Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok

Doradca_KAN

Uczestnik
 • Posty

  9
 • Dołączył

 • Ostatnio

Reputacja

0 Neutralny

O Doradca_KAN

 • Ranga
  Początkujący
 1. Czy jest to urządzenie kupowane jako kompletne czy skręciliście je z kolegą samodzielnie? Pytam ponieważ nie pasuje mi w tym układzie jeden zawór - zawór kulowy, łączący górne belki. Wg. mnie tam bardziej sprawdziłby się zawór powrotny grzejnikowy regulacyjny zamiast zwykłego kulowca zamknij-otwórz. Poza tym kierunki przepływów są OK. P.S. Także jestem zdania że warto przemyśleć podłączenie grzejników do rozdzielacza OP i zasilanie niską temp.
 2. Jedna i druga metoda jest prawidłowa. W praktyce najczęściej stosuje się mocowanie rur za pomocą spinek i urządzenia do ich wbijania tzw. Takera. W Twoim przypadku gdy nie posiadasz takiego urządzenia, aby spinek nie wbijać palcami, możesz wykorzystać listwy.
 3. Rozwiązanie nad którym pracujemy nie jest zupełną nowością, to fakt, takie produkty są już na rynku, niektóre lepszej jakości inne gorszej ale są już dostępne. Wcale to jednak nie oznacza że nie możemy posiadać takiego własnego produktu, w pełni kompletnego, wytwarzanego w 100% w Polsce i sprzedawane pod polską marką. Nowe rozwiązania wcale nie muszą być drogie...
 4. BeKa nawet nie słyszałem wcześniej o takim producencie/systemie, cóż producentów i dostawców mat kapilarnych jest sporo na rynku, działają już od kilku lat. Czym się różni mata kapilarna BeKa i inne tego typu od paneli grzewczych KAN... Konstrukcją, sposobem montażu a przede wszystkim możliwością zastosowania i kompleksowością. Beka to przede wszystkim system połączonych rurek o małej średnicy, które musisz zatopić w wylewce lub przykryć suchym jastrychem/płytą. Nasze panele, jak już pisałem, to płyta gipsowo-włókninowa z zamontowanymi rurkami o małej średnicy 12 mm. Głównym zamiarem systemu paneli KAN jest możliwość ich zamontowania praktycznie w użytkowanym pomieszczeniu, bez konieczności wykonywania dość zaawansowanego remontu - płyty mocujesz (kołkujesz bądź kleisz) do istniejącej wykładziny, najlepiej ceramiki. Maty Beka najlepiej montować na etapie budowy domu, czy możliwy jest ich montaż beż większej demolki w domu? Trudno będzie bez większego remontu. Dodatkowo do systemu dajemy cały osprzęt - układ mieszający do wpięcia się w istniejącą instalację grzewczą, serwis - elementy naprawcze w przypadku przypadkowego przewiercenia rury, możliwość dołożenia całego systemu sterowania. Rozwiązania te jednak trochę się różnią... Cyt. ze strony Hennlich: "Maty kapilarne BEKA to nowa technologia ogrzewania podłogowego. Tradycyjny system ogrzewania podłogowego bazuje na rurkach PEX oraz rurkach miedzianych. Ze względu na ciężar montuje się je zazwyczaj w podłodze." - tu chyba trochę przesadzają, nie wygląda to zbyt poważnie i profesjonalnie. W przypadku mat kapilarnych nie obserwuje się zbyt dużego zainteresowania na rynku zaś o tzw. szybkie systemy remontowe, pozwalające na wyposażenie pomieszczeń już użytkowanych w system ogrzewania podłogowego, zapytań jest coraz więcej.
