Skocz do zawartości

bartekpolak

Uczestnik
  • Posty

    6
  • Dołączył

  • Ostatnio

Wszystko napisane przez bartekpolak

  1. Powiem na przykladzie domku moich znajomych, maja parterowego kanadyjczyka troche ponad 100m2, z reku. Domek super zaizolowany, sciana od zewnatrz 15 cm styropianu, na wierzch tynk a od srodka welna i rigips. domek stoi na cieplej plycie fundamentowej. Dom jest super cieply i z rekuperatorem. Nawet w duze mrozy jak tylko swieci slonce, przez duze okna po poludniowej stronie jest taki uzysk ciepla ze starcza do ogrzania tak samo jak sie wiecej gotuje, piecze w piekarniku. Nie moglem uwierzyc z poczatku. Musieli sie nauczyc korzystac z kominka ktory aktualnie pelni funkce tylko grzewcza. Nie ma mozliwosci ze jest jakas imprezka, zejdzie sie pare osob i w miedzyczasie doklada sie kilkukrotnie do kominka....wszyscy by sie ugotowali. Bardzo sa zadowoleni ale chcieliby poprawic to ogrzewanie zeby bylo bardziej precyzyjne. najwiekszy plus ze jest tanie ale wymaga dopilnowania. Moglby u mnie byc gaz ze zbiornika albo olej, ale czy ma to ekonomiczne uzasadnienie? wielka butla na podworku tez za badzo mi sie nie podoba. Ma ktos jakies doswiadczenie? ogrzewa ktos dom pradem w Polsce? Ja w tym roku mam niby wracac....zobaczymy Co do tych cen pradu. jednak taryfa nocna jest prawie 50% tansza jak dzienna jakby sie oprzec calkowicie na pradzie to warto ciagnac tylko ta energie. Ja mam doswiadczenie tylko z UK gdzie placilem za prad, mialem grzejniki i boiler ladowane noca. grzejniki mialem statyczne po poludniu jak wracalem z pracy otwieralem klapki i grzejniki oddawaly cieplo. wszystko dzialalo dosc dobrze a ta chata nie byla wcale super ciepla.
  2. no ladnie to sie dowiedzialem ze sie podniecam jakimis cenami, nieladnie tak ofensywnie. czuje sie dotkniety co Ty bys zrobil majac z sieci tylko prad? Ja mysle w ten sposob; jakiekolwiek paliwo nie wybierzesz zawsze musisz cos zaplacic gaz, olej, prad, wegiel, drewno. Np(teoretyzujac) zaplacisz za prad 2000 za kwartal zimowy a za gaz 1500 to roznica jest zyskiem w uzytkowaniu czyli 500zl oszczednosci. Te coroczne oszczednosci odejmujesz od poczatkowej inwestycji np za grzejniki plus dostosowanie instalacji elektrycznej zaplace jakies 5tys a za instalacje gazowa? (komin, piec, grzejniki, wszystkie rurki, robocizna) 20tys wydaje sie malo. Czyli przy tej sytuacji musze uzytkowac gaz 30 lat zeby sie zwrocil. (sorki wyliczenia pi razy drzwi, chodzi mi o pokazanie ogolnie o co mi chodzi) Wiadomo zeby z glowa ogrzac cieplego kanadyjczyka musi to byc precyzyjne dawkowanie ciepla czyli wegiel i drewno odpada. zostaje, gaz, olej albo prad. Moglbym oczywiscie zrobic na calym dachu baterie fotowoltaniczne albo pompe ciepla ktora moze jest tania w uzytkowaniu ale koszt instalacji nie zwroci sie nigdy. Podalem ceny ze strony taurona obowiazujace w Glogowie (ale i tak sie tutaj pomylilem taryfa nocna 0,17 dzienna 0,35) http://www.tauron-pe.pl/dla-domu/sprzedaz2/Pages/G12.aspx Aktualnie jeszcze mieszkam w UK i mieszkalem w domach ogrzewanych pradem akumulacyjnie, woda tez byla w zbiorniku ogrzewana taryfa nocna. teraz mieszkam w domu ogrzewanym gazem i koszty sa bardzo podobne, teraz dostaje dwa rachunki za gaz i prad a wczesniej jeden wiekszy tylko za prad. W sumie placilem tyle samo. Nie wiem moze sie calkowicie myle. To jaki jest najlepszy, tani sposob na ogrzanie cieplego kanadyjczyka? Musi to byc precyzyjne, dynamiczne dawkowanie niewielkich ilosci ciepla.
