Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok

Browar

Uczestnik
 • Posty

  28
 • Dołączył

 • Ostatnio

Reputacja

0 Neutralny

O Browar

 • Ranga
  Początkujący
 • Urodziny 03.03.1984
 1. Myślałem nad takim rozwiązaniem, poddałem je również pod dyskusję projektantowi. Słup stoi na działce zupełnie innego człowieka, swoją drogą to właśnie o niego bardziej się martwiłem, że jest konfliktowy, procesuje się z ZE o to że słupy na jego ziemi stoją bezprawnie i to on będzie robił problemy z wyrażeniem zgody. Odziwo nie robił żadnych problemów. Ale odbiegam od tematu. Słup - stacja transformatorowa stoi na działce prywatnej innego człowieka, dalej jest droga gminna i kompleks naszych działek. Jednak wstępne konsultacje z projektantem nie są obiecujące, gdyż odległości są duże i i tak gdzieś po drodze należałoby postawić słup. Oczywiście na ziemi mojego sprzedawcy - współwłaściciela. Oczywiście można by próbować stawiać wielki słup kratownicowy, ale to są koszty których ZE na siebie nie weźmie. Poztym no po to był sprzedawany udział w drodze, żeby e niej prowadzić media i nią dojeżdżać a nie szukać jakiś dziwacznych rozwiązań. Stąd szukam jakieś porady co do możliwości prawnych, lub jak to inni załatwiali z doświadczenia. Będzie trzeba pójdę do sądu. Ale to czas a tego mi niestety brakuje...
 2. Niestety ale nie. Gdybym miał inną możliwość normalnego załatwienia sprawy na pewno bym z niej skorzystał. Jak wspomniałem działka jest wewnątrz kompleksu. Z jednej strony graniczy z drogą wewnętrzną - tą od współwłasności. Bezpośrednio z lewa i prawa graniczy z działkami innych właścicieli - oni jednak na razie nie budują więc nie są zainteresowani tematem, zresztą nawet jeśli to i tak nic nie zmienia. Dalsze działki z lewej i prawej są tego człowieka który je sprzedaje. Tak więc wobec braku zgody kabel nie może iść ani w "naszej" drodze wewnętrznej, ani po prywatnych działkach. Zostaje jeszcze droga z którą graniczymy z tyłu. Ale to droga prywatna właścicieli działek sąsiedniego kompleksu. A oni nie mają w tym interesu, żeby zgodzić się na puszczenie nią kabla skoro mamy swoją drogę.
 3. Nie bardzo wiem co i po co miałbym zatajać skoro publicznie proszę o poradę. Sprzedawca-współwłaściciel nie chce wyrazić zgody bo nie. Taki ma kaprys i co mu zrobię. Nie wnikam w to czy to z zawiści że chce budować, czy może jest chory psychicznie i lubi mieć wokół siebie wrogów. Są ludzie którzy są chorzy jak nie wyrządzą komuś złośliwości. Niestety nie przewidziałem takiego obrotu sprawy, że osoba sprzedająca działki pod budowę będzie blokowała taką możliwość bo ma taki kaprys. A że w całym kompleksie praktycznie pierwszy przecieram szlaki, problemy dotyczą mnie. W kwestii roli ZE. ZE wydaje warunki techniczne na przyłączenie, dokument do WZ i pozwolenia na budowę. Wraz z warunkami przesyła umowę o wykonie przyłącza. Umowa jasno określa prawa i obowiązki obu stron, w tym możliwość wypowiedzenia umowy przez ZE w sytuacji w której wykonanie przyłączenia będzie nie możliwe z uwagi na brak tytułu dysponowania nieruchomością. ZE robi projekt przyłączenia, ale po 1 nie może go zgłosić w Powiecie bo nie ma podstawy do złożenia oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, po 2 nie ma zgody na wejście i położenie kabla. To oczywiste. Skoro współwłaściciel odmawia im podpisania takiej zgody oni chcą wypowiedzieć umowę. A że mi zależy na szybkim wykonaniu przyłącza bardziej niż ZE szukam możliwości prawnych aby takową zgodę uzyskać. Jak mówiłem nie przewidziałem tego, że ten człowiek tak się zachowa.
 4. Witam. Piszę na różnych forach bo sprawa gorąca i poszukuje rozwiązania. Jakiś czas temu zakupiłem poprzez biuro nieruchomości od pewnego człowieka działkę przeznaczoną pod budowę domu. Działka znajduje się w kompleksie 36 działek z czego 35 stanowią działki z przeznaczeniem na budowę a jedna jest drogą dojazdową do tych działek. Działki są położone po obu stronach drogi. Moja działka leży w części środkowej kompleksu. Wraz z działką nabyłem prawo współwłasności do drogi wielkości 1/35. Zgodnie z informacjami podanymi przez biuro nieruchomości działki mają możliwość uzbrojenia, w akcie notarialnym zapisano, że właściciel uzbroi sobie działki staraniem własnym, przy czym istnieje możliwość ich uzbrojenia z sieci przyległych do działki - drogi. Siłą rzeczy uzbrojenie do działek budowlanych w tym mojej ma iść w tej drodze wewnętrznej której między innymi ja jestem współwłaścicielem. I teraz sytuacja właściwa. Przy zakupie były już załatwione formalności związane z wodociągiem i kanalizacją, tzn było wydane pozwolenie na budowę sieci wraz z przyłączami do działek. Sieci i przyłącza przebiegają w drodze wewnętrznej. We własnym zakresie należało wykonać uzbrojenie w energię elektryczną. Załatwiłem już wszystkie formalności, mam pozwolenie na budowę domu wraz z infrastrukturą, podpisałem umowę na wykonanie przyłączenia energetycznego (obiecali szybko zrobić co by budowę ze złącza docelowego można zasilić) i cała sprawa stanęła na sprawach związanych z prawem dysponowania. Osoba sprzedająca te działki i będąca zarazem współwłaścicielem tej drogi wewnętrznej nie chce wyrazić zgody dla ZE na poprowadzenie kabla w drodze wewnętrznej do mojej działki. Tym samym ZE chce wypowiedzieć umowę ponieważ nie ma prawa do dysponowania nieruchomością. Z tym się zgadzam, to oczywiste. Ale moje pytanie brzmi, co mogę zrobić w takiej sytuacji kiedy współwłaściciel i sprzedający zarazem blokuje mi inwestycję. Ten człowiek z pełną świadomością sprzedał mi działkę a teraz z premedytacją blokuje możliwość przyłączenia jej do sieci energetycznej. Czy mogę w jakiś sposób wymóc na nim podpisane takiej zgody. Wszak bez tego nie jest możliwe korzystanie z nieruchomości zgodnie z jej przeznaczeniem. Jak budować dom bez prądu, jak mieszkać w domu bez prądu... Pozdrawiam...
 5. Browar

