Skocz do zawartości

solange63

Uczestnik
  • Posty

    3 024
  • Dołączył

  • Dni najlepszy

    51

Wszystko napisane przez solange63

  1. Baszka pozwoliła mi zamieścić zdjęcie co też czynię. Jej zużycie w ostatnich latach. Proszę mądrzejszych o obliczenie ewentualnego czasu amortyzacji inwestycji. Osobiście nie wiem czy przy takim zużyciu pchałabym się w fotowoltaikę (z przewagą na NIE). Mam też dziwne przeczucie (czysto babskie), że ten gorący czas przewalania ustaw nie jest dobry na tego typu decyzje. Biorę pod uwagę, że mogę się kompletnie mylić, dlatego proszę o wypowiedź Was.
  2. Jesteś mistrzem Pezecie. p.s. bardzo podoba mi się Twoje zdjęcie profilowe
  3. Przy zakupie całego systemu w jednym sklepie, wiele firm robi projekt w gratisie. Ja z tego skorzystałam. Polecam.
  4. 19 kwietnia, po 2103 dniach budowy, zamieszkałam. Trochę jest jeszcze do zrobienia, ale mieszkać się da
  5. Nie, nie wystarczy. Do łazienki zdecydowanie polecam lakierowanie. Jeśli koniecznie chcesz olejować, to zabieg trzeba powtarzać minimum raz na rok (śmiem twierdzić, że w łazience częściej). Nie wspominając o konieczności wycierania do sucha po każdym użyciu.
  6. Zaglądaj, pisz jak najczęściej. Forum potrzebuje normalnych użytkowników. Inaczej zginie marnie.
  7. Ja mam domek 140 m2, to już może być trochę nowoczesny, czy nadal jest śmieszny? Mam w domu rolety zewnętrzne. Jeden włącznik, którym mogę zamykać/otwierać cały dom. Mam w salonie 3 niezależne obwody świetlne. To samo w kuchni i korytarzu. W życiu nie pomyślałam, że to super nowoczesne lub śmieszne. Dla mnie przydatne. Mam też robota, który miesza mi ciasto drożdżowe na chleb/bułki, a ja mogę w tym czasie bawić się z dziećmi. Kupiłam też odkurzacz samojezdny, żeby nie biegać codziennie z wywalonym ozorem. To dom ma być dla mnie, nie ja dla domu. Po to są zdobycze technologii, żeby ułatwiały nam życie.
  8. U mnie by nie miało. Strasznie mało wody uchodzi mi zlewem. Zdecydowanie więcej to łazienki i pranie. Wolałabym zrobić obieg "szarej wody" prysznicowej/zlewowej, do spłukiwania toalety. To miałoby sens u mnie. Z naciskiem na pogrubione. Jeśli Ty puszczasz dużo wody kuchnią, to może mieć sens u Ciebie.
  9. Tu chyba sprawdza się stwierdzenie, że 60% ceny produktu to marketing Co do samych wycen i rozwiązań. Kotły o większej mocy, do domów starszych i kiepsko (lub wcale) ocieplonych miały bardziej konkurencyjne ceny. Gdzie pojawiają się hasła: nowoczesny/ energooszczędny/ pasywny/ niskotemperaturowy ceny szybuuuuuują
  10. Można. Tyczy się to wszystkim firm. W związku z tym napiszę jeszcze raz. Ostatecznie mój kociołek okazał się być połowę tańszy. Dużo czytałam na temat różnych kotłów. Od początku braliśmy pod uwagę 3 firmy. Jestem w stanie zrozumieć przebitki o kilkaset złotych. Różnicy 50% na kotle o zbliżonych parametrach nie rozumiem. U mnie różnica w wycenie wynosiła 4 tysiące złotych.
  11. Najważniejszym czynnikiem przy wyborze była niska moc kotła i szeroki zakres modulacji. Wybraliśmy VICTRIX 12 X TT 2 ERP z zasobnikiem. Cena 2 razy mniejsza, od ceny odpowiednika viessmanna
