Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

toldipol

Uczestnik
 • Posty

  40
 • Dołączył

 • Ostatnio

Posty napisane przez toldipol

 1. Nie mogę obniżyć wykończenia z osb na tyle nisko żeby ułożyć na nim wełnę i jeszcze zostawić miejsce na wentylację pod krokwiami bo brama garażowa mi na to nie pozwala. Dlatego pytam czy ma sens mój pomysł? Chyba że zrobić tylko podbitkę z osb i zrezygnować z tego ocieplenia? Ale wypowiedzcie się na temat tego pierwszego pomysłu bo jest mi chyba bliższy.

 2. Witam

  Mam problem jak wykonać wentylację dachu w garażu. Garaż przymurowany do budynku mieszkalnego. Jego dach to krokwie na nich deskowanie na deskach papa a na papie łaty i blachodachówka. Chciałbym teraz między krokwie wsadzić wełnę i tu zaznaczam (to właśnie mnie nurtuje)-  między deskowaniem a wełną nie mam możliwości zrobić wentylacji. Następnie  pod krokwiami w których znalazłaby się już ta wełna zrobiłbym stelaż i ok 20cm niżej (pod krokwiami z wełną ) wykończyłbym to płytą osb. Ewentualną wentylację mogę zrobić  między krokwiami z wełną a umieszczoną niżej płytą osb Zrobiłbym tą wentylację w przeciwległych ścianach które są ścinami zewnętrznymi. Czy takie rozwiązanie ma sens i czy ciepło które przejdzie przez płytę osb nie zatrzyma się na wełnie tylko ucieknie wentylacją na zewnątrz?

 3. Witam proszę o podpowiedź w takiej sprawie. Przymierzam się do montażu parapetów zew granitowych. Wiem że różnie je montują jedni na klej drudzy na piankę. Ja wolę na piankę - bo jest mi wygodniej i tak potrafię. Czy jest jakaś specjalna (np.twarda) pianka do tego celu czy mogę użyć jakiejś uniwersalnej?

 4. Mogę podpowiedzieć o kosztach na podstawie swojej budowy systemem gospodarczym. Działka pół hektara. Fakt spadek po dziadkach. Piękna duża na końcu wsi, w około pola lasy i tylko jeden sąsiad. Dla mnie super. No więc działka za darmo. wszystko ogrodziłem płotem betonowym. Tylko wjazd zrobiony z ładnych pustaków łupanych i brama stalowa (tzw.nowoczesna). Działka, którą dostałem to była dzicz. Krzaki duże drzewa część zaorana - masakra. Wszystko musiałem doprowadzić do stanu jaki jest dzisiaj tzn równo zielony trawnik i dużo nowych krzaków, drzew skalniaki itd. Budowa trwa ale działka już od kilku lat jest  ładnie gospodarowana  żeby kiedyś mieć ładny wielki ogród. Tyle o działce (to wszystko na działce to też spore pieniądze).

  Dom. Fundamenty wykopane ręcznie. Chudziaki, bloczki ocieplenie fundamentu. Mury - w pierwszym roku tylko parter. Potem sam zrobiłem strop i schody i przyszła jesień. Na wiosnę mury na piętrze. Potem znów zrobiłem sobie kolejny strop ze skosami. Następnie dach jest zrobiony na gotowo kryty blachodachówką. Kominy zrobione ze zwykłej cegły, obłożone styropianem i wykończone marmolitem. I tu zaznaczę, że wymurowanie samych murów i zrobienie dachu - do dwie jedyne rzeczy, których nie zrobiłem sam. Pewnie dlatego, że jest to ogrom roboty dla wielu osóba, a niestety samemu wszystkiego przerobić nie sposób. Wszystko wcześniej i wszystko później o czym będę pisał zrobiłem swoimi rękami.

  Poddasze czyli nad drugim stropem ocieplone wełną a na tym zrobione drewniane legary i wykończone płytami osb. Jak na strych wyszło to naprawdę super.

  Potem wstawiłem okna, dwie pary drzwi (takie już porządne na gotowo a nie na czas budowy) i bramę garażową (automatyczna segmentowa). Następnie zrobiłem elektrykę w całym domu razem z rozdzielnicą i doprowadzeniem kabla do budynku 130m.

  A wcześniej jeszcze oczywiście kanalizację w domu zrobiłem pd chudziakiem.

  Potem była instalacja wodna z rur pp. i potem c.o. na rozdzielaczach z pexów. Wodę musiałem też pociągnąć do budynku jakieś 100m.

