Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok

rotkad

Uczestnik
  • Posty

    5
  • Dołączył

  • Ostatnio

Reputacja

0 Neutralny

O rotkad

  • Ranga
    Początkujący
  1. Panowie, po pierwsze gratulacje za tak użyteczny topic. Ciekaw jestem jak zgłaszaliście te altanki w powiecie, chodzi mi głównie o ewentualne rysunki. Bflip pisał na początku tematu, że w dużej mierze robił altane "na oko". Czyli rysunek w zgłoszeniu też był tylko poglądowy, czy musze wznieść się na wyżyny talentu i rysować ośmiokątną altane?
  2. Jak budować studnię

    Dzięki bajbaga, za upewnienie mnie w temacie. Też kombinowałem w ten sposób ;).
  3. Jak budować studnię

    Raczej pokazuje ewidentny przykład kulawego prawa, z którego powodu nie chce mi się potem ciskać po sądach, żeby udowadniać powiatowi kto ma racje. Gdybym kupił działke 8 kilometrów dalej w sąsiednim powiecie to nie miałbym tego problemu bo tam przyjmują zgłoszenia na studnie.... u mnie chcą PnB. Zaaaaajebiście Nie powinno być takich dwuznaczności szczególnie w tak prostej sprawie.
  4. Jak budować studnię

    Pierwsze dwa znam. Pierwsze pozwala tylko babce załatwić formalności zgłoszenia obudowy ujęcia ale wcale nie stwierdza, że całą studnie może zbudować bez PnB. W drugim też rzecz dotyczy tej nieszczęsnej obudowy studni i brakach w dokumentach zgłoszeniowych. Ot sąd tym razem nie przyczepił się, że obudowa to nie cała studnia. Co sąd to inna interpretacja tego samego prawa. Podaje jako przykład inne orzeczenie. Źródło orzeczenia, z którego jest poniższy cytat Tutaj też głównym problemem sprawy nie jest studnia sama w sobie ale sąd pisze m.in. jednoznacznie: "Uzasadniając organ II instancji wskazał, iż budowa studni nie została przez ustawodawcę zwolniona z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę - nie została wymieniona w zamkniętym katalogu zawartym w art. 29 Prawa budowlanego. Wykonana przez odwołujących się studnia wiercona nie stanowi "obudowy ujęcia wody podziemnej", o której mowa w art. 29 ust. 2 pkt 10 ustawy Prawo budowlane i której realizacja zwolniona jest z obowiązku uprzedniego uzyskania pozwolenia na budowę. W przedmiotowej sprawie wykonano ujęcie wody (studnię wierconą), stanowiące urządzenie służące poborowi wody, które wymaga uzyskania pozwolenia na budowę." Ale dzięki za Twoje trzecie orzeczenie, którego nie znałem a tam jest wprost napisane na str. 7 i 8 jakim przepisem można się podeprzeć w tej sprawie. Tak czy owak załamujące jest, że przy tak podstawowej i wydawało by się prostej sprawie jak przydomowa studnia możliwe są tak różne interpretacje. Przecież woda na działce to podstawa podstaw. Nie dziwie się, że ludzie siwieją walcząc z formalnościami przy budowie całego domu :(
  5. Jak budować studnię

    Na wstępie zaznaczam, że wcale mnie nie cieszą te przepisy ale są jakie są. Dodam, że w ostatnim numerze BudujemyDom z 1,2/2012 jest artykuł o ujęciach wody gdzie jest napisane, że na studnie do 30m i o poborze mniejszym niż 5m3/dobe nie trzeba PnB tylko zgłoszenie budowlane. Nie wiem skąd taka teza... nie trzeba tylko pozwolenia wodnoprawnego. A jaka podstawa prawna do zgłoszenia a nie PnB?? Bardzo bym chciał, żeby to była prawda. Wtedy sam nie musiałbym ubiegać się w moim starostwie o PnB studni. Nijak nie udało się przepchnąć zgłoszenia wykonania ujęcia wody do 30m i poborze mniejszym niż 5m3/doba. Niestety nie "może być" a jest wymagane :( Te starostwa, które przyjmują tylko zgłoszenia błędnie interpretują ten "cudowynie niejednoznaczny" zapis z PB o "obudowie ujęcia". Szkoda, że to tylko teoria, w praktyce otwór głębinówki się zasypie przez ten ustawowy miesiąc czekania od zgłoszenia. Nawet gdyby wykonanie całego orurowania głębinówki było jej obudową. Niestety ta obudowa to tylko to na samej górze, kręgi, obudowa zaworu itp. Notabene chciałbym wiedzieć, który to "geniusz poseł" zmienił w PB ten zapis z "budowy ujęcia" na "Obudowe..." Wiercenie ujęcia i wykonanie jego zabezpieczenia(rury) + montarz pompy itd. to roboty budowlane = PnB. W Google jest wiele orzeczeń sądowych dotyczących czepiania się PINB o studnie. Niestety nie znalazłem nawet jednego wyroku, w którym rację przyznanoby właścicielowi studni, że nie wymaga ona PnB :/ Dalej idąc prawo jest takie, ze nawet wykopanie łopatą studni na jeden krąg = PnB. Jest to oczywiście paranoja nie mająca nic wspólnego z praktycznym życiem. Niemniej pisanie, że studnie wystarczy zgłosić to błąd. Zanim się ujawnimy w starostwie to lepiej sprawdzić czy nasze starostwo uzna tylko zgłoszenie a jak nie to albo PnB albo siedzieć cicho.
×