  Dom w żurawkach TERMO (archon)

  A izolacja typowo przeciw wilgociowa - jakiś abizol, izobud, dysperbit, papa czy coś ? Pozdrawiam...
 6. Browar

  Dom w żurawkach TERMO (archon)

  robingaz - jakie masz warunki gruntowe i jeśli możesz to powiedz jakie dałeś izolacje przeciwwilgociowe ścian fundamentowych i docieplenie od zewnątrz i od wewnątrz ?
 7. Browar

  Dom w żurawkach TERMO (archon)

  Żadnym szpecem nie jestem, ale wydaje mi się że taką decyzję należałoby podjąć choćby z osobą adaptującą projekt. Lane stropy to też inna waga. A zauważ że w projekcie jest przyjęty ytong kl. 500. No i cenowo regips wyjdzie taniej. Możliwość łatwego samodzielnego wykonania jest dodatkowym atutem.
 8. Browar

  Dom w żurawkach TERMO (archon)

  Witam Pytanie w zasadzie do tych którzy już rozpoczęli budowę. Jak izolujecie ściany fundamentowe ? Zostawiacie to co w projekcie czy dokładacie ocieplenie po wewnętrznej stronie zgodnie z zaleceniami dodatkowymi ? Oraz temat rzeka na dach membrana czy deskowanie i papa ? PS gdyby ktoś był zainteresowany to mam na zbyciu kosztorys i projekt WM od archona do tego projektu. Oddam w dobre ręce za okazyjną kwotę.
 9. Browar

