Skocz do zawartości

Slav.

Uczestnik
  • Posty

    253
  • Dołączył

  • Ostatnio

  • Dni najlepszy

    2

Posty napisane przez Slav.

  1. 12 godzin temu, Zdaniem Czytelnika napisał:

    Komentarz dodany przez michal:
    W mojej ocenie kominek to moda która wzięła się z amerykańskich filmów. Tylko ludzie nie zauważają, że na tych amerykańskich filmach kominki to maja ludzie w domkach letniskowych do których robią wypad na 2 dni i aby nie marznąć rozpalają w kominku i piją ciepłą czekoladkę. Nikt przy zdrowych zmysłach (nawet w USA) nie montuje kominka w całorocznym domu, chyba ze tez się naoglądał filmów.... Po pierwsze, palenie w kominku to żadna przyjemność tylko przymus, po drugie jest to dość drogie rozwiązanie, po trzecie drewno brudzi, po czwarte, nie wiem jak by trzeba bylo zrobic kominek aby dym nie dostal sie do srodka, przeciez trzeba dorzucac drewna, po piąte naprawdę można się poparzyć albo coś spalić bądź wywołać pożar... Jestem w trakcie budowy drugiego domu, wczesniej bylem tak samo glupi i zapatrzony w filmy i mam kominek, ktorego nie uzywam. Teraz będę miał tylko ogrzewanie gazem. Wygoda i bezpieczeństwo.

    Nie zgadzam się z tą opinią. Miałem okazje pracować przy układaniu kamienia w USA. Kamień układało się m.in. na kominach w domach całorocznych, gdzie kominek /palenisko były wyeksponowane. U siebie w domu mam ogrzewanie gazowe, ale mam też żeliwną kozę. Były sytuacje, że brakowało prądu, piec i kominek stanowił główne źródło ciepła. Pale brykietem od góry - jest czysto i bez dymu.  Gdy bym został przy samym gazie to w takich sytuacjach miał bym problem. Oczywiście są inne rozwiązania, ale wole spać przy kominku niż przy odpalonym agregacie. 

  2. Witam. Mam domek parterowy bez piwnicy, zlokalizowany na działce ze spadkiem. Według kierownika i budowlańców drenaż nie jest konieczny. Grunt raczej z tych nieprzepuszczalnych ale na niżej warstwie (urodzajnej gleby około 20-30 cm) Z tyłu domu zrobiona  mała skarpa (około 50 cm) a przód obsypany ziemią. Po opadach deszczu woda stoi tylko z tyłu domu, przez krótki czas i to raczej w zagłębieniach.  Nie robią się żadne duże kałużę itp. Teraz chce ułożyć kostkę wokoło domu i zastanawiam się czy jednak nie zrobić odprowadzenia wody z tylnej części domu ? Myślałem też, aby za obrzeżem zrobić mały drenaż. Tak aby woda z kostki i ze skarpy spływała poza dom. Mógł by ktoś podpowiedzieć czy inwestować czy zostawić tak jak jest. Pozdrawiam.

  3. 8 minut temu, daggulka napisał:

     

    Może po lekturze tego wątku zainteresowani zakupem płytek "na przyszłość" dowiedzą się, że:

    • zwykłych płytek kalibrowanych (tych z lekko zaokrąglonymi brzegami) nie położą na milimetrową fugę
    • płytki kalibrowane nie są idealne, więc niezbędna jest tu gruba fuga (rekomendowana przez producentów)
    • do milimetrowej fugi i idealnie równej ściany tudzież podłogi trzeba kupić płytki rektyfikowane (koniecznie zamontowane z minimalną fugą, nie bez - bo mogą popękać wskutek naprężeń podłoża)
    • nie należy wierzyć ekspozycjom - bo tam cisną najlepsze egzemplarze z paczek, żeby było widowiskowo i zjawiskowo (chłyt małketingowy - jak zawsze i wszędzie)  ;)
    • dobrze jest zobaczyć kilka płytek z paczki przed zakupem i wtedy zdecydować
    • i dotyczy wszystkiego - zadawać pytania i czytać opisy/karty techniczne - nawet przy zakupie głupiej farby, bo właśnie w karcie technicznej napisane jest, jakiego wałka/pędzla użyć do malowania :) - niewiedza nie usprawiedliwia, a wręcz skutkuje często odrzuconą reklamacją ;) 

    Tyle  :)

     

     Te same płytki na ekspozycji/ strona producenta,  FB - gdzie ludzie dzielą się zdjęciami z wykończeniem kuchni/łazienki, na filmach YT - gdzie fachowcy pokazują swoje prace itp. udało się ładnie położyć na małej fudze.

