Skocz do zawartości

Robert K.

Uczestnik
  • Posty

    3
  • Dołączył

  • Ostatnio

Robert K.'s Achievements

Początkujący

Początkujący (1/4)

0

Reputacja

  1. minusem jest na pewno koszt, pod każdy panel wkładamy taki mikrokomputerek, który kosztuje około 250 zł. plusów jest wiele, w zasadzie kompensują one wyższy koszt, jednak ta kompensacja jest rozłożona w czasie eksploatacji systemu: - widzimy pordukcję każdego panela PV oddzielnie w czasie rzeczywistym - awaria jednego modułu nie wpływa na pracę pozostałych - gorsze warunki nasłonecznienia modułu lub grupy modułów nie wpływają na wydajność tych z dobrym nasłonecznieniem - szybsza praca mpptrackera - bezpieczne napięcie 1v na panelu jeżeli nie współpracuje z falownikiem i nie ma od niego sygnału że ma rozpocząć produkcje. Tyle wg mnie najważniejszych zalet. Można jeszcze wspomnieć o tym, że panele z czasem się degradują i w systemie normalnym wszystkie będę pracować z wydajnością najgorszego z nich, przy Solaredge natomiast każdy z maksymalnymi parametrami.
  2. Niekoniecznie wszystkie panele muszą być tak samo ustawione, można je podzielić na dwa stringi, które pracują niezależnie, natomiast w jednym stringu wszystkie panle powinny być tak samo nasłonecznione. Zasady nie stosujemy do systemów w optymalizacją ( Solaredge ).
  3. Witam, mam do rozważenia taki problem w związku z tym tematem. Nachylenie paneli to sprawa oczywista, natomiast ciekawi mnie temat ustawienia w stosunku do kierunku południowego. Matematycznie bez żadnych wątpliwości wynika, że w ciągu roku panele wyprodukują nam najwięcej prądu jeżeli będą skierowane idealnie na południe. Natomiast w okresie letnim słońce wschodzi dużo przed i zachodzi dużo za liną wschód - zachód, więc energia jest dostępna przez więcej niż połowę dnia. Komplikujemy teraz temat bilansowaniem 1:0,8 a co za tym idzie bieżącą konsumpcją oraz okresami największego zużycia prądu w domu, który wcale nie przypada na godzinę 12 a raczej na godziny ranne i podwieczorne. Czy w sytuacji, gdy stawiamy generator PV na gruncie nie jest zasadne podzielić go na dwa segmenty i jeden skierować na południowy wchód a drugi na południowy zachód ? Będziemy wtedy mieli dostępną energię z własnej produkcji przez dłuższy okres w ciągu dnia. Nurtuje mnie ten temat, ponieważ zacząłem się fotowoltaiką zajmować zawodowo już jakiś czas temu ( https://silesiasolar.pl/fotowoltaika-co-to-jest-jak-dziala-instalacja-paneli-solarnych/ ) i szukam nowych ciekawych rozwiązań do rożnych projektów.
×
×
  • Utwórz nowe...