  3. jedna z wiekszych wad jest mala bezwladnosc cieplna, dom sie szybko studzi i nagrzewa. ogrzewaie musi byc dynamiczne. Mozna zwiekszyc bezwladnosc budujac szkieleta na plycie fundamentowej ale widze ze ten jest caly szkielet. Projektuje swojego kanadyjczyka i powolutku klaruje mi sie sytuacja. Na poczatku mial byc murowany a teraz kanadyjczyk na plycie, z reku i ogrzewaniem elektrycznym akumulacyjnym.
  4. to wszystko sie zgadza bo wszystko tkwi w szczegolach. Ja porownywalem koszty, w moim przypadku, zebranie humusu i 30 cm gruntu rodzimego, 30cm pospolki, 30cm styropianu 200 (to jest najwiekszy wydatek w porownaniu z metoda tradycyjna) i 15cm plyta zbrojona siatka podwojnie(bez podlogowki) Porownalem do metody tradycyjnej ale razem z podloga na gruncie. wyszlo mi ze polowe taniej i cztery razy szybciej bedzie plyta. To bylo jednak tylko teoretyzowanie bo do kanadyjczyka nie dawalbym tradycyjnych fundamentow tak czy siak. Duzy plus dla plyty to ze nie masz mostkow cieplnych. co do tych grzejnikow akumulacyjnych, to konkretnie trzy pojda do sypialni statyczne (dynamiczny jak sie zalaczy to szumi) a dynamiczny wiekszy do dziennego).nowe grzejniki nie sa takie wielkie znowu tymbardziej tych mniejszych mocy. za to nie potrzeba pomieszczen gospodarczych na piec czy inne kotlownie, zadnych kominow itd. Koszty zwiazane z zakupem "systemu grzewczego" sa znikome w porownaniu z innymi a potem uzytkowanie porownywalne jesli dom jest "prawie" pasywny. o jakim grzaniu dynamicznym myslisz? nie mam gazu z rurki. u mnie taryfa jednolita 0.28zl kWh a przy wyborze nocnej tj 0,34zl dzien 0,14zl noc.
  5. Oczywista oczywistosc ze do stylu zycia i z tym ogrzewaniem to lepiej spedzic miesiace na zbieranie informacji niz pozniej zalowac. np. znajomi wybudowali kanadyjczyka, dom bardzo cieply na cieplej plycie z rekuperatorem. Wstawili tam tez kominek bo zawsze chcieli dom z kominkiem..... niestety nie dalo sie w nim palic, dom sie momentalnie przegrzewal. wklad byl najmniejszej mocy jaka byla na rynku a i tak dawal za duzo ciepla. Dlatego ja planuje grzejniki akumulacujne dynamiczne. Co do ceny fundamentu; jak zrobicz ciepla plyte czyli, pospolka,styrop i zbrojona plyta to takie cos juz jest podloga gotowa do przyklejenia np.plytek... czyli w porownujac tradycyjny fundament trzeba doliczyc koszt podlogi na gruncie zeby bylo obiektywnie.
  6. Witam. Jestem bardzo pozytywnie zaskoczony technologia szkieletowa. Mieszkamy od 5 lat w UK i wszystkie nowe domy budowane sa jakimis metodami lekkimi, najczesciej szkielety, prefabrykaty. Mieszkalem w takich domach i nie mam jakichs zastrzerzen. W Polskich warunkach problemem wydaje sie podejscie do tematu, ogolna wrogosc do czegoklwiek nowego. Bo jak dyskutowac z ludzmi ktorzy argumentuja: a jak ci wjedzie w chate rozpedzony samochod albo przejdzie huragan itp itd, widze ze na tym forum jest duzo merytorycznych argumentow. W kazdej technologii mozna zrobic dom zle lub dobrze. Moim zdaniem najwazniejsza jest dokladnosc wykonania dlatego podczas budowy napewno bede mieszkal na miejscu w przyczepie kempingowej zeby odgrywac role pomocnika, i zeby przypilnowac dokladnosci, mam nieco zamilowania. Moj dom ( na razie mam tylko dzialke ) powstanie na cieplej plycie fundamentowej, zwieksze w ten sposob bezwladnosc cieplna uczucie ze dom jest bardziej tradycyjny, chodzenie po OSB to troche lipa wg mnie. co do scian to nie widze wad szkieletu drewnianego. Drewniane stropy tez mi nie leza (glosne, i zbyt sprezyste,jak dzieciaki skacza to slychac w calym domu), dlatego dom bedzie wiekszy ale parterowy. Wady domu tradycyjnego to przedewszystkim niepotrzebnie robienie rzeczy nad wyrost czyli niepotrzebne koszta. Potezne fundamenty, ciezkie sciany i materialy. Po co to? dla naszych pra pra wnukow?
×
×
  • Utwórz nowe...