Skocz do zawartości

stoper

Uczestnik
  • Posty

    8
  • Dołączył

  • Ostatnio

stoper's Achievements

Początkujący

Początkujący (1/4)

0

Reputacja

  1. Mam stara niezamieniającą się instalację Co. Powoduje to że mimo jej płukania to jest ciągle brudna, zaszlamiona ale co ważniejsze ciągle zakamienia mi się wymiennik w piecu gazowym (temp. wody powrotnej zazwyczaj jest dużo niższa niż zasilania - skutek starej przerobionej instalacji). Pomyślałem aby stworzyć w kotłowni jeden mały obieg kotła CO z wymiennikiem zewnętrznym w którym przepływać będzie z kolei woda CO z instalacji, oczywiście dodając druga pompę obiegową na instalacji CO. Pytanie jednak czy taki zewnętrzny wymiennik również nie będzie zakamieniał się? Jaki wymiennik lepszy, płytowy czy z wężownicą? a może mały bojlej z wężownicą :)? Czy wymiennik dobiera się takiej samej mocy jak kocioł?
  2. Czyli tak jak na schemacie, dodałem jeszcze dwa zawory zwrotne na obiegach zimnej wody oraz naczynie przeponowe na CO bo obieg centralnego jest dość spory (nie sposób obliczyć - rury różnych średnic ścianach - szacuję, że 200-300 litrów) i naczynie przeponowe w kotle mogłoby być za małe.
  3. Witam, zmieniam źródło ogrzewania wody w istniejącym starym budynku - z pieca węglowego na kocioł gazowy z zasobnikiem - zestaw Viessmann Vitodent 100-W 26kW z zasobnikiem 100L. Dotychczasowa instalacja CO była grawitacyjna otwarta - teraz będzie oczywiście z obiegiem zamkniętym. Pytanie czy taki schemat jak załączam jest prawidłowy oraz czy umiejscowienie naczynia przeponowego jest prawidłowe tj. na zimnej wodzie CWU tuż przy zasobniku wody? Czy na obiegu CO nie powinno być naczynia przeponowego? Czy poza naniesionymi zaworami odcinającymi należałoby nanieść jeszcze jakieś elementy do schematu? Podłączenie zamierzam wykonać z rur polipropylenowych wzmacnianych AL (ponoć dużo tańsze od miedzi). Nie wiem tylko jaka średnica rur powinna być do samego przyłącza - różnie instalatorzy mi mówią i czy jeszcze gdzieś jakieś zawory powinny być (nie mam projektu samej kotłowni więc nie wiem jak dokładnie to powinno być więc nie wiem co powinienem wyegzekwować od instalatora).
  4. Czylioznaczenie "Wm" moze oznaczac wentylację wentylacje mechaniczna wyciagowa naturalna (dzialajaca grawitacyjnie) ? Tak kanaly w innym miejscu opisane sa jako rury PCV fi10 czyli aby zapewnic minimalny przekroj 160cm2 to projektant dal po dwie rury, co w przeliczeniu jest prawie tyle samo co jedna rura fi 15. Pytanie czy nie lepiej byloby zamiast ciagnac dwie rury zrobic jedna wieksza. Dal rury fi 10 bo chyba sciani maja 12 cm. Ale jakby dal kratke nie w sciance tylko w suficie to od razu mozna by dac fi 15? Wtedy grzybkow na dachu byloby mniej.
  5. A no wlasnie tez tak sadzilem. A co oznacza ta "8" przy oznaczeniu Wm? Czy lepiej robic pod sufitem w scianie kratke wentylacyjna, czy w suficie kratke wentylacyjna? Z czego wykonac rure , PCV czy jakas kwasowka? Czy wentylacja grawitacyjna wspomagana wentylatorkiem (kratka z wentylatorkiem) to nadal wentylacja grawitacyjna, czy juz mechaniczna? Czy stosuje sie, poza sytuacja rekuperacji i nawiewu mechanicznego, dwa kanały wentylacyjne do łazienki? p.s. czy rura odpowietrzenia pionu kanalizacji moze isc po skocie? Pytam bo wyczytalemze kanaly wentylacyjne moga miec maksymalnie wychylenie od pionu 30 stopni aby zachowac ruch grawitacyjny. Z tego co sie domyslam,, to odpowietrzenie pionu zasysa powietrze a zatem mozna ja puscic nawet miejscami w poziomie?
  6. Czytałem dokładne. Jest jedno zdanie, ze pokoje na poddaszu maja wentylację grawitacyjną wg. rysunku rzutu poddasza. Wyglada to jakby byly trzy wywiewy, po dwa z lazienki i jeden z pokoju. A czy dla powierzchni budynku uslugowej sa inne wymagania wentylacji jak dla powierzchni mieszkalnej?
  7. Witam, mam pytanie jak w temacie. Mam budynek z poddaszem uzlugowym na ktorym zaprojektowano pokoje goscinne (taki pensjonacik). Kazdy pokoj sklada sie z czesci sypialnej i lazienki - standardowy uklad hotelowy. I wlasnie mam dziwnie, jak na moj gust , zaprojektowana wentylacje tych pokoi. Mianowicie do pokoju dochodzi jedna rura wentylacyjna i do lazienki dwie rury wentylacyjne. W sumie 3 rury wentylacyjne. Oznaczone one sa Wm 8 (choc liczba osiem to dwa owale nad soba) i do kazdego kanalu skierowana jest strzalka. Zalaczam rysunek. W opisie mam napisane ze jest to wentylacja grawitacyjna, ale "Wm" to by sugerowalao wentylacje mechaniczna? I dlaczego sa az 3 kanaly wentylacyjne? Przeciez wystarczylby jeden wywiew z łazienki, czy nie? Przegladajac wiele innych projektow widzialem ze czesto stosuje sie do lazienki dwa kanaly, po co drugi kanal (spalionowy?) ? Zalączam plik pogladowy. Dodam, ze z parteru nie przechodza zadne kominy do tych rur wentylacyjnych.
×
×
  • Utwórz nowe...