Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok

Dudi_s

Uczestnik
 • Posty

  9
 • Dołączył

 • Ostatnio

Reputacja

0 Neutralny

O Dudi_s

 • Ranga
  Początkujący
 1. Witam, Odgrzewam ten temat bo udało mi się rozwiązać problem związany ze spuszczaniem i napuszczaniem wody w instalacjach. Wystarczyło po prostu zagłębić się w KNR-W 4-02 i poczytać założenia szczegółowe. Stawka r-g za tę czynność podana jest w założeniach szczegółowych do rozdziału 5. Instalacje Centralnego ogrzewania w pkt. 4 : 4. Nakłady rzeczowe na zamknięcie dopływu wody, spuszczenie jej z instalacji oraz ponowne napełnienie wraz ze sprawdzeniem i ewentualnym odpowietrzeniem, należy przyjmować w następującej wysokości: - 0,30 r-g za pionopiętro, w przypadku spuszczania i napełniania pojedynczego pionu, - 0,11 r-g za pionopiętro w przypadku spuszczania i napełniania instalacji do 30 p-p, natomiast przy spuszczaniu i napełnianiu instalacji wodą powyżej 30 p-p - 0,01 r-g za każde kolejne p-p powyżej 30 p-p.
 2. Dudi_s

  Niedogrzewanie mieszkania

  Posiadam podliczniki ciepła, grzejniki odpowietrzone, wszystko zaczeło się ok 3lat temu od tego czasu mam takie niedopłaty. Mój współczynnik za grzejniki wynosi 0.7.
 3. Dudi_s

  Niedogrzewanie mieszkania

  Problem jest nabyty tzn. 3-4 lata temu wszystko bylo wporządku z ogrzewaniem. A teraz od pewnego czasu grzejniki są ciepłe tylko wpołowie. Więc chyba problem leży w instalacji. Zastanawiam się nad wymianą grzejników ale nie jestem pewny czy problem wtedy zniknie.
 4. Dudi_s

  Niedogrzewanie mieszkania

  Witam wszystkich forumowiczów. Mój problem dotyczy niedogrzewania mieszkania na ostatnim 2 piętrze w budynku. W mieszkaniu znajduje się stara instalacja z grzejnikami żeberkowymi o liczbie żeberek 18, 16, 15. Zainstalowane są nowe okna. Kondygnacja ma 2.1 m wysokości. Zainstalowane są pomierniki ciepła i zawory termostatyczne. Co roku mam niedopłatę w wysokości 1600zł. A w pokojach zimno że w kurtkach trzeba siedzieć. Jaka może być tego przyczyna?? Może to być winną przestawionych kryz??
 5. Zgadzam się z Wami. Dlatego Ja mu od samego początku przekreślam te KCK pisze kalkulacja własna i obcinam o połowę to co on tam pisze z tego spuszczania i napuszczania. No ale wiadomo on przychodzi i zgrywa pokrzywdzonego, bo to w końcu jego pieniądze. Dlatego chciałem się zapytać jak to wygląda d strony prawnej bo tego spuszczania i napełniania wody nie mogę nigdzie znaleźść w KNR. Także w tych dwóch kwestiach pomogliście mi rozwiać wątpliwości za co szczerze Wielkie Dzięki Jakbym miał jeszcze jakieś wątpliwości to będę pisał na tym forum bo widze że można Tu liczyć na wyrozumiałość i fachowe podejście do sprawy
 6. Oczywiście rozumiem że przywołane w umowie KNR mają moc prawną bo to logiczne. Tylko chodzi mi o to że jak mu koryguje montaż wspomnianych Pexów wspólczynnikiem 0,5 do robocizny to ma o to pretensje i grozi sądem to samo ze spuszczaniem wody gdy bierze z tego KCK to wychodzą duże sumy za tak błachą robote. Ja mu mówie że mogę brać demontaż rury ocynk z czwórki i montaż pexa z branżówki i wyjdzie mu jeszcze mniejszy zarobek. Ale to jest taki człowiek że nie można się z nim dogadać bo widzi że ma przed sobą nowincjusza i chce swoje ugrać.
 7. Czyli wychodzi na moje, że mogę go korygować współczynnikami lub wziąć demontaż z czwórki i montaż dla pexa A jeżeli chodzi o korygowanie to mogę sobie przyjąć dowolny współczynnik wedle uznania?? Np. 0,5 No to chyba to mu się nie spodoba. Ale teraz wiem ze moge go zagiąć. Ogólnie nie ma tak źle bo i tak staram się go nie krzywdzić sprawdzając kosztorysy,a jeżeli chodzi o mobilizacje to ma osobno za to płacone 1600zl na miesiąc.
 8. Właśnie w umowie jest zapis, że będzie się rozliczał na podstawie KNR. Tylko że mamy odmienne interpretacje jego robót z KNR.
 9. Witam Chodzi mi o taką sytuacje.Jestem w nadzorze inwestorskim i sprawdzam kosztorysy podwykonawcy-hydraulika. No i np. Jest awaria instalacji wodnej, cieknie rura no i on faktycznie wycina kawałek rury ocynkowanej wstawia szybko złącze GEBO i w miejsce starej rury wstawia PEX. W kosztorysie po wykonawczym bierze pozycje KNR 4-02 0105-01 No i prowadzimy wojnę bo koszt takiej wymiany w/g tego KNR to np. za 4,5 m 115,36 plus do tego narzuty i wychodzi prawie 200zl no i Ja zawsze tnę mu polowe. moim zdaniem mógłby ten KNR zastosować jeżeli wymieniałby rure ocynkowaną na ocynkowaną.A gdy zachodzi zmiana materiału bo wymienia na PEX-a to moim zdaniem powinien uwzględnić najpierw demontaż rury ocynkowanej a później montaż PEX-a i suma summarum wychodzi jeszcze mniej jak to po moim ucięciu o 50%. Mogę tak korygować kosztorys tzn. wyliczając stawke rg. wprowadzać współczynnik korygujący np. 0,5?? NA moja propozycje nie chce sie zgodzić bo zasłania się tym że są to roboty remontowe i dlatego bierze KNR 4-02 pod uwagę. Jak wybrnąć z tej patowej sytuacji?? Ten cały spór dotyczy także wymiany trójników. Drugi spór dotyczy spuszczania i napuszczania wody do instalacji C.O. gdzie także strasznie nas kroi. On kozysta z jakiegoś katalogu KCK którego nawet w normie PRO nie ma. Ten katalog KCK jeszcze obowiązuje?? Byłbym bardzo wdzięczny na wyjaśnienie tych wątpliwości. Jestem nowy w tym temacie.
×