Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok

saramon

Uczestnik
 • Posty

  3
 • Dołączył

 • Ostatnio

Reputacja

0 Neutralny

O saramon

 • Ranga
  Początkujący
 1. Jest to słup przelotowy, za i przed nim są inne słupy dostarczające prąd do innych budynków. Słup bez problemu można postawić 3 metry dalej za prywatnym ogrodzeniem, ale zdaję sobie sprawę z tego, że ZE woli postawić słup na prywatnej posesji. Sam słup w niczym mi nie przeszkadza (kilkanaście metrów dalej mam drugi słup również na prywatnej posesji, ale nie stoi pod domem). Wie ktoś jak wyglądają przepisy odnośnie odległości przewodów elektrycznych od dachu budynku? Drugie pytanie co w przypadku wymiany tego słupa? Czy na wymianę i postawienie nowego słupa w tym samym miejscu będzie wymagana moja zgoda? Jest drewniany i wiem od pracowników, którzy czasem robią coś przy sąsiednich słupach, że te słupy będą wymieniane.
 2. Zgadza się, nie mam zielonego pojęcia o elektryce ani o nazewnictwie. Moje przekonanie (a raczej taka myśl) , że obecny stan jest niebezpieczny bierze się z informacji jakie znalazłem w internecie. Zdaję sobie sprawę z tego, że nie wszystkie warto brać pod uwagę, dlatego postanowiłem zadać własne pytanie. Gdzieś wyczytałem, że słup elektryczny nie powinien stać zbyt blisko budynku, nie wiem ile w tym prawdy. "Mój" słup stoi 50cm od budynku i jakieś 10 cm od rynny na dachu. Nadal nie wiem jak się tutaj znalazł i kto wyraził zgodę lub czy w ogóle była zgoda, podobno w dawnych latach ZE stawiał słupy tam gdzie im pasowało. W każdym razie nie bardzo chcę mieć stary, drewniany słup pod oknem. Jeśli natężenie prądu nie jest niebezpieczne to z pewnością niebezpieczna jest możliwość przewrócenia tego słupa bezpośrednio na budynek. Uszkodzenie dachu, zapalenie się dachu, porażenie prądem - myślę, że to niebezpieczne i bardzo realne. Kompletnie nie znam się na elektryce ani na przepisach, ale nie widziałem jeszcze słupa elektrycznego stojącego tak blisko budynku.
 3. Witam, podobne tematy umiejscowienia słupów elektrycznych na działkach budowlanych były przerabiane na forum, ale mój problem jest trochę inny. Mianowicie słup elektryczny znajduje się od lat na prywatnym terenie, jest to stary drewniany słup, który kwalifikuje się już do wymiany - chciałbym uniknąć postawienia nowego słupa w tym samym miejscu. Głównym problemem jest to, że słup znajduje się około metr od budynku mieszkalnego, otwierając okno i wychylając się mogę dotknąć tego słupa. Moje pytanie brzmi czy taki słup nie powinien stać w określonej odległości od budynku mieszkalnego? Obecna odległość jest z pewnością zbyt mała a natężenie prądu prawdopodobnie jest wyższe od 1kV. Dodam, że jeszcze nie wiem kto wyraził zgodę na postawienie słupa, ale stało się to bardzo dawno temu i ta osoba już nie żyje. Czy na postawienie nowego słupa w tym samym miejscu nie będzie potrzebna nowa zgoda?
×
×
 • Utwórz nowe...