  Dom w żurawkach TERMO (archon)

  Hm... W oparciu o komentarze różnych osób na różnych forach nie podjąłbym się polecania montażu luny Ale wracając do tematu. Jak zaznaczyłem wcześniej nie neguje zasadności montażu WM. Wręcz przeciwnie. Uczulam jedynie, że takowa instalacja kosztuje, jej użytkowanie kosztuje i nie jest to wbrew powszechnie panującym opinią sposób na generowanie oszczędności. Oszczędności owszem są, ale po przeliczeniu wszystkiego są to oszczędności pozorne (od choćby nie wiele osób bierze pod uwagę koszt pożyczenia pieniędzy). Każdorazowo trzeba sprawę przemyśleć i przeliczyć stosownie do swoich potrzeb, na co mnie stać, na jaki system mogę sobie pozwolić. Oczywistym jest że można wykonać WM i za przysłowiowe 3 tysie i za 40 tysięcy i więcej w zależności od urządzeń, kanałów, dodatkowych funkcji jak klima, gwc, wkładu własnego, itd. Ale autor pytania chyba uzyskał niezbędne dla niego informację więc chyba nie ma sensu nadal snuć rozważań na ten temat. Pozdrawiam...
 10. Browar

  Dom w żurawkach TERMO (archon)

  Ale Panowie, ja nie neguje celowości instalacji WM. Wskazuje tylko na pewien dość istotny aczkolwiek w wielu źródłach pomijany fakt że WM kosztuje. Niezaprzeczalnie jest to komfort, ale jeśli ma się ograniczony budżet to te pieniądze mogą być niezbędne gdzie indziej. Powiem więcej sam prężnie liczę jak tu wygospodarować środki na taką instalację. Liczyłem na załapanie się na te kredyty z dopłatą, ale jak zobaczyłem wymagania to się mocno rozczarowałem. Nie wiem, na ile poprawnie zaprojektowana jest wentylacja grawitacyjna w tym projekcie, ale bazując na nim przy okazji wykonywania przewodów spalinowych, akurat dostawienie przewodów wentylacyjnych nie jest aż tak dużym kosztem. Nie chcę tutaj rzucać konkretnymi cenami. Wystarczy bazować na cenie pustaka wentylacyjnego i zaprawy. Gdyby jednak rezygnować z przewodów spalinowych to istotnie jako całość mogłoby to znacznie obniżyć koszty.
 11. Browar

  Dom w żurawkach TERMO (archon)

