Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok

Ini

Uczestnik
 • Posty

  5
 • Dołączył

 • Ostatnio

Reputacja

1 Neutralny

O Ini

 • Ranga
  Początkujący
 1. Właśnie o to chodzi, że drenaż francuski oparty jest na żwirze. Nie musi być w środku żadnej rury. .
 2. Drogi kolego, pooglądanie stawu kolanowego nie zrobi z nikogo ortopedy. Na rysunku jaki Pan przedstawił mamy połączony drenaż francuski z drenażem opartym na rurze drenarskiej. Pamiętajcie drodzy Państwo, że drenaż również układa się w gruntach rolnych. Nie obsypuje się ich żwirem. Po to wymyślono rury drenarskie by oszczędniej budować. Ponadto, umieszczenie drenażu w poziomie fundamentów jest niedopuszczalne w piaskach nawodnionych. Przepływ wody przez grunty powoduje wypłukiwanie drobnych frakcji i osłabianie podłoża gruntowego. Na budowie spotykam samych fachowców którzy swoją wiedzę opierają na doświadczeniu szwagra, taty, lub kolegi. Z kim takimś nawet trudno rozmawiać o fizyce. On po prostu w to wierzy i koniec.
 3. Drodzy czytelnicy. Działka opada w kierunku północnym. Działka jest na stoku. O jakim zbiorniku jest mowa. Nie straszmy inwestora.
 4. Wg mnie to nie ma znaczenia. Teren opada więc sama wymiana gruntu na piasek w poziomie fundamentów załatwia temat. Woda będzie migrować po stoku. O wiele ważniejsze w gruntach spoistych (gliny, iły) to nie wlewać wody sobie pod budynek. Odpowiednie wyprofilowanie terenu, sporą ilość humusu, odpływy liniowe i sprowadzenie deszczówki poza teren budynku, nie łączenie deszczówki z drenażem to najważniejsze moim zdaniem zasady odwodnienia terenu. Wykonanie drenażu w przypadku gdy nie ma się co z tym zrobić (wokoło glina) nic nie pomoże. W tym przypadku, przy wykonywaniu fundamentów w gruncie musieli by Panowie budowlańcy sztucznie kopać rowek w glinie. Wodzie jest wszystko jedno gdzie jest niżej, byle było gdzieś niżej. Na tej działce woda ma gdzie płynąć . Dobre i ważne jest zastosowanie folii kubełkowej. Ona po pierwsze odsuwa kontakt gruntu ze ścianą a ponadto sprawia że ściana ma gdzie odparować nadmiar wilgoci. Ważne jest też to, by ścianę murawać na zaprawie cementowej. Bez dodatku wapna. W miejsce wapna używa się plastyfikatorów poprawiających urabialność zaprawy. Myślę, że taką właśnie zaprawę użyli Panowie budowlańcy.
 5. Krótko nt izolacji w miejscu występowania rdzeni żelbetowych. Nie wykonuje się izolacji z papy przerw technologicznych w betonowaniu. Czasami uszczelnia się przerwy technologiczne ale od wody migrujacej poziomo i trochę inaczej. Beton każdy sam w sobie jest szczelny. Spoko, stal nie wbudowana jest własnością wykonawcy. Przed betonowanie na pewno zgłoszą rdzenie i słupy do odbioru. Wtedy w szalunkach powinno znaleźć się zbrojenie rdzeni i słupów. Pręty główne i strzemiona powinny być na miejscu. To co widzimy to wytyki, niektórzy mówią również pręty startowe. Długość takiego wytyku to przeważnie 45 średnic, dla srednicy 12mm to 54 cm.
×