Skocz do zawartości

aleksandra1

Uczestnik
  • Posty

    12
  • Dołączył

  • Ostatnio

Wszystko napisane przez aleksandra1

  1. Z budową ruszam w maju/czerwcu. A ponieważ ceny materiałów idą w górę, zastanawiam się czy nie kupić ich np teraz (Porotherm, dachówkę) i zostawić w depozycie w składzie budowlanym. Obawiam się czy tak długie leżenie pod chmurką im nie zaszkodzi. Stąd też moje pytanie, czy ma to sens?
  2. Szybkozłączka do szamba. Czy ktoś słyszał o takim wynalazku? Czy to się sprawdza?
  3. Nie mam innego wyjścia. Wolałabym od razu przyłącze docelowa i z niego zasilać najpierw plac budowy a potem dom, ale nie mam wpływu na terminy ZE, a nie chcę mieć wiszących nad głową kabli. Jeszcze jedno pytanie. Czy przyłącze tymczasowe ma być 1- czy 3-fazowe?
  4. Poszukuję ekipy budowlanej do budowy małego domku (90m2 pow. całkowitej) koło Prudnika w woj. opolskim. Planowany ternim rozpoczęcia robót- czerwiec 2007 (ze względu na formalności). Zakres najlepiej do stanu developerskiego (czyli dom z dachem, oknami i drzwiami zewn., instalacje wod-kan., elektryczna, ocieplenie dachu i podłogi, wylewki, tynki). Może też być stan surowy zamknięty (najlepiej z tynkami zewnętrznymi). Domek bardzo mały, parterowy z użytkowym poddaszem, o prostej, zwartej bryle i prostym dachu dwuspadowym. Żadnych balkonów, wykuszy, lukarn. Prostota w każbym calu. Budowa z ceramiki poryzowanej, ściana jednowarstwowa Porotherm 44 P+W.
  5. Wymyśliłam sobie przyłacze kablowe do granicy działki. Nie przewidziałam tylko jednego, że Rejon Energetyczny daje sobie 15 miesięcy na realizację tego przyłącza. Muszę zatem wystąpić o przyłącze tymczasowe na potrzeby placu budowy. Na dom wiem, że potrzebuję 22kW mocy przyłączeniowej. A jaka moc potrzebna jest do zasilania placu budowy? Trzeba to podać we wniosku o warunki przyłączenia. Proszę o pomoc.
  6. Odcinków było dużo więcej. Dotyczyły różnych rejonów Wielkiej Brytanii (i nie tylko, bo i Austrii, Francji, Hiszpanii), m. in Szkocji, a tam to już nie jest tak słodko. Co do wentylacji to się zgadzam, tylko tej sprawności zazwyczaj daleko do ideału. Zbyt szczelny dom nie sprzyja sprawności wentylacji. Ale to już polemika w innym temacie. A przy okazji mokre ściany zdarzają się również przy domach docieplonych styropianem. Znajomy budował z kształtek styropianowych, wypełnianych betonem. Miało być super- od razu docieplenie. Tylko że nie było. Po ścianach lała się woda. Długo nie mógł dać sobie z tym rady. W wielu docieplonych budynkach pojawił się grzyb. Mamy tendencję do uszczelniania wszystkiego co się da. Ściana, na to styropian, i wełna, i może jeszcze raz styropian, ... i zasmażka. Zdania są podzielone. Nie ma jedynie słusznego. Ja zostaję przy swoim.
  7. To jest opinia fachowców budowlanych z długoletnim doświadczeniem, nie moja. A tak przy okazji wszyscy od jakiegoś czasu rzucają się na docieplanie ścian (nie tylko w domach jednorodzinnych ale i blokach) styropianem, montują plastikowe okna, uszczelniają drzwi i co się da, a potem płacz że wilgoć, grzyb, problemy z wentylacją i nie wiadomo co jeszcze. Może jednak coś w tym jest, że przez te wszystkie docieplenia ściana "nie oddycha". Swego czasu interesowałam się problemem kłopotów z wentylacją. I