Skocz do zawartości

buk07

Uczestnik
  • Posty

    9
  • Dołączył

  • Ostatnio

  • Dni najlepszy

    2

Wszystko napisane przez buk07

  1. Czy to oznacza, że ten licznik pokazuje tylko zużycie energii przez pompę? Zakładam, że tak, ale wolę się upewnić. Jakie jest całkowite zużycie energii elektrycznej przez Twoje gospodarstwo domowe (ogrzewanie+światło+TV+komputer itp.)?
  2. Cześć Tadku nie-jadku (fajna ksywka), Oczywiście, że jest odprowadzenie skroplin. Każdy wymiennik produkuje skropliny - nie ma bata. Fizyki nie oszukasz. Żadnych problemów z zapachami, o ile sąsiedzi nie spalają akurat śmieci w piecu. Co do wytrzymałości wymiennika, to się nie wypowiem. Na razie, po 3 latach użytkowania, nie było widać żadnych śladów jakiegokolwiek zużycia (wymiennik był czyszczony przez serwisanta podczas ostatniego przeglądu - pisałem o tym wyżej). Za 7 lat napiszę co zostało z wymiennika Jeśli nie wiesz co kupić, to poczytaj o tym nieco więcej, zapoznaj się z teorią. Moim zdaniem od samego rekuperatora ważniejsza jest instalacja wentylacyjna - jej prawidłowe zaprojektowanie i wykonanie. I na tym bym się skupił. Szukanie super hiper wypasionych central wentylacyjnych z niby-odzyskiem wilgoci, nie ma moim zdaniem sensu. Ważne, żeby były bezawaryjne i solidnie wykonane - a to założenie StorkAir spełnia w moim przypadku.
  3. No to cena nie drgnęła od 3,5 roku. Moim zdaniem przegięcie. Z resztą ten CC EASE też tani nie jest - prawie 900 PLN. Jeśli chodzi o IB, to czytałem ostatnio, że jakaś firma z Belgii sprzedaje elektronikę i oprogramowanie do sterowania budynkami i nawet mają interfejs do central StorkAir. Mają na stronce screeny aplikacji pod Windows, która wyświetla temperatury z rekuperatora. Więcej informacji znajdziesz na tym forum: http://www.promixis.com/forums/showthread....ir-WHR950/page2 (WHR950 to holenderskie oznaczenie dla ComfoAir/ Zehnder 550)
  4. Panel CC EASE jest bardzo prosty w obsłudze i to jest jego plus. Natomiast minus to prezentacja danych. Pokazuje jedynie na którym biegu pracuje wentylacja, który wentylator pracuje (nawiew, wywiew lub oba), dzień tygodnia, godzinę, czy pora wymienić filtry i to chyba tyle z podstawowych. Pokazuje też czy bypass jest załączony - tak, jest automatyczny bypass. Nie pokazuje bezpośrednio temperatur nawiewu, wyciągu, zewnętrznej i powietrza usuwanego - a to raczej przydatne informacje. Żeby je wyświetlić, trzeba wejść w ustawienia serwisowe za pomocą dość karkołomnej kombinacji przycisków. Podobnie z wydajnością wentylacji - jej prezentacja i ustawianie w % na poszczególnych biegach jest tylko w ustawieniach serwisowych. Szczerze mówiąc bardzo chciałem kupić panel LUXE, ale jego cena była wtedy zaporowa, więc zrezygnowałem. Ma on zdecydowanie bardziej przyjazny interfejs użytkownika i wyświetla informacje o temperaturach bez kombinowania. CC EASE w zupełności wystarcza do podstawowych funkcji, pozostawia jednak pewien niedosyt.
  5. 300 PLN. Moim zdaniem dużo (pewnie zależy od firmy), ale widzę, co jest robione w tej cenie - częściowo opisałem wyżej. Dodatkowo jeszcze instalator sprawdza i ewentualnie czyści czerpnię i wyrzutnię. Aha - filtry jednorazowe są też droższe niż kilka złotych. Nie pamiętam dokładnie ile, ale chyba rzędu 30-40 zł za sztukę. Nie wiem, czy nie da się znaleźć taniej, bo na razie nie szukałem.
