Skocz do zawartości

Maciej S.

Uczestnik
  • Posty

    124
  • Dołączył

  • Ostatnio

  • Dni najlepszy

    1

Posty napisane przez Maciej S.

  1. Cytat

    Najprościej to przykleić. Są teraz takie kleje czy taśmy, że po przyklejeniu słonia możesz na tym powiesić i się nie urwie.
    Po co kaleczyć ściankę dziurami?




    Wieszak na ręcznik to Omnires - wymaga dwóch dziur w odstępie pół cm, na takim mosiężnym elemencie mocującym o średnicy może 2 cm.
    Już kleiłem klejem montażowym kupionym w specjalistycznym sklepie z klejami - oderwałem jedną ręką icon_smile.gif
    Spróbuję sposobem wcześniejszym albo po prostu pianka w środek i kołek uniwersalny
  2. Cytat

    Do mocowania na elementach cienkościennych (np, płyta g-k) używa się kołków skrzydełkowych w tym preferowane są do dużych obciążeń kołki molly.

    Wymagają one wstępnego spęczenia (aby się nie ślizgały) poprzez wyciąganie a nie dokręcanie wkrętu. Do tego celu służą specjalne szczypce ale przy pojedynczych zamocowaniach można posłużyć się dodatkową nakrętką.

    Tok postępowania:

    • włożyć kołek o takiej długości nierozciętej części tulei, która odpowiada grubości ścianki
    • wkręcić wkręt z nałożoną nakrętką
    • przytrzymując główkę wkrętu dokręcać nakrętkę aż do zablokowania się kołka w otworze - wkręt będzie się wysuwał.
    • wykręcić wkręt, zdjąć nakrętkę i zamocować uchwyt do ręczników.




    Dziękuję bardzo za odpowiedz.
    Ale i tak nic z tego nie zrozumiałem icon_smile.gif

    Muszę poszukać jakiegoś filmiku.

    MS


  3. Witam,

    Jak poradzić sobie z przykręceniem wieszaka na ręcznik do zabudowy geberitów, zabudowa zrobiona z GK ( W środku pustka) oraz obudowana twardym gresem.
    Próbowałem już wiele - metalowe molly ślizgają się po płycie, plastykowe łamią, nylonowe uniwersalne jako tako trzymają.

    Gdzieś czytałem o temacie żeby tak przez wywiercony otwór wtrysnąć na maxa twardej pianki poliuretanowej i dopiero kołkować.

    A wy jaki macie pomysły?
  4. Witam,

    Mam problem z miskami WC i bidetami Laufen Pro Rimless, montaże na stelażach.
    Po zamontowaniu przez fachowców misek i bidetó okazało się że mają one luz i chodzą góra dół.
    Po rozkręceniu okazało się że wszystkie odległości są zgodne z instrukcją montażu - te modele mają taki śmieszny system montażu śrubami od dołu - dołączyłem instrukcję montażu.
    Można montować albo za podkładkę dystansującą, albo na specjalną masę wygłuszającą - z tym że problem jest taki że jak zamontowaliśmy na normalną piankę (gr 4 mm), to dalej jest niewielkie sprężynowanie. Oryginalna podkładka dystansująca kosztuje 200 zł, i nie jest nigdzie dostępna. A masa dystansująca laufena - montażysta nigdy tego nie robił, zresztą boję się czy to nie jest tak jak silikon i po montażu ciężko będzie zdemontować.
    Czy ktoś ma doświadczenie z tymi systemami?

    Laufen_miska_530.pdf

  5. Cytat

    Dzięki za odpowiedź. Dzisiaj mam spotkanie z instalatorem i poproszę go aby umotywował zastosowanie tego ustrojstwa. Chyba, że zmienia postać rzeczy to, że chcę zastosować jastrych anhydrytowy, który ma mniejszą bezwładność, a tym samym większą sterowalność.
    Maciej S.
    Podobnie jak ty mam sypialnie dzieci po stronie nasłonecznionej. Biorąc pod uwagę doświadczenie zastosował byś jeszcze raz sterowniki w pokojach dzieci.




    W pokojach dzieci mam termostaty odłączające pętle w przypadku zbyt wysokiej temperatury z zysków od nasłonecznienia. Teraz pewnie bym dołożył grzejniki, a podłogówkę dał na minimum.
    Oczywiście anhydryt ma mniejszą bezwładność, ale czy aż taką by łatwo sterować? Nie wiem. Ja się bałem anhydrytu - chłonie łatwo wilgoć, droższy.

