Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok

tomsko

Uczestnik
 • Posty

  9
 • Dołączył

 • Ostatnio

Wszystko napisane przez tomsko

 1. Witam. Mam w projekcie zbrojenie podłużne ław drutem fi14 lub fi16. Wybiorę raczej fi14 ale mam pytanie odnośnie gięcia tych prętów - jak wiadomo, koniec zbrojenia trzeba wygiąć o 90 stopni i wpuścić w prostopadłe zbrojenie. Pytanie jak taki drut fi14 wygiąć w warunkach polowych? Będzie się to dało zrobić np stalową rurką 1cal? Jakie są Wasze doświadczenia w tym temacie? Dzięki za podpowiedzi.
 2. Witam. Mam następującą sytuację z działką, którą planuję zakupić: - działka - wg wypisu z rejestru gruntów - jest opisana jako "Grunty orne", oznaczenie "R IV b" - działka jest objęta miejscowym planem zagospodarowania, z przeznaczeniem na zabudowę jednorodzinną - działka znajduje się w granicach miasta i jest otoczona zabudowaniami jednorodzinnymi Teraz pytanie: czy muszę występować o odrolnienie tej działki, aby dostać pozwolenie na budowę domu? Jeśli tak, to co w ogóle daje MPZP skoro i tak trzeba teren odrolnić? Dziękuję i pozdrawiam.
 3. Wtedy podciągasz się już pod ustawę o ochronie gruntów rolnych i leśnych. Skoro MPZP obowiązuje, to masz ustalone przeznaczenie gruntów na cele nierolnicze lub nieleśne. Pozostaje Ci jeszcze sprawa wyłączenia gruntów z produkcji. Nie czytałem ustawy dokładnie, ale widzę, że: Opłaty za 1ha to jakieś 100-400tys zł... Ale: Zatem wystarczy, że Twój przyszły dom będzie mniejszy niż 0,05ha i odralniając tylko kawałek działki pod domem - unikniesz opłat. Z tego co czytałem gdzieś tu na forum, to urzędnik decyduje jaka powierzchnia działki powinna zostać odrolniona żeby zmieścił się na niej dany budynek - warto więc żeby ktoś kto przez to przechodził napisał, jaki obszar trzeba odrolnić żeby wybudować dom o pow. parteru np. 100m2.
 4. Witam. Co prawda jestem dopiero na etapie kupna działki, ale powoli zaczynam się zastanawiać m.in. nad tym, w jakiej technologii stawiać przyszły dom - na razie chciałbym się skupić na ścianach zewnętrznych i ich izolacji. Czytałem już trochę wątków dot. izolacji od wewnątrz (tam to dopiero były emocje ;) ), jednak odnośnie izolacji kładzionych od zewnątrz znalazłem tylko stwierdzenia typu "jest lepsza". Poproszę o wskazanie zalet ścian ocieplanych od zewnątrz. Na razie wymyśliłem takie: - mur od wewnątrz - można łatwo wieszać szafki - dodatkowy akumulator ciepła zimą / odbiornik ciepła latem Jakie inne zalety ma ocieplanie od zewnątrz?
 5. tomsko

  Zalety izolacji zewn.

  Ok, dzięki za odpowiedzi. Podsumowując odnośnie zalet ścian ocieplanych od zewn: - łatwiejsze wieszanie szafek - akumulacja ciepła - akumulacja wilgoci - trudniej spartolić - ściana nie przemarza Z uwag dodatkowych o betonie komórkowym: - można go spokojnie nie docieplać - jeśli już docieplać, to najlepiej metodą lekką suchą - jeśli już docieplać styropianem, to należy dobrać odpowiednio grubą warstwę (zakładam, że w przeciwnym razie, skondensowana para na łączeniu BK-styropian będzie zamarzać) Zakładam, że będę u siebie stawiał wszystko na izolowanej płycie fundamentowej. Czy powyższa uwaga ma zastosowanie także w takim przypadku?
 6. tomsko

  Zalety izolacji zewn.

  Faktycznie, o tym nie pomyślałem. W takim razie ściana nie zmarznie, ale co z izolacją zewnętrzną? Czy wykropli się w niej woda, która w końcu zamarznie? Czy też może stosuje się folie paroszczelne między styropianem/watą a ścianą? A co do przemarzania ścian, to jak się to ma do Ytongów jednowarstwowych? Dziś dostałem odpowiedź od Pani telemarketerki Ytonga: "Ściany z bloczków YTONG nie wymagają docieplenia, mogą zatem swobodnie oddychać. Ściany są paroprzepuszczalne, dlatego też wilgoć nie wnika w ścianę. Dzięki temu w domu jest zapewniony właściwy mikroklimat." Jak dla mnie to ta odp. trochę się kupy nie trzyma (ściana przepuszcza parę, dlatego nie będzie w niej wilgoci?), więc proszę o podpowiedź jak to jest z kondensacją pary (i ew. zamarzaniem) w jednowarstwowym Ytongu.
 7. tomsko

  Zalety izolacji zewn.

  Kolejna rzecz jaką znalazłem to: - akumulacja wilgoci - zdolność wchłaniania nadmiaru i oddawania go gdy w pomieszczeniu jest sucho Co więcej? W szczególności chciałbym się dowiedzieć jakie wady/zalety mamy jeśli chodzi o kondensację i przemarzanie ścian ocieplonych od zewnątrz.
 8. O, dzięki za precyzyjną odpowiedź. Zatem podsumowując dla wszystkich: o ile budujemy się w granicach adm. miast i mamy MPZP wskazujący na zabudowę jednorodzinną, to działkę mamy odrolnioną "z automatu" i bez kosztów (no, może oprócz zmian w podatku od nieruchomości, ale tym się na razie nie przejmuję).
 9. No tak, głupie pytanie z tym MPZP. Ale wracając do tematu, znalazłem takie informacje: 1. MPZP określa przeznaczenie gruntu jako "zabudowa jednorodzinna", ale jeśli działka jest rolna (co jest określone w rejestrze gruntów) to wnioskowanie o wyłączenie jej z użytkowania rolniczego w celu uzyskania pozwolenia na budowę: a/ jest wymagane, jeśli grunty są oznaczone jako organiczne (dowolna klasa) lub mineralne (klasy I-III) b/ nie jest wymagane (i nie wymaga żadnych opłat), jeśli grunty są oznaczone jako mineralne kl. IV-VI 2. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia ww. wniosku, ponosi się następujące opłaty: a/ brak opłat, gdy odrolnimy nie więcej niż 0,05ha (500m2) powierzchni działki przeznaczonej pod bud. jednorodzinne b/ wymaga sporych opłat jednorazowych oraz rocznych (przez 10 lat), gdy odralniamy więcej niż 0,05ha 3. Rodzaj gruntów sprawdzamy pobierając mapę glebowo-rolniczą, w wydziale GiK starostwa powiatowego. Nie znalazłem natomiast jasnej odpowiedzi, czy powyższe stwierdzenia (pkt1-2) obowiązują tak samo w granicach administracyjnych miast jak i poza nimi. Proszę o podpowiedź.
×