Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok

Maciej S.

Uczestnik
 • Posty

  124
 • Dołączył

 • Ostatnio

 • Dni najlepszy

  1

Wszystko napisane przez Maciej S.

 1. Wieszak na ręcznik to Omnires - wymaga dwóch dziur w odstępie pół cm, na takim mosiężnym elemencie mocującym o średnicy może 2 cm. Już kleiłem klejem montażowym kupionym w specjalistycznym sklepie z klejami - oderwałem jedną ręką Spróbuję sposobem wcześniejszym albo po prostu pianka w środek i kołek uniwersalny
 2. Dziękuję bardzo za odpowiedz. Ale i tak nic z tego nie zrozumiałem Muszę poszukać jakiegoś filmiku. MS
 3. Witam, Woda z wodociągu, na wejściu domu obowiązkowy filtr siatkowy, zmiękczacz centralny. Przed zmiękczaczem mam filtr narurowy 10 cali, jako dodatkowa filtracja mechaniczna. Z uwagi że nie mam bardzo dużych ciśnień zastanawiam się czy jest sens dawania tego filtra, a jeżeli już to ile mikronów? 20? 50? 100? Jaki są wymogi, przepisy?
 4. Witam, Jak poradzić sobie z przykręceniem wieszaka na ręcznik do zabudowy geberitów, zabudowa zrobiona z GK ( W środku pustka) oraz obudowana twardym gresem. Próbowałem już wiele - metalowe molly ślizgają się po płycie, plastykowe łamią, nylonowe uniwersalne jako tako trzymają. Gdzieś czytałem o temacie żeby tak przez wywiercony otwór wtrysnąć na maxa twardej pianki poliuretanowej i dopiero kołkować. A wy jaki macie pomysły?
 5. Witam, Mam problem z miskami WC i bidetami Laufen Pro Rimless, montaże na stelażach. Po zamontowaniu przez fachowców misek i bidetó okazało się że mają one luz i chodzą góra dół. Po rozkręceniu okazało się że wszystkie odległości są zgodne z instrukcją montażu - te modele mają taki śmieszny system montażu śrubami od dołu - dołączyłem instrukcję montażu. Można montować albo za podkładkę dystansującą, albo na specjalną masę wygłuszającą - z tym że problem jest taki że jak zamontowaliśmy na normalną piankę (gr 4 mm), to dalej jest niewielkie sprężynowanie. Oryginalna podkładka dystansująca kosztuje 200 zł, i nie jest nigdzie dostępna. A masa dystansująca laufena - montażysta nigdy tego nie robił, zresztą boję się czy to nie jest tak jak silikon i po montażu ciężko będzie zdemontować. Czy ktoś ma doświadczenie z tymi systemami? Laufen_miska_530.pdf
 6. W pokojach dzieci mam termostaty odłączające pętle w przypadku zbyt wysokiej temperatury z zysków od nasłonecznienia. Teraz pewnie bym dołożył grzejniki, a podłogówkę dał na minimum. Oczywiście anhydryt ma mniejszą bezwładność, ale czy aż taką by łatwo sterować? Nie wiem. Ja się bałem anhydrytu - chłonie łatwo wilgoć, droższy. Kasę jak widać masz, i tak jak ci mówię - jak masz kasę to rób te sterowniki najwyżej będziesz miał lepsze samopoczucie Nie jest to tak istotne - i tak będzie ciepło.
 7. Tak, jeśli podłogówka byłaby mniej bezwładna. Tzn termostat w "chłodniejszej" części (ale nie najzimniejszej - przecież nie będziesz grzał garażu do 22 stopni) i zdławienie na rotametrach innych części. Choć nie jest to energooszczędne. Oczywiście jak masz kasę to kto ci zabroni - termostat kilka stówek, zawór wykonawczy też i tak razy 10. Moim zdaniem to naciągactwo i twoje dobre samopoczucie z złudzenie że masz system nad którym masz pełną kontrolę. Pewnie fachowiec złapał jelenia i mu wciska. Ale podłogówka jest bardzo bezwładna. Ja dom nagrzewałem od zera do 20 stopni 2-3 dni. Po wyłączeniu podłogówki jastrych trzyma jeszcze ciepło przez kilka godzin, nie mówiąc o ścianach. Jaki sens ma takie dokładne sterowanie w takim wypadku? Podłogówka ma to do siebie że dom ogrzewasz kubaturowo. Tzn grzejesz cały dom a nie poszczególne pomieszczenia. Ja