Zestawy: Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Wzór: Czysty Fale Notes Ostre Drewno Kamień Skóra Miód Pionowy Trójkąty

Razmes

Uczestnik
 • Posty

  516
 • Dołączył

 • Ostatnio

 • Dni najlepszy

  4

Reputacja

27 Neutralny

O Razmes

 • Ranga
  Nie, dziękuję. Postoję...
 • Urodziny listopada 10

Aktyw

 • Punkty pozostałe
  565
 1. Czasami właśnie komin potrafi osiadać innym tempem niż reszta budynku. Ale tu w zasadzie dopiero piwnica powstała. Wszystko pracuje i się układa pod własnym ciężarem w ziemi, cierpliwości
 2. te pęknięcie jest dokładnie w tym miejscu, co zaznaczona na rzucie parteru czerwona strzałka? Komin zaczyna się też w piwnicy?
 3. Jeżeli ściana wylewana i zazbrojona, to raczej nikt nie zapomniał też o drutach nad otworem. Wiem, przypadki różne się zdarzają. Beton też się kurczy w czasie wiązania, dlatego tak ważne jest odpowiednie podlewanie na początku jego żywota. Można by sprawdzić, czy poniżej otworu, na ławie, nie ma żadnego pęknięcia. Sporo niewiadomych i sporo możliwości.
 4. ale ściany obsypane po zalaniu stropu, prawda? Jaki grunt mieliście w czasie kopania pod piwnicę?
 5. No na pewno... Z tego ustrojstwa to co najwyżej ściany oporowe. Gdzie w domu układać ściany z bloczków ważących co najmniej 300kg. ...tu szukacie?
 6. Raczej nie uszkodzi to wieńca/stropu, jeżeli tam zbrojenie było wykonane prawidłowo. Jeżeli pęknięcie się nie pogłębi, to chyba tym bym się nie martwił. Piwnica głęboko w gruncie? Obsypana po wykonaniu stropu?
 7. Noooo powiedzmy, że uwzględniamy ciężar tej belki Wzór do wykucia na moment bezwładności to (bh^3)12 gdzie b to szerokość belki prostokątnej, h- wysokość. 10 x 10 odpowiada w przybliżeniu 15 x 3 Taka dygresja. Wracając do tematu. Jeżeli dach rzeczywiście prawie płaski, to na 4,5 m pod blachę dałbym 16 x 6 co 80-90cm dla świętego spokoju, choć pewnie i 14 x 6 by wystarczyło. Dawniej same dwunastki co 1,10 montowali na skośnych i stoi od lat.
 8. W zasadzie może być tak, jak pisze mhtyl. Ewentualnie może być to też kwestia nierównomiernego osiadania w gruncie, ława/fundament przechodzi przez różne warstwy, tworzą się naprężenia. Kierownik budowy pilnował zbrojenia?
 9. No dokładnie. Ale zauważ, że jeżeli mamy już wybierać pomiędzy takimi samymi przekrojami powierzchniowo (np 16 x 10 =160, to lepiej zamienić to na 20 x 8) w obu wersjach zapłacisz za tarcicę tyle samo. A wytrzymałość za ugięcie będzie znacząca. Przy płaskim dachu nie musisz zimą bać się o śnieg Tak samo, jak 18 x 6 i 16 x 8. W pierwszym przypadku wyjdzie taniej, ale i otrzymamy wytrzymalszy przekrój.
 10. 16 cm wysokości jak najbardziej, 10 szer to za bogato Lepiej już 18x8
 11. Może i faktycznie, perspektywa swoje robi
 12. Klej klejem... A luźny stary tynk przed klejeniem należy usunąć, a nie na niego kleić styropian. Ale komu w dobie dzisiejszych przetargów opłaca się kuć stary tynk, jak można zakołkować...
 13. A ten Twój super robot, to męża też zastępuje?
 14. Pogonili, bo pewnie bez uprzęży na wysokości byłeś, nie to, co oni Ogólnie postępy widoczne, trochę pewnie i wynajęcie dźwigu kosztowało Ale komin, to podciągniesz jeszcze do góry, prawda?
 15. Standardowe okna dachowe, czy to Fakro, czy Velux, przystosowane są do dachów, o kącie nachylenia od 15 stopni. Poniżej tego kąta montuje się albo okna dachowe przystosowane do dachów płaskich ( w zasadzie zakres 2-15 stopni), lub też, jeżeli już zakupiono okno standardowe, dokupić można specjalny kołnierz zwiększający kąt nachylenia okna w stosunku do połaci dachowej (akurat taki widziałem w Fakro, nie kojarzę w Veluxie)