Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok

integrated_design

Uczestnik
 • Posty

  9
 • Dołączył

 • Ostatnio

Reputacja

0 Neutralny

O integrated_design

 • Ranga
  Początkujący
 1. Zatem generalny problem polega na tym, ze indywidualnego inwestora nie stać na architekta? Czy problem polega na jakości usług projektowych? Ja uważam, że jakość mieszkania jest często na całe życie. Ważniejsza jest w tym niejednokrotnie od wyboru partnera/partnerki. Może to niepolityczne, ale partnera łatwiej zmienić niż nieruchomość.
 2. Każdy sobie sam przemyśli wartość argumentów, ale wątek przez Pana poruszony jest intrygujący. Czy można prosić o przybliżenie pozycji, której pan broni?
 3. Ten wątek jest o kosztach, i ktoś śmiał rzucić tezę, że nie warto projektować, bo bardziej się opłaca kupić trochę materiału niż zastanowić się nad jego użyciem. Śmiało, proszę o dalsze komentarze na ten temat.
 4. Czy mogę prosić o nakierowanie mnie na te wątki? Jestem nowy na forum. Od sprzedawcy projektu typowego dostałem taką odpowiedź: Co o tym sądzicie? Czy warto zapłacić więcej za indywidualny projekt? Firma sprzedająca "gotowy projekt" nie chce się podpisać pod projektem budowlanym. Nie wiem dlaczego zatem oferują "gotowy projekt".
 5. Sprawdziłem ofertę z pierwszej strony wyszukiwarki. Zapytałem ile kosztuje projekt budowlany--tj. projekt będący podstawą do pozwolenia na budowę. Oto odpowiedź: Proszę o oferty architektów adaptujących.
 6. Vox populi vox dei. Czy mogę liczyć na bardziej szczegółowe rozwinięcie Pana komentarza? Jestem nowy na forum i niezupełnie rozumiem pańską myśl. Przyznam, ze nie czytałem wcześniejszych pańskich postów, zatem nawet minimalne wyjaśnienie rzuciłoby światło na naturę komentarza.
 7. Ciekawe kto zdobywa dane i analizuje teren? Można postawić dom nawet na kanale melioracyjnym i ja takie realizacje widziałem wielokrotnie. Przez pierwszy sezon czasem jeszcze są zamieszkałe. Chętnie obejrzę arkusz excela zawierający dane o moim terenie. To tylko jeden z aspektów indywidualnego projektu. Tradycyjny projekt indywidualny też różni się od tradycyjnego projektu typowego. To że indywidualne domy nie powstają na zamówienie kredytobiorców świadczy jedynie o niefrasobliwości kredytodawców. Instytucja kredytująca powinna być zainteresowana oszczędnościami na etapie spłaty kredytu, a to oznacza dom energooszczędny i dom tani w utrzymaniu. Koszty kredytu byłyby mniejsze jeśli "equity" inwestora byłoby ustalone łącznie z jakością projektu domu. Duże pieniężne wydatki lub oszczędności są pochodną decyzji co i jak budować. Atrakcyjna architektura jest fajna, ale argument, że to stanowi o wartości projektu, jest błędny. O wartości projektu stanowi dopasowanie go do warunków lokalizacji i potrzeb klienta, w tym finansowych organizacyjnych i czasowych. Dobra architektura jest pochodną.
 8. Moje doświadczenie jest zupełnie przeciwne. Warto 10 razy pomyśleć i raz zrobić niż na odwrót. Taka jest idea projektowania. Kto oszczędza na projekcie zapłaci na etapie zarówno wykonawstwa jak i użytkowania domu wielokrotnie więcej. Projekt spełnia różne funkcje. Zasadniczo ma zapewnić szybki i bezbolesny proces robót i usunąć wszelkie przeszkody formalne, prawne i techniczne w ich realizacji. Ile one mogą kosztować? Często wieloletnie oszczędności. Jeżeli już chcemy oszczędzać, zróbmy to profesjonalnie, obliczając koszt inwestycji w jej cyklu trwałości technicznej lub zamierzonym okresie użytkowania conajmniej. Oszczędzanie na projekcie może się wydawać atrakcyjne temu, kto buduje na sprzedaż, ponieważ nie musi potem mieszkać w tym domu. Jeśli jednak możemy określić ile ma nas kosztować cała inwestycja, to warto mieć choć przybliżoną wizję tego na co wydajemy pieniądze. Na komfort? Na tanie utrzymanie domu? Na luksus? Na prestiż? Na szybką realizację? W każdym przypadku inaczej będzie wyglądało finansowanie, i to właśnie określa projekt, nawet jeśli inwestor nie zdaje sobie z tego sprawy. Można powiedzieć, że dla indywidualnego inwestora budującego dom wybór projektu to podpisanie umowy z samym sobą co do dalszych losów inwestycji oraz swojego życia. Zakładam, że to ma być dom, w którym inwestor chce spędzić część swojego życia i znaczną część swoich pieniędzy. Warto pamiętać, że zamówienie projektu np. bez instalacji może powodować trudności w optymalizacji zużycia energii. Rachunek za projekt płaci się raz--rachunki za energię do końca życia.
 9. Radzę przejrzeć dane o: 1. energooszczędności domów w tym kraju 2. strefach obciążenia śniegiem 3. rygorów technologicznych materiału użytego do budowym, w szczególności drewna 4. wymiarach (system imperialny?) Przetłumaczenie dokumentacji nie wystarczy, zresztą kto miałby go dokonać? Tłumacz czy inżynier?
×
×
 • Utwórz nowe...