Skocz do zawartości

skaarj555

Uczestnik
  • Posty

    11
  • Dołączył

  • Ostatnio

Wszystko napisane przez skaarj555

  1. Myślę, że na chwilę obecną zaprzestane na testach, pogoda z dnia na dzień poprawia się. Uzyskałem sporo przydatnych informacji od Ciebie, o działaniu zaworu, regulacji, ustawieniach za co bardzo dziękuję. Poczekam z ustawieniami na następną zimę i wówczas powrócę do regulacji ogrzewania już tylko na piętrze, czy to zmniejszając przepływy, skręcenie zaworu esbe czy tak jak mówisz odłączenia pompy na górze.
  2. Pompa przy rozdzielaczu nie posiada żadnego sterownika. Ma guzik którym przełączam tryb i bieg.
  3. Mam regulator pokojowy (de dietrich smart TC) podpięty na kabel do pieca. Regulator leży w salonie.
  4. Teraz grzeje cały czas, tzn. na regulatorze pokojowym mam nastawione 17 stopni i taka temperatura utrzymuje się na dole. Pomp nie da się wyłączyć, wyłączają się w momencie jak kocioł przestaje grzać. Tak mi wynika z moich obserwacji, mogę się mylić. Na ile maksymalnie mogę skręcić zawór esbe. Co się dzieje gdy skręcę na max ten zawór? W instrukcji podana jest jedynie regulacja od 1-6 bez opisu. Albo inaczej, jaka minimalna temp wody może być w górnej belce, czy raczej to już eksperymentalnie ?
  5. Mam 3 rozne termometry. Gładząc ściany co jakiś czas przenoszę termometr w różne pomieszczenia. Najczęściej jest to salon, termometr leży na wiaderkach na wysokości 1m. Czasami przeniosę go do łazienki, albo do pokoju na parapet. Na górze, z reguły na parapecie leży termometr. Wchodząc po schodach, już w połowie wysokości czuć, że jest cieplej. Temperatura na dole 17, na górze około 20,5 st. Podczas pierwszego uruchomienia pieca listopad/grudzień, piec chodził bez sterownika/regulatora. Temperatura wody zasilającej 30/35 stopni, temp na dole 19,5 na gorze 22-23,5.
  6. Brak projektu, moge podeslac rzut pomieszczen z pokazaniem jak ida rurki jesli bedzie to pomocne.
  7. Sypialnie na górze, przeniesienie nie bardzo chodzi w grę bo regulator jest przewodowy (tzn na potrzeby testu mogę dorwać dłuższy kabel i przenieść na górę ale docelowo chcę mieć sterownik w salonie na dole.) Spróbuję przydławić pętle na górze i zobaczę jak będzie. Puki co remontuje i mam czas na eksperymenty ale chce już na przyszłą zimę wiedzieć jak się za to zabrać. A może skręcić bardziej zawór esbe ? Czy zwiększając przepływ wody w pętlach np. z 1,5 na 3, zwiększy mi się temperatura w pomieszczeniu czy pomieszczenie szybciej osiągnie zadaną temperaturę ?
  8. Dzieki to juz cos wiem odnosnie zaworu esbe. Wczoraj zmienilem na kotle max moc na 50%, zobacze co to da. Odnosnie pompy to nie da sie wylaczyc automatu, sa 3 tryby pracy do wyboru, stala roznica cisnien, zmienna roznica cisnien oraz stala predkosc obrotowa. Kazdy tryb ma 3 biegi. Obecnie pompa chodzi na stalej roznicy cisnien oraz 1 bieg. Wlasnie nie wiem, ktory tryb pracy wybrac. W instrukcji jest opis ale niewiele mi to mowi. Stan deweloperski a wiec gole sciany podlogi, brak drzwi itd. W jaki sposob obnizyc temp na pietrze ? Obecnie mam ustawione na dole 17 stopni (regulator na dole), ale tak grzeje, ze na pietrze jest 20,5 st. Czy zmniejszyc przeplywy rotametrami, czy przydlawic petle dolnymi pokretlami czy przykrecic zawor esbe ? Chcialbym w miare wyrownac temp. na obudwu poziomach.