    Kasę jak widać masz, i tak jak ci mówię - jak masz kasę to rób te sterowniki najwyżej będziesz miał lepsze samopoczucie icon_smile.gif Nie jest to tak istotne - i tak będzie ciepło.
  6. Cytat

    Dzięki Maciej S, za szybką odpowiedź. Mógłbyś dokładniej wytłumaczyć co miałeś na myśli pisząc:

    Czy biorąc pod uwagę to co napisałeś:

    można wysnuć taki wniosek, że aby regulować temperaturę w pomieszczeniach "cieplejszych" powinienem calormatic umieścić w teoretycznie najchłodniejszym pomieszczeniu i wówczas w pozostałych, w których mam czujniki, będę mógł sterować temperaturą "w dół"?



    Tak, jeśli podłogówka byłaby mniej bezwładna. Tzn termostat w "chłodniejszej" części (ale nie najzimniejszej - przecież nie będziesz grzał garażu do 22 stopni) i zdławienie na rotametrach innych części. Choć nie jest to energooszczędne.

    Oczywiście jak masz kasę to kto ci zabroni - termostat kilka stówek, zawór wykonawczy też i tak razy 10. Moim zdaniem to naciągactwo i twoje dobre samopoczucie z złudzenie że masz system nad którym masz pełną kontrolę. Pewnie fachowiec złapał jelenia i mu wciska.

    Ale podłogówka jest bardzo bezwładna. Ja dom nagrzewałem od zera do 20 stopni 2-3 dni.
    Po wyłączeniu podłogówki jastrych trzyma jeszcze ciepło przez kilka godzin, nie mówiąc o ścianach. Jaki sens ma takie dokładne sterowanie w takim wypadku?

    Podłogówka ma to do siebie że dom ogrzewasz kubaturowo. Tzn grzejesz cały dom a nie poszczególne pomieszczenia.

    Ja osobiście żałuję tylko jednego - że w pokojach dzieci nie zrobiłem grzejników z głowicą, wtedy mógłbym lepiej sterować temperaturę dzień/noc.

    Oczywiście z podłogówką też się pośrednio da. Mój De dietrich ma fabrycznie nastawy że 3 godziny wcześniej/później odpala na część nocną i dzienną.

    Aha, zobaczysz że podłogówka to inna bajka w ogrzewaniu. Ciepło/zimno się zaciera. Z uwagi na ogrzewanie głównie promieniowaniem to jest o wiele wyższy komfort. Ja przy 20 stopniach w domu czułem tak ciepło jak nigdy u siebie w bloku z grzejnikami i temperaturą 23 stopnie (małe dzieci)
  7. Chyba nigdzie nie dostaniesz odpowiedzi. Ja już swoje ogrzewanie puściłem - i na razie bujam się z rozdzielaczem capricorna. Zepsuło się w gracie wszsytko co miało - poszła już pompa (wilo), zawory były fabrycznie pozamykane, a teraz okazuje się że tylko nieliczne rotametry działają. Drogi rozdzielacz - szajs.

    Co do sterowania - IMHO wydaje mi się że tyle sterowników to przesada. Bezwładność podłogówki jest tak duża że nie będą one działały dobrze. Ja mam takie 2 zawory z termostatami w pokojach dzieci które są od zachodniej strony z dużymi oknami - chodzi o to że jak w zimie słońce przypali i pogrzeje pokoje to żeby podłogówka nie chodziła. U mnie też miałem takie dylematy, i okazuje się że wszędzie jest ciepło niezależnie od metod sterowania. Ja zdecydowałem się na jeden główny sterownik w części dziennej, zimniejszą część nocną i pokoje dzieci doreguluje tak że przydławię część dzienną, a zwiększę trochę nocną.

    2) oczywiście że jest możliwe, ale będziesz musiał dać więcej ciepła na pętle w takim pokoju. I oczywiście że jak calormatic wyłączy piec to taki sterownik nie uruchomi go.

    3) Pytanie jest takie czy naprawdę w tej sypialni będziesz potrzebował takiego ciepła - zwykle to pomieszczenie chłodniejsze.