    Ekspozycja to reklama producenta, ale prywatne kuchnie to już żaden chwyt marketingowy. 

    Przed zakupem mogłem zobaczyć tylko ekspozycje producenta. Decydując się na zakup, musiałem uiścić pełną kwotę i czekać kilka dni na zamówiony towar.

     

     

    Przykład.

     

     

  4. Może niejasno wyraziłem się w pierwszym poście. Sprzedawca nie zaproponował nic oprócz napisania reklamacji do producenta. Producent rozpatrzył reklamacje, powołał się na PN i jej nie uwzględnił. To producent zaproponował zwrot zakupionego towaru do swojego magazynu - nie do sklepu. Ja zamawiałem w sklepie, w sklepie również zostawiałem pieniądze. Nie rozumiem dlaczego mam ponosić dodatkowe koszty z racji wysyłki ( magazyn producenta oddalony jest kilkaset kilometrów od mojego domu, a sklep około 5km).

     

    Glazurnik /płytkarz  ułożył 6 płytek i wstrzymał się od dalszej pracy. 

    Normy na którą powołuje się producent opisałem wcześniej. Nie bardzo rozumiem to dopuszczalne odchylenie +/- 0,5%  (2mm) do wymiaru moich płytek 9,8x19,8 ?

     

    Co do ekspozycji to nie rozumiem co ma do tego pejzaż ? Ekspozycja pokazuje co producent ma w swojej ofercie, pokazuje jak to będzie wyglądało po ułożeniu, ma pomóc dokonać wyboru.

    Płytki na ekspozycji nie były ułożone na spoinie z zaleceniami producenta - w moim odczuciu szerokość zaleconej spoiny psuje efekt wizualny. 

  5. Idąc dalej.

    Znalazłem taki artykuł: "Norma, która rządzi płytkami PN-EN 14411"

     

    Dzięki tej normie wiemy, że różnice w długości boków płytek, w ramach jednej paczki mogą wynosić do 0,5% długości boku (czyli, np. 2 mm dla płytki 40×40 cm).  Wiemy również, że płytka nie musi być całkiem płaska, może mieć nieco krzywą powierzchnię. Tutaj norma też mówi o 0,5% długości brzegu lub długości przekątnej (w zależności jak przebiega krzywizna). I wszystko, co nie przekroczy tej granicy mieści się w normie.

    W normie jest ujęta również jeszcze jedna, ciekawa informacja, na która mało kto zwraca uwagę. Informacja o tym, że 95% płytek musi spełniać założenia estetyczne wzoru. Czyli – 5% nie musi ich spełniać, może mieć widoczne wady , na przykład – plamki. Na każde 100 płytek, pięć może nie nadawać się do przyklejenia ich w eksponowanym miejscu. Na szczęście, rzadko się zdarza, aby jakaś partia płytek w pierwszym gatunku zbliżała się do tego granicznego parametru. Większość fabryk nie korzysta z przywileju, który nadaje im ten punkt normy. A jednak, gdy coś takiego się zdarzy, gdy 5% płytek będzie wyglądało nie tak, jak byśmy sobie tego życzyli, jest to zgodne z normą i może być powodem odrzucenia reklamacji."

     

    https://monikagibes.wordpress.com/2011/05/11/norma-ktora-rzadzi-plytkami/

     

    Moja płytka ma wymiar 19.8 x 9.7 (powinno być 9.8) czyli  0.,5%  to wychodzi niecały 1mm . 

     

    Znalazłem też taką informacje.

