Skocz do zawartości

petr

Uczestnik
  • Posty

    15
  • Dołączył

  • Ostatnio

Posty napisane przez petr

  1. W granicy mojej działki sąsiad ma stary garaż /istniał już, jak kupiłem działkę-rok 1984/. Obecnie sąsiad ma zamiar budować nowy garaż, chyba na starych fundamentach /tego nie wiem/ - sądząc jednak po wątpliwym stanie technicznym będzie musiał wykonać nowe fundamenty.

    Czy konieczna jest moja zgoda?

  2. Płot jest sąsiada. Do płotów panelowych z drutu przeznaczone są specjalne elementy osadzone w ceownikach przytwierdzonych do słupków. Beton mam na swojej posesji różnch rozmiarów  /szer. około  15 do 25 cm i na głębokość 25 cm i więcej. Ulewa znacznie zdeformowała teren. Myślę, że płoty graniczne tej konstrukcji powinny być osadzone jak napisałem i dopiero teraz opornik odpowiednio wystający, chroniący mnie przed zalewaniem. W tej chwili zamontowany /niewłaściwie/ opornik jest w większości w pozycji zerowej.

    To nie jest walka o miedzę. Sąsiad został poinformowany o moich zastrzeżeniach, żadnej reakcji. Jeżeli obetnę mu nadmiar betonu to jego opornik długo nie wytrzyma.

  3. Płot w granicy. Sąsiad osadził obrzeże /opornik/ między słupkami metalowymi na suchym betonie wchodząc znacznie na moją posesję betonem. Beton jest mocno widoczny, nie szalował. Jak powinno wyglądać prawidłowe wykonanie? Kiedyś to poprostu szalowano i zalewano lub fundament, murowanie podmurówki. Co zrobić?

  4. 10 lat temu wymieniłem okna na PCV. Stare parapety zew. zostawiono /pionową część obcięto/, na pozostałej części postawiono okno. Od zewnątrz uszczelniono silikonem uniwersalnym, który wytrzymał około 2 lat. Potem były jeszcze próby: Sika, uszczelniacz dekarski Tytan i uszczelniacz-klej polimerowy firmy Den Braven. Zero skuteczności - - szczególnie szybko od strony południowej. Najprościej byłoby wymienić parapety, ale szkoda mi było moich grubych i zdrowych /0,9 mm/ - naturalnie ważne są koszty.
    Szukam rozwiązania. Może są jakieś listwy? Szpara między oknem a parapetem zew. wynosi od 1 - 4 mm. Niektóre parapety są zrobione z dwóch kawałków /w tamtych latach trudno było kupić materiał/ i dlatego czasem jest koło 4 mm.
  5. "co do producenta, zalecającego układanie siatki ukosem - też bym tak zalecił icon_mrgreen.gif - pomyśl, że na tak wykonanym ociepleniu potrzeba ok. 20 procent siatki, ze względu na odpady, i jakie to daje ilości dodatkowo sprzedanego produktu na 100 czy 1000 budynków "

    Tu tkwi sedno problemu, też tak myślę. Producent namieszał i zmusił mnie do szukania pomocy, myślenia.

    Producent siatki, którą zamierzam kupić liczy wyłącznie na niewłaściwe skojarzenia z diagonalnym zbrojeniem /ukośnie w stosunku do całej płaszczyzny/.
    Prawda pokrywająca się z w/w badaniami: diagonalne - nici osnowy równolegle do kierunku naprężeń. Optycznie to to samo. Czyli otwory okienno-drzwiowe to inne zagadnienie.

    Włókna PP - zapisałem, wykonam.

    Bardzo dziękuję obu Panom za pomoc i przepraszam za nadmierną wnikliwość.
  6. Cytat

    Żyje trochę i trochę widziałem, ale nie mogę powiedzieć że podwójne zbrojenie jest powszechne.
    Nie wiem co chcesz osiągnąć tymi wywodami czysta akademickimi, ale powiem Ci że widziałem jak bloki kilku piętrowe ocieplali i kładli siatkę tylko raz w pionie i do po dziś dzień stoją i maja się dobrze. Jedynie na co zwróciłbym uwagę to na kołki.
    Nawet porównując z innymi domkami jednorodzinnymi to nie widzę powodu a tym bardziej sensu dawania podwójnie siatki.
    Chcesz aby tynk Ci nie pękał? kup włókna PP i dodaj je do zaprawy, to jest dopiero zbrojenie.


    Proponuję dobrze przeczytać moje posty
  7. "przeczytałem uważnie, znam takie badania, ale odnoszą się one tylko wytrzymałości tej warstwy zbrojnej "
    i o to właśnie chodzi. Jeśli możesz to podaj linki.

    Podłoże nie jest istotne. Osnowa i wątek siatki - wytrzymałość na zrywanie względem kierunku obciążenia, czyli w rezultacie dochodzimy do optymalnego wklejenia siatki. Jak zauważyłeś z podanych badań wynika, że w przypadku obciążenia warstwy zbrojącej wzdłuż osnowy są znikome spękania. Natomiast przy obciążaniu wzdłuż wątku wygląda to dużo gorzej.

    Natomiast producent siatki pokazuje w karcie produktu tylko jedną wartość 1750 N/50 mm dla osnowy i wątku.

    Styropianu nie bierzemy pod uwagę w tym temacie, zresztą jestem na niego mocno "uczulony".

    Z reguły jest tak, że ludzie biernie chwytają to co "myśl inżynieryjna" podaje, a rzeczywistość jest niestety różna. Masa błędów na przestrzeni ostatnich lat /pękające ściany osłonowe, głębokość i jakość fundamentów, styropian, pustaki żużlowe, eternit, drogie i niefunkcjonalne dachy wielospadowe itd./ zmusza inwestora do myślenia i nie są to rozważania akademickie a czysty real. Nie chcesz zapłacić "frycowego" - przygotuj się do budowy, remontu.

    Podwójne zbrojenie jest dość powszechnie stosowane /poziom,pion/, szczególnie na pierwszej kondygnacji.
    W moim przypadku, producent siatki sugeruje ukośne ułożenie siatki /pierwsza siatka/. Jak w takim przypadku można przejść obojętnie?
  8. Podłoże w pytaniu nie jest istotne, moje wątpliwości dotyczą wytrzymałości siatki zbrojącej a kąt wklejenia. Wprawdzie siatki są różne, ale fizyka jest jedna.
    Dokładnie chodzi o to:
    Usilnie szukam wiarygodnej informacji dotyczącej wytrzymałości siatki zbrojącej w zależności od kierunku jej wklejenia. Prace elewacyjne zaczynają się we wrześniu, a ja mam do tej pory dwie sprzeczne ze sobą opinie.
    1. Siatka wklejona pod kątem 45 st. wytrzymuje dużo więcej /wg producenta siatki/.
    2. Nici osnowy równolegle do kierunku naprężeń czyli prostopadle do pęknięć -optymalne rozwiązanie.
    badania

    Chodzi o wklejenie pasków siatki 165 g na spękaniach ściany osłonowej /tynk cem.-wap./.
    Następnie przyjdzie podwójna siatka 165 g na całości /pierwsza w poziomie, druga w pionie, wszystko kleju zbrojonym.

    Będę wdzięczny za wszelkie rady.
×
×
  • Utwórz nowe...