    Ja już widzę że za bardzo dzieliłem włos. Dom z silki, mury kumulują bardzo ciepło, niezależnie od sterowania jak puściłem ogrzewanie to i tak jest ciepło.
  8. Cytat

    jestem na etapie budowy domu,
    ceny w opisie sa lekko wyssane z palca,
    fundamenty wykonalem za 10tys

    natomiast dach ( drewno, pokrycie, 3 okna dachowe, podbrzybitka ) koszt materialow 20tys, robocizna 9 tys




    Dom domowi nierówny podobnie dach.
    I może jak sam wykonałeś to tyle wyszło.
  9. Cytat

    kompozyt jest tańszy. twoja cena jest z kosmosu.

    Mam taras z bankirai 3 gatunek, kupiony w cenie modrzewia (130 zł/m2).
    Zimą są przeceny na materiał.



    Nie moja cena bo tym nie handluję - mówię że taki materiał widziałem w studiu tarasowo-podłogowym, kompozyt nie do odróżnienia wizualnie od naturalnego drewna egzotycznego.


  10. Cytat

    Drewno egzotyczne jest świetne, wygląda niezwykle efektownie. Szkoda że to taka droga zabawa i że pielęgnacja jest dość kłopotliwa. Tak czy inaczej, jeśli ktoś dysponuje środkami, to tylko drewno egzotyczne.




    Jak ktoś dysponuje środkami - to widziałem takie deski kompozytowe na taras że nie odróżniłem od drewna egzotycznego.
    I zero konserwacji.
    Cena - drobne 800-1000 zł za metr.
  11. Cytat

    Też poszukiwałwm takich informacji w czasie budowy domu miedzy innymi na Budujemy Dom. (Portal jeszcze przysyła mi ciekawe artykuły na skrzynkę, dlatego tu jestem) Od 3 lat mieszkam już w nowym domu z WM z rekuperacją. Jeśli ktoś chciałby znać moją opinię o rekuperacji proszę dać znać na pawlowski.dariusz@vp.pl



    Czemu tak prywatnie, zapraszamy do podzielenia się opinią. Krótkie pytanie - robiłbyś jeszcze raz czy nie?
  12. Cytat

    Kocioł dwufunkcyjny - przepływówka zawsze jest oszczędniejsza.




    Nie róbmy z siebie takich biedaków, bez przesady. icon_smile.gif

    A poważnie - miałem już piec przepływowy i nigdy więcej.

    Ta zimna struga prysznica po plecach kiedy żona otwierała kran w kuchni - bezcenne icon_smile.gif

    Na innym forum ktoś odpowiedział - zbiornik 300 litrów byłby nagrzewany przez piec 16 kW prawie godzinę.

    Zmienaim na 27 kW i zbiornik 200 litrów.

  13. Cytat

    Moim zdaniem pogodówka wystarczy w zupełności.

    Jeśli masz układ mieszająco-pompowy z by-pass-em czyli masz stałowartościowy układ mieszający, wiec jeśli pogodówka będzie zwiększać Ci temperaturę na piecu, przy stałym niezmienionym stopniu zmieszania w układzie mieszającym, będzie Ci się podnosić temperatura zasilania ogrzewania podłogowego.

    Nie wiem jak masz teraz ustawioną głowicę (piszesz że masz parametry 30-35st. C), w takim układzie głowicę wystarczy ustawić na max. dopuszczalną temperaturę zasilania OP czyli około 50st. C.

    Takie układy reguluje się przy parametrach na jakich instalacja będzie pracować przez większość okresu grzewczego.
    Przy większych mrozach sterownik pogodowy będzie zwiększał temp. na piecu a tym samym będzie wzrastać temp. zasilania OP, natomiast dzięki nastawy na głowicy temp. 45-50st. C nigdy nie przekroczy ona tych parametrów.



    OK, tak też mówi mi instalator - że głowica jest na wszelki wypadek.

    Pytanie z innej beczki - mam 4-osobową rodzinę, i lubię długie prysznice.

    Początkowo planowałem Piec Junkers 16 kw ze zbiornikiem osobnym 200 litrów, ale czy to nie będzie za mało?

    Mam do wyboru: albo dać junkersa 16 kW jak do tej planowałem i dać zbiornik np. Galmetu 300 litrów, albo pozostać przy zbiorniku 200 litrów a dać piec 27 kW?
    Co będzie bardziej ekonomiczne?
  14. Cytat

    Nie znając schematu instalacji, parametrów pracy, planu rozmieszczenia pomieszczeń trudno określić jakie rozwiązanie będzie optymalne. Układ można bardzo rozbudować np. dodając automatyczne sterowanie na poszczególnych obiegach jak i ograniczyć do minimum.