     

    "Zalecana szerokość spoiny fugowej wg „Warunków technicznych wykonania i odbioru robot budowlanych” Instytutu Techniki Budowlanej, wynosi przy płytkach o długości boku: ► do 100 mm - około 2 mm, ► od 100 mm do 200 mm – około 3 mm, ► od 200 mm do 600 mm – około 4 mm, ► powyżej 600 mm – około 5-20 mm"

     

     

     

  6. Witam

     

    Chciałbym poradzić się w sprawie sytuacji, w której się znalazłem

    Jakiś czas temu zakupiłem płytki ceramiczne  I gatunek, o wymiarach 9.8 x 19.8 cm  tzw cegiełka.

    Przy układaniu okazało się, że płytki nie trzymają kątów i odchyły są do 2- 2,5mm., ja chciałem zastosować tu fugę 1mm. Udałem się do sklepu i złożyłem reklamacje. 

    Reklamacje odrzucono powołując się na PN EN-14411. "Wymagania wg normy PN-EN 14411...zakładają między innymi dopuszczalne max. odchylenie naroży od kąta prostego do wymiaru roboczego +/-0,5% (+/-2mm)".

    Poinformowano mnie również, że na stronie producenta zawarta jest informacja, że minimalna spoina dla tego rodzaju płytek to 3-6 mm( :icon_eek:), a mój montaż dokonywany był na "minimalną" spoinę czego nie zalecają.

    Zaproponowano mi zwrot nieuszkodzonego towaru, do magazynu producenta na mój koszt.

     

    Wybierając ten rodzaj płytek, sugerowałem się ekspozycją producenta. Płytki były ułożone na spoinie 1-2mm(?) i takie ułożenie mi się podobało.

    Nie było tam informacji o spoinowaniu 3-6 mm, co w moim odczuciu całkowicie "burzy" estetykę wykonania. Nikt też nie poinformował mnie, że  mogę dostać towar z takimi wadami - bo w moim odczuciu jest to wada, która uniemożliwia ułożenie jak na ekspozycji.

    Nie bardzo rozumiem też, dlaczego zwrot ma odbywać się na mój koszt skoro dostałem towar różniący się od zamawianego.

     

    Jak to wygląda w Waszym odczuciu ?

     

     

     

     

     

     

     

     

  7. Cytat

    Posiadam garaz i chcialem wyposazyc w narzedzia i elektronarzedzia tj klucze ,imadlo szlifierke i imadlo do majsterkowania jakiej firmykupic aby byly solidne i nie drogie




    Wszystko zależy od zakresu prac.
    Jeżeli hobbystycznie to wystarczy Ci walizkowy zestaw kluczy np: Proxxon.
    Zdecydowanie polecam Kuźnie ( klucze,imadło,młotki itp) dla amatora i profesjonalisty.
    Elektronarzędzia - też ma znaczenie czy amatorsko czy to "grubszych" prac. Ja korzystałem z Makity,Boscha oraz z Ferma, były wykorzystywane w codziennej pracy przy samochodach.

    Nie polecam tanich narzędzi.

  8. Cytat

    Wyjąć (wykręcić) się da, trzeba tylko wcześniej odłączyć lampkę od instalacji! Koniecznie!

    Niestety, to wina żarówki, niektóre takie są. Zjawisko coraz częściej występujące, nie da się temu zapobiec.




    U moich teściów dość często powtarza się taka sytuacja - co jakiś czas żarówka strzela. Dom posiada starą instalacje,elektryk robił pomiary i jest delikatnie wyższe napięcie - czy to nie ma znaczenia?
  9. Cytat

    Na stronie jednego z producentów okien jest, mam nadzieję, przydatny manual montazu okien. Mam wrażenie, że to jest sytuacja bardzo zbliżona do zagadanienia tu omawianego.




    Manual się nie otwiera - u mnie w zeszłym tygodniu już zamontowali okna,ale zapewne będą jeszcze inni,którzy zechcą skorzystać z cennych informacji.

    Czy wrażenie tyczy się mojej sytuacji i porównywania go z problemem autora tematu ?
  10. Cytat

    No właśnie...
    Ja te wszystkie zalecenia Ekspertów Joniec znałem, przemyślałem i u siebie postanowiłem się nimi niezbyt przejmować. Zastrzegam, że grunt u mnie jest piaszczysty i mało spoisty. Otóż postanowiłem nie przejmować się strefami przemarzania i fundament wykonałem na głębokość ok. 35 cm. Owszem, dałem zbrojenie poziome, bo starego drutu miałem od groma, dałem zbrojenie na winkle, no i słupki mają fundament minimum 60 cm. Płot stoi już ponad dziesięć lat i śladu jakichkolwiek szkód nie widzę.