osobiście żałuję tylko jednego - że w pokojach dzieci nie zrobiłem grzejników z głowicą, wtedy mógłbym lepiej sterować temperaturę dzień/noc. Oczywiście z podłogówką też się pośrednio da. Mój De dietrich ma fabrycznie nastawy że 3 godziny wcześniej/później odpala na część nocną i dzienną. Aha, zobaczysz że podłogówka to inna bajka w ogrzewaniu. Ciepło/zimno się zaciera. Z uwagi na ogrzewanie głównie promieniowaniem to jest o wiele wyższy komfort. Ja przy 20 stopniach w domu czułem tak ciepło jak nigdy u siebie w bloku z grzejnikami i temperaturą 23 stopnie (małe dzieci)
 8. Chyba nigdzie nie dostaniesz odpowiedzi. Ja już swoje ogrzewanie puściłem - i na razie bujam się z rozdzielaczem capricorna. Zepsuło się w gracie wszsytko co miało - poszła już pompa (wilo), zawory były fabrycznie pozamykane, a teraz okazuje się że tylko nieliczne rotametry działają. Drogi rozdzielacz - szajs. Co do sterowania - IMHO wydaje mi się że tyle sterowników to przesada. Bezwładność podłogówki jest tak duża że nie będą one działały dobrze. Ja mam takie 2 zawory z termostatami w pokojach dzieci które są od zachodniej strony z dużymi oknami - chodzi o to że jak w zimie słońce przypali i pogrzeje pokoje to żeby podłogówka nie chodziła. U mnie też miałem takie dylematy, i okazuje się że wszędzie jest ciepło niezależnie od metod sterowania. Ja zdecydowałem się na jeden główny sterownik w części dziennej, zimniejszą część nocną i pokoje dzieci doreguluje tak że przydławię część dzienną, a zwiększę trochę nocną. 2) oczywiście że jest możliwe, ale będziesz musiał dać więcej ciepła na pętle w takim pokoju. I oczywiście że jak calormatic wyłączy piec to taki sterownik nie uruchomi go. 3) Pytanie jest takie czy naprawdę w tej sypialni będziesz potrzebował takiego ciepła - zwykle to pomieszczenie chłodniejsze. Ja już widzę że za bardzo dzieliłem włos. Dom z silki, mury kumulują bardzo ciepło, niezależnie od sterowania jak puściłem ogrzewanie to i tak jest ciepło.
 9. Dom domowi nierówny podobnie dach. I może jak sam wykonałeś to tyle wyszło.
 10. Nie moja cena bo tym nie handluję - mówię że taki materiał widziałem w studiu tarasowo-podłogowym, kompozyt nie do odróżnienia wizualnie od naturalnego drewna egzotycznego.
 11. Jak ktoś dysponuje środkami - to widziałem takie deski kompozytowe na taras że nie odróżniłem od drewna egzotycznego. I zero konserwacji. Cena - drobne 800-1000 zł za metr.
 12. OK, skoro nikt nie chce mi powiedzieć która marka jest najlepsza to może powiedzcie na co zwracać uwagę, co jest najważniejsze przy wyborze takich drzwi - blacha? ramiak? Okucia i zamki? certyfikaty?
 13. A czy możecie laikowi powiedzieć jak to technicznie jest - regulator kotła ma możliwość podłączenia kilku obiegów grzewczych, każdy z inną krzywą grzewczą - np. w viessmanie. Jak jest realizowane zróżnicowanie temperatur w tych obiegach? CZy piec już sam to robi czy jakiś dodatkowy osprzęt?
 14. Witam, Zdecydowałem się na drzwi zewnętrzne stalowe, drzwi 90 cm, z naświetlem bocznym. Jakie macie doświadczenia z producentami? Uroda ma dla mnie drugorzędne znaczenie, ważniejsza jest trwałość i bezpieczeństwo. KMT? Juwent? Delta? Mar-Tom? Gerda?
 15. Czemu tak prywatnie, zapraszamy do podzielenia się opinią. Krótkie pytanie - robiłbyś jeszcze raz czy nie?
 16. Nie róbmy z siebie takich biedaków, bez przesady. A poważnie - miałem już piec przepływowy i nigdy więcej. Ta zimna struga prysznica po plecach kiedy żona otwierała kran w kuchni - bezcenne Na innym forum ktoś odpowiedział - zbiornik 300 litrów byłby nagrzewany przez piec 16 kW prawie godzinę. Zmienaim na 27 kW i zbiornik 200 litrów.
