Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok

sil

Uczestnik
 • Posty

  4
 • Dołączył

 • Ostatnio

Reputacja

0 Neutralny

O sil

 • Ranga
  Początkujący
 1. Dziękuje za informację , Jeszcze chciał bym się skupić na ochronie łazienki , prosił bym o parę słów komentarz do układów ze zdjęcia. układ A - RCD i prawidłowe uziemienie dostarczone z zewnątrz ( sytuacja idealna ) układ B - RCD i uziemienie wyciągnięte przed RCD z przewodu N układ C - zerowanie instalacji , ( obecna sytuacja ) układ D - RCD brak uziemienia układ E - RCD z zerowaniem Co najlepiej zastosować w moim przypadku, układ A nie realny, nie mam doprowadzonego PE do mieszkania, obecnie jest zerowanie, chciałem zmodyfikować instalacje do układu B, jeżeli dobrze zrozumiałem pana Cezarego lepszy by był układ D lub E . ( czy w tych układach będzie działać RCD ) Proszę o komentarze.
 2. 1. Kwestia przewodu do kuchni , mógłbym poprowadzić przewód 4 mm i dać zabezpieczenie 20A, tylko czy to nie przesada. ( odbiorniki w kuchni , lodówka, zmywarka, piekarnik elektryczny, mikrofalówka , czajnik ) w skrajnym przypadku może chwilowo udzierać się trochę, z drugiej strony nie wiem jaka instalacja jest po drugiej stronie licznika 2. Kwestia wartości prądu różncówki , czy jeżeli będzie podłączona na dwóch układach w którym przykładowo będzie płynęło 15 A i w drugim 15 A, to czy róznicówka na prąd znamionowy 25A to wydaje mi się ,że nie będzie to prawidłowa wartość. 3. Fajnie by było zimne instalacji w całym mieszkaniu, ale no obecna chwile nie mogę rozkopać całego mieszkania, raczej chciał bym to zrobić na raty. Pierwsza cześć łazienka i kuchnia. 4.I teraz stoję przed dylematem, czy robić cokolwiek . Z odpowiedzi wynika ze jak nie mogę zrobić tak jak powinno być ( cała instalacja nowa trzy żyłowa , PE mieszkania podłączone do PE za licznikiem ) to lepiej nic wprowadzać zmian. Czyli zostawić stare bezpieczniki , w 3 obwodach, bolec w gniazdkach łazienki i kuchni podłączony do przewodu N, ( tak jest obecnie )
 3. Uszczegółowienie Instalacje na rysunku uprościłem, tak aby widoczne to co mnie najbardziej interesuję, czyli instalacja z róznicówką na części obwodów w domu, przy braku "PE" doprowadzonego do mieszkania Remont. Zamierzam zabrać się za zmiany w przedpokoju a dokładniej skrzynki elektrycznej z lat 70-tych, i tu nasunęła się myśl zmian w instalacji. jako że kuchnia i łazienka w tym wypadku jest najbliżej skrzynki, oraz jest najważniejsza dla mnie, chciałem wymienić tam instalacje tylko w tych pomieszczeniach. Nie robię generalnego remontu mieszkania wiec nie planuje zmiany instalacji w reszcie mieszkania. W rozbudowanej wersji skrzynka elektryczna zawierała by : 1 x róznicówkę ( 30mA / 25 A lub 40A ) 1 x wyłącznik nad prądowy 16 A ( gniazdka kuchnia ) 1 x wyłącznik nad prądowy 16 A ( gniazdka Łazienka ) lub 20 A 1 x wyłącznik nad prądowy 10 A ( gniazdka reszta mieszkania, pokoje 1, pokój 2) 1 x wyłącznik nad prądowy 10 A ( gniazdka reszta mieszkania, pokoje 3, przedpokój) 1 x wyłącznik nad prądowy 10 A ( światło reszta mieszkania, przedpokój, kuchni a, łazienka) 1 x wyłącznik nad prądowy 10 A ( światło reszta mieszkania) Mam miejsce na 8 szerokości wyłącznik nasuwają się jeszce pytania: 1. Czy na kuchnie nie dać 20A wyłącznika 2. Czy światła z łazienki i kuchni również nie podpiąć przez różnicówkę ( ale nie wiem czy to ma sens ) 3. Jaka powinna być wartość prądu, róźnicówki 25A czy 40 A, ( dwie instalacje 16A+16A lub 16A+20A )
 4. Na początku z góry przepraszam, za literówki lub błędy merytoryczne i proszę wybaczenie i nie skupianiu się na nich, tak by watek nie poszedł w inna stronę niż moje pytanie. Pytanie, Instalacja elektryczna w mieszkaniu, blok wielka płyta lata 70-te. Do mieszkania doprowadzony jest przewód dwużyłowy, w mieszkaniu instalacja również składa się z przewodów dwużyłowych. Nie jestem w stanie doprowadzić przewodu uziemiającego do mieszkania ( przynajmniej nie widzę takiej możliwości ). Marzy mi się zamontować wyłącznik różnicowo – prądowym działający na obwodach w kuchni i łazience. Chciał bym poprowadzić nowe przewody trzy żyłowe do kuchni i łazienki ( pozostałość instalacji w mieszkaniu pozostawił bym bez zmian ). Wyłącznik podpoił bym pod nową instalację kuchenną i łazienkową Czy schemat na rysunku w zaistniałej sytuacji jest dopuszczalny, czy można zrobić taki układ w mieszkaniu. ? Dziękuje
×
×
 • Utwórz nowe...