Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok

zbyniu

Uczestnik
 • Posty

  9
 • Dołączył

 • Ostatnio

Reputacja

0 Neutralny

O zbyniu

 • Ranga
  Początkujący
 1. Zadałem proste pytanie odnośnie przepisu i oczekiwałem prostej, jednoznacznej odpowiedzi. Pytałem czy jest taki przepis i mogłeś odpowiedzieć: tak, prawo budowane, paragraf taki, a taki, punkt... lub napisać, że nie ma takiego przepisu ewentualnie nie zabierać głosu. Przykład z płytami G-k to niezbyt trafne porównanie. Było by trafne gdybym pytał czy można łączyć dachy pomiędzy krokwiami bez dodatkowego punktu podparcia. W moim przypadku taka sytuacja nie ma miejsca ponieważ mur graniczny to przecież bardziej stabilne podparcie niż krokiew. Nie uważasz? Dopowiem jeszcze: w jednym miejscu można zrobić połączenie na murze granicznym, a po drugiej stronie w identycznym przypadku już nie bo nie pozwala przepis??? I jeszcze jedno, to tak w nawiązaniu do praw fizyki. Często w budynkach jednorodzinnych przy dachach dwuspadowych łaty są wysunięte 20-30 cm poza ścianę szczytową, są na nich ułożone dachówki, zrobiona podbitka, założone opierzenie i przecież nic złego się nie dzieje. Tu nie chodziło o nic innego tym bardzie, że te 30 cm łaty miało by dodatkowe podparcie na murze.
 2. Drogi "fizyku", co ma do tego fizyka??? Bo co, jeżeli łączenia dachów dokona się na murze granicznym to co się stanie według praw fizyki ? No wytłumacz co się stanie i według którego prawa fizyki jest ich przecież kilkadziesiąt oraz które prawo będzie miało zastosowanie w tym przypadku i jakie to niszczące siły będą oddziaływały.
 3. Drogi mhtyl. A czy ja napisałem do ciebie abyś się nie irytował??? Zacytowałem: Przecież to odnosiło się do tego wpisu, a to nie twój wpis więc po co się obruszasz??? Toteż nie chodzi o murki ogniowe. Napisał ktoś, że jest taki wymóg to się do tego odniosłem i tyle. Przypomnę, że moje pytanie było: czy można łączyć dach dwuspadowy o jednakowym poziomie w zabudowie szeregowej na murze oddzielającym posesje i tyle. Nie chodzi mi o to jak się kładzie dachówkę karpiówkę itp. bo to nie ma nic do mojego pytania. Wykonawca stwierdził, że łączenie musi być na krokwiach więc zapytałem czy jest taki przepis. Wnioskuję, że wy również takiej wiedzy nie posiadacie więc dyskusja dalsza jest jakby bezprzedmiotowa. Dziękuję, że staraliście się pomóc. Pozdrawiam.
 4. Łał. No to po kolei. Nie dopowiedziałem, że dach nie jest kryty blacho dachówką tylko dachówką karpiówką. Człowieku, nie irytuj się, po co te nerwy. Po pierwsze nie jestem budowlańcem. Po drugie: nie chodzi o moją kamienicę, a o ogólny przepis dotyczący łączenia dachów w zabudowie szeregowej. Może i istnieje, ale ja załatwiając zezwolenie z nadzoru budowlanego i od konserwatora zabytków takiego wymogu nie usłyszałem. Zezwolenia musiałem uzyskać bo jest to kamienica zabytkowa. Dodam, że na żadnym łączeniu segmentów nie ma murków ogniowych. Dachy łączą się na jednym poziomie bądź z niewielką różnicą i jest założone jedynie opierzenie i to wszystko.
 5. Jak powinno być to ja wiem i wykonawca wie. Chcieli sobie ułatwić sprawę i zakończyć na istniejącym opierzeniu, a tego trak od razu nie dało się zauważyć. Postąpił nie fair i o tym też wie. Chciałem się jedynie upewnić, czy taki przepis jest czy nie bo wydaje mi się to nielogiczne i niepraktyczne.
 6. To wiem również ja i wykonawca tego nie neguje i zobowiązał się do naprawy, dokończenia niejako remontu. Chodzi mi o to czy jest przepis, który zobowiązuje do łączenia dachów w zabudowie szeregowej siadujących posesji na krokwi jak twierdzi wykonawca. Nie chcę z nim wchodzić w polemikę skoro nie wiem czy jest taki przepis czy go nie ma. Dodam również, że nie jest to jakaś firma "kogucik". Jest to spora firma, działająca 20 lat na naszym rynku, z dużym dorobkiem, ale i takim widocznie zdarzają się wpadki.
 7. Pewnie ci umknęło, ale w poprzedniej wypowiedzi napisałem, że jest to kamienica i w tej kamienicy mam jeden segment, który wykupiłem. Tytułem uzupełnienia dodam, że jest to kamienica składająca się z 10 segmentów (klatek schodowych), wszystkie dachy są dwuspadowe i na łączeniach nie ma murków ogniowych, a jedynie wykonane są opierzenia. Dachy w zasadzie są na jednym poziomie. Przy niektórych jest różnica 5-10 cm.
 8. Dziękuje za wszystkie odpowiedzi. Może doprecyzuję ja sprawa wygląda dokładnie. Nie ma murku ogniowego. Jest ściana rozgraniczająca poszczególne posesje i dachy łączą się prawie na jednym poziomie. Kiedyś to był budynek komunalny i remontowali te dachy jak chcieli. Po wykupieniu jednego segmentu w kamienicy postanowiłem wyremontować dach i to zrobiłem. Jest to dach dwuspadowy. Po jednej stronie ekipa wjechała 50 cm na dach sąsiedniej posesji bo tak było zrobione opierzenie za czasów ZGK, na krokwi sąsiedniej posesji. Drugie łączenie po tej samej stronie, ale na drugim spadzie wykonano na murze rozdzielającym posesje i wykonano opierzenie. Po drugiej stronie stare opierzenie, łączenie dachów było wykonane na krokwi po mojej stronie, która jest 30 cm od ściany rozgraniczającej posesje i ekipa zakończyła remont na tej krokwi pozostawiając 30 cm starego dachu??? Właściciel firmy twierdzi, że nie można zakończyć dachu na murze rozgraniczającym bo dachy muszą się łączyć na krokwi. Albo po mojej stronie, albo po stronie sąsiada. Wydaje mi się to dziwne.
 9. Witam. Proszę o poradę. Naświetlę króciutko problem. Mam mieszkanie w kamienicy w zabudowie szeregowej. Wynająłem ekipę do remontu dachu i co się okazało. Wyremontowano pięknie dach, ale jak by nie do końca i nawet się nie zorientowałem, ze coś jest nie tak. Wyszło to dopiero przy pierwszym większym deszczu. Okazało się, że mój dach, remont zakończono na krokwi, która jest około 30 cm od ściany działowej. Byłem przekonany, ze dach został zakończony na murku, a tu się okazało, że te 30 cm jest poryte starą dachówką. Złożyłem reklamację i właściciel firmy oczywiście mnie przeprosił, a tłumaczył to tym, że łączenie dachów, wykonanie dylatacji musi być wykonane na krokwi??? Twierdzi, ze nie może być wykonane na murze rozgraniczającym poszczególne dachy. Proszę o podpowiedź czy faktycznie nie można łączenia dachów wykonać na murze rozgraniczającym posesje? Dziękuję.
×
×
 • Utwórz nowe...