  12. Powierzchnia ca. 140 metrów. Tak garaż zasysał ciepło. W zasadzie na spółkę z wyłazem na poddasze (ocieplony strop, ale poddasze już nie). Niekoniecznie. Odczuwanie temperatury jest zupełnie inne przy grzaniu kalafiorami, niż przy podłogówce. Mieszkam w bloku i czasem się trzęsę przy 20 stopniach. Jadąc do 18 stopni na budowie, jest mi ciepło i się rozbieram.
  13. My budowaliśmy energooszczędnie, może nawet na pograniczu pasywności. Poczynając od bryły, grubości ocieplenia, na wentylacji kończąc. Nie ma tu co porównywać, bo z tego co pamiętam dom o którym piszesz ma spory metraż i raczej nie był stawiany jako energooszczędny.
  14. Olek... że jacyś nowi użytkownicy wpadają i bawią się w archeologów, jeszcze rozumiem, ale Redakcja? kociołek dawno wisi. Nawet jeśli mamy zasobnik to można programować podgrzewanie wody w danych godzinach. Nie trzeba podtrzymywać temperatury 24/7
  15. Wyłączyliśmy piec tydzień temu. Przepalamy kozą, ale drewno jest wliczone w wymienionych dwóch metrach.
  16. Pierwszy sezon grzewczy zakończony. Zużyliśmy 615m3 gazu (trochę ponad tysiąc złotych wyszło) plus 2 metry drewna za 120 zł. Utrzymywana temperatura 18 stopni. Biorąc pod uwagę, że nie wszystko mieliśmy docieplone i brak drzwi między garażem, a resztą domu uważam wynik za dobry.
  17. Serio masz ochotę prowadzić dyskusję w taki sposób? Najpierw mnie obrażasz, potem jednak przyznajesz rację... Taka dobra rada na przyszłość: oszczędniej z obelgami przez internet, bo nie wiesz czy po drugiej stronie masz piekarza, budowlańca, alergologa, bezrobotnego bądź innego doktora nauk.
  18. Błędne myślenie. Takie sprzed przynajmniej dwudziestu lat. Jeśli ktoś ma alergię na roztocza to powyższe rady guzik dadzą. Mogą jedynie przyspieszyć pojawienie się depresji. Przy alergii jedyną skuteczną metodą jest przyjmowanie leków/ odczulanie.
  19. Rozpoczyna budowę? Jeśli już mają projekt i pozwolenie na budowę to za późno na takie pytania. Nie widzę sensu pakowania pieniędzy w dodatkową grubość muru. Zdecydowanie lepiej jest dołożyć ocieplenia. Ja mam mur 24 cm i tyle samo ocieplenia na tym (ytong+ wełna). Z resztą podajesz za mało informacji, żeby można było udzielić sensownej porady. Dom to organizm. Jedno rozwiązanie powinno wynikać z drugiego. Punkt rosy można obliczyć mając konkretny towar. Jaka firma/model, jaka grubość i muru i ocieplenia.
  20. Na kołderkę to by trzeba zbierać z 2 miesiące
  21. Prawda. Przez 8 lat załatwiłam 3 sztuki. Z czego 2 przemysłowe/ hotelowe i jednego dysona. Czyli w teorii powinny bez problemu ujechać, a jednak...
  22. w związku z powyższym znowu wychodzi, że jestem facetem To nie jest takie łatwe jakby się wydawało. Dobór gupka, który się nie zapcha od długiej sierści goldeniej, to wyzwanie. Nie piszę, że niemożliwe do realizacji, ale trudniejsze niż zwykle.
  23. Też nie znam, ale jeśli budowa planowana na 2022, to polecam w tym roku, a najpóźniej w przyszłym znaleźć i zaklepać fachowców.
×
×
  • Utwórz nowe...