  DJMazi WM tak na szybko, oblicz dokładniej według swoich potrzeb Wyliczenie z grubsza na bazie projektów i projektowanej charakterystyki żurawek i typówki WM pod ten domek. Zgodnie z typówką WM do żurawek dostałem wyceny oscylujące w granicach 24 tysięcy. Niebotycznie drogo. Ale po przeliczeniu indywidualnym, odliczeniu przewodów wentylacyjnych, wykonaniu części prac samodzielnie zakładam że koszt wykonania WM w tym projekcie to 11 tyś. I teraz się zaczyna. Jako że nie mam tych 11 tysięcy złotych o tyle muszę powiększyć kredyt. Przy obecnych stopach procentowych i marżach, pożyczenie tych pieniędzy na 30 lat daje nam sumarycznie ok. 20 tyś. Według producenta średni roczny koszt zużycia prądu przez centrale aers to ok. 160 zł. Do tego należy doliczyć filtry które trzeba zmieniać ok. 100 zł rocznie. Według projektowanej charakterystyki energetycznej orientacyjny roczny koszt ogrzania tego obiektu bez WM wynosi: 1725 zł, z WM: 1280 zł Reasumując: WM daje nam oszczędność kosztów ogrzewania w wysokości 445 zł rocznie Koszt pracy instalacji 260 zł 445-260=185 zł Realnie oszczędzamy więc 185 zł. I to się opłaca. Ale biorąc pod uwagę koszt instalacji WM oraz koszt pożyczenia na to pieniędzy już tak kolorowo nie jest. Dzieląc te koszty przez uzyskane oszczędności uzyskujemy zwrot kosztów instalacji po 108 latach. Nawet biorąc pod uwagę olbrzymie uogólnienia, przyjęte niskie koszty ogrzewania, itd. widać że WM nie jest sposobem na tanie grzanie, a inwestycją która kosztuje. (choć jest zasada, że im tańsze paliwo do ogrzewania tym oszczędności mniejsze). Te pieniądze można zainwestować w coś innego na budowie. Ale jeśli jesteś tego świadomy i cię na to stać to jak najbardziej rób WM. Oczywiście ktoś powie że ceny nośników energii nie stoją w miejscu i będą rosły. Owszem. Ale wraz ze wzrostem cen paliw będą rosły ceny prądu. Ponadto centrala wymaga okresowych przeglądów, konserwacji, usuwania awarii. Po zatym wątpię żeby dała rade pracować bezawaryjnie przez okres jej kredytowania. A za 10 lat zmienią się trendy i może się zachcieć montażu nowej sprawniejszej, cichszej, pozornie oszczędniejszej. W kwestii cwu i małego podgrzewacza elektrycznego, też się zastanawiam nad sensem takiego rozwiązania. Wszak do garów jest zmywara. A do sporadycznego podgrzania niewielkiej ilości ciepłej wody w zlewie taki podgrzewacz może się sprawdzić. Nim doleci do kranu w kuchni ciepła woda z pieca, to sporo się jej zmarnuje i już jej nie będzie potrzeba.
 12. Browar

  Dom w żurawkach TERMO (archon)

  Jest mi bardzo przykro to pisać, ale żyjemy w narodzie w którym każdy każdego na każdym kroku próbuje oszukać. Dlatego musimy się znać najlepiej na wszystkim począwszy od medycyny po budowę mostów. Musimy się znać tyle żeby wiedzieć kiedy ktoś nas robi w wała. W przypadku wszelkiego rodzaju budów jest wiele możliwości nadużycia zaufania inwestora przez wykonawcę i innych uczestników procesu budowlanego - w tym co smutne zatrudnionych przez inwestora w celu pilnowania budowy. Po stronie wykonawcy zwykle wynika to z prostej rzeczy - chęci maksymalizowania zysku z roboty. W przypadku wszelkiego rodzaju kierowników i inspektorów, często wynika to z lenistwa, braku zaangażowania itd. W tej sytuacji aby być pewnym tego co robi wykonawca inwestor musi sam znać się na budowlance oraz siedzieć całe dnie na budowie i patrzeć wykonawcy na ręce. Wtedy ma pewność że będzie jak w projekcie. Pytanie na ile nieomylny i zaangażowany w pracę był zespół projektowy który ten projekt wykonał. I tu wypadałoby znać się na projektowaniu żeby samemu zweryfikować poprawność przyjętych założeń. Pod tym kątem umiejętność czytania projektu i porównania tego co na papierze z tym co na budowie to pikuś. Teraz już wiesz dlaczego każdy chce się na wszystkim znać. A teraz trochę z obserwacji. (zaznaczam, że nie jestem żadnym specjalistą) Również nie spotkałem się z tym aby ktoś zbroił ściany fundamentowe z bloczków przy realizacji budynku bez podpiwniczenia. Widziałem natomiast stosowanie "dolnego wieńca" czyli zamiast jednej warstwy bloczków z góry wylewany był w szalunku zazbrojony wieniec. Rzekomi działanie takie miało na celu usztywnienie konstrukcji budynku, spięcie fundamentów i jeszcze lepsze zapewnienie równomiernego osiadania. Stosowali to projektanci starej daty przy adaptacji typówek. Na ile naprawdę jest to zasadne - nie wiem. hoszon30 - co do cwu. Ja generalnie zrezygnowałem z zasobnika. Stwierdziłem, że nie jest aż tak wielkim komfortem posiadanie zasobnika i cyrkulacji cwu, a ich wykonanie podnosi koszty instalacji i eksploatacji. Przy dobrej lokalizacji pieca, można maksymalnie skrócić długość odcinków rurek do punktów poboru ciepłej wody z których się głównie korzysta. W tym projekcie tak na dobrą sprawę może być problem z kuchnią, jako że jest dosyć odległa od źródła ciepła. Ale tak na dobrą sprawę gary i tak zmywa się w zmywarce, więc tej ciepłej wody aż tak często w zlewie nie potrzeba. Przyznam jednak, że nie rozważyłem możliwości montażu pieca kondensacyjnego ze zintegrowanym zasobnikiem bez cyrkulacji.
 13. Browar