wniosek był zawsze jeden, że zjawisko to stało się zmorą w dobie okien PCV i styropianów na ścianach. Co naturalne to naturalne. Na Discovery Travel@Living jest ciekawy serial o realizacjach domów w Europie. I odziwo ludzie wracają do starych technologii: ściany z bel słomy lub masy papierowej poszycia dachów z trzciny lub wręcz darń, itd. A przy okazji- niektórym się wydaje, że mają "monopol na rację", a każdy kto powie coś od siebie, co nie jest zgodne z "jedynie słuszną linią poglądów" jest cymbałem i nie powinien zabierać głosu.
  8. A może ściana jednowarstwowa? Współczynnik przenikalności od 0,28 w górę (np. ceramika poryzowana Porotherm 44 P+W lub 50 P+W na zaprawie termicznej). Ponoć ma lepsze właściwości w kwestii braku kondensacji pary wodnej wewnątrz niż każda inna. jestem na tym samym etapie. Zasięgnęłam opinii budowlańców (od wykonawców poprzez projektantów i nadzór bydowlany) i jak dotychczas każdy mi powiedział, że jednowarstwowa jest lepsza.
  9. W moim przypadku sytuacja jest dużo prostsza. Słup energetyczny jest po drugiej stronie ulicy (może 15m), a woda na sąsiedniej działce (jakieś 5 m). Poprzedni właściciel miał nawet pozwolenie na budowę (w 2000) , a więc miał i warunki przyłączenia. Poniewać upłynęło sporo czasu, muszę ponownie wystąpić o te warunki, zwłaszcza że mam trochę inną wizję przyłacza prądu (poprzedni właściciel chciał napowietrzne do ściany budynku, a ja chcę do granicy działki, a potem kabel pod ziemią do budynku). Interesuje mnie kwestia techniczna samego wykonania tych przyłaczy, czy muszą to wykonać dostawcy mediów, tzn. zlecić sami, przygotować dokumenty a ja tylko zapłacę, czy też mogą chcieć przerzucić to wszystko na mnie.
  10. Kto wykonuje przyłącze elektryczne. Występuję do zakładu energetycznego o warunki podłączenia. Otrzymuję je araz z umową o przyłączenie. Podpisuję, odsyłam i co dalej? Czy to ja muszę załatwiać te wszystkie projekty zgłoszenia itd, czy robi to zakład energetyczny? Wolałabym zapłacić i mieć to z głowy. Drugie pytanie- czy można od razu chcieć przyłącze docelowe, tzn żeby skrzynka rozdzielczo licznikowa stanęła przy granicy działki i żeby móc z tego miejsca najpierw zasilać plac budowy a potem pociągnąć kabel do budynku. A jak wygląda budowa przyłącza wodnego?
  11. Przymierzam się do budowy domku. W projekcie jest ściana Porotherm 30 P+W i ocieplenie. Czy gdybym chciała zastosować ścianę jednowarstwową Porotherm 44 P+W to wiąże się to ze zmianami w projekcie? Albo gdyby w ociepleniu ścian zewnętrznych zastosować zamiast wełny mineralnej styropian. Chciałam również wprowadzić kilka zmian w samym projekcie, tzn. zlikwidować balkon, okna balkonowe zastąpić zwykłymi, doprojektować dodatkowy trzon kominowy pod kominek, wprowadzić system dystrybucji gorącego powietrza, rozbudować instalację elektryczną o ogrzwanie akumulacyjne. W firmie, która sprzedaje projekty gotowe usłyszałam, że nie ma potrzeby adaptacji projektu w przypadku tak kosmetycznych zmian i wystarczy, że w trakcie budowy zaakceptuje je kierownik budowy. Tak samo wygląda sprawa z zastosowaniem innych materiaów na ściany zewnętrzne. Powiem szczerze że zgłupiałam już zupełnie. : To jak to w końcu jest? Może ktoś mnie oświeci?
×
×
  • Utwórz nowe...