  6. Eksploatacja polega na tym, że sobie działa i wentyluje. Raz do roku przegląd i czyszczenie - przychodzi koleś z firmy, która robiła instalację. Przyznam, przegląd nie jest tani, ale z drugiej strony mi by się nie chciało spędzać 3h, żeby odkurzyć i wyczyścić centralkę, wymontować wymiennik i umyć go pod prysznicem, a potem to wszystko złożyć do kupy. Sam wymieniam tylko filtry raz na kwartał i od czasu do czasu sprawdzam sobie parametry na sterowniku CC EASE. Jeśli chodzi o wrażenia akustyczne, to wentylatory słychać tylko na 3 biegu, pod warunkiem, że nikt i nic innego nie hałasuje i że się siedzi w pomieszczeniu na poddaszu bezpośrednio pod rekuperatorem. Jedyna wada, jaką dostrzegam po 3 i pół roku użytkowania, to spore osuszanie powietrza zimą. Wydaje mi się, że to kwestia zmniejszenia intensywności wietrzenia. Pierwotnie ustawiłem sterownik, żeby w dzień pracował na 2 biegu (50% wydajności), a w nocy na pierwszym (35%), ale ostatnio zmieniłem na 1 non-stop. W domu 25-30% wilgotności przy obecnych temperaturach zewnętrznych (około 0 stopni) i 20 stopniach wewnątrz. Powoli zwalczę ten problem, a przyczyną niekoniecznie musi być wentylacja. Z perspektywy kilku lat użytkowania widzę, że dzisiaj wybrałbym ten sam rekuperator, ale nie wziąłbym już wymiennika entalpicznego. Odzysk wilgoci to pic na wodę - może w laboratorium coś tam producentowi zatrybiło, ale w realu nie ma co liczyć na takie cuda. Co ciekawe, czytałem na ten temat już 4 lata temu, przed zakupem, ale chciałem się sam przekonać i mimo licznych ostrzeżeń - kupiłem entalpiczny. No to się przekonałem. Podsumowując: centrala wentylacyjna J.E. StorkAir/ Zehneder/ ComfoAir (nazwa zależy od tego, kto montuje) 550 LUXE ze sterownikiem EASE jest solidnym urządzeniem i jak dla mnie wartym swojej ceny. Jak ktoś nie lubi się martwić, czy pod rekuperatorem ma kałuże wody (a czytałem o takich przypadkach), to warto w nią zainwestować, ale na cuda typu "odzysk wilgoci" nie ma co liczyć - przynajmniej u mnie to nie działa.
  7. No właśnie - co wynikło? Sam używam rekuperatora tej firmy, tylko większego (550). Działa u mnie ponad 3 lata i daje radę. Spełnił moje założenia: koszty ogrzewania spadły około 15%, a powietrze w domu jest znacznie lepszej jakości, niż przy wentylacji grawitacyjnej. Tak - miałem wcześniej wentylację grawitacyjną i założyłem WM w zamieszkanym domu. Trzeba było przebić strop i kilka ścian, a potem dobrze posprzątać. Dane laboratoryjne producenta o kosmicznej wydajności i odzysku wilgoci od razu włożyłem między bajki. Przynajmniej nie miałem problemów takich, jak autor niniejszego wątku.
  8. Albo nie mieć kredytu, albo zarabiać tyle, żeby wystarczyło ;) A poważnie, to każdy dom jest inny i samo porównywanie powierzchni użytkowej/ ogrzewanej nie wystarczy. Ten wątek jest tylko do celów poglądowych, aby wiedzieć ile inni płacą, a ile płacę ja. Porównywanie kwot nie ma większego sensu. Pozdrawiam.
  9. A u mnie jest tak: DOM w miescie wojewódzkim, 200m2 + 58m2 nieogrzewanych piwnic i garazu (3 osoby dorosle + 3 dzieci): c.o. + c.w.u. + gotowanie (gaz ziemny GZ 50) = 8000 zl/rok (dane za 2011) Internet (4 Mb) – 35 zl/miesiac = 420 zl/rok woda + kanalizacja: 625 zl/kwartal = 2500 zl/rok prad (multimedia + oswietlenie + pompy co i cwu + rekuperator + napedy bram) – okolo 600 zl/2 miesiace = 3600 zl/rok kablówka + telefon stacjonarny – 140 zl/miesiac = 1680 zl/rok podatek – okolo 400 zl/rok wywóz smieci – 230 zl/2 miesiace = 1380 zl/rok ubezpieczenie - 1300 zl/rok SUMA = okolo 19280 zl/rok (1607 zl/miesiac)
×
×
  • Utwórz nowe...