puszczaj ("dymka" oczywiście).
  3. E-paierosy są na rynku od ok. 3 lat.Fakt to niewiele w porównaniu ze zwykłymi papierosami. Może za 50 lat będziemy wiedzieć trochę więcej. Nigdzie nie wypowiadam się WYŁĄCZNIE pozytywnie. Pisałem o skutkach ubocznych. Jak każda rzecz ma dwie strony medalu.Wszystko należy stosować z umiarem. Jeszcze raz powtarzam - nie twierdzę, że e-papierosy są ach i ech. Widzę jednak poważną i zdrowszą alternatywę w stosunku do palenia zwykłych papierosów (z mnóstwem chemii bardzo szkodliwych dla samego palacza jak i otoczenia.)
  4. I to jest baaardzo ważnym elementem pomysłu jakim jest używanie e-papierosów. Nie narażamy otoczenia na bierne palenie, nie śmierdzi w pomieszczeniu i nie przeszkadza to innym. W porównaniu do palenia zwykłych papierosów? - żadne spustoszenie e-papierosy nie czynią. O skutkach ubocznych już pisałem wcześniej - nie będę się powtarzał. Czyli rezygnuje z palenia 33 papierosów dziennie - tj. ponad 12000 papierosów rocznie czyli 600 paczek papierosów czyli 60 kartonów paczek papierosów. Już dla zrezygnowania z takiej ilości papierosów warto coś takiego kupić. No własnie, że bez tej "zabawki" ja przez ponad 20 lat nie mogłem rzucić nałogu palenia tytoniu końcu się udało. Takich ludzi jak ja jest naprawdę wiele. Zresztą reasumując. Poczytajcie sobie fora internetowe - na tylko jednym z nich jest zarejestrowanych pomad 8500 ludzi, którzy wybrali tą ścieżkę wyjścia z uzależnienia palenia papierosów.
  5. Nikt nikogo do e-papierosów nie namawia. Jeśli komuś się udało rzucić analogi to WIELKIE GRATULACJE. Różnie ludzie reagują na głód nikotynowy. Są osoby, którym się udało od razu rzucić palenie (niewielki procent) a są osoby, które rzucały kilka razu i powracału do palenia analogów. E-palenie jest tylko pewną metodą na rzucenie paleni analogowego (wielokrotnie bardziej niebezpiecznego niż E-P) . Z czasem przy konsekwentnym zmniejszaniu mocy liquidu schodzi się do zera i przestaje się wogóle stosować nikotynę e-paląc. Znam takie przypadki. Niektórzy piszą, że to "zabawka" i "bajer". Być może. Tylko, że ta zabawka pomogła mi rzucić palenie papierosów. Zapewne niedługo odstawię również e-p. Tak więc w moim przypadku "zabawka" i "bajer" mi pomogło.
  6. Właśnie stuknęłą mi rocznica - 500 dni "e-palenia". Zero papierosów analogowych. Z mojego prywatnego kalkulatorka wynika, że nie wypaliłem od 500 dni 9000 papierosów!!! Do palenia analogowego już nigdy nie wrócę. To informacja dla tych, którzy sądzą, że palenie analogów (4000 substancji chemicznych w tym kilkadziesiąt rakotwórczych) a "e-palenie " to to samo. Co do skutków ubocznych (negatywnych). Jeśli używa się e-papierosa rozsądnie - czyli kontrola użycia jeśli chodzi o częstotliwość i moc liquidu to dla mnie jedynym skutkiem ubocznym jest pewne wysuszenie gardła i krtani - przy e-paleniu musimy więcej pić płynów aby nawilżać śluzówkę. Poza tym nie zauważyłem innych negatywów. A pozytywy? Lepsze samopoczucie, kondycja, lepsze spanie, więcej pieniędzy w kieszeni no i najważniejszy plus-nie truję się chemiczną smołą. Ktoś pytał o badania nad e-papierosami. Niestety lobby producentów papierosów i producentów aptecznych leków nikotynowych (gumy, tabletki) jak na razie skutecznie blokują jakiekolwiek badania. Czasami powstają jakieś badania ale nie na tyle przełomowe aby ogłosić wszem i wobec brak szkodliwości e-palenia ( w stosunku do papierosów analogowych) Pozdrawiam wszystkich "e-palaczy)
  7. Niestety nie ogladam Discover.. bo nie mam anteny sat. Ale do tematu. Zacytowałeś mnie i w sumie napisałeś to samo. Zwiększone zużycie prądu i większa awaryjność jest w przypadku żarówek energooszczędnych a nie ledów - gdzie u mnie przeczytałeś,że awaryjność dotyczy ledów??? A propos LED-ów. Kupiłem sobie model LED z soczewką skupiającą jako oświetlenie nad łózko - punktowe - nie razi mojej ukochanej, mogę spokojnie włączyć w nocy i sobie np. poczytać prasę. Rewelacja. Używam już dłuższy czas i działa bez zarzutu.