    U mnie jest glina. Słupki mam wkopane na 80-60 cm,fundament pod siatkę 40 cm w głąb ziemi. Ogrodzenie ma już 8 lat i nic złego się nie dzieje.
  11. Cytat

    Panie "Slav" to fakt metod montażu jest wiele i mogą się różnić. Owszem mogę panu i innym użytkownikom opisać krok po kroku jak wygląda prawidłowy montaż stolarki otworowej, zarzucić państwa technicznymi szczegółami.
    Ale zaraz pojawiły by się krytyczne komentarze co do techniki i stosowanej technologii, no cóż ilu fachowców tyle sposobów montażu. Na zdjęciach przez pana zamieszczonych mamy przykład jak nie należy montować okien.
    Drogi panie "Slav" jeśli chce pan mieć poprawnie zamontowane okna należy zawsze zatrudniać do tego wykfalifikowany personel który niestety słono może sobie za to policzyć ale ma pan pewność że będzie to zrobione należycie.
    Zatrudnianie najtańszej ekipy może skutkować tym co widzimy na zamieszczonych przez pana zdjęciach. Polecam panu odwiedziny portalu youtube jest tam wiele filmów o poprawnym montażu okien które powinny odpowiedzieć w wystarczający sposób na nurtujące pana pytania.




    Dziękuje za zainteresowanie się moim pytaniem,ale powtarzam - nie jestem autorem tego tematu,zdjęcia nie przedstawiają mojej sytuacji itp. Podpiąłem się tylko z pytaniem icon_smile.gif
    Zamówiłem okna w wybranej przez siebie firmie, okna+ montaż. Dopóki nie posiadam potrzebnej wiedzy nie mam możliwości weryfikowania czy okna są dobrze czy źle montowane. Moje obawy są skierowane w dolne części drzwi balkonowych.
    Zakładam,że szczeliny będą mieściły się w normie. Fundament(poziom zero) następnie klocki podporowe ? czy jakaś listwa,podstawa okna ? - jak to powinno prawidłowo wyglądać ?
  12. Cytat

    A ja się tak głośno zastanawiam, czy znajdzie coś Pan w tej instrukcji, czy to nie Pana przypadek




    Zapewne coś znajdę icon_smile.gif, pod koniec tygodnia mają mi wstawiać okna,chciałem zdobyć trochę przydatnych informacji,bo to co widziałem w terenie trochę mnie przeraziło - odnośnie montażu. Wysłałem prywatną wiadomość do "Budvar", przeczytana ale bez odzewu.

    Dziękuje za instrukcje.
  13. Cytat

    Drogi inwestorze montaż okien daleko odbiega od prawidłowego montażu stolarki okiennej. Niestety wielu pseudo fachowców w naszym kraju uważa iż pianka jest lekarstwem na wszystko. Przy planowanej wymianie stolarki okiennej najważniejszy jest dokładny pomiar i profesjonalny montaż wykonany przez wykfalifikowanych montażystów.
    Ze zdjęć wnioskuje iż jest to lokal mieszkalny usytułowany w starej kamienicy prawda ?? Jedyne co można teraz zrobić to wynająć murarza który te olbrzymie przerwy między ościeżem a ścianą zamuruje. Pragnę nadmienić też iż jeśli jest to stara kamienica sufit jest zapewne drewniany jeśli tak sufit podwieszany powinien być zamocowany na specjalnych wieszakach.




    Tak się głośno zastanawiam,w jakim celu promuje się takich userów jako "profesionalistów" icon_smile.gif
  14. Cytat

    Przy okazji można odwiedzić XII Konwent Stolarki VIP.

    Poniżej zacytowałem kilka zdań z informacji nadesłanej mailem przez Organizatora.

