Skocz do zawartości

aaaa

Uczestnik
  • Posty

    2 377
  • Dołączył

  • Ostatnio

  • Dni najlepszy

    50

Posty napisane przez aaaa

  1. 21 godzin temu, Zdaniem Czytelnika napisał:

    Komentarz dodany przez Łuke:
    Ale bzdury piszecie, w zime kiedy grzejemy najwięcej słońca jest najmniej wiec musisz kupowac drogi prąd z sieci. I gdzie tu oszczedność ?

    Proponuję się zapoznać z zasadami rozliczenia prosumentów. Nawet na nowych zasadach, jeśli będzie magazyn energii to może to być dobra rozwiązanie. Najważniejsze rzecz jasna, to dobrze dobrać wszystkie elementy - czyli znać zapotrzebowanie budynku na ciepło, pod to dobrać wielkość instalacji PV i magazyn energii (są to teraz spore dopłaty) Taryfa G12w lub antysmogowa też z pewnością dodatkowo pomoże.

  2. Sprawa się wyjaśniła :D

    wysłałem zapytanie w tej sprawie - dostałem odpowiedź, że wystawili fakturę.

    Patrzę w Moj Tauron - nie ma.

    Ale coś mnie tknęło - sprawdzilem w ebok - i tak jest.

    Już kiedyś był podobny przypadek - wpłaty było widać, ale tylko w eboku (który niby wycofują, wszystko ma być w Moj Tauron)

    Też kiedyś zgłaszałem, że nie przychodzą powiadomienia o wystawionej fakturze - a powinny :zalamka:

    tam nic nie działa....Aha, fakturę dostałem za okres 1.07 - 31.12.2022

    I nic więcej, nie ma nawet żadnej zaliczkowej. Tak  - rozliczyli w końcu to co mnie naciągnęli, to została spora nadwyżka...ehhhh - to co się dzieje w tej firmie, to jest dramat. Zleciłem od razu wypłatę tej nadpłaty na konto i z niecierpliwością czekam na ciąg dalszy xD

     

  3. śpieszę donieść, że minął kolejny miesiąc i Tauron raczył mi rozliczyć z sufitu wziętą fakturę którą wystawił bodajże 22.10.2022r. Z sufitu, bo % między tanią i drogą taryfą były wzięte z sufitu, rzecz jasna na moją niekorzyść, była spora dopłata. Tzn. tak mi się wydaje, że to zostało rozliczone, bo na moim subkoncie pojawiła się kwota bliska tej którą ja kiedyś tam wyliczyłem, że tyle przepłaciłem. 

    Ciekawe, czy to oznacza, że w końcu dostanę faktyczne rozliczenie :D

     

  4. 3 minuty temu, krzysiek_web napisał:

    .

    Budynek pobiera rocznie ok. 3500kWh energii jeżeli planuję pompę to drugie tyle (lub więcej) należy dodać?

    Myślę nad instalacją 7-8kW dla paneli.

     

    Skorzystaj z kalkulatora który wkleiłem wyżej - to ci oszacuje z całkiem dobrym przybliżeniem ilośc energii ile będzie potrzebować twój dom na potrzeby CO+CWU. Bez tego to wróżenie z fusów. Weź też pod uwagę - że rozkładając inwestycję na 2 lata, to posiadając same PV przewymiarowane będziesz mieć nadwyżki , które prawdopodbnie stracisz, bo nie zdążysz ich wykorzystać.

    Bardzo duzo aspektów trzeba tutaj wziąść pod uwagę...może dodatkowo jakiś magazyn energii? - wiem że są koszmarnie drogie, ale też są nie atrakcyjne dofinansowania....

     

    Jak masz instalację zrobioną, to zgłąszasz to do energetyki, oni w ciągu 30 dni mają obowiązek wymienić ci licznik na 2 kierunkowy. Nic dodatkowo cię to nie kosztuje. Aha, ja bym jeszcze sprawdził jakie masz napięcie na poszczególnych fazach w południe w jakiś słoneczny dzień....znam przypadki, że ludzie pobudowali duże instalacje PV - a falownik przez większą część dnia wyłączony, bo napięcia  za wysokie...

  5. stary dom - docieplony nigdy nie będzie tak jak nowo wybudowany. Znam sporo ludzi, co piszą, ale przecież mam docieplony dom! Niby masz, ale to pewnie jest 10-12cm (max, bo czasami jest mniej!) styropianu...a w nowym domu już coraz częściej staje się standardem 20cm, coraz częściej jest też wentylacja mechaniczna z rekuperatorem. Do tego podłogówka...to wszystko robi różnicę.

    Inna sprawa - że ceny energii też robią różnicę.

    Mója PC w ciągu roku zużywa około 5000kWh (CO+CWU) , z tego większość z taniej taryfie. Jeszcze w zeszłym roku średnia cena 1kWh wynosiła u mnie około 0,52zł w taryfie G12w, w taryfie G13 trochę mniej. Natomiast w 2023r. po przekroczeniu limitu 2000kWh średnia cena 1kWh wyniesie około 0,96zł dla G12w i 0,94 dla G13

    To przy takim zużyciu zrobi sporą różnicę. A co dopiero w starym domu, który ma znacznie większe zużycie

  6. @krzysiek_web - przede wszystkim musisz odpowiedzieć na pytanie jaką temperaturę musisz puszczać na grzejniki gdy temperatura jest w okolicy 0, a jaką temperatura jest konieczna w większe mrozy.

    Druga sprawa - za pomocą np. tego kalkulatora https://cieplo.app/start

    policz jakie jest orientacyjne zapotrzebowanie na ciepło twojego budynku i mniej więcej jakiego rzędu mocy potrzebujesz.

    Kolejna sprawa - zdajesz sobie pewnie sprawę, że to nie będzie mały wydatek, prawda?

    Tak - takie połączenie może dobrze ogrzewać budynek (choć koszty inwestycyjne będą spore) - ale wszystko zależy jakie konkretne liczby wyjdą ci w tym kalkulatorze.

×
×
  • Utwórz nowe...