  8. Możesz podać jaki to model kotła i na jakich parametrach pracuje? Ja u siebie nigdy nie uzyskam takiego niskiego zużycia groszku. U mnie 120kg to starczy na....10dni.
  9. No, ostatnio to trochę niepewna metoda - z tego co słyszałem o aresztowaniu jakiegoś seksuologa bo "hipnotyzował" jakieś kobitki a potem robił im masaż erotyczny...hi,hi,hi
  10. stokrotka.35 napisała: Bedąc palaczem normalnych fajek zapewne bronił pan swojego palenia, i robi pan dokładnie to samo paląc e - papierosy. Nie, nie broniłem.Przeszkadzało mi jak ktoś palił w moim towarzystwie.Dlatego starałem się nie palić w palarniach i innych pomieszczeniach zamkniętych. Pan tłumaczy i usprawiedliwia swój wybór,ale nie zmierza tym do rzucenia fajek. Ale ja przecież rzuciłem fajki.!!! Nie palę trujących śmierdziuchów.!!! Na podobnej zasadzie przecież działają plastry,tabletki czy gumy z nikotyną,one także dostarczają tej nikotyny do organizmu. I według mnie są bardziej niebezpieczne niż e=papierosy. Gumy - ohyda, żygać się chce zanim pobiorę jakąkolwiek ilość nikotyny. Plastry - znam przypadki przedawkowania z braku doświadczenia co do ilości i mocy - nie odczuwamy, że właśnie przedawkowaliśmy - po prostu dostajemy palpitacji i innych objawów. I jeszcze raz przypominam - palenie to nie tylko dostarczanie nikotyny. To cały obrządek związny z paleniem. Podobnie smakoszowi piwa mogłaby Pani podać podać piwo w wiadrze aluminiowym zamiast w kuflu czy butelce. Ja osobiście nie znam osoby ( zapewne są takie ...) która rzuciłaby palenie dzięki faszerowaniu sie nikotyną. 90% e-palaczy rzuciło palenie. E-papieros się nie pali.! E-papieros to inhalator elektroniczny, gdzie pod wpływem ciepła od grzałki atomizera dokonuje się waporyzacja czyli odparowanie liquidu z bardzo małą ilością nikotyny. Przecież liquid to nie sama nikotyna. Jest to zamienienie jednej formy dostarczania do organizmu nikotyny inną. Paranoja. Porównuje Pani papierosa = nikotyna +4.032 substancji trujących rakotwórczych, mutogennych z e-papierosem - nikotyna+0 innych substacji szkodliwych. A gdzie pani zgubiła te 4.032 substancji trujących rakotwórczych, mutogennych. Dla Pani to jedno i to samo??????? Podejrzewam teraz że gdybym zapaliła choć jednego "cumela"( nawet tego e-papieroska) to by mnie ciągneło,bo bym dostarczyła sobie nikotyny,natomiast dym też mi przeszkadza,bo to nie dym uzależnia,tylko nikotyna Zdziwiła by się Pani.W takim razie co według Pani jest w 4.032 substancji w zwykłym papierosie - WŁAŚNIE SUBSTANCJE UZALEŻNIAJĄCE!!!