 5. W Twoim przypadku rozsądnym kompromisem mogą być wodne maty grzejne, tzw. remontowe ogrzewanie podłogowe, dla szybkiego, niskoinwazyjnego montażu w pomieszczeniach mieszkalnych. Oczywiście niezbędne jest podłączenie do istniejącej instalacji, w Twoim przypadku rury plastikowe w ścianie które można odkuć, do tego montujemy np. w jednej z tych szafek zawór RTL, na terakotę którą posiadasz kleisz płyty gipsowo-włókninowe z wyżłobionymi kanałami na rurę o średnicy 12 mm (podłoga musi być równa), te podłączasz do zaworu RTL. Oczywiście delikatna dylatacja od ścian itd. Na tak ułożone płyty z rurami kleisz ponownie płytki ceramiczne lub panel (obecnie testujemy oba rozwiązania). Jest też pewien minus - podłoga podnosi się o około 20 mm, natomiast w przypadku wyłożenia całej powierzchni w pomieszczeniu nie widać tego efektu. Plusem jest bardzo miłe odczucie ciepła promieniującego od paneli, instalacja ma niską bezwładność cieplną dlatego tez dość szybko reaguje na zmiany temp. Konstrukcja jest bardzo solidna i umożliwia bezproblemowe stosowanie w budownictwie prywatnym jak i użyteczności publicznej. Niebawem kompletny system pojawi się w ofercie firmy KAN, narazie produkt jest w fazie testów.
 6. Moim zdaniem pogodówka wystarczy w zupełności. Jeśli masz układ mieszająco-pompowy z by-pass-em czyli masz stałowartościowy układ mieszający, wiec jeśli pogodówka będzie zwiększać Ci temperaturę na piecu, przy stałym niezmienionym stopniu zmieszania w układzie mieszającym, będzie Ci się podnosić temperatura zasilania ogrzewania podłogowego. Nie wiem jak masz teraz ustawioną głowicę (piszesz że masz parametry 30-35st. C), w takim układzie głowicę wystarczy ustawić na max. dopuszczalną temperaturę zasilania OP czyli około 50st. C. Takie układy reguluje się przy parametrach na jakich instalacja będzie pracować przez większość okresu grzewczego. Przy większych mrozach sterownik pogodowy będzie zwiększał temp. na piecu a tym samym będzie wzrastać temp. zasilania OP, natomiast dzięki nastawy na głowicy temp. 45-50st. C nigdy nie przekroczy ona tych parametrów.
 7. Najlepiej oszacować to w praktyce, metodą prób i błędów aż osiągniesz wymagany efekt. Pomocna może też być automatyka posiadająca tzw. funkcję automatycznej adaptacji do specyfiki budynku - np. automatyka KAN-therm SMART, funkcja SMART Start. Sprawdż tu O ile dobrze pamiętam fabryczne obniżenie nocne zadeklarowane było na poziomie około 15-16st. C, funkcja "Urlop" tzn. dłuższa nieobecność, zdecydowanie mniej.
 8. Można było to podzielić na dwie mniejsze płaszczyzny o wymiarach ok. 2x (3,75 x 5,5). Natomiast jeśli projektant podzielił to na cztery to tak bym zostawił i koniecznie wykonał dylatacje. Projektant zapewne policzył też przepływy przez te cztery niezależne pętle grzewcze co jest bardzo ważne dla prawidłowej pracy całej instalacji (regulacja hydrauliczna).
 9. Większość przewodowych systemów sterowania (jak np. KAN-therm BASIC) wykorzystuje przewody 3-żyłowe, sterowniki programowalne czasami wymagają przewodów 4-żyłowych. W okolice szafki, do kotłowni radzę doprowadzić sieć internet. Osobiście poleciłbym, nieco droższy, ale za to dużo bardziej zaawansowany technicznie bezprzewodowy system KAN-therm SMART. Poza dużą inteligencją systemu, daje możliwość współpracy z innymi systemami zastosowanymi w budynku np. z systemem alarmowym (przy jego uzbrojeniu automatycznie załącza się obniżenie temperatury). Kolejną bardzo ważną zaletą/funkcją systemu jest możliwość jego obsługi, monitoringu z każdego miejsca na ziemi za pomocą sieci internet (laptop, smartfon, tablet). Zapraszam na stronę: http://pl.kan-therm.com/system_kan_therm/a...rowadzenie.html
×
×
 • Utwórz nowe...