Skocz do zawartości

wolnaenergia

Uczestnik
  • Posty

    18
  • Dołączył

  • Ostatnio

Posty napisane przez wolnaenergia

  1. Najgorzej będzie z tym prądem, bo ciężko go zmagazynować w odpowiedniej ilości, a wiatr nie zawsze wieje, słońce nie zawsze świeci. A urządzeń elektrycznych w domu jest trochę i znaczna część niezbędna.
    Reszta myślę, że do zrobienia - dom energooszczędny lub nawet pasywny - wtedy na ogrzewanie nie trzeba zużywać dużo energii, ciepłą wodę również można zakumulować z przy zostosowaniu kolektorów słonecznych, woda ze studni z systemem filtrów. Jeszcze problem z gotowaniem - może wtedy piec kaflowy?
  2. Już dawno nie widziałem tak fajnego projektu. Bardzo mi się podoba, zwłaszcza pod względem energetycznym - strefy cieplne odpowiednio rozłożone i skrócenie ciągów ciepłej wody. Ponadto odpowiada mi wielkość, bryła - elegancka i prosta, no i garaż w bryle budynku (zawsze to mniejszy podatek icon_biggrin.gif ).

    Zmieniłbym jedynie 2 rzeczy: z pomieszczenia gospodarczego wydzieliłbym schowek z wejściem od kuchni (wg mnie bardzo przydatna rzecz), a na górze zrobiłbym 2 łazienki (przy większej rodzinie na pewno się przyda).

    Możesz podać więcej informacji o swoim domu: jakie ściany (jedno, dwu czy trójwarstwowe), jaki zapotrzebowanie na ciepło, jaki system grzewczy, no i jakie są koszty budowy domu?

    Pozdrawiam i życzę miłego użytkowania domu.
  3. Jeżeli nie zależy Ci na kosztach, to wystąp do ZE o moc maksymalną liczoną jako suma mocy wszystkich urządzeń (myślę że w twoim przypadku to 20-25 kW). Wtedy będziesz mógł używać ich wszystkich na raz (oczywiście przy odpowiedniej instalacji wew.).
    Koszty związane z mocą ponosisz tylko raz przy przyłączaniu, później przy eksploatacji jest jedna opłata stała za licznik 3-faz. (niezależna od mocy) plus oczywiście koszty wynikające ze zużycia energii el.
  4. Skąd wychochodzi kwota 82zł (+- 5 zł) przy mocy to dokładnie nie odpowiem, ale ze zużycia energii (koszty energii i jej przesyłu) i kosztów stałych. To możesz sprawdzić w moim serwisie. Tam sprawdzisz także, która taryfa jest opłacalna przy danym zużyciu. Musisz jednak pamiętać, aby przypisać zużycie do odpowiedniej strefy czasowej (ja tego nie wiem, więc nie mogę zrobić dokładnych wyliczeń). Poniżej załączam wyciąg z taryfy Enei określający strefy czasowe dla taryfy C12a i b.