    "2 dni spotkań z wybitnymi przedstawicielami świata stolarki oraz szkolenia z zakresu prawa, innowacyjnych rozwiązań montażowych czy marketingu – to wszystko czeka na uczestników zbliżającego się XII Konwentu Stolarki VIP, który odbędzie się w dniach 25-26.02 w Centrum Konferencyjno-Hotelowym & SPA Zamek Gniew w Gniewie nad Wisłą.
    Hasłem przewodnim XII edycji Konwentu Stolarki organizowanego przez platformę informacyjno -edukacyjną Stolarka VIP będzie „Wszystko jest ważne, ale montaż najważniejszy”.

    Wyboldowałem hasło przewodnie - okazuje się, że samo sedno zagadnienia.




    Zapewne dużo cennych informacji można tam będzie uzyskać, ale dla mnie to drugi koniec Polski. Liczę,że jakiś praktyk podzieli się wiedzą na forum.
  15. Cytat

    Zdecydowałam się ostatecznie na białe, ale... pojawia się problem innego typu. W tej chwili na oknach mam drewniane żaluzje i nie chcę z nich rezygnować, bo są w bardzo dobrym stanie i nadal mi się podobają. W starych ramach mam wywiercone dziury i na nich zamontowane są żaluzje. W nowych oknach raczej bym nie chciała robić od razu dziur.
    Sprzedawcy nie mają na to patentu. Jeden zapewniał mnie że dziury w ramach nie wpływają na pogorszenie żadnych właściwości okien, no ale gwarancję raczej na nie stracę natychmiast. Co robić?





    Rolety dostępne w sprzedaży są montowane bez konieczności robienia dziur, mają plastykowe uchwyty które są nakładane na okno, ewentualnie opcja z przyklejeniem.
  16. Cytat

    Drogi inwestorze montaż okien daleko odbiega od prawidłowego montażu stolarki okiennej. Niestety wielu pseudo fachowców w naszym kraju uważa iż pianka jest lekarstwem na wszystko. Przy planowanej wymianie stolarki okiennej najważniejszy jest dokładny pomiar i profesjonalny montaż wykonany przez wykfalifikowanych montażystów.
    Ze zdjęć wnioskuje iż jest to lokal mieszkalny usytułowany w starej kamienicy prawda ?? Jedyne co można teraz zrobić to wynająć murarza który te olbrzymie przerwy między ościeżem a ścianą zamuruje. Pragnę nadmienić też iż jeśli jest to stara kamienica sufit jest zapewne drewniany jeśli tak sufit podwieszany powinien być zamocowany na specjalnych wieszakach.




    Bardzo się ciesze,że jest odpowiedz,ale zdjęcia umieszczone w tym temacie to nie mój "problem" icon_smile.gif Korzystając z okazji prosił bym o przedstawienie krok po kroku, jak powinny być zamontowane drzwi balkonowe. Rozpytuje po znajomych,montażystach i przeglądam tematy dostępne w internecie., maskara. Rozbieżności są spore a teoria często odbiega od praktyki.
  17. Gdzie argument z powodzią na + dla piętrówki? icon_smile.gif

    A tak poważniej. Byłem w kilku parterowych domach,nie znalazłem tego właściwego podziału na"cichą" i "głośną" część. W piętrowym ta oddzielność jest lepiej wyodrębniona - w moim odczuciu. Schody oczywiście mogą wydawać się problemem i zapewne wygodniej jest mieć wszystko na jednym poziomie. Ja od dziecka mieszkałem w bloku i osobiście nie widzę w tym problemu.

  18. Cytat

    Wołowiną oczywiście, czasami kurczakiem. Mikuś niczego innego nie zje:)




    Pamiętam sytuację w mięsnym gdy poprosiłem o kawałek wołowiny.Pani zaczęła wyszukiwać odpowiedniego kawałka i dopytywać na co konkretnie ma być.Odpowiedziałem,że dla psa.Za mną stał tłumek starszych pań,które usłyszawszy odpowiedz momentalnie zlustrowały mnie wzrokiem :)Ekspedientka skwitowała "no ładnie sobie piesek je" .