  Dom w żurawkach TERMO (archon)

  Zawsze wydawało mi się, że ściana z bloczków wychodzi taniej hoszon30 - w moim przypadku jako podstawa małej mocy piec gazowy 2 funkcyjny kondensacyjny (nie wymaga tradycyjnego komina) + podłogówka po całości, dodatkowo w kilku punktach grzejniki o zredukowanej mocy względem projektowanych. Wspomaganie kominkiem z płaszczem wodnym spiętym z instalacją c.o. przez wymiennik ciepła. Gaz na pewno będzie droższy niż paliwo stałe, ale masz czyściej i praktycznie bezobsługowo.
 14. Browar

  Ogrzewanie podłogowe czy zwykłe kaloryfery

  animus - dziękuję za porady. KrystekK - nie chodziło mi o grzejniki z dolnym zasilaniem. Chodziło mi raczej o wpływ rurek grzejnikowych na prace posadzki w przypadku punktowego przechodzenia przez nią. Aha jeszcze jedno pytanie w kwestii sterowania pompami obiegowymi. Czy może mi ktoś z szanownych kolegów poradzić jak podejść do tego tematu ? Najprostsze byłoby spięcie pomp obiegowych z pompą pieca i sterowanie jedynie piecem (jak włącza się pompa pieca, włączają się pompy obiegowe), ale z uwagi na krótkie cykle pracy pompy w piecu rozwiązanie to wydaje mi się nie wystarczające. Z kolei ciągła praca pomp obiegowych to marnotrawienie energii elektrycznej. Czy ma ktoś sprawdzony sposób strowania pompami ? Pozdrawiam...
 15. Browar

  Ogrzewanie podłogowe czy zwykłe kaloryfery

  Panowie w związku z tematem trochę pytań praktycznych. Planuje budowę domu w standardzie termo - projektowana charakterystyka ok 75 kWh/(m2*rok). Budynek ogrzewany piecem gazowym 2 funkcyjnym. Planuje ogrzewanie mieszane ala dwustrefowe. Dół strefa dzienna cieplejsza, góra strefa nocna chłodniejsza. Jako że w instalacji mają być wpięte również grzejniki (mniejsza o powody) zamierzam zastosować 2 rozdzielacze do podłogówki (po jednym na piętro) z pompami obiegowymi. I teraz czym różni się rozdzielacz z zaworem 3drogowym od rozdzielacza z termostatem i by-passem ? Generalnie co do zasady pracują podobnie, zapewniają ograniczenie temperatury zasilania dla podłogówki, ale czy jest jakaś praktyczna różnica w ich zastosowaniu ? Oraz dodatkowo mam pytanie, jak należy postąpić w przypadku powiedzmy krzyżowania się rur zasilenia i powrotu grzejnika z pętlami podłogówki. Wiadomo można tak zaplanować trasy żeby uniknąć krzyżowania ale przynajmniej u mnie wiązałoby się to z dużym naddatkiem rur dla grzejników. Czy dopuszczalne jest poprowadzenie zasilania i powrotu grzejników w otulinach w warstwie styropianu, następnie przykrycie go folią i ułożenie na tym podłogówki ? I czy ze styropianu mogę bezpośrednio wyprowadzić podejścia pod grzejniki od dołu, czy w celu poprawnej pracy posadzki należałoby przejść w ścianę i wyprowadzić je ze ściany pod grzejniki, tak aby nie przechodziły w żadnym punkcie przez posadzkę ? Z góry dziękuje za porady i pozdrawiam...
×