Skocz do zawartości

Budujemy Dom - działka i dom

Redakcja Budujemy Dom
  • Posty

    190
  • Dołączył

  • Ostatnio

  • Dni najlepszy

    11

Budujemy Dom - działka i dom last won the day on marca 15 2023

Budujemy Dom - działka i dom had the most liked content!

Ostatnio na profilu byli

Blok z ostatnio odwiedzającymi jest wyłączony i nie jest wyświetlany innym użytkownikom.

Budujemy Dom - działka i dom's Achievements

Bywa

Bywa (2/4)

44

Reputacja

  1. Obecnie to standard. I zwykle sytuacja jest prosta - nie ma służebności, nie ma prądu.
  2. Skoro dom posadowiono w najgorszym możliwym punkcie a wody nie ma gdzie odprowadzić to zasypanie piwnicy wydaje się być najrozsądniejszą opcją.
  3. To żywica, może być epoksydowa. W najbliższym (3) numerze Budujemy Dom mamy poradę, jak to układać. Ale koszt tego materiału to przynajmniej sto kilkadziesiąt do kilkuset zł/m2.
  4. Z żywic epoksydowych wykonuje się posadzki o grubości kilku milimetrów. To raczej rodzaj warstwy wykończeniowej, którą układa się na solidnych i równych wylewkach betonowych. W workach do wypełniania dziur sprzedawana jest mieszanka mineralno-asfaltowa, ale chyba nie o nią chodziło? Kostka, a raczej większe, grubsze i możliwie tanie płyty chodnikowe to dobry pomysł. Dziury w wylewce wypełni podsypka pod płyty.
  5. W takiej sytuacji poszukałbym w okolicy rzeczoznawcy budowlanego specjalizującego się w stolarce budowlanej (ogłaszają się w internecie). Jeśli po obejrzeniu zdjęć uznałby, że coś jest mocno nie tak, to pewnie warto zapłacić za ekspertyzę. Można też zapytać u producenta profili okiennych, czy okno zbudowano prawidłowo i czy ten konkretny profil można stosować tak, jak tutaj (producent okien często tylko składa je z elementów, w tym profili, kupionych w innej, dużej firmie).
  6. Czy ten jasnoszary element z zewnątrz, powiedzmy okapnik, dość prymitywnie zamocowany na wkręty, jest systemowy, czy tylko przykrywa niedoróbkę? Zacząłbym od ustalenia, kto jest producentem stolarki oraz profili okiennych i u producentów zapytał, czy sfotografowany montaż jest prawidłowy.
  7. Z pewnością ściany nie pękają dlatego, że zbudowano je z silikatów. Zbudowano je źle, albo źle wykonano fundamenty lub inne elementy konstrukcyjne (niezgodnie ze sztuką lub projektem). Sam materiał murowy nie ma tu nic do rzeczy, w dodatku akurat ten jest najbardziej odporny na ściskanie.
  8. Trochę inaczej to wygląda. Parlament Europejski i Rada UE porozumiały się w grudniu co do tzw. dyrektywy budynkowej. Przewiduje ona wprowadzenie zakazu montażu kotłów na paliwa kopalne (więc i gaz) w nowych domach od 2030 r. W modernizowanych od 2040 r. Państwowe dotacje do ogrzewania gazem mają zostać zlikwidowane w roku 2025.
  9. A pan z wiatraczkiem sprawdzał ciąg przy zamkniętych oknach, czy któreś było uchylone? Wypycha go, bo ciąg się odwraca, ponieważ kanał wentylacyjny zaciąga powietrze, zamiast je odprowadzać. A lekko, bo wentylatorek blokuje przepływ. Żeby wentylacja grawitacyjna działała, potrzebne są nie tylko kratki, ale i dopływ powietrza. Pisaliśmy o tym wielokrotnie, choćby tu: https://budujemydom.pl/instalacje/wentylacja-i-klimatyzacja/a/10409-problem-wentylacji-syndrom-chorego-budynku
  10. Rzeczywiście, taki wentylatorek, gdy nie pracuje, mocno ogranicza wentylację. Czy w oknach są nawiewniki?
  11. To w księgach wieczystych działek obciążonych służebnością (czyli tych, przez które macie dostęp do drogi publicznej) powinny być wpisane odpowiednie służebności (przechodu, przejazdu, prowadzenia i przesyłu mediów). Czy są? Czy działka, którą kupujecie i te, przez które macie dostęp do drogi publicznej, należą do tego samego właściciela? Jeśli tak, to przy akcie notarialnym trzeba wpisać odpowiednie służebności do ksiąg wieczystych działek obciążanych. Jeśli właściciele są inni, a służebności nie ma, to będzie potrzebny dodatkowy akt notarialny, w którym zostaną ustanowione. Oczywiście, o ile właściciele tych działek się na to zgodzą. Wiecie, że się zgodzą? Jeśli nie - będziecie mogli na tej działce uprawiać warzywa, a nie budować dom.
  12. Żeby nie było kłopotów, właściciele tych działek powinni obciążyć je bezpłatną i nieograniczoną w czasie służebnością prowadzenia i przesyłu mediów.
  13. Firma, która wykonuje przyłącza wod-kan na tym terenie. Trzeba o nie pytać w wodociągach albo sąsiadów. Co do odsprzedaży - to też pytanie do spółki wodociągowej.
  14. Przy panelowej będzie mniej odpadów. Generalnie, na skomplikowanych dachach lepiej sprawdzają się pokrycia małoformatowe (np. dachówka).
×
×
  • Utwórz nowe...