    Mikuś tak naprawdę zje wszystko,tylko trzeba przestać na niego "chuchać" icon_smile.gif

  19. Cytat

    https://budujemydom.pl/stan-surowy/okna-i-drzwi/a/11395-czeste-bledy-przy-montazu-okien



    Schemat właściwego rozmieszczenia punktów mocowania okien i drzwi (wg Instrukcji 421/2006 Instytutu Techniki Budowlanej – „Montaż okien i drzwi balkonowych”)
    A – odstęp między punktami mocowania:

    w oknach PVC i aluminiowych maks. 70 cm
    w okach drewnianych maks. 80 cm

    E – odstęp od narożnika wewnętrznego kształtownika – min. 15 cm
    P – odstęp od krawędzi słupka min. 15 cm



    Tak z ciekawości.
    U znajomego ekipa zamontowała okna stosując kotwy tylko po bokach,góra i dół jest na piance i klinach.Dzwoniłem do człowieka,który u mnie ma montować okna(sprzedawca) i potwierdził,że tak też jest dobrze,sugerował aby nie wyciągać klinów tylko je przyciąć ( drewno).
    Nie pokrywa mi się to z tym rysunkiem,pozostawienie drewnianych klinów też mnie nie przekonuje(drewno butwieje).Jak to powinno być zrobione zgodnie ze sztuką?
  20. Wchodząca w życie 1 stycznia 2016 r. ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego (Dz.U. z 2015 r. poz. 1433) ma utrudnić spekulację gruntami rolnymi. Pośrednicy w obrocie nieruchomościami w ogłoszeniach piszą wprost: po Nowym Roku zakup ziemi rolnej przez nie rolników będzie niemożliwy. Czy nie przesadzają?


    – Na mocy nowej ustawy rzeczywiście obrót nieruchomościami rolnymi dozna wielu ograniczeń, co w zamierzeniu autorów projektu miało ochronić polskich rolników przed masowym wykupem ziemi rolnej, a w konsekwencji drastycznym wzrostem jej cen – wyjaśnia Mariusz Zając, adwokat, partner w Kancelarii Zając Zarębski i Partnerzy.

    Przypomina, że nowa ustawa przewiduje m.in. w przypadku sprzedaży ziemi skutkującej podziałem gospodarstwa rolnego konieczność uzyskania uprzedniej decyzji administracyjnej zezwalającej na taki podział. Wydawać ją ma Agencja Nieruchomości Rolnych. Kolejnym obostrzeniem będzie rozszerzenie kręgu osób uprawnionych do pierwokupu.

    – Według nowych przepisów w przypadku sprzedaży nieruchomości rolnej, zarówno przez osobę fizyczną, jak i prawną inną niż ANR, prawo pierwokupu przysługuje dzierżawcy ziemi, jeśli umowa dzierżawy była zawarta na piśmie i była wykonywana co najmniej trzy lata, a także jeśli nabywana nieruchomość wchodzi w skład gospodarstwa rodzinnego dzierżawcy lub jest dzierżawiona przez spółdzielnię produkcji rolnej – wskazuje radca prawny Beata Partyka z Kancelarii Radców Prawnych Kawczyński Korytkowska Partyka.

    Jeśli nie będzie dzierżawcy spełniającego powyższe warunki albo jeśli nie wykona on prawa pierwokupu, wówczas prawo to przysługiwać będzie sąsiadowi – rolnikowi indywidualnemu będącemu właścicielem nieruchomości rolnej graniczącej z tą sprzedawaną. Rolnikiem jest w tym przypadku osoba fizyczna mająca kwalifikacje rolnicze i prowadząca w tej gminie gospodarstwo co najmniej od 5 lat.

    – Dopiero jeśli również sąsiad nie wykona prawa pierwokupu, wówczas przysługuje ono z mocy ustawy ANR, i to tylko gdy przedmiotem sprzedaży jest nieruchomość rolna o powierzchni nie mniejszej niż 1 ha – tłumaczy mec. Partyka.

    Wprowadzanie w błąd

    Ekspertka przyznaje, że rozszerzenie kręgu osób uprawnionych do nabycia ziemi rolnej w ramach pierwokupu czyni obrót gruntami trudniejszym.

    – Nie oznacza to jednak, że inne osoby nie mogą być nabywcami. Prawo pierwokupu jest uprawnieniem, z którego uprawniony może, lecz nie musi skorzystać – podkreśla.

    – Jeśli żadna z osób uprawnionych nie wykona swojego prawa, własność nieruchomości rolnej przejdzie na innego nabywcę, chyba że jej nabycie jest obwarowane dodatkowymi warunkami, np. koniecznością uzyskania zgody na podział – zaznacza mec. Partyka.