  9. Chciałbym wiedzieć w jakim trybie powinna chodzić pompa. Tak samo czemu służy regulacja zaworu mieszającego (tzn skala od 1-6 co oznacza, bo w instrukcjach nie jest to opisane). Oraz przełącznik na piecu: 1 Max temp grzania, OFF - 80 stopni, ON - 45 stopni 2 Max moc czy moc kotła 50% Wiem tyle, że zmieniając przepływy w pętlach reguluje ciepło w danym pomieszczeniu. Ale nie wiem jak poustawiać całą resztę.
  10. Dzień dobry, Zwracam się z uprzejmą prośbą o pomoc w wyregulowaniu ogrzewania podłogowego. Parter 85m2, góra 50m2. Parter 6 pętli, góra 5 pętli. 2 takie same rozdzielacze, pętla łazienkowa połączona z grzejnikiem łazienkowym. Hydraulik wstępnie coś tam poregulował. W listopadzie kocioł chodził bez żadnego sterowania, temp. wody zasilającej 30 stopni. Temperatura parter 19, góra 21-22. Spalanie 10m3/dobę. Pierwszy sezon grzania, stan deweloperski. A więc po kolei. Piec De dietrich MCR Home 20/24. Dołożyłem regulator pokojowy De dietrich SMART TC : https://dedietrich.pl/produkty/wyposazenie/termostaty-pokojowe/smart-tc/ Od stycznia pokręciłem rotametrami/poklikałem coś na pompie i obecnie mam na sterowniku ustawione 16 stopni i spala 5-6m3/dobę. (temp. zewnątrz 0-3 stopnie) Rozdzielacz wygląda tak: Pompa Wilo 25/6-43/SCU Para : https://www.centralne.co/pompa-wilo-256-43scu-para-elektroniczna-id-7327 Zawór mieszający esbe: niestety nie znam modelu, posiada pokrętło z regulacją 1-6. Pompa wilo posiada takie ustawienia: Stała różnica ciśnień Zmienna różnica ciśnień Stałą prędkość obrotowa: Ponadto na piecu mam: Czy 1 i 2 powinna być ustawiona na ON ? Krzywa grzewcza z instrukcji pieca / Fabrycznie ustawiona jest na 1.5 - brak możliwości zmiany z poziomu pieca (potrzeba specjalne urządzenie) Generalnie od jakich ustawień bazowych zacząć aby jak najlepiej to działało. 1. Kręciłem rotametrami oraz tymi białymi na dolnej belce i poustawiałem przepływy na 1,5l/m, a w łazience ok. 2-2,5l/m. Długości pętli są mi nieznane. Czy wystarczy kręcić tylko rotametrami czy można tymi na dole też ? 2. Wydaje mi się, że temp zasilania na górnej belce jest wyższa na parterze niż na piętrze. np. na piecu ustawie temp zasilania 30 st, to przy grzaniu na parterze woda w górnej belce ma 30-33 st, a na piętrze 25 st albo mniej. 3. Jak ustawić pompę, nie mam pojęcia który tryb i bieg wybrać. 4. Zawór esbe obecnie na parterze jest całkiem odkręcony (otwarty) a na piętrze w połowie zamknięty (skala od 1-6) - czy tak ma zostać ? 5. Wydaję mi się, że instalacja jest odpowietrzona. Żadnych niepokojących szumów nie słychać. 6. Czujnika temp. zewnętrznej puki co nie instaluje bo fabryczna krzywa grzewcza jest za wysoka / przy 0st na zewnątrz = temp. zasilania 50 st. Jak przyjdzie mi coś jeszcze do głowy to napiszę. Za wszelkie rady i sugestie dziękuje. Pozdrawiam Krzysztof
×
×
  • Utwórz nowe...