Skocz do zawartości

pirx

Uczestnik
  • Posty

    8
  • Dołączył

  • Ostatnio

Wszystko napisane przez pirx

  1. Nie mogę się z tym zgodzić :/ Dla mnie scentralizowany system to taki, który ma centralną jednostkę zarządzającą która koordynuje działanie innych urządzeń. I teraz zakładając, że zepsuła się jedna czujka na budynku - nie muszę chyba wymieniać wszystkich innych wraz z centralką, prawda? Jedyna awaria która powoduje podobny problem to awaria centralki. Przykład z dvd byłby bardziej odpowiedni gdyby założyć, że dvd jest na kabelku od centralki w pokoju dziennym a na przykład hi-fi jest w kiblu i też z centralką połączone kabelkiem. To co przeczytałem wcześniej pozwala mi sądzić, że centralny system widzicie jako czarną skrzynkę która sama robi wszystko a to niekoniecznie musi tak działać.
  2. z najtańszych systemów to chyba fibaro i vision jeśli chodzi o gotowce. wszystko o czym słyszałem jest droższe albo bardzo okrojone z funkcjonalności. przy czym fibaro nie widziałem w działaniu - nie wiem co i do jakiego stopnia potrafi. granica 2-3k zawęża raczej rozwiązania do samoróbek, chyba, że system ma być bardzo malutki i mało co robić. na pewno nie mieści się w tym sterowanie z komórki albo ładna wizualizacja. za taką cenę trzeba sobie to zrobić samemu. dostęp do internetu to też nie żadne novum ale takie rzeczy piszą ludzie którym trzeba zapłacić, a to nie jest zadanie na pół godziny, zapewniam.
  3. To jest dość dobra definicja każda automatyka działa częściowo autonomicznie. Można zrobić system automatyczny który będzie realizował bardziej złożone sterowanie w oparciu o inne podsystemy ale jest to z reguły niewygodne. I tak na przykład na sterownikach przemysłowych owszem, da się zrobić różne magiczne rzeczy włącznie ze zraszaniem z poprzedniego postu ale jest to niespecjalnie wygodne. Jeśli chodzi o różnice, to automatyką można w sumie osiągnąć taką samą funkcjonalność ale większym nakładem pracy. Zwykle systemy inteligentnego budynku mają dedykowany sprzęt lub typowe, szablonowe rozwiązania dzięki którym łatwiej jest uzyskać daną funkcjonalność. Automatyka zwykle szyta na miarę, szybka i niezawodna ale trudna w rozbudowie. Takie systemy powinny ułatwiać zarządzanie budynkiem. Oszczędności są zwykle niewielkie nawet w przypadku biurowców. Zdecydowanie polecałbym do zainstalowania u siebie jakiś gotowy system inteligentnego budynku. Jest ich ostatnio trochę. W sumie na początku wypadałoby się zdecydować na to czy celujemy w coś bezprzewodowego (mniej pewny, ale nie kujemy ścian) czy przewodowego (kabli są dziesiątki metrów za to kontrola pełna). Ja mam u siebie vision, ale to sprawa osobistych preferencji
  4. Witam poczytałem sobie powyższe propozycje i tak: plc-home - ciekawe, ale nie na moją głowę. Szczerze powiedziawszy to brzmi trochę jak forum dla entuzjastów. Sam sobie nie poradzę z programowaniem plc. Jest rzeczywiście trochę ciekawych rozwiązań ale nic co dałoby się zrobić jakimś gotowcem jeśli chodzi o muratordom i te instalacje programowalne to sporo ciekawych rzeczy tam jest ale rzeczywiście, wątek ciągnie się jak makaron jeszcze czytam. Jak na razie na pewno będą standardy typu sterowanie urządzeniami do ogrzewania i klimatyzacji, ale tego można się było spodziewać. Plus muza oczywiście Cały czas szukam jakiegoś takiego zestawienia "w pigułce" właśnie. Niestety ciężko jest. Producenci kuszą monitoringiem, ale nie wiem czy to najlepszy pomysł. A jak wy uważacie?
