Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok

Bartek eDoradca WILO

Uczestnik
 • Posty

  6
 • Dołączył

 • Ostatnio

Reputacja

2 Neutralny

O Bartek eDoradca WILO

 • Ranga
  Początkujący
 1. Witam, Ponieważ zauważyłem iż pojawił się tu wątek „pompki” Wilo może warto się do niego odnieść. Pompa obiegowa którą Pan posiada czyli Wilo-Smart jest to rozwiązana tzw. pół automat. Określenie pracy pompy jako pół-automatyczniej, a nie w pełnie elektronicznej bierze się przede wszystkim stąd, iż w swojej pompie posiada Pan w dalszym ciągu 3 biegi odnoszące się do 3 pól zakresu pracy pompy, tzw. mały domek, średni domek i duży domek czyli mała – średni – lub duża i rozległa instalacji. W owych czasach było to jak najbardziej pomp energooszczędne. Dziś kiedy wprowadzona została w życie dyrektywa ErP, a wszystkie bezdławnicowe pomp wyposażone są w silniki synchroniczne, pobór został jeszcze dodatkowo ograniczony. W tym momencie w naszym typoszeregu znajdzie Pan takie pompy jak Yonos PICO oraz Stratos PICO czyli odpowiedniki wycofanych już pomp Smart. Co do zblokowania pompy to zakładam iż nastąpiło to zapewne przy załączaniu pompy po okresie przestoju – przez sezonem zimowym. Bardzo często zanieczyszczenia które znajdują się w instalacji tzw. kamień kotłowy, powodują zblokowanie wirnika pompy. W takich ekstremalnych sytuacja gdy pomp nie poradzi sobie ze zblokowanym przez zanieczyszczenie wirnikiem, polecam rozwiązaniem z zastosowaniem octu. Część wirującą pompy możemy zamoczyć na kilka godzin w roztworze octu, tak aby usunąć naleciałą zawiesinę nie tylko z samego wirnika ale również z tulei smarowanie łożysk. Niestety instalacji grzewcze z otwartym naczyniem wzbiorczym, są znacznie bardziej narażone na powstawanie tzw. kamienia kotłowego, przez lepsze utlenienie wody. Zakładam że jest jeszcze sporo czasu upłynie zanim wymieni Pan pompę na ten najnowsze energooszczędne. ; ) W przypadku pytań pozostaje do dyspozycji.
 2. Witam, Dziękuje za zainteresowanie tematem. Sprawa ekonomiczność instalacji deszczowej to niestety temat dość indywidualny, zależy od ilość wody, wielkości zbiornika, potrzeb instalacji. Za każdym razem oszczędzamy przede wszystkim na wodzie z sieci wodociągowej więc oszczędzamy podwójnie, raz w naszej kieszeni podczas eksploatacji, dwa oszczędza środowisko bo nie zużywamy tak dużej ilości wody pitnej do takich celów jak nawadnianie, spłukiwania toalet itp. Trzeba dalej jednak pamiętać że woda deszczowa to woda zanieczyszczona i nie nadaje się do picia. Jeżeli chodzi o sam dobór i parametry doboru to zachęcam do odwiedzenia naszej strony tam znajduje się poradnik wody deszczowej a w nim to co najważniejsze to dane do obliczenia wielkości zbiornika i wydajności instalacji. Jeżeli chodzi o naszą ofertę to przede wszystkim posiadamy dedykowane do tego urządzenie RainSystem (w kilku rodzajach typoszeregów). Samo urządzenie posiada zbiornik na wodę, ale na wodę czystą ponieważ jest umożliwia on swego rodzaju wykonanie hybrydy instalacji wykorzystania wody deszczowej z instalacją wodociągową. Wielkość zbiornika zależy w tym przypadku od uzysku wody (czyli natężenie deszczu, powierzchni zlewni oraz współczynnika spływu – mapka dostępna w Internecie bądź na poradniku na naszej stronie) Zbiorniki w wersji pionowej posiadamy w swojej ofercie ale w ograniczonym typoszeregu pojemności. Samo urządzenie dostarczamy już jako gotowe do podłączenia, wyposażone w automatykę, sondę poziomy wody do montażu w zbiorniku. Znając indywidualne potrzeby instalacji mogę dobrać jedno z naszych urządzeń. Zachęcam do sprawdzenie informacji w naszym poradniku ponieważ jest to niezbędne do zwymiarowania instalacji a dopiero później dobrania odpowiedniej wielkości urządzenia. Pozdrawiam i pozostaje do dyspozycji.
