Skocz do zawartości

nostromo

Uczestnik
  • Posty

    9
  • Dołączył

  • Ostatnio

Wszystko napisane przez nostromo

  1. Z biomasą ze słomy jest dodatkowo taki problem, że słoma na odpowiedniej jakości paliwo powinna być uprawiana bez nawozów zawierających chlor. W przeciwnym wypadku, podczas spalania powstaje chlorowodór powodujący szybką korozję wymiennika kotła. Tak więc słoma - OK. Pod warunkiem używania odpowiedniej jakości paliwa, z czym ponoć z tego co słyszałem jest różnie...
  2. All right now... Chcąc uzyskać standard NF15 (dla tych cieplejszych stref klimatycznych) można było by... Ścianę zewnętrzną zrobić np z: bloczki gazobetonowe 500 klejone (24cm) + styropian grafitowy 0,031 (27cm) + tynki nieznacznie cieńsza była była by ściana z silikatu (17,5cm) + styropian grafitowy 0,031 (30cm) + tynki połać dachową np. z: krokwie 80x200 rozstawione co 80cm, a miedzy nimi 20cm wełny mineralnej 0,035 + na całej powierzchni pod krokwiami jeszcze jedna warstwa 15cm tej samej wełny. (mostki cieplne wliczone) Mostek cieplny balkonu o wartości 0,01 to już tylko możliwy przy balkonach o konstrukcji samonośnej. Albo taki, albo wcale, nestety Jak widać grubości ocieplenia przy takich ścianach są... khm... imponujące. Przy budowie precyzyjne rzeźbienie w styropianie - murowane! A mury? Dla uzyskania wymaganej szczelności powietrznej bez odrobiny pedanterii przy wznoszeniu ani rusz. Plus systemy doszczelnień oczywiście. Było nie było radykalna zmiana mentalności wieeelu ekip budowlanych i kierowników budów bardzo jest tu wskazana.
  3. Nie wątpię, że takowy akumulator ciepła potrafi zakumulować dużą ilość ciepła czyli że ma dużą pojemność. Lecz jak to jest z szybkością jego oddawania?
  4. W pełni zgadzam się z artuto72. Większe kotły przydatne tylko w przypadku ogrzewania przerywanego, tak więc wielkość kotła- jeśli ma on podgrzewać również CWU - dobierany powinien być raczej pod kątem akceptowalnej długości czasu podgrzania ciepłej wody użytkowej w zasobniku.
  5. @Przemo1977 Ogrzewasz dom pompą ciepła czy masz wentylację z odzyskiem ciepła a CWU grzejesz elektrycznie? Na rynku spotyka się na prawdę dużą liczbę świadectw enegetycznych wystawianych "na kolanie". Cyferki w nich zapisane nie wiele mają wspólnego z rzeczywistością. Niestety... Możliwe, że sytuację zmieni nowa ustawa która ma wejść w życie w połwie przyszłego roku. Póki co, polecam sprawdzić mniej więcej poprawność certyfikatu przy pomocy takiego kalkulatora kosztów wg. certyfikatu energetycznego. Jeśli obliczony wynik zużycia energii będzie znacząco odbiegał od rzeczywistości, może to oznaczać że świadectwo jest lewe.
  6. Niezła zciema jest na tej stronce.... Tak z ciekawszych rzeczy: "Redukuje koszty ogrzewania do 60% w stosunku do standardowych systemów. " - taki procent redukcji kosztów przez obniżenie temperatury w ogrzewanym pomieszczeniu o 2 st.C i zasilania do 50 st.C ??? WOW! "Jest to nowe źródło energii odnawialnej. " - to to produkuje energię? "Ściana zewnętrzna z zastosowanym ogrzewaniem fazowym staje się izolatorem. " - staje się izolatorem? A gdzie styropian? I nie to od razu że jestem przeciwnikiem tego systemu (kilka zalet na siłę się znajdzie), ale wkurza mnie wprowadzająca w błąd, mocno naciągana reklama. Hej!
  7. Więcej opcji mają programy do obliczania zapotrzebowania na energię końcową lecz, cóż.. daleko im do bycia darmowymi. Mi się podoba, podstawowe opcje do orientacyjnego szacowania są, a wiadomo, że nic nie zastąpi szczegółowych wyliczeń szanownych kolegów forumowiczów
  8. Hej, skoro o tym mowa, to jeden z lepszych darmowych kalkulatorów energii końcowej (z uwzględnieniem sprawności instalacji) znajduje się pod tym adresem: http://techneco.pl/koszt-ogrzewania-domu Nie obejmuje on budynków pasywnych, które skądinąd wiadomo, że ocieplenie ścian mają ze 30cm styro i zużywają do 15 kWh/m2*rok energii użytkowej, która przy okazji jest też energią końcową, bo nie posiadają one jako takiego systemu grzewczego.
×
×
  • Utwórz nowe...