 17. OK, tak też mówi mi instalator - że głowica jest na wszelki wypadek. Pytanie z innej beczki - mam 4-osobową rodzinę, i lubię długie prysznice. Początkowo planowałem Piec Junkers 16 kw ze zbiornikiem osobnym 200 litrów, ale czy to nie będzie za mało? Mam do wyboru: albo dać junkersa 16 kW jak do tej planowałem i dać zbiornik np. Galmetu 300 litrów, albo pozostać przy zbiorniku 200 litrów a dać piec 27 kW? Co będzie bardziej ekonomiczne?
 18. I tak stanęło koniec końców, dziękuję za odpowiedz
 19. Dziękuję za odpowiedz. Ale co robić w tym wypadku? Czy ja dobrze rozumuję że ta pogodówka jest nonsensem? Po prostu dać w centralnej części domu zwykły termostat?
 20. Witam, Już miałem ustalony plan ogrzewania domu a tu znowu mam wątpliwości. Dom 230 mkw, pełny parter, podłogówka w całym domu pomyślana jako ogrzewanie niskotemperaturowe (temperatura wody w obiegu 30-35 stopni), podłogi nie przekraczająca 25 stopni. Piec gazowy kondensacyjny. Ponieważ ilości podłogówki są duże, a zależało mi na dobrej kontroli temperatury podłogi i ciepła w pomieszczeniach, to zainstalowałem rozdzielacze (dwa) Capricorna z zestawem mieszającym z by-passem. Z tego co mi instalator mówił, to podmieszacz i by-pass powodują to że temperatura wody wpływającej do rozdzielcza jest stała, ustawiona za pomocą głowicy termostatycznej, a na rotametrach mogę ustawić niezależnie szybkość przepływu w rurach (czyli deltę?). Do tej pory zakładałem że w domu będzie jeden centralny termostat podłączony do pieca, i ponieważ czytałem że w ogrzewaniu bezwładnościowym jakim jest podłogówka wskazany jest termostat pogodowy z czujnikiem temperatury na zewnątrz, i tak poprowadziłem instalację - rozumiem że zasada jest taka że przy obniżeniu się temperatury na zewnątrz piec zwiększa temperaturę wody grzewczej przygotowywując grzanie na zmianę warunków. I tu teraz mam mętlik - skoro na rozdzielaczu głowica termostatyczna i podmieszacz dba o stałą, ustawioną przez głowicę temperaturę wody w rurkach, to przecież sterownik pogodowy jest zbędny - co z tego jak on zwiększy temperaturę na piecu skoro rozdzielacz i tak tą temperaturę zniweluje? Co teraz z tym fantem zrobić? Dać sterownik bez pogodówki, czy może są jakieś systemy sterowania rozdzielaczem pogodowo?
 21. Czyli generalnie - tak jak w każdym kamieniu - impregnacja przynajmniej raz w roku. Coś mi się widziało że ten czarny PR chińskiego granitu to ściema, w końcu jak by to był naprawdę jakiś pękający i odpadający badziew, to by tyle hurtowni i kamieniarzy go nie sprowadzali, Yellow Desert jest prawie w każdej. Czy takie impregnanty na bazie wosku są dostępne dla użytkownika? A może powinien był używać oleju z ryżu a nie kujawskiego
 22. A czy macie jakieś doświadczenia z granitem sprowadzanym z Chin? Dziś jeden kamieniarz powiedział mi że ma on o wiele większe pory od np. strzegomskiego i może być problem z trwałością (nie był moim kontrahentem). Czy to możliwe? Niska cena kusi. No i Yellow Desert jest ładny, w odróżnieniu od naszego "cmentarnego" szarego.
 23. OK. Może macie rację. Ale żona nie chce drewna na legarach bo boi się o trwałość. I jeśli chodzi o ten powód to rozumiecie Ja już zdecydowałem się chyba na ten granit - kamieniarz mówi że granit (wogóle kamień naturalny a nie terakota) odprowadza wodę i płytki nie będą odpadać. W tym sensie że woda zawsze wchodzi przez fugi. I kamień naturalny tą wodę częściowo oczywiście może odparować, w przeciwieństwie do terakoty. Może coś w tym jest - znajomy ma taras z granitu palonego i już 12 lat nic się nie dzieje (nawet go nie impregnuje)
×
×
 • Utwórz nowe...