Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok

termoobraz

Uczestnik
 • Posty

  7
 • Dołączył

 • Ostatnio

 • Dni najlepszy

  1

termoobraz last won the day on grudnia 11 2013

termoobraz had the most liked content!

Reputacja

1 Neutralny

O termoobraz

 • Ranga
  Początkujący
 1. Zdarza się, że dom nawiedzony zostaje przez myszy. Czasami wchodzą one w styropian będący ociepleniem ścian. Mam pytanie do osób którym to się przydarzyło albo widziały takie cudo u znajomych... Czy styropian klejony był tylko na "placki" czy też klej nakładany był również po całym obwodzie płyty? Chodzi o to, że w przypadku styropianu klejonego tylko na placki pozostają wolne przestrzenie (około 15mm) którymi myszy mogą przemieszczać się szybko i daleko. Te wolne przestrzenie mają jeszcze inne skutki (negatywne) ale nie chcę ich tutaj poruszać. Czy ktoś kto miał styropian klejony po całym obwodzie płyty doświadczył również wejścia myszy wgłąb styropianu? Proszę o opinię wszystkich "dotkniętych przez myszy w styropianie". Będziemy mogli porównać statystycznie jak sposób klejenia styropianu wpływa lub nie wpływa na łatwość sprowadzenia gryzoni. Z góry dziękuję!
 2. Fakt - zaszło nieporozumienie ale nie takie jak zasugerowałeś. Oczywiście, że objętość i masa to inne wielkości fizyczne. Ale ja celowo użyłem m3 i zaznaczyłem, że "Oczywiście mówimy o objętościowej pojemności cieplnej a nie o masowej pojemności cieplnej (czyli o cieple właściwym)." Zrobiłem to celowo. Przykładowo: analizując 1 m2 ściany o grubości 40cm - analizujemy 0,4m3 ściany. Masa tego kawałka ściany zmienia się w zależności od jej zawilgocenia, natomiast objętość tego kawałka nie zmienia się. Dlatego w tego typu sytuacjach wygodniej jest operować pojęciem objętościowej pojemności cieplnej. Jednostka [kJ/m3K] użyta została świadomie. Nie jest to nowe ciepło właściwe. Pojęcie objętościowej pojemności cieplnej znane jest od dawna w fizyce budowli. Mam nadzieję, że rozwiązałem nieporozumienie. Nie ciągnijmy tej dygresji, please. Grzegorz
 3. Nie zrozumiałem intencji przekazu.. ;). To pytanie, sugestia, twierdzenie..? ;) Tak, użyłem jednostek SI; k - przedrostek "kilo" czyli 1000 J - Dżul - jednostka pracy, energii, ciepła (jednostka w układzie SI) m3 - metr sześcienny (pochodna jednostka w układzie SI) K - Kelwin - jednostka temperatury (jednostka w układzie SI) Oczywiście mówimy o objętościowej pojemności cieplnej a nie o masowej pojemności cieplnej (czyli o cieple właściwym).
 4. Angela - i jak się sprawy mają? Mamy już grudzień... Jest lepiej, gorzej? Jakieś działania budowlane były poczynione? Wentylacja naturalna najgorzej działa na wiosnę i jesienią. Latem jest ciepło i można pozwolić sobie aby stosunkowo długo były otwarte okna. Zimą istnieje duża różnica temperatur na zewnątrz i wewnątrz więc istnieje duża różnica gęstości powietrza - więc występuje duża siła ciągu kominowego/wentylacyjnego. Mroźną zimą wentylacja naturalna działa najlepiej. Na wiosnę i jesienią warto włączać wentylatory wywiewne w łazience, WC i kuchni - aby wymusić wentylację. Jeżeli szczelina pod drzwiami wewnętrznymi ma 1cm lub więcej to nie potrzeba robić dodatkowych otworów (takich jak w łazience). Bardzo polecam abyś kupiła sobie miernik wilgotności względnej powietrza (higrometr). Powiedz nam jakie są wartości wilgotności i temperatury (to jest nierozłączna para parametrów) w różnych pomieszczeniach. Potrzebne są nawiewniki nadokienne (w pokojach). Mikrowentylacja okienna to mikrośrodek. W kuchni, łazience i WC nie stosuje się nawiewników lecz kratki wywiewne (przy kominie). Powiedziałaś jak jest u sąsiadki powyżej (też grzyb ale w znacznie mniejszym stopniu). A jak jest u sąsiadów obok? Jeżeli problem nadal występuje to polecam badania termowizyjne. To dobra metoda diagnozowania zawilgoceń. Wywnioskowałem, że mieszkanie masz na Śląsku. Jeżeli chcesz to mogę zrobić Ci takie badania na preferencyjnych warunkach.
 5. Wadja - a dysponujesz jakimiś zdjęciami ukazującymi jak to wygląda? Czy w tej ścianie, np. od wewnątrz poprowadzone są jakieś instalacje (np. rury z wodą)? Ja polecam badania termowizyjne. To dobra metoda do wykrywania wilgoci. Woda ma około 2..3 razy większą objętościową pojemność cieplną (4186 kJ/m3K) w porównaniu do większości materiałów budowlanych (beton 2100, cegła 1100...1700, żwir 1500 kJ/m3K). Dzięki temu tempo zmian temperatury w ciągu doby jest zupełnie inne dla ściany suchej i inne dla ściany mokrej. Na ekranie kamery termowizyjnej pojawiają się wtedy czytelne kontrasty wskazujące gdzie jest mokro i zazwyczaj gdzie ulokowane jest źródło. Skąd jesteś? Jeżeli ze Śląska to daj znać - jeżeli chcesz zbadam Ci to na preferencyjnych warunkach.
 6. Jeśli chodzi o woj. śląskie to mogę polecić http://termoobraz.pl/
 7. Badania termowizyjne należy przeprowadzać z obu stron (i przy sprzyjających warunkach atmosferycznych). Pan Brzęczkowski podał przykład wadliwego klejenia styropianu "na placki" przez co powstała niepożądana szczelina wentylacyjna. Następnie padło pytanie w jakim celu przeprowadzać badania od zewnątrz. Odpowiedź jest taka: właśnie aby wykryć np. takie szczeliny przy wadliwym klejeniu styropianu. U góry takiej felernej szczeliny ulatuje cieplejsze powietrze ogrzewające elementy w pobliżu - co będzie widoczne na termogramie i opisane w raporcie. Właściwy raport to nie są tylko same termogramy. Powinny one zostać należycie opisane oraz powinny być podane spostrzeżenia i wnioski. Raport ma być pomocny. Co do badań od zewnątrz to odpowiem jeszcze, że wykrywane są również mostki cieplne od wadliwie wypełnionych styków płyt styropianowych i/lub od niewłaściwego kołkowania. Ponadto wykrywane są nieszczelności w miejscach gdzie elementy kontrukcyjne dachu wychodzą poza obrys budynku - zdarza się, że tam wypływa ciepłe powietrze. Również połacie dachowe - wokół kominów i okien dachowych, mogą mieć podobne defekty. Kolejnym miejscem do sprawdzenia z zewnątrz są obwody okien i drzwi - często ocieplone/zaizolowane niestarannie. Jeszcze innym jest nadziemna część ścian fundamentowych oraz balkony. Zalety termowizji są trudne do przecenienia. Jak mówi przysłowie: "jeden obraz wart więcej niż tysiąc słów". Pozdrawiam, Grzegorz Wowro
×
×
 • Utwórz nowe...