  Podłogówki ma zrobione w łazienkach kuchni i ganku reszta w grzejnikach. Na dzień dzisiejszy rozkładam styropian na podłogach pod wylewki.

  A tom ma 160m2.

  Wszystko na dzień dzisiejszy to koszt około 120tyś zł. Buduję czwarty rok. Bez kredytu. Materiały kupuję sam przeważnie na allegro. Trzeba samemu szukać, pytać negocjować. Oszczędności są ogromne- na prawdę. Fachowiec jak powie że materiały ci załatwi to pójdzie to pierwszego sklepu z brzegu i nawet o cenę nie zapyta - bo i tak inwestor zapłaci.

  Mszę kończyć ten poemat bo jadę na działkę - bramę wjazdową kończyć. Jak mi się coś przypomni to dopiszę. Ci, którzy nie wiecie czy dacie radę finansowo - też pytajcie to co będę mógł to podpowiem.

  A i na koniec nie jestem budowalńcem lecz samoukiem. Dużo pytam, czytam i podglądam u innych.

  Powiem na koniec tak - da się dom budować za rozsądne pieniądze, ale trzeba liczyć się z tym, że systemem gospodarczym jest to ogrom często ciężkiej pracy, dużo problemów i wyrzeczeń (np. finansowych).

   

  Pytajcie - komentujcie.

   

 5. Tak mhtyl buduję sam. Generalnie wszystko oprócz postawienia murów zrobiłem sam - nie jestem z wykształcenia budowlańcem, ale samoukiem i budowa mojego własnego domku to takie moje drugie hobby.

  Ale nie ważne.

  Ważne, że na kominie będzie umywalka i nie da się jej dać w innym miejscu. A do umywalki od dołu musi dojść woda i odpływ, które normalnie były by wkute w ścianę , ale że to komin no to mam dylemat - kuć czy nie kuć?

  Często widzę w postach, że piszecie ,,a jak jest w projekcie". W projekcie oprócz projektu konstrukcji domu nie mam żadnych projektów żadnych instalacji. Czemu? Nie wiem - po prostu mam taki projekt i już. Ważne że dostałem na niego pozwolenie.

 6. Witam Widzę małe zainteresowanie moim nietypowym pomysłem. Problem jest nadal aktualny (nierozwiązany).

  Teraz słowo do Demo - furtka ma być bez siłownika, ma to być normalna furtka ręczna, której zamek będzie się zatrzaskiwał w skrzydle większym. a tylko to skrzydło większe będzie robić za bramę do samochodu i ewentualnie chciałbym właśnie je zrobić otwierane automatycznie.

  I tu jest problem bo gdy siłownik otworzy skrzydło większe to automatycznie zabierze ze sobą furtkę (lekko ją popchnie), a zamknięcie tego większego skrzydła siłownikiem pozostawi znowu furtkę otwartą no i lipa.

  Jest jak jest ja nie wymyśle mądrego rozwiązania to pozostanie ta brama ręczna i trudno. Ale jakby ktoś jakieś fajne rozwiązanie podsuną to ok.

  Profesjonalista wspomniał o domofonie - domofonu nie będzie dziś ani nigdy, więc ten problem odpada.

   

   

 7. Witam

  Sytuacja taka...    Chcę zrobić bramę wjazdową na podwórko. Mam na to tylko 4.2m szerokości między wymurowanymi już słupkami. Chciałbym zrobić bramę dwuskrzydłową, asymetryczną, rozwieraną na boki gdzie węższe skrzydło będzie pełnić również funkcję furtki. I nie mam pomysłu jaki zamek (klamkę) założyć do furtki, która będzie domykana do skrzydła większego w sytuacji gdzie większe skrzydło bramy chciałbym zrobić automatycznie otwierane. Bo przecież jeśli zamek furtki wejdzie w skrzydło większe w celu zatrzaśnięcia furtki to nie możliwe stanie się automatyczne otworzenie skrzydła większego. Być może mój pomysł jest ,,wyjątkowy" bo nie znalazłem takiego rozwiązania  w internecie, ale może akurat ktoś ma na to jakiś patent i podpowie mi jak to rozwiązać.