  11. Widzę, że nie przeczytałaś wszystkiego co napisałem. Nie porównuj szkodliwości palenia zwykłych papierosów do palenia (inhalowania) e-papierosów. To tak jakbyś porównywała spożywanie wody z kałuży do wody mineralnej (która też jest zanieczyszczona np. raioaktywnym radem.) Muszę przyznać - jesteś niesamowitą szczęściarą jeśli pokonałaś papierosy tabexem. Znam wielu palaczy i nikomu się nie udało rzucić palenia za pomocą tabexu. Pamiętaj, że palenie to nie tylko nikotyna - to cały proces psychosomatyczny - trzmanie papierosa w ręce, wypuszczanie dymu, zaciąganie się. A silna wola???Jak dostaniesz głód odstawienny silna wola nie pomaga. Używając e-papierosa jesteś w stanie kontrolować (regulować) ilość inhalowanego liquidu - zaczynasz np. od 18mg/ml - dla "zawodowych" palaczy po jakimś czasie zmiejszasz na 12mg/ml...6mg/ml a po jakimś czasie inhalujesz sobie "zerówki". To naprawdę pomaga wyjść z nałogu nikotynowego. Jeszcze raz powtórzę. Zadaniem e-papierosa jest ograniczenie do zera ilości toksyn rakotwórczych (nikotyna nie jest rakotwórcza), które szkodzą zarówno palaczowi jak i otoczeniu. Popatrz na to pod tym kątem. Poza tym e-papieros ma pomóc nałogowym palaczom a nie osobom, które chcą zacząć palić. Takie tłumaczenie, że przecież młodzież może się uzależnić zaczynając od e-papierosa jest dla mnie śmieszne. Jak się ma uzaleźnić to i tak się uzależni - kupi sobie zwykłe papierosy. Muszę Ci jeszcze powiedzieć,że nie masz racji, że każdy palacz będzie bronił swojego nałogu. Nic bardziej mylnego. Nie palę analogów od 4 miesięcy (paliłem ponad 20 lat) i jestem ich zagorzałym przeciwnikiem - zarówno jako były użytkownik i jako osoba postronna. Nie mam zamiaru ani ochoty wdychać dymu z papierosów analogowych. Zaproponuj byłemu palaczowi, który dzięki e-papierosowi wyszedł lub nadal wychodzi z nałogu zapalić zwykłego papierosa. W większości przypadków kończy się to 2-3 sztachnięciami i obrzydliwemu odruchowi wymiotnemu wraz z bólem głowy i innymi objawami, które do przyjemnych nie należy. Oczywiście zdażają się hardcorowcy, którzy palą tzw. hybrydowo czyli i to i to. Ale wynika to raczej z niedopasowania modelu e-papierosa oraz mocy liquidów. Jak znajdzie się ten właściwy - żadną siłą nie zmuszą go do zapalenia papierosa analogowego. Poza tym w dobie ogólnoświatowej i ogólnopolskiej nagonki na palaczy - chodzi o zatruwanie życia innych - biernych palaczy - stosowanie e-papierosa, który w żaden sposób nie szkodzi postronnym osobom jest rozwiązaniem zdecydowanie lepszym. Pozdrawiam wszystkich e-palaczy. Mark01 PS.Zapomniałem jeszcze o jednej - baaardzo ważnej rzeczy. Wyobraź sobie z jaką przyjemnością można się przytulić do swojej partnerki (partnera) nie czując u niej (niego) samej oraz jej ubrań smrodu papierochów???A przy tym nie warczy "kurw...mi" będąc np. na głodzie nikotynowym?
  12. Tak to jest jak nie zna się zasady działania e-papierosów. Generalnie masz rację, tylko że ....powyższe cytaty dotyczą spożywania nikotyny w naprawdę dużych ilościach. Sama nikotyna stosowana w papierosach to pikuś. O wiele większe spustoszenie i różnego rodzaju bardzo groźne i śmiertelne choroby wywołują ponad 4000 śmieci i kilkadziesiąć bardzo rakotwórczych substacji zawartych w zwykłych papierosach. E-papierosy tych substancji nie zawierają. Rozpisałaś się cytując wikipedię - chociaż nie podałaś źródła. Ponieważ nie mam autoryzacji do cytowania czyjejś pracy podam link, gdzie jest obalonych kilka mitów na temat e-papierosów. Zarzuty na temat e-papierosów Poza tym kilka ciekawostek. Nikotyna jest to alkaloid pirydynowy występujący w liściach i korzeniach tytoniu. Jej śladowe ilości znajdują się również w niektórych