  5. @autorushsd byłem na plc-forum. staram się tam przemycić temat ale idzie ciężko, muszę przyznać coraz bardziej mam wrażenie, że ludzie mają niewielką świadomość tego, co może inteligentny dom. @tomek_brzoska sterowanie z jednego miejsca muzyką w innym miejscu w domu nie wydaje mi się sensowne. Inna sprawa, że fajnie by było mieć jakieś centralne miejsce, gdzie można sobie muzykę do systemu załadować a w pomieszczeniach jakieś wygodne selektory może to zabrzmi dziwnie, ale lubię słuchać muzy w łazience a nieczęsto chce mi się tam wlec sprzęt @Jani_63 odwiedziłem stronę. jest tam sporo ciekawych rzeczy ale przygotowanie strasznie boli :( siedzę, słucham i coraz bardziej się niecierpliwię bo strasznie to trwa. wolałbym poczytać ;) ale fakt, skarbnica pomysłów. Inna sprawa, że jak tak oglądałem to sobie to wydaje się, że tam te rzeczy są jakoś domyślnie zorganizowane. Co by znaczyło, że system będzie mało skalowalny. Jak przyjdzie mi co innego do głowy niż proponowane rozwiązanie to będzie problem. Mylę się? ogromnie dziękuję panu tomek_brzoska. niemal przegapiłem temat muzyki w domu i pewnie zrobię sobie do tego instalację. Oby więcej takich sugestii
  6. @zbigmaz1: nie zrozumieliśmy się chodziło mi o jakieś inne pomysły na to, co można osiągnąć stosując systemy sterowania w domu. jednym z moich pomysłów było sterowanie ogrzewaniem. Poza tym pewnie można światłem sterować i wykrywać czy nam piwnicy nie zalało. A mnie chodziło o inne pomysły... coś na co nie wpadłem a co może okazać się rewolucyjne albo po prostu bardzo wygodne. Ty podesłałeś mi coś co może faktycznie tym ogrzewaniem sterować (za co bardzo wdzięczny jestem, bo nie znałem a nie inny pomysł. Problem w tym, że sporo rzeczy które można znaleźć w internecie to rozwiazania tyle powtarzalne co nie podnoszące komfortu w znaczący sposób. Jeśli zaś chodzi o sterowanie piecem przez internet, to natknąłem się na polski system który ma klienta przeglądarkowego. Vision się toto nazywa i z tego co wyczytałem na stronie umożliwia robienie takich rzeczy. O plagiacie raczej nie może być mowy bo to chyba inna zasada zupełnie. Poza tym nie dam głowy, ale wydaje mi się, że można w podobny sposób sterować pewnymi centralami alarmowymi choć niestety nie znam szczegółów :( gdzieś czytałem coś takiego... @MrTomo: niewątpliwie masz rację i nie spodziewam się, że ktoś mnie zmusi. Problem polega na tym, że producenci zwykle chcą pokazać coś spektakularnego więc zwykle kończą na jakimś sposobie sterowania światłem. I pięknie, tyle, że ja niekoniecznie chcę mieć w domu oświetlenie rgb bo do niczego sensownego nie będzie mi służyć a wystarczającą mi scenę świetlną mogę zrobić ściemniaczem na ścianie. To jest właśnie główny problem - producent powie, że można za pomocą takiego systemu zrobić prawie wszystko i nawet nie skłamie. Mnie interesują pomysły. Na przykład podgrzewanie wykafelkowanej podłogi w łazience żeby w stopy nie było zimno jak rano pójdę teges ;) zależne od temperatury w pomieszczeniu i godziny o której wstaję. Małe, nieimponujące rzeczy dzięki którym łatwiej się żyje i mniej trzeba o różnych rzeczach pamiętać.
  7. Bardzo fajne szczególnie wizualizacja mi się podoba, wiele rzeczy można sobie z jednego miejsca obejrzeć i jest dość czytelna. Niemniej nie można nie zauważyć, że to niekoniecznie jest nowy pomysł tylko realizacja mojego. Bardzo chętnie dowiedziałbym się o jakichć INNYCH zastosowaniach dla ogólnie pojętych BMS.
  8. Witam jako, że jestem zdeklarowanym gadżeciarzem-fetyszystą trafiłem na ideę inteligentnego budynku i przy okazji na to forum. Temat nie jest nowy i był już tutaj wspominany tyle tylko, że nie udało mi się znaleźć jakiegoś kompendium rozwiązań gdzie byłoby coś ponad marketingowy szum. Interesują mnie realne rozwiązania które mogą ułatwić życie człowieka a nie błyskające pod sufitem kolorowe lampki nadające się tylko do szpanowania znajomym. Szukam funkcjonalnych rozwiązań nie tyle zastępujących standardowe problemy nowymi tylko ułatwiających życie. Na przykład taka regulacja temperatury - jak i czym coś takiego zrobić żeby było prosto i wygodnie. Tak sobie myślałem, że można by zrealizować system który mógłby sterować ogrzewaniem w zależności od: okresu grzewczego, temperatury aktualnej, dodatkowych zmiennych (a, chcę mieć teraz cieplej). Jeśli ktoś chciałby się podzielić jakimiś odkrywczymi myślami na temat - będę wdzięczny Nowe pomysły mile widziane.
×
×
  • Utwórz nowe...