Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok

Otis

Uczestnik
 • Posty

  5
 • Dołączył

 • Ostatnio

Wszystko napisane przez Otis

 1. Witam. Jestem na etapie budowania domu w technologii szkieletu drewnianego. Planowo mam wykończenie z imitacji bala. Drewniana elewacja. Miałem ocieplać od zewnątrz 5 cm wełny mineralnej plus folia wiatroizolacyjna. Doradzono mi , żebym zamontował styropian ( myśłałem o 6 cm na wpust ). Dzięki temu zlikwiduję mostki termiczne. W sumie miałbym patrząc od środka - 5 cm wełny + 15 cm wełny w szkielecie + 6 cm styropianu. Styropian byłby wykończony siatką i klejem. I oczywiście zagruntowany i pomalowany. I na to elewacja drewniana. Proszę o poradę w tej kwestii. Czy montować styropian czy jednak wełnę mineralną?
 2. Otis

  ocieplenie kanadyjczyka

  Szukałem tego wykresu Moliera , ale niestety nie jestem wstanie odczytać punktu rosy. Porzrbuję pomocy w technice odczytu wykresu. Z twojego postu rozumie , że lepiej będzie zastosować na całej grubości ściany wełnę i będę miał lepsze odparowanie kondensatu z zimy latem.
 3. Otis

  ocieplenie kanadyjczyka

  Jasne , że wynik wydaje się dobry. Przy zastosowaniu styropianu będzie trochę gorszy. Nie wiem czy dobrze liczę. Ale nie to jest istotne dla mnie. Tylko jaki materiał mam zastosować na zewnątrz domu? Styropian czy wełnę? I jak określa się punkt rosy?
 4. Otis

  ocieplenie kanadyjczyka

  Cieszy mnie , że tak szeroko piszecie na ten temat. Ale niestety mimo przypisanych artykułów i innych danych nadal nie wiem co mam zrobić. Czy któryś z was może mi konkretnie napisać np. Zrób tak bo... lub nie rób tak bo... Czy mam zastosować styropian innej grubości lub nie stosować styropianu. Jak oblicza się punkt rosy i ile ona wynosi. Chcę uzyskać parametry zbliżone do domu pasywnego lub chociaż dobrze energooszczędnego. Nie jestem specjalistą , ale w sieci znalazłem wzór na obliczenie izolacyjności ściany. U=1/R gdzie R=grubość materiału / lambda materiału. Przy zastosowaniu wełny 5+15+5 Rockwool Superrock ( lambda = 0,035 ) uzyskałem U=0,139. Nie liczyłem przy zastosowaniu styropianu.
 5. Otis

  ocieplenie kanadyjczyka

  Ok. Jeżeli chodzi o styropian to mam już na składzie o grubości właśnie 6 cm. Tylko nie wiem czy go odbierać na siłę czy starać się go pozbyć. Jak to jest z tym punktem rosy? Żona chce elewację drewnianą bo na dom z pełnych bali nas nie stać. Widziałem właśnie domy szkieletowe z tynkiem mineralnym na styropianie i nikt tam nie wspomina o "wietrzeniu" pary wodnej . Naprawdę nie wiem co robić.
×