  z góry dzięki

 8. Witam

  Sytuacja taka...    Chcę zrobić bramę wjazdową na podwórko. Mam na to tylko 4.2m szerokości między wymurowanymi już słupkami. Chciałbym zrobić bramę dwuskrzydłową, asymetryczną, rozwieraną na boki gdzie węższe skrzydło będzie pełnić również funkcję furtki. I nie mam pomysłu jaki zamek (klamkę) założyć do furtki, która będzie domykana do skrzydła większego w sytuacji gdzie większe skrzydło bramy chciałbym zrobić automatycznie otwierane. Bo przecież jeśli zamek furtki wejdzie w skrzydło większe w celu zatrzaśnięcia furtki to nie możliwe stanie się automatyczne otworzenie skrzydła większego. Być może mój pomysł jest ,,wyjątkowy" bo nie znalazłem takiego rozwiązania  w internecie, ale może akurat ktoś ma na to jakiś patent i podpowie mi jak to rozwiązać.

  z góry dzięki

   

  • Lubię to 1
 9. Witam
  Mam jeszcze jeden problem do omówienia. Robię właśnie instalację wodną w łazience i okazało się, że rurki doprowadzające wodę do umywalki oraz odpływ z niej trafiły w miejsce gdzie znajduje się komin spalinowy od kominka. Komin jest wymurowany z pełnej cegły. Czy można wykuć bruzdy w kominie żeby te wszystkie rury schować w ścianie czy muszę je puścić po ścianie i później maskować np jakąś szafką?
 10. Tak tylko herbicydami to walka z wiatrakami na tak dużej nawierzchni - już to przerabiałem.
  Ale tak myślę ze piach z niewielką ilością cementu powinien uszczelnić i zasklepić szczeliny w tym grubym gruzie - jak myślicie? Najbardziej chodzi mi o to żeby nie kiełkowało to co znajduje się w humusie bo na nim zrobiłem tą drogę a tam wcześniej było pole.
 11. Witam Potrzebuję porady odnośnie drogi dojazdowej
  Mianowicie robię dojazd do mojej działki taki już na gotowo. Droga ta ma być finalnie wysypana drobnym kruszywem, klinikiem czy jak to tam się nazywa. Chodzi mi o to że dojazd z racji dużej szerokości i b. dużej długości nie był korytowany (koszty). Obecnie jest wysypany grubym gruzem i ubity zagęszczarką. Martwię się czy nie będzie mi wyrastało z tego zielsko. I tu moje pytanie - czy może ten ubity gruz przesypać jakimś wapnem, cementem z piachem czy czymś innym, a dopiero na to ten kliniec?
  Dzięki za ewentualne podpowiedzi.
 12. Demo Korzystałem z tego kalkulatora, ale nie wiem jak ma się do tego wyliczenia opcja,,obciążenie równomiernie rozłożone". Jak ja mam podać obciążenie skoro ja chce je obliczyć.
  Belka ma mieć 5m długości, 30cm szerokości, a wysokości 40cm. Stal aIII taka typowa budowlana. Zbrojenie załóżmy 4 druty na dole fi14 i do góry belki ze 2szt. Jak byś mógł pomóc to bardzo proszę. Chodzi mi o to jakim ciężarem można obciążyć taką belkę.
 13. Wprowadzę trochę zamieszania. Zakładałem już kilka razy temat na tym forum, gdy potrzebowałem podpowiedzi i co? I to, że większość odpowiedzi to było coś w stylu
  - a jak jest w planie?
  - a co na to kierownik budowy?
  - a nie możesz tak robić bo tego nie ma w planie i się zawali itd itd - tylko mądrowanie się.
  Co gorsze większość tego typu odpowiedzi pochodzi zawsze od kilku konkretnych stałych użytkowników tego forum, którzy tylko zaśmiecają to forum w ten sposób.
  A teraz,gdy zadałem w ty temacie bardzo konkretne pytanie przy, którym mądrale mogłyby się wykazać swoją wiedzą to cisza, cisza jak makiem zasiał. Jakie wnioski? Ano takie, że pewne osoby udzielające się w internecie myślą, że coś wiedzą, a tak naprawdę to nic nie wiedzą. Zastanawiam się tylko ile osób szukających na forach pomocy posłuchało takich doradców i zrobiło coś źle !
 14. Witam Czy mógłby mi ktoś wyliczyć jak mocno można obciążyć belkę o wymiarach 5m dł, 40cm wys, 30cm szer.
  Belka jest zazbrojona prętami fi14, cztery na dole i 4 do na górze.Beton b 20. Chodzi mi o to ile na takiej belce można postawić ciężaru.
 15. A w projekcie nie ma stropu ze skosami i tyle. A u mnie on będzie i tyle. Pozostaje tylko kwestia jak i gdzie go podeprzeć. Więc jak ktoś zna odp na pytanie to niech odpowie, a jak nie to niech :scratching: nie zawraca głupimi pytaniami.
×
×
 • Utwórz nowe...