warzywach jak np.: papryce, pomidorach, bakłażanach; w ilościach pomijalnie niskich - no- ale są. I kierując się Twoim tokiem rozumowania - też spożywasz nikotynę a więc "strasznie silną substancję".. W czystej formie jest bezwonną i bezbarwną cieczą, nieograniczenie rozpuszcza się w wodzie, łatwo rozpuszcza się w eterze i alkoholu. Na powietrzu brunatnieje, czyli szybko utlenia się do brunatnego kwasu nikotynowego - czyli do witaminy PP. Fajnie nie???? Reasumując. Nikt nie neguje pewnej szkodliwości używania e-papierosów ze względu na zawartość nikotyny aczkolwiek zdecydowanie zdrowszy jest e-papieros od zwykłego papierosa za względu na brak ponad 4000 substacji śmiertelnych dla człowieka. Poza tym nie walczyłbym z e-papierosami na Twoim miejscu głównie ze względu na ....Twoje zdrowie. Będąc w towarzystwie osoby e-palącej nie jesteś biernym palaczem.Nie wdychasz dymu nikotynowego. Nie śmierdzisz Ty ani nikt z otoczenia e-palacza. Nie jesteś zagrożona żadną chorobą wynikająca z palenia paierosów. Śmieszy mnie również Twoja niewiedza jeśli chodzi o koszty. Wielu e-palaczy po 3-4 miesiącach e-palenia wyszło na plus w stosunku do kosztów zwykłego palenia i odnotowuje zysk. Skąd te 100 razy drożej???? Jeśli z góry założyłaś, że e-palenie jest złe i należy to zwalczać, bo to jest to samo co zwykłe papierosy ....to znaczy, że nie znając tematu negujesz wszystko i wszystkich bez logicznych argumentów. Proponuję trochę poczytać na ten temat. Pozdrawiam
  13. E-papieros bardzo skutecznie zastępuje palenie normalnych papierosów tzw.analogów - tak my je nazywamy - e-palacze. Sam rzuciłem palenie 4 miesiące temu i obecnie używam tylko e-papierosa. Jeśli chodzi o ilość ludzi stosujących tę metodę to myślę, że obecnie jest ich kilkadziesiąt tysięcy. Jest jedyną alternatywą w stosunku do papierosów tradycyjnych i jest przeznaczony (przynajmniej z założenia) dla nałogowych palaczy chcących rzucić palenie. Jest kilka firm oferujących e-papierosy - jednak mówię tu o o sprawdzonych dostawcach posiadających w swojej ofercie e-papierosy, liquidy, kartridźe, oraz cały asortyment części zamiennych. I nie jest to firma "no name" jak firma wspomniana wcześniej. Firmy "specjalizujące się " w handlu e-papierosami mają odpowiednie certyfikaty swoich produktów, przebadane liquidy oraz gwarancje na swoje produkty. Dla chcących zerwać z tradycyjnymi papierosami zapraszam na specjalistyczne forum poświęcone e-papierosom. http://www.papierosyforum.pl/index.php
  14. A mnie nie przeszkadza.Według mnie 2% to ...1,15 stopnia a nie 7,2 - Panie T.B.
  15. mark01

    Zlew pod oknem?

    Na przykład tak:
  16. Tak to jest jak się nie ma pojęcia o czym sie pisze!!! właśnie sie przyznałeś, że krytykujesz PANELE KORKOWE !!! a nie korek. Panele korkowe to panele z wierzchnią warstwą korka. I podobnie zachowuje się jak panel - jest podatny na uderzenia punktowe i zarysowania. Natomiast ja mówię o korku czyli płyt 60*30 z prasowanego i lakierowanego korka gr. 2-3mm, który przykleja się bezpośrednio do wylewki betonowej (więc nie ma tu się co uginać). Autor postu pytał na początku o płyty z korka a nie panele korkowe!!!
  17. Dlaczego porażka? i dlaczego na pokaz? Miałem kuchnie w korku mieszkając w bloku przez parę lat i jako doświadczony użytkownik zdecydowałem się na korek w kuchni w moim nowym domu. I jak dla mnie nie ma lepszej rzeczy niż korek. Ciepły, tłumi hałas przypadkowo upuszczonych rzeczy np. sztućców, szklanek a nawet talerzy. Bardzo wytrzymały materiał, spokojnie oddaje ciepło z ogrzewania podłogowego. A koszt niewiele droższy od płytek - co przy wielkości kuchni do kilkunastu m2 - różnica żadna.
  18. mark01

    Zlew pod oknem?