 3. Witam, Do nawadniania zielnie bardzo dobrym pomysłem jest wykorzystanie wody deszczowej, szkoda zużywać wodę pitną (choć w naszych warunkach nie jest to produkt wybitnie deficytowy). Przystępując to takiej inwestycji warto zdać sobie sprawę że w pierwszej kolejności musimy zastosować odpowiedniej wielkości zbiornik magazynujący wodę deszczową. Wielkość zbiornika uzależniona jest od zapotrzebowania na wodę jak również powierzchni utwardzonej (dachy, parking itp.) z której będzie napływała woda. Stąd na początek pytanie czy zakładana jest taka inwestycja? Jeżeli tak to zalecam zwrócenie uwagi na urządzenie pompowego do wykorzystania wody deszczowej typu Wilo RainSystem AFComfort MC304 ~1 jest to małe kompaktowe urządzenie pozwalające na zasysanie wody ze zbiornika magazynującego deszczówką. Jednak główną zaletą tego urządzenie jest zabezpieczenie przez brakiem wody w zbiorniku magazynującym. W okresie np. braku deszczu urządzenie poprzez zamontowany elektrozawór przełącza dopływ wody z instalacji wody deszczowej na instalację wodociągową. Dzięki temu w sposób nieprzerwany możemy dostarczać wodę do instalacji np. do spłukiwania toalet jak również do nawadniania. Należy to jednak pamiętać iż woda deszczowa jest wodą „brudną” i nie jest zdatna do picia stąd jeżeli chcemy ograniczyć wykorzystanie wody sieciowej wodę pitną możemy pobierać z indywidualnego ujęcia wody. Na podane parametry studni (odwiert 100mm ) dobrać należy pompę o średnicy 3”. Ponieważ lustro wody nie jest położone zbyt nisko pompa nie musi posiadać dużych parametrów wysokości podnoszenia. Natomiast dane te powinny być potwierdzone przez studniarza który będzie wykonywał instalację, równie ważne jest aby sprawdzić jaka jest maksymalna wydajność studni głębinowej tak aby pompa którą chcemy dobrać nie posiadała parametrów wydajności większych niż sama studnia (wtedy dojdzie do szybkiej jej opróżnienia i ew. uszkodzenia pompy). W celu pełnej regulacji wydajności pracy pomp oraz zabezpieczenia instalacji przez skokami ciśnienia w momencie załączania i wyłączania pompy, konieczne jest zastosowanie odpowiedniej wielkości naczynia ciśnieniowego (pozwala również z ograniczenie częstotliwości załączania się pompy). Rozwiązaniem pozwalającym na wyeliminować z isntalacji dużej wielkości naczynia przeponowego jest zastosowanie pompy z przetwornicą częstotliwości tj. np. Wilo Sub TWU 3-..HS-E. W ten sposób nie tylko ograniczamy miejsce poprzez niwelacje zbiornika, ale przede wszystkim mamy pełną kontrolę pracy pomp, utrzymywania stałego ciśnienia jak również ograniczania zużycia energii. Sporo informacji ale warto zwrócić na nie uwagę w momencie planowania inwestycji. Z przypadku pytań pozostaje do dyspozycji.
 4. Witam, Dla omawianej instalacji domu jednorodzinnego gdzie występują stosunkowo duże średnicy przewodów nie ma sensu stosować pompę o dużych wysokościach podnoszenia. Z doświadczenia mogę polecić zastosowanie pompy wytwarzającej do 4 m słupa woda. Ponieważ pompy obiegowe docelowo pracują w instalacji 24 h w sezonie grzewczym stosowanie bezdławnicowych pomp stałoobrotowych mija się z sensem. Po pierwsze pompa pobiera 3-4 krotnie więcej energii elektrycznej niż nowe pompy elektroniczne z płynną regulacją, więc koszt inwestycyjny zwraca się po 2 latach pracy pompy w instalacji. Po drugie przy pompach stałoobrotowych występowała realne ryzyko wytwarzania zbyt dużej różnicy ciśnień przy dławieniu instalacji, wynikiem czego było powstawanie szumów w instalacji grzewczej. Ponieważ jest to instalacja z małą ilością zaworów regulujących, zalecam zastosowanie pompy typu Wilo-Yonos PICO 25/1-4 i ustawienie pompy na charakterystykę stałociśnieniową (p-c), tak aby pompa