    DSC01446.jpg

  5. Faktycznie, Zakłady podczas budowy przydzielają taryfę z grupy C (choć moim zdaniem nie jest to zasadne).
    Aby tyle nie płacić można podpiąć się pod instalację sąsiada i rozliczać się na podstawie wskazań podlicznika. Inne rozwiązanie, choć nie wiem czy stosowane we wszystkich zakładach, to budowa na działce rekreacyjno-budowlanej. Dla takiej działki możliwe jest uzyskanie taryfy z grupy G już od początku użytkowania działki.
  6. Wentylku - konstrukcje taryf są różne w różnych zakładach energetycznych, jednak w żadnym nie ma tak, że cena przesyłu w G11 i w strefie nocnej G12 są takie same. Ponadto, tylko dwa zakłady (Stoen i dawny Toruń) nie różnicują cen przesyłu w poszczególnych strefach taryfy G12. Porównaj koszty różnych ZE na stronie http://www.wolnaenergia.pl, być może znajdzie się jakiś obszar gdzie przy wspomnianych przez Ciebie warunkach eksploatacji piece będą korzystniejsze pod tym względem. Pozdr.
  7. Piece akumulacyjne odpowiednio dobrane do potrzeb na pewno nie są droższe w eksploatacji od konwektorów, one pobierają energię kiedy jej cena jest ok. 2 razy tańsza (przy korzystaniu z taryfy dwustrefowej) od ceny energii w taryfie jednostrefowej, która ma zastosowanie przy konwektorach.
    Co do pompy ciepła, to rzeczywiście opłaca się bardziej przy dużym zapotrzebowaniu na ciepło, ale bez przesady że okres zwrotu przekracza trwałość. Przy rosnących cenach nośników energii jej okres zwrotu będzie się skracał.
    Z tą wiarą w izolację też byłbym ostrożny, bo nie we wszystkich przypadkach jest najlepszym rozwiązaniem.
    Poza tym Tomek2 nic więcej nie podał do jakich celów ma być to ogrzewanie i jaki jest stan obecny, więc dywagować można bez końca.
  8. Wszystko zależy od indywidualnych warunków i potrzeb.
    Na dogrzewanie polecałbym konwektory - tanie i małe.
    Jak do ogrzewania domu jako system podstawowy, to już ekonomicznie lepiej wychodzą piece akumulacyjne (oczywiście dynamiczne).
    Są jeszcze inne alternatywne ale równie komfortowe w użytku systemy jak np. pompy ciepła (choć drogie w inwestycji).
    Koszty eksploatacji można porównać na http://www.wolnaenergia.pl
    Pozdr.
  9. Stosowanie magnesów neodymowych to jest zwykła kradzież energii. Nie radzę stosować, bo początkowo zmniejsza obroty tarczy, ale po jego zdjęciu następuje przyspieszenie obrotów, a tym samym nalicza zwiększoną ilość energii.
    ZE mają zaawansowane metody wykrywania takich przypadków, choćby wspomnieć statystyczne.
    Ostatnio czytałem, że klient zgłosił do zakładu nieprawidłowe naliczanie przez licznik, a po badaniach laboratoryjnych wyszło że kradł, bo namagnesowanie pozostawia ślady w liczniku. Musiał zapłacić za zużytą faktycznie energię i dołożyli jeszcze karę.
  10. Ale każdy właściciel ma prawo dysponowania swoją właśnością (bo rozumiem że linia przechodzi nad działką inwestora), nawet jak ustanowiona jest służebność może ją wypowiedzieć, ale to już skomplikowana sprawa. Choć Sylwia pisze, że nie chce przestawiać słupa, ale to przepisy budowlane zmuszają jądo przesunięcia. Pewnie skończy się tak, że przesunie na własny koszt, a wtedy tylko do niej należy decyzja czy skierować sprawę do sądu o odszkodowanie od ZE.
  11. Może nie 20% ale już 30% to tak. Bardzo ładnie pokazuje to kalkulator taryfowy Enei w zakładce symulator taryfowy (http://www.klient.enea.pl/index.php?adm=&page_id=60).
    Ostatnio zmieniałem taryfę i nie musiałem za to płacić, więc nie wiem skąd te 50 zł (wg Redakcji). Każdy ma prawo zmiany taryfy raz na rok bez żadnych opłat!
    T. Brzęczkowski trochę mylił pojęcia z wyrównywaniem krzywej obciążenia, bo ta faktycznie opłaca się wytwórcom - tzn. elektrowniom, i dystrybutorom - ZE, ale niekoniecznie odbiorcom. Właśnie taryfy dwustrefowe służą wyrównywaniu tej krzywej.

    Co zrobić żeby opłacała się G12:
    przesunąć zużycie w strefę niskich cen, tzn. zamontować sterowniki na urządzeniach tj. pralka i zmywarka (są już modele z funkcją opóźnienia startu), bojlery elektryczne, piece akumulacyjne.
    Ponadto niektóre zakłady mają specjalne taryfy dla gospodarstw domowych np. weekendowe, eko czy grzewcze.
  12. Nie do końca zgodziłbym się z piotr1969.
    Właściciel ma kilka możliwości rozwiązania sprawy - jednym z nich jest żądanie usunięcia bądź przesunięcia urządzeń, jeśli utrudniają lub uniemożliwiają korzystanie z nieruchomości.
    I nigdzie w prawie nie jest zapisane na czyj koszt ma to zostać zrobione. Właściciel i ZE muszą dojść w tej kwestii do porozumienia. Rozsądnym jest pokrycie kosztów po połowie.
×
×
  • Utwórz nowe...