    No fakt. Trzeba się "nauczyć" myć naczynia. Z początku też miałem problemy z chlapaniem , no i jeszcze to, że zawsze po skończeniu mycia otrzepuję dłonie z wody nad zlewozmywakiem. Ale po jakimś czasie opanowałem tą sztukę, okno jest nie zachlapane a jest myte tylko wówczas gdy odbywa się globalne mycie wszystkich okien.
  19. Sorry, przeoczyłem ale może powyższa informacja sie komuś przyda przed budową.
  20. Cytat z gazety: Osoby, które planują budowę domu, mogą postawić go nawet w odległości 1,5 metra od działki sąsiada. To efekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Do tej pory budynek mógł zostać wzniesiony w odległości 4 metrów, jeżeli ściana miała otwory okienne lub drzwiowe, albo w odległości 3 metrów, jeżeli ściana domu była ślepa, czyli była pozbawiona okien i drzwi. Odległość od granicy Budowa domu tuż przy sąsiedniej działce lub w odległości 1,5 metra od niej jest możliwa tylko na działkach, których szerokość nie przekracza 16 metrów i tylko w sytuacji gdy zezwala na to plan zagospodarowania przestrzennego lub warunki zabudowy. Ściana domu zwrócona do działki sąsiada nie może mieć jednak żadnych otworów okiennych lub drzwiowych. Jeżeli miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub decyzja o warunkach zabudowy nie będą przewidywały takiej możliwości, to nadal budowa domu będzie możliwa w odległości 4 metrów od granicy – w przypadku ściany z otworami lub 3 metrów – w przypadku ściany ślepej. Bliżej działki sąsiedniej można też budować budynki gospodarcze i garaże. Jeżeli ich długość nie będzie przekraczała 5,5 metra, a wysokość 3 metrów, to mogą one być wzniesione bezpośrednio przy granicy z sąsiednią działką budowlaną lub w odległości nie mniejszej niż 1,5 m ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych. Zdaniem ekspertów prawa budowlanego tak bliskie sytuowanie budynków od sąsiednich nieruchomości obniży jakość i poziom życia. Nowe warunki sytuowania obiektów budowlanych pozwolą bowiem na zaciemnianie budynków sąsiednich. Co do luksferów to nie okno ani drzwi tylko pustak (szklany) i w zasadzie jest to element ściany. Warto spróbować, a nuż starosta się zgodzi w warunkach technicznych
  21. To, że Pana wykonawca spieprzył izolacje dachu nie świadczy Panie "Budujący ponownie", że bedzie trend budowania klocków z dachami płaskimi. Mógłbym podobnie jak Pan stwierdzić: Precz z dachami płaskimi. Same z nimi problemy.Kto mieszkał w wieżowcu przez 20 lat na ostatnim piętrze wie o czym mówię. Trudniej schrzanić izolację termiczną dachu skośnego niż izolację przeciwwodną i termiczną dachu płaskiego. O efekcie wizualnym takiego domu z dachem płaskim już nie mówię. Bo to nie ma żadnego efektu. Zresztą z opisu Pana wynika, że i ściany kolankowe miał Pan baaaardzo niskie, skoro uderzał Pan głową. Pana błąd.Trzeba było podnieść sianki kolankowe. Z tego wnioskuję, że neguje Pan domy z dachem skośnym tylko dlatego, że...... popełnił Pan mnóstwo błędów przy budowie swojego domu.