    Zdaniem mec. Zająca ustawodawca, chcąc ograniczyć ewentualną spekulację gruntami, wprowadził regulację, która będzie hamować rozwój obszarów wiejskich. Mimo to prawnik ma jednak wątpliwości, czy pośrednicy powinni kategorycznie twierdzić, że zakup działek przez nie rolników będzie niemożliwy.

    – Jeżeli autorami takich ogłoszeń są profesjonalni pośrednicy w obrocie nieruchomościami, to nierzetelne reklamy czy ogłoszenia wprowadzające w błąd potencjalnych nabywców mogą stanowić czyn nieuczciwej konkurencji – zaznacza.

    W ocenie mec. Zająca takie zachowanie może zostać uznane także za praktykę naruszającą zbiorowe interesy konsumentów w rozumieniu ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 184), co może skutkować wszczęciem postępowania przez prezesa UOKiK.

    – W takim przypadku przedsiębiorca może zostać ukarany karą pieniężną w wysokości do 10 proc. jego rocznego obrotu – ostrzega.



    W obronie pośredników staje jednak Zbigniew Kubiński, prezydent Federacji Porozumienie Polskiego Rynku Nieruchomości. – Mają rację, wpisując w treści ogłoszeń, że obrót ziemią rolną będzie po Nowym Roku zabetonowany – twierdzi Kubiński.

    Tłumaczy, że zgodnie z nowymi regulacjami, jeśli ziemia będzie elementem gospodarstwa rolnego, to zgodę na jej sprzedaż będzie musiał wyrazić dyrektor ANR. Będzie mógł jej odmówić, uznając np., że transakcja doprowadzi do nieracjonalnego ukształtowania granicy między nieruchomościami rolnymi.

    – Nie jest to obiektywna przesłanka, więc doprowadzi do wydawania uznaniowych decyzji – twierdzi Kubiński.

    Według niego sprzedaż gruntów rolnych zablokowana może zostać też przez sąsiadów oferowanych do sprzedaży działek rolnych, którym po prostu będzie się opłacało skorzystać z przysługującego prawa pierwokupu. Tym bardziej że będą mogli kwestionować cenę określoną w umowie sprzedaży gruntu. Zgodnie bowiem z przepisami, jeżeli cena sprzedawanej nieruchomości będzie rażąco odbiegać od jej wartości rynkowej, wykonujący prawo pierwokupu będzie mógł, w terminie 14 dni od dnia złożenia oświadczenia o wykonaniu prawa pierwokupu, wystąpić do sądu o ustalenie niższej ceny.

    – Nie sądzę więc, by pośrednicy, formułując ogłoszenia o kwestionowanej treści, narażali potencjalnych inwestorów. Oni uprzedzają, co czeka nas w niedalekiej przyszłości czeka. A czeka zamrożenie obrotu nieruchomościami rolnymi – puentuje Kubiński.

    http://serwisy.gazetaprawna.pl/nieruchomos...up-gruntow.html
  21. Od przyszłego roku wchodzą zmiany odnośnie zakupu/sprzedaży gruntów rolnych. Problem z nabyciem takich gruntów będą miały osoby,które nie są rolnikami - tak informują biura nieruchomości.
    Jestem obecnie w trakcie ustalania warunków zakupu nieruchomości, dom znajduje się na działce o powierzchni około 2 hektarów. Chciałbym wpłacić zadatek i podpisać umowę w pierwszej połowie Grudnia 2015 r,a resztę dopłacić w terminie do 30 dni - czyli już w Styczniu 2016 roku. Pośrednik twierdzi,że cała procedura musi być zakończona jeszcze w tym roku.

    Pośrednik ma racje? czy są możliwości aby realizować zakup zgodnie z własnymi założeniami?

    Dodam,że rolnikiem nie jestem.
  22. Cytat

    a w domu....
    sławojka :bezradny:

    z dołem pod salonem, no i może kuchnią....


    Sławojka jest,15 metrów w linii prostej od domu - bez żadnego przyłącza icon_smile.gif
    W domu standard - kuchnia,łazienka(wc,prysznic,wanna).
×
×
  • Utwórz nowe...