Skocz do zawartości

ROSSS

Uczestnik
  • Posty

    3
  • Dołączył

  • Ostatnio

Wszystko napisane przez ROSSS

  1. Dziękuję za odpowiedzi. usiek - Tu na zdjęciach masz porządną i przede wszystkim mocno zazbrojoną płytę. Budynek będzie niepodpiwniczony. Fundamenty mam zaprojektowane tradycyjne czyli ściany fundamentowe na ławach (i takie będą), a pomiędzy ścianami podkład betonowy układany na podsypce z piasku. Wykonawca chce rozlać podkład betonowy aż na ściany fundamentowe, zamiast tylko pomiędzy ścianami, bo to w jakiś sposób ma im ułatwić pracę. Ech, trzeba będzie przewalczyć, żeby nie wprowadzali takich nowatorskich pomysłów na mojej budowie.
  2. Dzień dobry, mam zaprojektowany dom na tradycyjnych fundamentach (ściany fundamentowe z betonowych pustaków szalunkowych), wewnątrz ścian fundamentowych na podbudowie z piasku ma być wylewany podkład/płyta betonowa 10cm, tak by jej poziom zrównał się z górną powierzchnią ścian fundamentowych (czyli rozwiązanie tradycyjne). Wykonawca mówi, żeby zrobić to inaczej, tzn. wylać beton na całej powierzchni (po obrysie budynku) przykrywając także ściany fundamentowe i zazbroić go siatką zbrojeniową (taką jak do wylewek). Czy taka płyta nie będzie pękać na granicy ścian i posadzek? Czy to dobry pomysł? Ktoś się spotkał z takim rozwiązaniem?
  3. Dzień dobry, bardzo proszę o pomoc w zrozumieniu przepisów ppoż. Planuję budowę domu jednorodzinnego na wąskiej działce, w granicy wybudowany jest sąsiad (budynek mieszkalny, 3 kondygnacje nadziemne) – ściana w granicy jest pełna, bez okien, ale nie jest ścianą ogniową. Wiem, że nie mogę od strony sąsiada postawić ściany z oknami, bo musiałabym odsunąć się o 8m, a na to nie pozwala już szerokość mojej działki. Wariant 1: Przyklejam się do sąsiada garażem – ta część domu byłaby niska, o wiele niższa niż dom sąsiada – tylko jedna kondygnacja + dach dwuspadowy. Jak miałaby wyglądać w takim przypadku ściana ogniowa? Czy wystarczy wyprowadzić ją 30cm ponad dach (+oczywiście materiały niepalne)? Czy dach też musiałby spełniać jakieś dodatkowe wymagania oprócz pokrycia nierozprzestrzeniającego ognia? Wariant 2: Nie przyklejam się do ściany sąsiada. Buduję dom w odległości ok. 3-4m. Dom byłby również budynkiem niższym niż dom sąsiada – 2 kondygnacje nadziemne. Spadek dachu byłby w stronę sąsiada. Jak w tym przypadku musi wyglądać ściana ogniowa? Czy obowiązkowe jest wyprowadzenie tych 30cm ponad dach i 30 cm do przodu od lica muru ściany sąsiedniej? Jeśli cały mój dom byłby wysunięty o 30-50 cm do przodu względem domu sąsiada, to czy załatwi to sprawę wysunięcia ściany ogniowej o tych 30cm od lica muru? Jeśli spadek dachu miałby być w tę stronę, to czy wystarczy by ściana spełniała materiałowo warunki ściany ogniowej (bez wyciągania jej ponad dach) i dodatkowo ta połać dachu spełniałaby jakieś warunki ppoż? Czy można w takiej sytuacji zrobić okap i jakoś go zabezpieczyć?
×
×
  • Utwórz nowe...