  22. Witam! Miałem tu wkleić tekst ale nie będę dublował autora artykułu. Elementy nierdzewne A poza tym : Stal Polerowana - Szczotkowana Często spotykamy się z zapytaniem naszych klientów jaki rodzaj powierzchni stali nierdzewnej powinni wybrać . Poler czy Satyna?. Niestety nie możemy udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Wybór powierzchni w dużej mierze zależy od naszego gustu. Poniżej przedstawimy wady i zalety obu. Stal Nierdzewna - Polerowana Zalety: Powłoka lustrzana odbijająca światło. Z powodzeniem sprawdza się w regionach o dużym zapyleniu powietrza. Wady: Podatna na zabrudzenia. Podczas naprawy uszkodzeń (zarysowania) potrzebny specjalistyczny sprzęt. Stal nierdzewna - Szczotkowana Zalety: Powłoka matowa (szczotkowana). Istnieje możliwość naprawy zarysowań we własnym zakresie (zarysowania płytkie). W mniejszym stopniu podatna na zabrudzenia niż Stal Nierdzewna Polerowana. Wady: Odradza się stosowanie Stali Nierdzewnej Szczotkowanej w regionach o dużym zapyleniu powietrza z uwagi na możliwość zalegania osadu w szczelinach powierzchni. Klasyfikacja stali nierdzewnych Stal nierdzewna zawdzięcza swą odporność na działanie czynników atmosferycznych zawartości chromu. Chrom zawarty w stali tworzy na powierzchni materiału cienką warstwę ochronną. Dzięki czemu stale nierdzewne nie wymagają dodatkowych zabezpieczeń powłokami malarskimi. Dodatkową zaletą powłoki pasywacyjnej, która tworzy się na powierzchni stali nierdzewnej jest jej samonaprawialność. Za mechanizm samopasywacji (odbudowy warstwy ochronnej) odpowiedzialny jest chrom. Stale nierdzewne muszą zawierać co najmniej 11 % chromu. Odporność na korozję w środowiskach agresywnych może być zwiększona przez takie dodatki stopowe jak: nikiel, molibden, tytan, niob. Po przez dodanie różnych pierwiastków stopowych powstała szeroka gama stali odpornych na korozję. Wybór jednej z nich zależy od agresywności środowiska. Rozróżnia się stale Austenityczne, Ferrytyczno-austenityczne, Ferrytyczne oraz Martenzytyczne. W budownictwie najczęściej stosuje się stale austenityczne. Produkuje się z nich m.in. balustrady. Charakteryzują się dużą zdolnością do odkształceń plastycznych i odpornością na korozję, a to stanowi o uniwersalności tych stali. Własności wytrzymałościowe zwiększane są przez dodatek azotu. Wprowadzenie dodatku molibdenu zabezpiecza stale austenityczne przed korozją wżerową. Zwiększenie zawartości niklu zwiększa odporność na korozję naprężeniową. Dodatkiem tytanu lub niobu stabilizuje się węgiel, co wpływa na zwiększenie odporności na korozję międzykrystaliczną. Stale charakteryzujące się dobrą i bardzo dobrą spawalnością pod warunkiem właściwego obchodzenia się z nimi - stosowanie metod spawania z niskimi energiami liniowymi oraz stosowanie dodatkowego chłodzenia stali w czasie spawania w celu jak naj mniejszego nagrzewania obszarów przylegających do spoiny. Stale austenityczne mają podwyższony współczynnik rozszerzalności cieplnej oraz niższy współczynnik przewodnictwa cieplnego. Dlatego odkształcenia w elementach cienkich oraz naprężenia skurczowe występujące w elementach grubych są o wiele poważniejsze niż w złączach spawanych ze stali niestopowych. W stanie wyżarzonym stale te są niemagnetyczne. Ferrytyczne stale nierdzewne charakteryzują się bardzo niską zawartością węgla. Nie utwardzają się w wyniku obróbki cieplnej ponieważ nie przechodzą przemian strukturalnych. Skłonne są do korozji międzykrystalicznej. Mają niską udarność oraz ciągliwość. Są bardzo wrażliwe na przegrzanie podczas spawania, czemu towarzyszy wzrost wielkości ziarn oraz wzrost kruchości złącza. Zawsze są magnetyczne. Stale typu Duplex (Austenityczno-ferrytyczne) składają się z mieszaniny austenitu i ferrytu. Charakteryzują się podwyższoną wytrzymałością i plastycznością. Są to stale magnetyczne które nie utwardzają się podczas obróbki cieplnej. Martenzytyczne stale odporne na korozje, pozwalają uzyskać szeroką