    Najprostszym rozwiązaniem będzie zamontowanie w reprezentatywnym pomieszczeniu termostatu pokojowego sterującego pracą kotła. Dostosowanie mocy grzewczej w pozostałych pomieszczenia trzeba będzie przeprowadzić metodą prób regulując przepływy na poszczególnych pętlach podłogówki.




    I tak stanęło koniec końców, dziękuję za odpowiedz
  15. Witam,

    Już miałem ustalony plan ogrzewania domu a tu znowu mam wątpliwości.
    Dom 230 mkw, pełny parter, podłogówka w całym domu pomyślana jako ogrzewanie niskotemperaturowe (temperatura wody w obiegu 30-35 stopni), podłogi nie przekraczająca 25 stopni.
    Piec gazowy kondensacyjny.
    Ponieważ ilości podłogówki są duże, a zależało mi na dobrej kontroli temperatury podłogi i ciepła w pomieszczeniach, to zainstalowałem rozdzielacze (dwa) Capricorna z zestawem mieszającym z by-passem.
    Z tego co mi instalator mówił, to podmieszacz i by-pass powodują to że temperatura wody wpływającej do rozdzielcza jest stała, ustawiona za pomocą głowicy termostatycznej, a na rotametrach mogę ustawić niezależnie szybkość przepływu w rurach (czyli deltę?).
    Do tej pory zakładałem że w domu będzie jeden centralny termostat podłączony do pieca, i ponieważ czytałem że w ogrzewaniu bezwładnościowym jakim jest podłogówka wskazany jest termostat pogodowy z czujnikiem temperatury na zewnątrz, i tak poprowadziłem instalację - rozumiem że zasada jest taka że przy obniżeniu się temperatury na zewnątrz piec zwiększa temperaturę wody grzewczej przygotowywując grzanie na zmianę warunków.

    I tu teraz mam mętlik - skoro na rozdzielaczu głowica termostatyczna i podmieszacz dba o stałą, ustawioną przez głowicę temperaturę wody w rurkach, to przecież sterownik pogodowy jest zbędny - co z tego jak on zwiększy temperaturę na piecu skoro rozdzielacz i tak tą temperaturę zniweluje?

    Co teraz z tym fantem zrobić? Dać sterownik bez pogodówki, czy może są jakieś systemy sterowania rozdzielaczem pogodowo?

  16. Czyli generalnie - tak jak w każdym kamieniu - impregnacja przynajmniej raz w roku. Coś mi się widziało że ten czarny PR chińskiego granitu to ściema, w końcu jak by to był naprawdę jakiś pękający i odpadający badziew, to by tyle hurtowni i kamieniarzy go nie sprowadzali, Yellow Desert jest prawie w każdej.

    Czy takie impregnanty na bazie wosku są dostępne dla użytkownika?


    A może powinien był używać oleju z ryżu a nie kujawskiego icon_smile.gif
  17. Cytat

    Oczywiście, że granit jest bardzo dobry ale tak samo i bardzo drogi icon_biggrin.gif




    A czy macie jakieś doświadczenia z granitem sprowadzanym z Chin?
    Dziś jeden kamieniarz powiedział mi że ma on o wiele większe pory od np. strzegomskiego i może być problem z trwałością (nie był moim kontrahentem).

    Czy to możliwe? Niska cena kusi. No i Yellow Desert jest ładny, w odróżnieniu od naszego "cmentarnego" szarego.
  18. OK. Może macie rację.
    Ale żona nie chce drewna na legarach bo boi się o trwałość. I jeśli chodzi o ten powód to rozumiecie icon_smile.gif
    Ja już zdecydowałem się chyba na ten granit - kamieniarz mówi że granit (wogóle kamień naturalny a nie terakota) odprowadza wodę i płytki nie będą odpadać.

    W tym sensie że woda zawsze wchodzi przez fugi. I kamień naturalny tą wodę częściowo oczywiście może odparować, w przeciwieństwie do terakoty. Może coś w tym jest - znajomy ma taras z granitu palonego i już 12 lat nic się nie dzieje (nawet go nie impregnuje)
×
×
  • Utwórz nowe...