utrzymywała stałe ciśnienie w instalacji. Dzięki płynnej regulacji prędkości obrotowej pompa będzie pracowała w zakresie 4-30 W poboru mocy. W temacie montażu pompy.. zaleca się stosowania pomp na powrocie z instalacji, przede wszystkim aby nie narażać pompy na pracę z zbyt wysokich temperaturach. Jednakże dużo ważniejsze od miejsca ustawienia pompy jest zamontowanie zaworu zwrotnego za pompą oraz filtra przed! Jest to warunek konieczny jeżeli chcemy aby pompa pracował w instalacji przez długie lata. W przypadku pytań pozostaje do dyspozycji. Witam, Budowa tego typu małej pompy bezdławnicowej wyklucza możliwość luzów na wirniku, być jakieś niewielkie zanieczyszczenie , element wpadł do korpusu pompy i utknął w komorze wirnika. Aby utrzymać gwarancję pompę proszę jej nie zakładać na instalacji (pompa zalana to pompa pracująca i tu może być kłopot ze zwrotem), najłatwiej jest odkręcić 4 śruby z korpusu pomp i sprawdzić czy wirnik jest czysty. Przy skręcaniu pompy proszę pamiętać o uszczelce. W przypadku pytań pozostaje do dyspozycji.
 5. Witam, Biorąc po uwagę przyszłe wymagania i pracę pompy dla gotowej instalacji wymagany pompa powinna wytwarzać ciśnienie rzędy 5,5 bar. Na podane parametry mogę dobrać Panu poniższe modele pomp: - pompę Wilo TWI4.03.12 (pompa 4 calowa) - pompę Wilo TWU3-0130 (pompa 3 calowa) - pompe Wilo TWU 3-0205-HS-ECP z zastosowaną zewnętrzną przetwornicą dzięki czemu nie będzie musiał Pan montować zbiornika ciśnieniowego, a pompa będzie utrzymywała całe wymagane ciśnienie w instalacji. Bardzo ważnym aspektem przy doborze pompy jest aby jej wydajność nie była większa od wydajności studni. Proszę zamontować pompę poniżej głębokości 12 m tak aby mogła pracować przy pełnym zanurzeniu. Kabel zasilający można przedłużyć przy zastosowaniu mufy termokurczliwej. Jeżeli jest taka możliwość prosił bym o sprawdzenie wydajności studni. W przypadku pytań pozostaje do dyspozycji
 6. Witam, Panie Jarson przede wszystkim w celu doboru odpowiedniej pompy głębinowej proszę o podanie kilku niezbędnych danych. - średnica odwiertu - głębokość do lutra wody (nie głębokość odwiertu) - odległość od studni do budynku - wysokość budynku - ilość osób mieszkających i czy woda będzie również przeznaczona np na cele podlewania ogrodu Na podstawie powyższych danych będę mógł dobrać dla Pana optymalne rozwiązanie. Średnica jest na tyle ważna iż mamy do wyboru pompy 3 calowe bądź 4 calowe. Głębokość lustra wody, odległość od budynku i oraz jego wysokość ma istotny wpływ na ciśnienie jakie pompa głębinowa powinna wytwarzać. Ważne jest aby pompa przy zapewnieniu odpowiedniej wydajności nie produkowała skoków ciśnienia. W celu uniknięcia powstawia skoków ciśnienia i częstego załączania się pompy stosowane są dużej wielkości zbiorniki ciśnieniowe, a to może powodować dodatkowe koszty. Przy wyborze pompy proszę zastanowić się również nad jednorazowym większym kosztem zakupu pompy z przetwornicą częstotliwość typu Wilo TWU 3 HS-I bądź Wilo TWU 3 HS-E. Dzięki temu będzie Pan mógł utrzymywać stałe ciśnienie w instalacji bez konieczności montowania dużych zbiorników ciśnieniowych, a regulacja na pompie automatycznie będzie zwiększała bądź zmniejszała prędkość obrotową wraz ze zmianą wydajności. Bardzo ważna sprawą jest to Pana aktualne zasilania od sąsiada. Przy małych pompach (do domków jednorodzinnych) o niedużych mocach, jak najbardziej możemy zastosować prąd 1~230V/50Hz, natomiast musi Pan doprowadzić odpowiedniej średnicy kabel zasilający zważywszy na dużą odległość od miejsca zasilania (120 m). Prosił by o dosłanie dodatkowych danych do doboru, wtedy będę mógł z czystym sumieniem dobrać Panu odpowiednie urządzenie dla Pana instalacji. Z poważaniem, Bartosz.
×
×
 • Utwórz nowe...