gamę twardości i wysoką wytrzymałość na rozciąganie. Są trudno spawalne z uwagi na pęknięcia na zimno, wada ta nasila się wraz ze wzrostem zawartości węgla. W praktyce spawa się stale martenzytyczne o zawartości węgla poniżej 0,15%.. Uzyskana struktura jest magnetyczna. Część Państw wprowadził własny podział gatunków stali. W Unii Europejskiej stosuje się podział wg normy EN 10088. Często stosowany jest też podział pochodzący z USA tzw.: AISI. Poniżej zamieszczamy porównanie gatunków stali austenitycznej stosowanych w budownictwie: PN-EN 10088 - X4CrNi 18-10 - 1.4301 PN-71/H-86020 - 0H18N9 AISI - 304 Najczęściej używany gatunek stali nierdzewnej charakteryzuje się relatywnie niską ceną, bardzo dobrą spawalnością oraz przydatnością do obróbki plastycznej. Zaleca się ją stosować wewnątrz pomieszczeń mieszklanych. W przypadku zastosowania wyrobów z tego materiału na zewnątrz budynku lub w atmosferze przemysłowej konieczne będzie okresowe czyszczenie powierzchni. PN-EN 10088 - X2CrNi 19-11 - 1.4306 PN-71/H-86020 - 00H18N9 AISI - 304L Stal ta charakteryzuje się podobnymi właściwości antykorozyjne jak 1.4301. Posiada mniejszą zawartość węgla dzięki czemu stal taką stosuje się przy konstrukcjach spawanych o grubościach ścianek powyżej 6 mm. PN-EN 10088 - X4CrNiMo 17-12-2 - 1.4401 / PN-71/H-86020 - 0H17N12M2T / AISI - 316 Elementy narażone na działanie środowiska agresywnego. Balustrady zewnętrzne oraz zamontowane w budynkach produkcyjnych. Składem nie różni się specjalnie od gatunku 1.4301, zawiera dodatkowo 2% Molibdenu. PN-EN 10088 - X2CrNiMo 17-12-2 - 1.4404 PN-71/H-86020 - 00H17N14M2 AISI - 316L Stal ta charakteryzuje się podobnymi właściwości antykorozyjne jak 1.4306. Posiada obniżoną zawartość węgla dzięki czemu stal taką stosuje się przy konstrukcjach spawanych o grubościach ścianek powyżej 6 mm, ale może być też stosowany elementach o cieńszych ściankach. PN-EN 10088 - X6CrNiMoTi 17-12-2 - 1.4571 PN-71/H-86020 - H18N10MT AISI - 316Ti Gatunek stabilizowany tytanem zapewnia odporność na korozję również w strefach spoin. Wymaga specjalistycznego sprzętu do polerowania powierzchni dlatego z reguły nie jest brany pod uwagę do zastosowań dekoracyjnych. Kobamet posiada urządzenia zapobiegające nadmiernemu przegrzewaniu się szlifowanej powierzchni. Przegrzanie powierzchni uniemożliwia wytworzeniu się warstwy ochronnej. Stal martenzytyczna PN-EN 10088 - X20Cr13 - 1.4021 PN-71/H-86020 - 2H13 Wprowadzenie około 13% chromu silnie wpływa na ograniczenie obszaru austenitu w stali. Przy zawartości większej niż 0,15% węgla przy spawaniu, podczas chłodzenia w SWC tworzy się struktura martenzytyczno-perlityczna. Duże ryzyko wystąpienia w złączach pęknięć zimnych sprawia, iż stal ta charakteryzuje się ograniczoną spawalnością, Stal ferrytyczna PN-EN 10088 - X6Cr17 - 1.4016 PN-71/H-86020 - H17 Do spawania stali ferrytycznych zaleca się stosować spoiwa o strukturze austenitycznej. Mankamentem jest różnica kolorystyczna pomiędzy spoiną a materiałem podstawowym. Przed spawaniem należy wykonywać podgrzewanie wstępne. Po spawaniu zaleca się odpuszczanie złącza. Produkowany asortyment jest nie wielki. Są to głównie blachy grubości do 3 mm. Osobista refleksja. U mnie zarówno na tarasie jak i balkonie planuję właśnie balustrady ze stali nierdzewnej. Dodają lekkości, oko nie zawiasza się na masywnych i widocznych elementach drewnianych (lub betonowych). Nie wymagają tak starannej konserwacji - malowania, czyszczenia, szlifowania itp. Nie rdzewieje, zachowując swój wygląd na wiele , wiele lat.
  23. Raczej odwrotnie! Okna połaciowe to świetna alternatywa dla lukarni!
  24. Są wersje (Jaga), gdzie minimalna wysokość takiego grzejnika to 9 cm więc można próbować "zmieścić go " w warstwie wykończeniowej. Z tego co widziałem, Regulus Duo ma 10 cm.
  25. Jak pisałem - rzecz gustu. Ja osobiście nigdy bym czegoś takiego nie powiesił. No i te dywaniki na podłodze.....
×
×
  • Utwórz nowe...